Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: cezaras »

BartP pisze:Z trzeciej od Marco Polo.
... więc różnie może być :):):)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

cezaras pisze:
BartP pisze:Z trzeciej od Marco Polo.
... więc różnie może być :):):)
A ja się tak powstrzymywałem ;)
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: dumspirospero »

Bea pisze:A mnie zaciekawiła ta gra:
Grand Austria Hotel https://boardgamegeek.com/boardgame/182 ... tria-hotel
Tylko strasznie coś mało o niej wiadomo. Nie ma ani instrukcji ani żadnych opinii w necie. Temat fajny, nietypowy, są kostki...
Coś tam można tutaj zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=x-jfY6X6VAc
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Bea »

dumspirospero pisze:
Bea pisze:A mnie zaciekawiła ta gra:
Grand Austria Hotel https://boardgamegeek.com/boardgame/182 ... tria-hotel
Tylko strasznie coś mało o niej wiadomo. Nie ma ani instrukcji ani żadnych opinii w necie. Temat fajny, nietypowy, są kostki...
Coś tam można tutaj zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=x-jfY6X6VAc
No tak, w moim przypadku faktycznie tylko zobaczyć. :?

No i tu znalazłam mały opis: http://opinionatedgamers.com/2015/09/05 ... ria-hotel/
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

Bea pisze:tu znalazłam mały opis: http://opinionatedgamers.com/2015/09/05 ... ria-hotel/
Też mi to wpadło w oko. Nie macie skojarzeń z zamkami po tym opisie?

anyway: "strudel cube" :D :D
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Pan_K »

dumspirospero pisze:
Bea pisze:A mnie zaciekawiła ta gra:
Grand Austria Hotel https://boardgamegeek.com/boardgame/182 ... tria-hotel
Tylko strasznie coś mało o niej wiadomo. Nie ma ani instrukcji ani żadnych opinii w necie. Temat fajny, nietypowy, są kostki...
Coś tam można tutaj zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=x-jfY6X6VAc
Ogólnie bardzo feldowsko w "klimacie" ;) I całkiem interesująco.
Planszetka gracza, to hotel, w którym przyjmuje gości. Każdy ma wymagania, które należy wypełnić i bodaj ekstra bonusy w postaci punktów i dodatkowych akcji. Żeby przyjąć gościa trzeba mieć przygotowany pokój (i to pokój odpowiedni dla danej persony - np. księcia nie przyjmiemy w ekonomicznej jedynce, jak się domyślam, choć w grze różnice zaznaczane są kolorami). Zasadnicza rozgrywka to dice placement i chodzi o takie skombinowanie akcji, żeby w miarę możliwości bonusować dodatkowymi akcjami, co pozwoli na wykonanie większej ich ilości (i w rezultacie zdobycie większej ilości punktów). W międzyczasie są trzy punktowania cząstkowe - dające ekstra bonusy, ale i groźbę ekstra kary za niewypełnienie wymogów. Mowa jest również o kartach polityki (lub politycznych) - kiedy wypełni się wskazany na nich wymóg, stawia się tam własny znacznik, co daje na koniec dodatkowe punkty zwycięstwa.

Tak na oko bardzo sympatyczny suchar.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: elprzybyllo »

elayeth pisze:Wiem, widziałem:
https://www.boardgamegeek.com/geeklist/ ... 15-preview

Jest to jednak trochę niewygodna lista (24 strony i rośnie)

(...)
Kliknij sobie "Titles Only", będzie wtedy widoczna zgrabna lista, sortowana alfabetycznie po nazwach wydawnictw.

I żeby nie było offtopa, to ja chętnie zobaczę The 7th Continent.
Wygląda na prawdziwą przygodówkę z mega eksploracją i intrygującym czasem rozgrywki: 5 − 1000 minutes.
Czyli można zginąć na pierwszym kafelku :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

elprzybyllo pisze:I żeby nie było offtopa, to ja chętnie zobaczę The 7th Continent.
Wygląda na prawdziwą przygodówkę z mega eksploracją i intrygującym czasem rozgrywki: 5 − 1000 minutes.
Czyli można zginąć na pierwszym kafelku :D
Obśliniłem się. Tylko kto to nam wyda po polsku?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Bea »

Jeszcze to mi wpadło w oko: https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /dice-city
Zarządzanie kostkami przy budowie własnego miasta. Wygląda na lekką ale przyjemną.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: herman »

syfon pisze:Jak się transportujecie na Essen?
Bo zastanawiam się czy samolot (boleśnie drogi) czy telepać się busem jakimś czy może (opcja preferowana) znaleźć jakiś dobrych ludzi i dorzucić się im do paliwa samochodzie.
Jak to jest z Wami?

Nie polecam samolotem. Zrobiłem ten błąd w 2010. Najpierw pociągiem z Warszawy do Katowic. Później na lotnisko do Pyrzowic. Samolot do Dortmundu (skusiliśmy się, bo był bardzo tani lot). Z Dortmundu autokarem do Essen. Tak jeszcze tramwaj i byliśmy w hostelu :P

Przy obecnym połączeniu autostradowym tylko fura.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: jax »

detrytusek pisze:
elprzybyllo pisze:I żeby nie było offtopa, to ja chętnie zobaczę The 7th Continent.
Wygląda na prawdziwą przygodówkę z mega eksploracją i intrygującym czasem rozgrywki: 5 − 1000 minutes.
Czyli można zginąć na pierwszym kafelku :D
Obśliniłem się. Tylko kto to nam wyda po polsku?
Dzięki za info o 7th Continent.
Natychmiast wpada a moją listę wantów.
Chyba zawsze czekałem na grę tak EPICKĄ.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

herman pisze:
syfon pisze:Jak się transportujecie na Essen?
Bo zastanawiam się czy samolot (boleśnie drogi) czy telepać się busem jakimś czy może (opcja preferowana) znaleźć jakiś dobrych ludzi i dorzucić się im do paliwa samochodzie.
Jak to jest z Wami?

Nie polecam samolotem. Zrobiłem ten błąd w 2010. Najpierw pociągiem z Warszawy do Katowic. Później na lotnisko do Pyrzowic. Samolot do Dortmundu (skusiliśmy się, bo był bardzo tani lot). Z Dortmundu autokarem do Essen. Tak jeszcze tramwaj i byliśmy w hostelu :P

Przy obecnym połączeniu autostradowym tylko fura.
Jest z Wwy samolot do Dortmundu i z powrotem za chyba 250 od osoby w obie strony. Przynajmniej ja tyle placilem. Na miejscu mozna wynajac auto, albo taryfa sie machnac.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: herman »

No to znacznie poprawia sytuację. Wtedy z Warszawy nic nie latało taniego. Niemniej dochodzi ograniczenie w ilości zakupionych pudeł.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: bogas »

Nawet nie liznąłem do porządku listy gier, które mają pojawić się na tegorocznych targach w Essen, a już odnoszę wrażenie, że "covery" (chociaż tu autorzy zwykle coverują samych siebie :P ) zawitały na dobre w świecie planszówek. Ledwo kilkanaście tytułów sprawdziłem, a już znalazłem covery Manhattanu, Torresa, no i oczywiście "Srudeejdżes". O Carcassonne nawet nie piszę, bo to osobna historia. Do tego dochodzi "tysionc pincet" dodatków. Czyżby kończyły się pomysły? :P
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Alman »

bogas pisze:Nawet nie liznąłem do porządku listy gier, które mają pojawić się na tegorocznych targach w Essen, a już odnoszę wrażenie, że "covery" (chociaż tu autorzy zwykle coverują samych siebie :P ) zawitały na dobre w świecie planszówek. Ledwo kilkanaście tytułów sprawdziłem, a już znalazłem covery Manhattanu, Torresa, no i oczywiście "Srudeejdżes". O Carcassonne nawet nie piszę, bo to osobna historia. Do tego dochodzi "tysionc pincet" dodatków. Czyżby kończyły się pomysły? :P
+1
podzielam Twoje rozczarowanie. Szczególnie te tysiacpincset dodatków jest symptomatyczne.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Pan_K »

KubaP pisze:
herman pisze:
syfon pisze:Jak się transportujecie na Essen?
Bo zastanawiam się czy samolot (boleśnie drogi) czy telepać się busem jakimś czy może (opcja preferowana) znaleźć jakiś dobrych ludzi i dorzucić się im do paliwa samochodzie.
Jak to jest z Wami?

Nie polecam samolotem. Zrobiłem ten błąd w 2010. Najpierw pociągiem z Warszawy do Katowic. Później na lotnisko do Pyrzowic. Samolot do Dortmundu (skusiliśmy się, bo był bardzo tani lot). Z Dortmundu autokarem do Essen. Tak jeszcze tramwaj i byliśmy w hostelu :P

Przy obecnym połączeniu autostradowym tylko fura.
Jest z Wwy samolot do Dortmundu i z powrotem za chyba 250 od osoby w obie strony. Przynajmniej ja tyle placilem. Na miejscu mozna wynajac auto, albo taryfa sie machnac.
Dortmund leży bliżej Essen, ale moim zdaniem lepsze połączenie jest z Duesseldorfem. Pociąg z lotniska prosto do Essen Hbf. Jedzie około 40 minut. Z przesiadkami z Dortmund wyjdzie pewnie podobnie (bo trzeba autobusem z lotniska na dworzec i potem pociągiem do Essen). Tyle że do Duesseldorf latają z Polski chyba jedynie German Wings (przynajmniej z Wrocławia), a to nie do końca jest najtańsza opcja - ale trzeba by sprawdzić. Z punktu widzenia przestrzeni bagażowej lepiej jednak wybrać samochód - albo przynajmniej autokar. Inna kwestia, to możliwość korków po drodze...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Ale w czym problem? Czy odnosicie wrażenie że pięćsetny dodatek wyszedł kosztem jakiejś gry? Jeśli nie, to wystarczy nie kupować ;].
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Alman »

BartP pisze:Ale w czym problem? Czy odnosicie wrażenie że pięćsetny dodatek wyszedł kosztem jakiejś gry? Jeśli nie, to wystarczy nie kupować ;].
W sumie to nie problem. Raczej ciekawostka, że wydawcy wolą zainwestować w dodatki do tytułu, który ma już swoich odbiorców niż kombinować z nowymi tytułami. Pewnie dlatego też, że mechanicznie na nic bardzo świeżego się nie zanosi.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: bogas »

BartP pisze:Ale w czym problem? Czy odnosicie wrażenie że pięćsetny dodatek wyszedł kosztem jakiejś gry? Jeśli nie, to wystarczy nie kupować ;].
Pisałem w sensie ciekawostki niż problemu. Jedyny mało optymistyczny sygnał jaki z tego płynie to kończące się pomysły na oryginalną mechanikę i skupianiu się na dojonku (oczywiście dojeni są tylko ochotnicy).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: jax »

bogas pisze:
BartP pisze:Ale w czym problem? Czy odnosicie wrażenie że pięćsetny dodatek wyszedł kosztem jakiejś gry? Jeśli nie, to wystarczy nie kupować ;].
Pisałem w sensie ciekawostki niż problemu. Jedyny mało optymistyczny sygnał jaki z tego płynie to kończące się pomysły na oryginalną mechanikę i skupianiu się na dojonku (oczywiście dojeni są tylko ochotnicy).
Dla mnie dodatki to nie problem czy ostrzegawczy sygnał - nawet najmniejszy - ale wielka radość. Co może być lepszego od dodatku do mojej ulubionej gry? Zawsze z ogromnym zadowoleniem przyjmuję info o dodatkach - gry które lubię stają się jeszcze, lepsze, różnorodne, bogatsze. Super :)
A nowych gier naprawdę - NAPRAWDĘ ;) - nie zabraknie :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: tomb »

Im większa jest moja kolekcja, tym ostrożniejszy dobór nowych tytułów. Za to apetyt na dodatki do najczęściej grywanych tytułów mam niezaspokojony - rozszerzenia traktuję nie jako konieczne ulepszenia, lecz jako moduły, które mogę dobierać według potrzeb.

A może to tylko złudzenie, że nowości jest mniej? Policzył ktoś, czy rzeczywiście bezwzględna liczba świeżych gier jest niższa, niż w zeszłych latach?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2818
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Ink »

Przed dokładnie każdym Essen ktoś pisze, że "nie takie jak w dawnych dobrych czasach owo Essen jest". I być może w jego subiektywnej ocenie pozycji go interesujących faktycznie konkretny rok może wypadać słabiej. Natomiast poważnie wątpię, czy wobec rosnącego nieustannie rynku planszowego wyjdzie, że największe targi wbrew trendom są coraz gorsze...

Jeśli chodzi o ocenę oryginalności tytułów - tu też należy pamiętać, że dla każdego z nas im dłużej siedzi w hobby i im więcej gier poznaje, tym mniej pomysłów wydaje się oryginalnymi i świeżymi. Tak więc dla danej osoby w czasie faktycznie liczba "odkryć" będzie malała.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kwiatosz »

Targi z roku na rok coraz gorsze. Pierwsze i może też drugie, którymi się interesowałeś, miały ciekawe zapowiedzi, teraz to już nie to samo*

*Pasuje do każdego o stażu planszówkowym krótszym niż jakieś 15 lat.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Piehoo »

Coś w tym niestety jest. Odnoszę wrażenie że strasznie mało "ciekawych niewiadomych w tym roku". Ja osobiście czekam na same polskie produkcje, lub gry które są zapowiedziane przez nasze rodzime wydawnictwa. (Atlantydów, Studium w Szmaragdzie 2.0, 7 cudów świata Duel, Cywilizacja, Tides of time, Pandemic Legacy). Jedynymi wyjątkami są: 504, które zaskakuje swoją oryginalnością oraz Blood Rage.
Ma to jednak swoje plusy, po pierwszych recenzjach i rankingach możemy wyłowić kilka mniej promowanych perełek.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: adikom5777 »

E tam, zależy kto co lubi. Ja dla siebie widzę przynajmniej 6 bardzo dobrych gier, które na pewno kupię.
ODPOWIEDZ