The Castles of Burgundy: The Card Game

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1731
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 87 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: Tomzaq »

cezarr pisze:
the_ka pisze: Ma ktoś może jakieś ciekawe rozwiązanie na przechowywanie kart w tym pudełku?
Zawijam w gumki recepturki. Dobrze się sprawdza. Karty przestały latać po pudełku (a wcześniej latały, że zgroza).
Nie polecam. Zaczną się sklejać i się zniszczą. Lepiej już w worku strunowym trzymać. IMO.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: the_ka »

Tomzaq pisze:
Nie polecam. Zaczną się sklejać i się zniszczą. Lepiej już w worku strunowym trzymać. IMO.
próbowałem ale trzeba było upychać... chyba że bez kartonowej wypraski?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: the_ka »

na bgg znalazłem rozwiązanie

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: ChlastBatem »

the_ka pisze: Tu 》 można pobrać angielska instrukcję.
To jest oficjalna angielska instrukcja?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: the_ka »

ChlastBatem pisze:
the_ka pisze: Tu 》 można pobrać angielska instrukcję.
To jest oficjalna angielska instrukcja?
Myśle se tak skoro to jest ze strony ravensburgera (wydawca gry)
paczos
Posty: 17
Rejestracja: 12 lip 2014, 17:45
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: paczos »

Wrzucilem właśnie na bgg karty pomocy po polsku mojego autorstwa. Gotowe do druku. Pasują do pudełka.

https://boardgamegeek.com/filepage/1311 ... a-karciana

To moja pierwsza wrzutka. Mam nadzieję ze sie Wam przyda :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: ChlastBatem »

paczos pisze:Wrzucilem właśnie na bgg karty pomocy po polsku mojego autorstwa. Gotowe do druku. Pasują do pudełka.

https://boardgamegeek.com/filepage/1311 ... a-karciana

To moja pierwsza wrzutka. Mam nadzieję ze sie Wam przyda :)
Jeśli merytorycznie jest poprawnie to super robota! Wygląda miodnie! Jedynie tylko przydałyby się większe marginesy bo drukując dwustronnie często są przesunięcia.
paczos
Posty: 17
Rejestracja: 12 lip 2014, 17:45
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: paczos »

ChlastBatem pisze:Jedynie tylko przydałyby się większe marginesy bo drukując dwustronnie często są przesunięcia.
Co do marginesów to w moim zamyśle było pozostawienie po wycięciu białych pasków o szerokości 0,5cm (wg mnie ładniej to wygląda). Więc ewentualnie przesunięcie nie powinno nic popsuć.

Po wydrukowaniu wygląda to tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
predki
Posty: 429
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 58 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: predki »

Na BGG wisi już moje tłumaczenie instrukcji. Kusiło mnie użycie jednej z propozycji nazwy gracza wirtualnego z forum, ale w obawie o prawa autorskie tego nie zrobiłem. [emoji1]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: Pan_K »

predki pisze:Na BGG wisi już moje tłumaczenie instrukcji. Kusiło mnie użycie jednej z propozycji nazwy gracza wirtualnego z forum, ale w obawie o prawa autorskie tego nie zrobiłem. [emoji1]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje możesz wykorzystać ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
wojtaszon
Posty: 5
Rejestracja: 05 kwie 2016, 16:56

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: wojtaszon »

predki pisze:Na BGG wisi już moje tłumaczenie instrukcji. Kusiło mnie użycie jednej z propozycji nazwy gracza wirtualnego z forum, ale w obawie o prawa autorskie tego nie zrobiłem. [emoji1]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Wszystko fajnie tylko podaj link do tej instrukcji
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1311 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: rastula »

wojtaszon pisze:
predki pisze:Na BGG wisi już moje tłumaczenie instrukcji. Kusiło mnie użycie jednej z propozycji nazwy gracza wirtualnego z forum, ale w obawie o prawa autorskie tego nie zrobiłem. [emoji1]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Wszystko fajnie tylko podaj link do tej instrukcji

przecież napisał że jest na BGG, ma ci jeszcze wydrukować?

sorry ale zapisałeś się na to forum chyba tylko po tą instrukcję, wszystkie posty masz o tym co chcesz dostać, a jak już ktoś to zrobił, to jeszcze nie umiesz przeczytać ze zrozumieniem.

ps. dobra robota, instrukcja się przyda
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: zakwas »

rastula pisze:
wojtaszon pisze:
predki pisze:Na BGG wisi już moje tłumaczenie instrukcji. Kusiło mnie użycie jednej z propozycji nazwy gracza wirtualnego z forum, ale w obawie o prawa autorskie tego nie zrobiłem. [emoji1]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Wszystko fajnie tylko podaj link do tej instrukcji

przecież napisał że jest na BGG, ma ci jeszcze wydrukować?

sorry ale zapisałeś się na to forum chyba tylko po tą instrukcję, wszystkie posty masz o tym co chcesz dostać, a jak już ktoś to zrobił, to jeszcze nie umiesz przeczytać ze zrozumieniem.

ps. dobra robota, instrukcja się przyda
Nie bądź niemiły, trzeba pomagać. :P

https://boardgamegeek.com/filepage/1311 ... lish-rules
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: DarkSide »

We wtorek na spotkaniu planszówkowym miałem okazję zagrać w 3 osobowym składzie (sami wyjadacze wersji kostkowej). Między pierwszym a trzecim graczem różnica była na poziomie 4 punktów. Garść przemyśleń:

- Gra stara się oddać ducha (nie użyję słowa "klima" bo mnie gracze ameri zjedzą żywcem) pierwowzoru, co ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne.
- Dla graczy, którzy nie znają wersji kostkowej to gra będzie nie do ogarnięcia przez co najmniej kilkanaście rozgrywek. Nie wyobrażam sobie tłumaczenia zasad komuś, kto nie zna oryginału Felda. Jest dużo analogi, ale przez to niektóre zasady stają się dosyć specyficzne w wersji karcianej.
- Ikonografię budynków zachowano z oryginału, ale jak ktoś nie grał w kościankę, to będzie non stop pytał "co robi ten budynek?"
- W kościance było jasne mamy tyle oczek na kościach, więc można zrobić to i tamto. Tutaj trzeba uważać na to czy gramy oczkami na karcie czy przypisana funkcją jaką ma dany typ (kolor) karty. Może to wywoływać paraliż decyzyjny i mały chaos, gdy się okazuje że ta karta to jednak miała robić za budowlę, a nie oczka na "kostce".
- Dla mnie minusem jest punktowanie wielorodności zwierzyńca, ale już nie za kilka zwierzaków tego samego typu :/
- W sumie dobrze że nie ma odpowiedników żółtych kafli, bo dodatkowo bonusy wprowadziłyby straszne zamieszanie i wrażenie nieogarnięcia.
- Nie jest to produkt zły, mechanicznie jest ona dopracowana, ale to jednak nie to. Trochę przypomina mi owoc prac w ramach warsztatów planszówkowych. Gdyby grę zrobili jacyś studenci w garażu, po 3 dniach, to z uznaniem pokiwałbym głową, że dało się coś dobrze naoliwionego stworzyć w tak krótkim czasie, ale od Pana Felda należy oczekiwać jednak trochę więcej.

Podsumowując:
- Gra przede wszystkim skierowana do fanów oryginału, wejście w ten tytuł casuali nie spowoduje wzrostu zainteresowania kościaną wersją - wręcz odwrotnie.
- Przez fanów Felda należy traktować to jako filler lub substytut gdy nie możemy wziąć kościanki, bo brak miejsca w plecaku lub brak miejsca do rozłożenia oryginału.
- Całościowo wygląda mi to trochę jak skok na kasę na fali popularności kościanej wersji. świat planszówkowy by nie zbiedniał, gdyby tego tytułu nie było.


p.s. Dla porównania po rozgrywce zagraliśmy w tym samym składzie w "Festiwal Lampionów" i odczucia było o niebo lepsze.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: cezaras »

DarkSide pisze: ... jako filler lub substytut gdy nie możemy wziąć kościanki, bo brak miejsca w plecaku lub brak miejsca do rozłożenia oryginału.
ale przecież wersja karciana zajmuje na stole co najmniej tyle samo miejsca....
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: DarkSide »

cezaras pisze:
DarkSide pisze: ... jako filler lub substytut gdy nie możemy wziąć kościanki, bo brak miejsca w plecaku lub brak miejsca do rozłożenia oryginału.
ale przecież wersja karciana zajmuje na stole co najmniej tyle samo miejsca....
Ale mimo wszystko karty można rozkładać gdziebądź i nie wymagają tyle jednolitej płaskiej powierzchni co plansza główna i planszetki graczy. Od biedy da się grać w takich miejscach w których raczej bym nie zaryzykowal rozkładania oryginału.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: MichalStajszczak »

DarkSide pisze:Dla graczy, którzy nie znają wersji kostkowej to gra będzie nie do ogarnięcia przez co najmniej kilkanaście rozgrywek.
A ile razy trzeba zagrać w wersję kościaną, żeby ją "ogarnąć"?
DarkSide pisze:Tutaj trzeba uważać na to czy gramy oczkami na karcie czy przypisana funkcją jaką ma dany typ (kolor) karty. Może to wywoływać paraliż decyzyjny i mały chaos, gdy się okazuje że ta karta to jednak miała robić za budowlę, a nie oczka na "kostce".
Nie rozumiem. Kostkowych oczek używa się tylko wtedy, gdy karta jest zagrywana z ręki (a wcześniej wzięta z własnego stosu). Funkcja budynku ma znaczenie tylko wtedy, gdy umieszcza się go w posiadłości. Trzeba się bardzo postarać, żeby to pomylić ze sobą.
DarkSide pisze:Ikonografię budynków zachowano z oryginału, ale jak ktoś nie grał w kościankę, to będzie non stop pytał "co robi ten budynek?"
Na każdej karcie budynku jest symbolicznie pokazane, co on robi. Chyba nawet łatwiej jest początkującemu graczowi odczytać obrazek na karcie, niż najpierw odszukać na swojej planszetce odpowiedni budynek i dopiero wtedy sprawdzić, co on robi.
DarkSide pisze:Dla mnie minusem jest punktowanie wielorodności zwierzyńca, ale już nie za kilka zwierzaków tego samego typu
Zapewne fani Agricoli mają na ten temat inne zdanie :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: DarkSide »

MichalStajszczak pisze:A ile razy trzeba zagrać w wersję kościaną, żeby ją "ogarnąć"?
Doświadczenia z wciągania ludzi w granie w klasyczne Zamki pokazuje, że ludzie łapią wszystko w trzeciej fazie pierwszej rozgrywki. W moim odczuciu pierwsze kontakty z karcianką będą jednym wielkim chaosem.
Nie rozumiem. Kostkowych oczek używa się tylko wtedy, gdy karta jest zagrywana z ręki (a wcześniej wzięta z własnego stosu). Funkcja budynku ma znaczenie tylko wtedy, gdy umieszcza się go w posiadłości. Trzeba się bardzo postarać, żeby to pomylić ze sobą.
Poczekamy na opinie graczy niedzielnych. Starałem się wczuć w sytuację gracza nie obytego z karcianką i Zamkami w ogóle. "Krwawa Oberża" jest bardziej intuicyjna a widziałem rozgrywki w których mylił się kiedy działa aneks a kiedy zdolność postaci. To co dopiero tutaj. Ludzie będą notorycznie budować budynki z kart z ręki. W kosciance nikt nie pomyli kości z żetonem. Tu pomylić kartę z ręki z kartą z magazynu bardzo łatwo.
DarkSide pisze:Dla mnie minusem jest punktowanie wielorodności zwierzyńca, ale już nie za kilka zwierzaków tego samego typu
Zapewne fani Agricoli mają na ten temat inne zdanie :D
Teraz już wiem czemu nie jestem fanem Agricoli :wink:

Żeby była jasność. To nie jest zła gra i zapewne jeszcze kiedyś w nią zagram. Tylko że śmiem twierdzić iż jest to po prostu produkt sztucznie wykreowany liczący na szczodrosc portfeli fanów oryginału. Gdyby nie koscianka to nie sądzę by ktokolwiek wpadł na pomysł takiej gry. Sam temat w wersji karcianej wypada dużo słabiej niż oryginał.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: fahrad »

Mam pytanie związane z dobrami w magazynie. Czy jednocześnie w magazynie może być kilka rodzajów dóbr, czy tylko jeden ?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: Pan_K »

fahrad pisze:Mam pytanie związane z dobrami w magazynie. Czy jednocześnie w magazynie może być kilka rodzajów dóbr, czy tylko jeden ?
Może być kilka rodzajów - ale sprzedać możesz tylko jeden rodzaj na raz.
No i: zaraz się dowiesz od kogoś, że pytania o zasady w innym dziale ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: warlock »

https://www.youtube.com/watch?v=3W1Cj_nyjeI

Vasel bierze karciane Zamki na warsztat...
Spoiler:
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: ENDryu »

wez poprawkę na to jak Tom "uwielbia" gry optymalizacyjne i ciężkie euro ;) Ja bym się bardziej sugerował opinię Jasona w tym przypadku :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: warlock »

Jason uważa tak samo :mrgreen:
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: ENDryu »

dla mnie to nie bylo takie jednoznaczne, ale spoko ;) sprobuje zagrac na Essen i sam ocenie
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 377 times

Re: The Castles of Burgundy: The Card Game

Post autor: Ciuniek »

Jakiś czas temu też dorzuciliśmy do tego tematu parę groszy w Gradaniu.
https://www.youtube.com/watch?v=cpy5Ktd6Y_Y
ODPOWIEDZ