Weather Machine (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4123
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 941 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Z KS wogole pewnie się nie połączy. Myśle że wydadzą wersję retail + upgrade do KS. Cena myślę że będzie rekordowo niska jeśli mówimy o stosunku ceny na KS do ceny PL.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11121
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3387 times
Been thanked: 3286 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: japanczyk »

LongJohn pisze: 22 sty 2022, 11:33 Pytanie tylko jak to wydanie i czy w ogóle połączy się z kampanią KS.
Z tego co mówił Ignacy na q&a to drukowane razem z KSowa wersja, ale szczegóły blizej premiery
galadhon
Posty: 5
Rejestracja: 08 maja 2019, 18:04
Been thanked: 1 time

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: galadhon »

A czy na q&a były pytania dotyczące daty premiery w PL?
flajszman
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2014, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: flajszman »

Razem z premiera światową, czyli o ile pamięć mnie nie myli to KS wskazywał listopad 2022
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Od soboty 23 kwietnia jest już otwarty Pledge Manager. Można już składać zamówienia na Weather Machine i inne gry Lacerdy.
Portal póki co dalej milczy, nie zdradził zbyt wiele szczegółów odnośnie samego wydania gry. Ktoś ma może jakieś konkretne informacje?
khuba
Posty: 999
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 309 times
Been thanked: 278 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: khuba »

Siersciu pisze: 27 kwie 2022, 09:05 Od soboty 23 kwietnia jest już otwarty Pledge Manager. Można już składać zamówienia na Weather Machine i inne gry Lacerdy.
Portal póki co dalej milczy, nie zdradził zbyt wiele szczegółów odnośnie samego wydania gry. Ktoś ma może jakieś konkretne informacje?
Wczoraj na Planszowych Newsach temat był poruszany:
https://www.youtube.com/watch?v=ePb9PGO1bpo

po timestampie znajdziesz sekcje o Weather Machine
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 869 times
Been thanked: 516 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

khuba pisze: 27 kwie 2022, 10:56
Siersciu pisze: 27 kwie 2022, 09:05 Od soboty 23 kwietnia jest już otwarty Pledge Manager. Można już składać zamówienia na Weather Machine i inne gry Lacerdy.
Portal póki co dalej milczy, nie zdradził zbyt wiele szczegółów odnośnie samego wydania gry. Ktoś ma może jakieś konkretne informacje?
Wczoraj na Planszowych Newsach temat był poruszany:
https://www.youtube.com/watch?v=ePb9PGO1bpo

po timestampie znajdziesz sekcje o Weather Machine
Gość tak niewyraźnie mówi, że mało co zrozumiałem
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Atk »

buhaj pisze: 27 kwie 2022, 17:03
khuba pisze: 27 kwie 2022, 10:56
Siersciu pisze: 27 kwie 2022, 09:05 Od soboty 23 kwietnia jest już otwarty Pledge Manager. Można już składać zamówienia na Weather Machine i inne gry Lacerdy.
Portal póki co dalej milczy, nie zdradził zbyt wiele szczegółów odnośnie samego wydania gry. Ktoś ma może jakieś konkretne informacje?
Wczoraj na Planszowych Newsach temat był poruszany:
https://www.youtube.com/watch?v=ePb9PGO1bpo

po timestampie znajdziesz sekcje o Weather Machine
Gość tak niewyraźnie mówi, że mało co zrozumiałem
Ja nie miałem problemów ze zrozumieniem. W sumie to nawet nie zauważyłem, że może być to jakiś problem 🤔
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Grzesiu powiedział, że będzie gra podstawowa, upgrade pack (zawierający odblokowane SG) oraz metalowe zębatki do kupienia w ich sklepie. Ciekaw jestem tylko jaka cena będzie tego wszystkiego. Bo jeżeli cena za retail będzie taka jak na KS i będzie trzeba sobie za SG dopłacić to kto wie czy cenowo nie wyjdzie to samo co zamówienie na KS z kosztami wysyłki (tam SG każdy otrzymuje domyślnie).

Myślicie, że warto czekać na wersję od Portalu czy lepiej z KS brać?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 654
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 247 times
Been thanked: 373 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Nilis »

Siersciu pisze: 28 kwie 2022, 09:27
Myślicie, że warto czekać na wersję od Portalu czy lepiej z KS brać?
Lepiej poczekać na wersję portalu, będzie tańsza niż KS+wysyłka
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2111
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 277 times
Been thanked: 437 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: tomp »

a w razie niejasności w polskiej instrukcji to wersję angielska zawsze możesz ściągnąć z netu, chyba już draft był podany podczas kampanii.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Ryu »

Wczoraj udało się zagrać w Weather Machine. Niestety albo staty na 2 graczy. Napisze kilka zdań bo może niektórzy są ciekawi :)
Zaczynając od początku to powiem że trochę straciłem zaufanie do Lacerdy. Escape plan czy On mars mnie nie zachwyciły. Niestety. Zagrać - zagrałem i zapomniałem. Z Weather Machine wiązałem nadzieję i... Poniżej sami się przekonacie:

1. Wykonanie - ta gra wymiata. Wykonanie high level. Wszystko grube. Plansze graczy wypasione. Nadruki na drewienka są choć wcale nie musiałoby ich być bo i tak wszystko byłoby jasne. Plastikowe pudełka. No cud malina. Jedyny feler to brak koloru niebieskiego dla gracza ;)
2. Grafiki - ponownie gra wymiata. Jest cudnie. I jak nienawidzę nowej szaty Vinhos tak tutaj nie jestem w stanie się do niczego przyczepić. Genialnie wszystko wygląda. Aż sobie fotki porobiłem :)
3. Ikonografia - dla mnie średnio jasna ale prawdopodobnie nie wynika to ze złego oznaczenia ale z faktu dużej ilości ikon do ogarnięcia. Na szczęście każdy dostaje książeczkę i jest lepiej ale przy pierwszej grze było wiele pytań. Pewnie teraz byłoby 80% mniej bo podstawowe bez problemu już znam ale pewnie trafiła by się taka przy której książeczka byłaby nieodzowna.
4. Czas gry - ok. 2h nie licząc składania i tłumaczenia zasad. Oczywiście czas zwiększał się przy rozczytywaniu ikon i pewnie da się zejść niżej. O ile? Nie wiem.
5. Interakcja - standardowa jak na euro i Lacertę. Wiadomo - jakaś jest ale to bardziej po jakieś pole co by zdobyć coś przed kimś.
6. Odczucia - gra się bardzo fajnie. Wiadomo że na początku nie wiesz nic. I teoretycznie brakuje wszystkiego. Np. na początku gry sprawdzamy gdzie idzie pozyskać zębatki - pól z zębatkami za wiele nie ma więc jak głupi zrobiłem wszystko żeby mi ich na początku nie brakło. I faktycznie - nie brakło mi ich do końca. Szkoda że brakowało mi robotów... Ale kto to wiedział. Przy następnej grze przygotuję się na roboty. Ciekawe czy zębatek zabraknie :lol:
7. Kupić nie kupić? - ja, niestety nie kupię i nie dlatego, że gra była niefajna. Gra mi się bardzo podobała i MEGA chętnie jeszcze zagram ale mam Vinhos, Kanbana, Gallerist, Lisboa... Nie wydam (nie znam ceny) 400+ na kolejną grę którą wyciągnę raz na rok. Takich mam już za wiele. 9-letniej córki też nie nauczę bo choć ogarnęła Ark Nova to poziom wejścia tutaj jest zupełnie inny. Plusem jest to, że ktoś z moim znajomych na pewno będzie miał :mrgreen:
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Spoiler:
Dzięki za relację. Skoro zrobiłeś sobie fotki na pamiątkę to domyślam się, że grałeś na prawdziwym stole. To jakiś egzemplarz recenzencki/przedprodukcyjny?
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Ryu »

Tak. Grałem w fizyczną wersję :)
I w dalszym ciągu jestem pod wrażeniem. Top 3 najładniej wydanych gier na 100%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11121
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3387 times
Been thanked: 3286 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: japanczyk »

Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2111
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 277 times
Been thanked: 437 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: tomp »

Jest duża szansa na ogranie tytułu jeszcze w tym roku. Fragment aktualizacji z kickstartera:
Production for Weather Machine is now complete! The games are being packed into their cases and awaiting being loaded into the shipping containers bound for their respective fulfillment location. As those containers begin to hit the water, we will post further updates on the fulfillment timeline. Currently, we are still expecting fulfillment to begin in November in many locales.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Atk »

tomp pisze: 23 wrz 2022, 07:36 Jest duża szansa na ogranie tytułu jeszcze w tym roku. Fragment aktualizacji z kickstartera:
Production for Weather Machine is now complete! The games are being packed into their cases and awaiting being loaded into the shipping containers bound for their respective fulfillment location. As those containers begin to hit the water, we will post further updates on the fulfillment timeline. Currently, we are still expecting fulfillment to begin in November in many locales.
Jaka jest duża szansa jak portal się zapowiedział że jest w transporcie szyku lepiej hajs na listopad! (Myślę że przed grudniem się wyrobia!) Jak nie na następny tydzień, kiedy wjadą przedsprzedaże i ruszy Machina!
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Pojawił się unboxing gry na yt. Metalowe zębatki robią wrażenie. Myslalem, że będą mniejsze. Całość hak zwykle wygląda przepieknie. Ciekaw jestem, czy wersja od Portalu bedzie identyczna jakościowo, bo ich zadaniem było tylko zrobić tłumaczenie?

https://youtu.be/9iJioNe8aRc
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Otorek »

Wygląda na to, że insert od Gryfonów zwyczajowo nie przewiduje koszulek na karty ^^
ckbucu
Posty: 370
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 416 times
Been thanked: 575 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: ckbucu »

Otorek pisze: 04 paź 2022, 21:02 Wygląda na to, że insert od Gryfonów zwyczajowo nie przewiduje koszulek na karty ^^
Tam nie ma kart

EDIT: jednak są, to chyba do automy + pomocnicze cele jak w On Mars czy Lisboa
Paskuda
Posty: 10
Rejestracja: 21 cze 2021, 10:38
Been thanked: 1 time

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Paskuda »

Siersciu pisze: 04 paź 2022, 20:43 Pojawił się unboxing gry na yt. Metalowe zębatki robią wrażenie. Myslalem, że będą mniejsze. Całość hak zwykle wygląda przepieknie. Ciekaw jestem, czy wersja od Portalu bedzie identyczna jakościowo, bo ich zadaniem było tylko zrobić tłumaczenie?

https://youtu.be/9iJioNe8aRc
Na pewno w podstawowej wersji nie będzie tych wszystkich metalowych komponentów (nagroda Nobla, koła zębate) bo to są dodatki z KS.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Paskuda pisze: 05 paź 2022, 10:11
Siersciu pisze: 04 paź 2022, 20:43 Pojawił się unboxing gry na yt. Metalowe zębatki robią wrażenie. Myslalem, że będą mniejsze. Całość hak zwykle wygląda przepieknie. Ciekaw jestem, czy wersja od Portalu bedzie identyczna jakościowo, bo ich zadaniem było tylko zrobić tłumaczenie?

https://youtu.be/9iJioNe8aRc
Na pewno w podstawowej wersji nie będzie tych wszystkich metalowych komponentów (nagroda Nobla, koła zębate) bo to są dodatki z KS.
Tak, wiem. Liczę na to, że Metalowy nobel będzie można dostać w przedsprzedaży, a zębatki normalnie dokupić :)
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 994
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Moonday »

Z tego co pamietam to u hobbitów zawsze można było dostać wszystko, co było w KS. Sam jestem ciekaw jak do tematu podejdzie Portal.
Fojtu
Posty: 3393
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 561 times
Been thanked: 1266 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: Fojtu »

Udało mi się z kolegami zagrać w trójkę, to podzielę się wrażeniami.
Informacyjnie - grałem we wszystkie Lacerdy, poza Escape Planem. Nie jestem jakimś turbofanem, ale szanuję jego gry i jak jest okazja to usiądę do stołu.

Pierwsza część od której bym zaczął to uczenie się zasad. Oglądałem filmik Gaming Rules + przeglądałem instrukcję i powiem szczerze, to kompletnie nie ogarniałem co w tej grze tak naprawdę ma się dziać. Mechanik jest masa, każda akcja robi 5 rzeczy na raz a do tego jeszcze mamy ogromną planszetkę gracza, gdzie całkiem sporo się dzieje. Zdecydowanie pomogło mi jeszcze obejrzenie kawałka gameplayu, ale ogólnie chyba nigdy jeszcze tak trudno nie było mi przyswoić zasad gry poza COINami. W innych grach Lacerdy akcje są często proste i mają konkretny cel, tutaj jakoś jest to wszystko bardzo abstrakcyjne a ikonografia jest wg. mnie co najwyżej średnia.

No i właśnie, ta nieszczęsna ikonografia. Gra ma miejscami skopaną i niespójną ikonografię/design. Kilka przykładów:
1. W środkowym departamencie koła zębate na planszy są tylko celach estetycznych, co jest okrutnie mylące.
2. Ikona na którą kładziemy bota w środkowym departamencie jest kosztem, a w prawym jest nagrodą, co też trochę myli.
3. Dalej w sumie nie wiem po co jest ikona inwestycji na planszetce gracza w miejscu gdzie się przesuwa chmurkę, jeżeli jest ona też narysowana na akcji jako osobny krok - otrzymaj inwestycję. Człowiek się zastanawia, czy ma wziąć 2, czy może to jest przy akcji zdejmowania tej chmurki?
4. Niektóre ikony subsydiów mają pokazane że jest to bez użycia surowca a niektóre nie, co wprowadza chaos w pierwszej grze. (tak, wiem, że jest zasada ogólna, że nie płaci się voucherów, to dalej jest ciężko ogarnąć IMO)
Wiem, że są to pierdoły, ale przy naszym stole kilka razy ktoś się przez to mylił. Elementów do ogarnięcia w grze nie brakuje a to tylko utrudnia niepotrzebnie sprawę. Sam ikony wg. mnie są też średnie, stylizowanie gry połączone z abstrakcją tematu nie sprzyja przyswajaniu.

No dobra, to zaczynamy rozgrywkę. Jako, że mocniej się przygotowałem trochę i w miarę rozumiałem co mam robić, to cisnąłem do przodu i szybko zacząłem zbierać książki i przeprowadzać eksperymenty. Koledzy przy stole trochę mniej obejrzeli materiałów i byli mocno zagubieni - gra ma kilka rzeczy, które na samym początku ciężko ogarnąć, a które zaczynają się dość szybko mścić. I tak jak w Galleriście łatwo zrozumieć, że jak biorę obraz, to kontrakt musi mieć taki sam obrazek, to tutaj ta feeria elementów i ikon trochę utrudnia intuicyjne zrozumienie wszystkiego. W pewnym momencie, kiedy gracze zaczną robić podwójne akcje, to tury zaczynają się trochę dłużyć. Tura gracza to wtedy:
1. Wykonaj inwestycję/akcję z subwencji (potencjalnie to akcja - kolejne kilka kroków!)
2. Przesuń pionek + weź zasoby
3. Jak jest Lativ, to przesuń go i wykonaj efekt przesunięcia
4. Zrób akcję, która się składa z 4-5 kroków
5. Zrób drugą akcję, która składa się z 4-5 kroków
6. Umieść książki na planszetce i weź potencjalnie bonus
Taka tura potrafi trochę zająć, a jako, że w niej potencjalnie kilkukrotnie coś płacimy/dostajemy, to trzeba trochę się naliczyć żeby ją zaplanować. Dość mocno to odbiega od relatywnie prostych tur w innych grach autora. Do tego jeszcze dochodzi rozliczanie eksperymentu na koniec tury, które też trochę potrafi potrwać. Dochodziło do tego, że rozliczaliśmy eksperyment gdzie dwaj gracze brali udział i skończyliśmy i ten trzeci pytał czy jakaś tura go nie minęła, bo tyle się zadziało :lol:

Mechanicznie mi się wszystko w miarę spina i w sumie całkiem przyjemnie mi się grało jak już rozumiałem główną pętlę gry. Na pewno jeszcze sporo do odkrycia przede mną, ale coś mam wrażenie, że kilka rzeczy dla mnie jest niepotrzebnie przekombinowanych:
1. Tory nad działami odpala się dość rzadko i trochę są w tej grze na siłę? Nie wiem czy gra by cokolwiek straciła jakby ich nie było.
2. Niepotrzebna wydaje się zasada, że za maszynę musimy płacić kołami z jednego rzędu.
3. Nie wiem po co zasada, że nie można 2 razy tej samej subwencji wziąć. Nie jest to coś, co by jakoś grę złamało na pół, więc w sumie po co.
4. Niewiele wnosi eskalacja pogody po eksperymentach. Jasne, mamy lekko rosnący koszt, ale czy jak na tak ogromne płytki nie mogli dać coś ciekawszego? Szczególnie, że i tak ten koszt rośnie przy eksperymentach, które są wymagane do późniejszej budowy maszyny, więc tego pierwszego poziomu to rzadko dotkniemy?

Na razie oceniam grę całościowo nieźle, na pewno druga rozgrywka pokaże trochę więcej pazura. W pierwszej jak nie do końca wiedzieliśmy co robić to na pewno było trudniej złapać rytm, przez co też mniej robiliśmy podwójnych akcji i to znowu pogarszało wyniki.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2022, 13:12 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Weather Machine (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Fojtu pisze: 25 paź 2022, 12:01
A jak się plasuje w wśród innych Lacerd?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ