Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

macike pisze:
Andy pisze:
maciejo pisze:Losowość jest jednak potężna w tej grze co pozwala niejednokrotnie nowicjuszom pokonać "starych wyjadaczy".
Jakoś sobie nie przypominam, żebym obserwował takie przypadki. :)
Bez przesady. Nowicjusz niejednokrotnie wygra ze "starym wyjadaczem", bo życie faktycznie czasami wykracza poza 3 odchylenia standardowe. Przy setkach/tysiącach partii da się to zaobserwować.
Masz jakieś dane, które pozwolą podeprzeć hioptezę o potędze losowości? Masz na myśli gry 2p, czy inne?

AFAIR w grach 4+, gdzie było co najmniej 3 "starych wyjadaczy", nowicjusz nie miał wielkich szans na wygraną (chociaż nie twierdzę kategorycznie, że był ich pozbawiony) i przegrywał.
No ok z tym paskudnym (co sie wszyscy czepiacie :D ) słowem troszkie przesadziłem.Byłem sflustrowany właśnie w ten sposób przegraną partią z kurduplastym chińczykiem :twisted: Mimo prawie całkowitej niewiedzy wygrał o 1 PZ.
Tak czy tak losowość jest spora i potrafi nieźle spaskudzić gre nawet "wyjadaczowi :?
Co do przypadków wygrywania przez nowicjuszy miałem na myśli oczywiście w znakomitej większości partie zaawansowane dla 2-ch graczy.
Rzeczywiście możliwość wygrania w większym gronie "wyjadaczy" jest mocno ograniczona :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Czegoś nie zrozumiałem, maciejo. Z Twojego pytania wynikało, że nie jesteś pewien czy powery z kart w tableau się sumują. To (+ używanie polskich nazw kart i akcji ;)) wskazywało, że dopiero zaczynasz przygodę z RftG. A potem piszesz o nowicjuszach, którzy "niejednokrotnie pokonują starych wyjadaczy" i że to są "w znakomitej większości partie zaawansowane dla dwóch graczy". Z tego z kolei można by wysnuć wniosek, że rozegrałeś już niezliczoną liczbę partii Rejsa.

Mnie oczywiście zdarzało się przegrać ze znacznie mniej doświadczonymi graczami, ale uważam się co najwyżej za średnio doświadczonego rejsera, a poza tym jestem bardzo przeciętnym graczem. Niemniej całkowicie nie zgadzam się ze stwierdzeniem o "potężnej losowości" Rejsa, a zwycięstwo nowicjusza wydaje mi się możliwe tylko wtedy, gdy jego doświadczony(?) przeciwnik popełnia jakieś koszmarne błędy. Np. zapomina o kumulowaniu się bonusów z wyłożonych kart, co jest fundamentem tej gry. :)

Więc jak to jest z Tobą, maciejo? Ile masz partii na koncie? :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Andy pisze:
Więc jak to jest z Tobą, maciejo? Ile masz partii na koncie? :wink:
Tak ze 100 przeciwko robotowi i 150 na BGA.http://pl.boardgamearena.com/#!player
Oczywiściew wiem o kumulowaniu się bonusów :!: ponieważ jest to podstawowa zasada tej gry :?
Natomiast moje pytanie dotyczyło takiej zależności o której nie miałem pojęcia :!:
Wiem,że czytałeś ten wątek:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 0&start=25
Więc wiesz pewnie także,że wielu "wyjadaczy" którzy popełniali błędy(czyt.błędnie zrozumieli instrukcję) rozegrali już setki lub dziesiątki partii.Nie znaczy to chyba,że nie umieją grać :roll: :?:
Nie każdy jest Alfą i Omegą-przepraszam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sztefan »

Andy pisze:zwycięstwo nowicjusza wydaje mi się możliwe tylko wtedy, gdy jego doświadczony(?) przeciwnik popełnia jakieś koszmarne błędy.
To jest tylko karcianka, zawsze doświadczony gracz może mieć tak koszmarne rozdanie, że naprawdę nic się nie da wycisnąć, albo początkujący mega rozdanie. Tym niemniej im więcej się gra tym bardziej się widzi jak mało losowa jest ta gra. Po prostu mało doświadczony gracz widzi tylko oczywiste komba, a bardziej doświadczony potrafi sensownie połączyć mniej oczywiste. Do tego dochodzi wspomniane wyżej czytanie przciwnka i znajomśc talii. Nie zapminjmy też o kontrolowaniu tempa gry.

W pojedynczej partii nowicjusz ma szansę, nawet jak doświadczony nie zrobi koszmarnych błędów. Moim zdaniem cytowany fragment posta jest prawdziwy dla serii gier. Bardziej doświadczony gracz (oczywiście nie chodzi o przewagę 1-2 partii ;) powinien wygrać 7-8 partii z 10.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Ależ maciejo, bez obrazy, przecież to tylko takie przekomarzanie się :) 150 partii to sporo i na pewno już zauważyłeś, że doświadczony gracz może sobie całkiem dobrze radzić nawet wtedy, gdy przychodzą mu kiepskie karty. A nowicjusz nie będzie wiedział co zrobić z tym co ma na ręce, bo nie zna kart, które jeszcze na niego czekają w talii.

Wg mnie kluczowa w Rejsie jest elastyczność, czyli umiejętność modyfikowania pierwotnego planu w miarę rozwoju rozgrywki, a czasem nawet zupełnego porzucania realizacji jednego na rzecz bardziej obiecującego. No i stosowanie "mieszanych taktyk". Losowość oczywiście jest, jak w każdej karciance, ale doświadczenie pozwala coraz lepiej sobie z nią radzić. I jaka to frajda, jak się nastuka 80 punktów, mimo że "nic wyraźnego" nie przyszło na rękę. :)

Pisząc o robocie miałeś na myśli tego z Gathering Storm, czy grę przeciw Keldonowi?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Andy pisze:Ależ maciejo, bez obrazy, przecież to tylko takie przekomarzanie się :) 150 partii to sporo i na pewno już zauważyłeś, że doświadczony gracz może sobie całkiem dobrze radzić nawet wtedy, gdy przychodzą mu kiepskie karty. A nowicjusz nie będzie wiedział co zrobić z tym co ma na ręce, bo nie zna kart, które jeszcze na niego czekają w talii.

Wg mnie kluczowa w Rejsie jest elastyczność, czyli umiejętność modyfikowania pierwotnego planu w miarę rozwoju rozgrywki, a czasem nawet zupełnego porzucania realizacji jednego na rzecz bardziej obiecującego. No i stosowanie "mieszanych taktyk". Losowość oczywiście jest, jak w każdej karciance, ale doświadczenie pozwala coraz lepiej sobie z nią radzić. I jaka to frajda, jak się nastuka 80 punktów, mimo że "nic wyraźnego" nie przyszło na rękę. :)

Pisząc o robocie miałeś na myśli tego z Gathering Storm, czy grę przeciw Keldonowi?[/b]


Moge się obrażać na wszystkich ale na Ciebie przenigdy :D
Pisze o Robocie z dodatku-prawdziwa gra na żywca :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

maciejo pisze:Moge się obrażać na wszystkich ale na Ciebie przenigdy :D
To się cieszę! :)
Pisze o Robocie z dodatku-prawdziwa gra na żywca :wink:
Dawno nie grałem przeciw temu potworowi. Chyba będę sobie musiał przypomnieć. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Skoro się przekomarzamy...
maciejo pisze:Tak ze 100 przeciwko robotowi i 150 na BGA.http://pl.boardgamearena.com/#!player
No to już jest jakieś doświadczenie... ale 150 partii moja Najżońsza pykała w tydzień, jak się uczyła RftG. A uczyła się parę miesięcy. :twisted:
Jak z nią (a miała ze 2 kilo gier za sobą) parę razy usiadłem do gry i dostałem bęcki, to sam musiałem zagrać ze 200 partyjek zanim byłem w stanie nawiązać walkę (o regularnym wygrywaniu nie było mowy).

Teraz pykam 15-20 tygodniowo, żeby kart nie pozapominać. Niestety z keldonami, co potem wychodzi w rozgrywkach na żywo.
Jednak ludzie nie są tak przewidywalni, jak automaty. Znacznie bardziej utrudniają wygraną, niż karty, co to je na rękę dostaję albo i nie... :mrgreen:
Pomijając, że z keldonami gram wyłącznie 6p, a na żywo zazwyczaj 4-5p, co jednak robi pewną różnicę.

Moim subiektywnym zdaniem: na losowość to można narzekać w Neuroshimie Hex. Jeśli ktoś narzeka na losowość w RftG, to jeszcze nie rozumie tao tej gry.

PS
To samo jest z losowością w Innovation, ale to już temat z zupełnie osobnego wątku. :wink:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

macike pisze: na losowość to można narzekać w Neuroshimie Hex.
Przepraszam, czy mógłbyś nie przeklinać? Dziękuję.
:wink:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

macike pisze:Skoro się przekomarzamy...
maciejo pisze:Tak ze 100 przeciwko robotowi i 150 na BGA.http://pl.boardgamearena.com/#!player
No to już jest jakieś doświadczenie... ale 150 partii moja Najżońsza pykała w tydzień, jak się uczyła RftG. A uczyła się parę miesięcy. :twisted:
Jak z nią (a miała ze 2 kilo gier za sobą) parę razy usiadłem do gry i dostałem bęcki, to sam musiałem zagrać ze 200 partyjek zanim byłem w stanie nawiązać walkę (o regularnym wygrywaniu nie było mowy).

Teraz pykam 15-20 tygodniowo, żeby kart nie pozapominać. Niestety z keldonami, co potem wychodzi w rozgrywkach na żywo.
Jednak ludzie nie są tak przewidywalni, jak automaty. Znacznie bardziej utrudniają wygraną, niż karty, co to je na rękę dostaję albo i nie... :mrgreen:
Pomijając, że z keldonami gram wyłącznie 6p, a na żywo zazwyczaj 4-5p, co jednak robi pewną różnicę.

Moim subiektywnym zdaniem: na losowość to można narzekać w Neuroshimie Hex. Jeśli ktoś narzeka na losowość w RftG, to jeszcze nie rozumie tao tej gry.

PS
To samo jest z losowością w Innovation, ale to już temat z zupełnie osobnego wątku. :wink:
Uczyła czy doskonaliła :?: :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Witam
Mam pytanie odnośnie karty Gambling World, a mianowicie owej tabelki pod nią. Jak ja trzeba rozszyfrować? Teraz gram ze jesli karta jest wyłożona to mowie liczbę od 1-7 i jeśli wylosuje kartę z kosztem(obrona) taka jak powiedziałem to ja zatrzymuję. Oczywiście nie do końca jet to chyba zgodne bo nigdy nie zatrzymam karty o koszcie 0. Proszę o pomoc.
Dziękuję.

Poniżej wkleiłem link do owej katy i karty z I rozszerzenia - gdzie wyraźnie widać ze owe tabelki się różnią.

http://cf.geekdo-images.com/images/pic389582.jpg
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Tabelka pokazuje ile jest kart o danym koszcie w talii. W rozszerzeniu oczywiście tabelka musi się różnić, ponieważ jest więcej kart :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 99#p390199

Interesujące, nigdy nie zwróciłem uwagi, że nie można wybrać zera.
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

zatem nigdy nie wylosuje się świata o koszcie 0?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Najwyraźniej.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Wylosować oczywiście można, ale zatrzymać najwyraźniej nie.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Ciekawe, bo w tabelce jest 0, nie bardzo wiadomo po co... Może po prostu w celach poglądowych...
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Pewnie jest tak jak Nataniel napisał. Jestem ciekawy jak jest w innych dodatkach - tam światy są chyba o wiele droższe niż 7 - moim zdaniem jeśli zrobili statystyki kart to powinni uwzględnić całą resztę(czepiam się) - a może to będzie służyło w niedalekiej przyszłość czemuś odrębnemu albo miało służyć o czym zapomnieli :)

ps.
I tak gra jest świetna :), a o wyjaśnienie pytałem bo dzieciak mi zasugerował kiedy graliśmy razem, ze go oszukuję bo jest tabelka i są inne cyferki, a on wylosował akurat taką kartę z zerem :-).
Dziękuję.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

gyro pisze:Pewnie jest tak jak Nataniel napisał. Jestem ciekawy jak jest w innych dodatkach - tam światy są chyba o wiele droższe niż 7 - moim zdaniem jeśli zrobili statystyki kart to powinni uwzględnić całą resztę(czepiam się) - a może to będzie służyło w niedalekiej przyszłość czemuś odrębnemu albo miało służyć o czym zapomnieli :)

ps.
I tak gra jest świetna :), a o wyjaśnienie pytałem bo dzieciak mi zasugerował kiedy graliśmy razem, ze go oszukuję bo jest tabelka i są inne cyferki, a on wylosował akurat taką kartę z zerem :-).
Dziękuję.
W dodatkach droższych światów i technologii jest b. mało, a GW działa w ogóle inaczej, więc problem znika.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

No tak, jak zero w ruletce - krupier zgarnia wszystko! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Race for the galaxy

Post autor: kgrzesiek »

Witam mam pytanie

co do przejęć tzn.

rebele moga podbic imperium i na odwrot zwyklych planet militarnych nie moze jesli sie myle poprawcie mnie :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Jest parę kart które dają przejęcia, można przejmować to co jest na nich napisane o ile spełniony jest napisany warunek. Jak nie masz karty na której jest napisane że coś przejmuje to nie możesz przejmować nic.

Np
Imperium seat - przejmuje tylko rebelianckie
Rebel allience - dowolną militarną, o ile przeciwnik ma wystawioną kartę z napisem imperium
Imperium Cloaking - dowolną militarną o ile przeciwnik ma co najmniej +1 siły wojskowej (i ta karta jest jednorazowa)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jabol »

Jedno pytanie po pierwszej rozgrywce mam. Czy siła militarna to jedynie znaczniki na kartach przy III fazie, czy też może światy militarne bądź zdobyczne jakiś sposób wliczają się do siły militarnej?
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Veridiana »

tylko znaczniki 8)
ODPOWIEDZ