Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

warlock pisze: 06 cze 2021, 09:39 W żadnym momencie gry nie mialem problemu z czytelnością planszy głównej ;).
A ja zderzyłem się z planszą jak ze ścianą, serio. :?
I szybko sprzedałem BB.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: KamradziejTomal »

Moja opinia to:

1) Stara wersja graficznie po prostu wygląda okropnie - brzydka, nijaka, sprana kolorystycznie, kafelki są chyba najcieńsze jakie widziałem w grze planszowej do tej pory.

2) Nowa wersja, graficznie wygląda lepiej - kolorowa, kontrastowa, nasycona. Szczególnie plansza główna wygląda świetnie, bardzo fajnie, że żetony towarów są nie tylko różnego koloru ale też przedstawiają teraz inne przedmioty

3) Planszetki są ok - czytelne i kolorowe, z jednej strony dobrze że usunięto pomoce na osobny kafelek bo jest teraz czysto, z drugiej jakiekolwiek informacje na planszetce (np. dotyczące początkowych surowców) by się przydały. My kładziemy po jednej pomocy między nami dwoje i to się sprawdza bardzo dobrze.

4) Kafelki są chyba najsłabszym "upgradem" Big Boxa. Z jedne strony bardzo cieszy, że w końcu są normalnej grubości, z drugiej niektóre ilustracje pozostawiają wiele do życzenia:
a) Zwierzaki są turbo małe i trudne do rozróżnienia. Ślepcem nie jestem a wielokrotnie mam dylemat czy patrzę na kozy czy indyki, czy świnie
b) Żółte ikonki są turbo małe i co i rusz musze się nad nimi nachylać i sprawdzać co robią. Bezensownie zmniejszono na nich ilustracje.
c) Beżowe to chyba największy fail Nowej edycji - większość ilustracji do bardziej downngrade niż upgrade. W nowej edycji podoba mi się chyba tylko Targowisko i Stolarnia ( i może jeszcze pensjonat). Pozostałe wyglądają lepiej w starej edycji. Dwa podstawowe błędy tutaj to przedstawianie budowli "na wprost", które wygląda kretyńsko (Skład, Ratusz, trochę Bank) oraz absolutnie biedny kontrast na kafelku. Tło zlewa się z budynkiem i zamiast wyraźnej ilustracji widzę taką rozmytą plamę - najlepiej to widać na Strażnicy i Kościele.

5) Mega fajnie że w pudełku w cenie gry mam też praktycznie wszystkie mini dodatki.

Ogółem za żadne skarby nie wymieniłbym swojego Big Boxa na starą edycję ale fakt pozostaje odrobina niesmaku że mając taką okazję, ktoś po prostu spartolił wiele ilustracji na kafelkach niepotrzebnie psując wrażenie całości. Wiadomo są gusta i guściki ale wydaje mi się, że każdemu powinno zależeć na tym by ilustracje były wyraźne i czytelne.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Odnosząc się wybiórczo (bo co do zasady się zgadzam z przedmówcą ;)):
a) Zwierzaki są turbo małe i trudne do rozróżnienia. Ślepcem nie jestem a wielokrotnie mam dylemat czy patrzę na kozy czy indyki, czy świnie
Obrazek
Mogłyby być większe, ale bez przesady, to nie jest tak że jedno zlewa się z drugim ;).
b) Żółte ikonki są turbo małe i co i rusz musze się nad nimi nachylać i sprawdzać co robią. Bezensownie zmniejszono na nich ilustracje.
Nauka jest największym failem nowej edycji, to bez dwóch zdań - jest po prostu za mała, szczególnie na kaflach 4PZ/. ALE - sam jezyk ikonografii jest lepszy i spójniejszy. Nie ma już wątpliwości, czy strzałka z +/-1 przy kolorze kafla mówi: zmodyfikuj kość gdy bierzesz z planszy, czy gdy dokładasz na planszetkę (bo strefa z kluczami jest wyraźnie zaznaczona). A to było nagminne pytanie nowicjuszy u mnie. Podobnie jak np. z drugim kafelkiem od prawej na załączonej ilustracji - nowicjusze pytali, czy ta nauka daje im dodatkowego robotnika ORAZ dodatkowe srebro do standardowego jednego srebra. A nowa ikonka jest jasna - kopalnia dodaje po prostu robotnika i wiadomo, że w dodatku do srebra.
Obrazek
c) Beżowe to chyba największy fail Nowej edycji - większość ilustracji do bardziej downngrade niż upgrade.
Nie zgodzę się. Tzn. tak - failem jest to, że trzy budynki mają czerwone dachy. Najtrudniejsze do rozróżnienia są te dwa skrajnie lewe (szczególnie, gdy są wskazane na kaflach nauki).
Obrazek
ALE - nowe budynki w dużej części "podpowiadają" funkcje swoim kształtem albo kolorami, a to jest świetne. W starej wersji funkcja budynku nie ma nic wspólnego z jego wyglądem, bez zerknięcia na kartę pomocy nie mam pojęcia, co dany budynek robi. A tutaj przy kilku z nich można się tego domyślić: budynek dający dwie monety ma 2 srebrne kopuły. Budynek dający 4 robotników ma zielonkawy dach i skierowany jest w 4 strony świata. Budynek pozwalający wziąć beżowy kafelek ma beżowy dach, podobnie jest z zielonymi i niebieskimi kolorami namiotów na żetonie ;). Budynek dający 4 punkty ma flagę z punktami (miniaturową, ale jednak ;)).

Zagrałem dwie partie na nowej edycji i myślę, że sprzedam starą. Trochę mi szkoda bo mam sentyment i mam dodatek, którego nie ma w big boxie, ale big box jakoś tak na nowo wyzwolił u mnie miłość do Zamków i chęć grania w nie ;).

PS: Big Box ma jeszcze jedną fajną cechę - w pudle są dwie symetryczne plansze dla wszystkich graczy. Kiedyś to była tylko plansza #1 w czterech kopiach, w tej chwili dochodzi też plansza #2, także jak ktoś chce zagrać "sprawiedliwą partię", a nie może już patrzeć na planszę #1, to ma alternatywę ;).
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Na korzyść big boxa przemawia jeszcze to, że zawiera plansze i zasady do gry solo. W moim przypadku ta pozycja, w którą mam najwięcej partii i jest na pierwszym miejscu solo topki (większość rozgrywek przegranych, ale i tak uwielbiam zamki solo).
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Dlaczego większość przegranych? Nawet na tej łatwiejszej planszetce?

Ja też lubię grać solo (nie mam już BB ale mam zestaw do solo do starej wersji :P ), ale Zamki wg mnie są najlepsze w rozgrywce 2-osobowej.
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Gatzky »

Hej,
Chciałem was podpytać o wrażenia z gry, konkretnie na których planszach udawało wam się osiągnąć 300 punktów oraz jaka była u was największa dominacja w stosunku 1-2 miejsce? Wiem że o to drugie ciężej, ale udało mi się ograć pozostałych o ponad 80 punktów.
Właśnie pierwszy raz taki wynik wykręciłem, i ponieważ działo się to na innej planszy niż plansza numer 8, zacząłem się zastanawiać na jakich planszach wy, forumowicze, osiagaliscie 300+.

A tutaj już cześć właściwa chwalipostu
http://www.boiteajeux.net/jeux/cdb/partie.php?id=538131
Death4ever
Posty: 142
Rejestracja: 20 paź 2019, 13:45
Has thanked: 50 times
Been thanked: 56 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Death4ever »

Spoiler:
Podpinając się pod posta kolegi...

Obrazek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Szczerze mówiąc nawet nie czytałem instrukcji do Big Boxa :D. Ale miło, że wspomnieli o tym w zasadach ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: detrytusek »

Nie żebym chciał się podpinać pod dyskusję o wyższości jednej wersji nad drugą ale się podepnę :P
Ja nie wiem kto pokojarzy, że dwie wieże w kolorze srebrnym na małym budynku odnoszą się do 2 monet...
Pensjonat jest zrobiony na planie krzyża to rozumiem, że jest insta skojarzenie z 4 robotnikami?

Generalnie budynków w obu wersjach trzeba się nauczyć. Tyle, że w nowej nie ma podpowiedzi na planszetce, tak?

Kafle punktujące za konkretne budynki są czytelniejsze w starej wersji bo po prostu są większe.

Ale najważniejsze pytanie jest takie:
Co musiały kury nawywijać, żeby spaść z deski grafika?
Ostatnio zmieniony 07 cze 2021, 10:25 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Ja nie wiem kto pokojarzy, że dwie wieże w kolorze srebrnym na małym budynku odnoszą się do 2 monet...
Pensjonat jest zrobiony na planie krzyża to rozumiem, że jest insta skojarzenie z 4 robotnikami?
Nie wiem czy insta, ale po jednej partii od razu to skojarzenie zostało mi w głowie ;). Plan krzyża i kolor dachu spójny z robotnikami. A co do monet - gwarantuję Ci, że już masz to skojarzenie w głowie i jakbyś siadł do rozgrywki to od razu byś wiedział, co ten budynek robi. A w przypadku pierwszej edycji? Musisz patrzeć na kartę pomocy. Ludzie chwalą budynki z pierwszej edycji bo je po prostu znają i nie pamiętają jak to było, jak uczyli się ich od zera.
Generalnie budynków w obu wersjach trzeba się nauczyć. Tyle, że w nowej nie ma podpowiedzi na planszetce, tak?
Masz dwustronną kartę pomocy na osobnym kaflu, która dodatkowo obejmuje żetony z dodatków, które dostajesz za sprzedaż, co jest dużym plusem (tak samo jak plusem jest to, że planszetka zawiera informację o bonusach za sprzedane towary - tej informacji nie było w starym wydaniu). Oczywiście z rewersu tej karty ze spisem dostępnych akcji będziesz korzystał może przez pół pierwszej partii, bo te akcje się po prostu pamięta. ;) Moim zdaniem nauka nowych budynków jest dużo bardziej intuicyjna niż starych.
Obrazek
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 276
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: yaro_ »

Nie grałem nigdy w starą wersję, i tamte żetony budynków widzę tu pierwszy raz.. masakra :)
Wiele można zarzucić big boxowi, ale akurat beżowe budynki są najjaśniejszym punktem nowej wersji. Budynki dużo ładniejsze + ta subtelna podpowiedź jest naprawdę genialnie zrobiona.
Bank akurat ma najbardziej widoczną podpowiedź w postaci tych dwóch srebrnych kopuł, nie da się tego nie wyłapać. Trochę gorzej z ratuszem który ma kształt planszy (więc wrzuć sobie na planszę co chcesz), albo skład który jest kwadratowy więc powinien się skojarzyć z kwadratowymi skrzynkami towarów.
Jak jesteś kumaty to nawet nie wyjmujesz tych planszetek pomocy z pudełka, ale jak chcesz to są grube i czytelne. Proszę bardzo :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: detrytusek »

Nie czuję się przekonany. Podpowiedzi w stylu 2 srebrne wieże do mnie w ogóle nie trafiają bo to może oznaczać wszystko w zależności od interpretacji. Wydaje się to oczywiste dopiero jak się pozna rozwiązanie z pomocy, a postawcie nowego gracza i się go zapytajcie co ten budynek robi. Podpowiedź powinna być oczywista.
Im dłużej na to patrzę tym bardziej zaczynam nie lubić w nowej tych czarnych kropek na kościach. W starej zrobili to subtelniej, a tutaj wali po gałach taką dziecinną kolorowanką.
Co kto lubi, nie mam zamiaru nikogo przekonywać ale nie umieć jednoznacznie poprawić takiej brzydoty jak stara wersja to jest sztuka.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Nie czuję się przekonany. Podpowiedzi w stylu 2 srebrne wieże do mnie w ogóle nie trafiają bo to może oznaczać wszystko w zależności od interpretacji. Wydaje się to oczywiste dopiero jak się pozna rozwiązanie z pomocy, a postawcie nowego gracza i się go zapytajcie co ten budynek robi. Podpowiedź powinna być oczywista.
Nie wnikam czy pomoc jest dostatecznie dobra. Dla mnie akurat jest. I grunt, że jest lepsza niż w pierwszej edycji, bo grafika próbuje jakkolwiek naprowadzić na funkcję. Podczas drugiej partii w Big Boxa zdarzyło mi się mieć wątpliwość co dany budynek robi i po sekundzie analizy od razu pomyślałem "dwie kopuły = 2 srebra". Wiec w moim przypadku pomoc zadziałała jak należy, skojarzenie pojawiło się w głowie automatycznie ;).

Powiem tak - za dużo jest w sieci teoretycznych dyskusji na temat tego nowego wydania. Często próbuję przekonać do czegoś ludzi, którzy nie mają w ręku nowej edycji, nie grali w nią i swoje opinie budują na bazie fot z internetu. Mam przed sobą dwie wersje, grałem ostatnio w obie wersje z dziewczyną (grała dwa razy w starą edycję i trzy razy w nową) i nie miała żadnego problemu ze zrozumieniem języka gry, czy wypatrzeniem czegoś na planszy.

Niech każdy kupuje co chce. Ja jedynie dorzucam swoje trzy gorsze jako ktoś, kto od lat ma stare wydanie, zjadł na nim zęby, a teraz ma także nową edycję i musi "oduczyć" się dawnej ikonografii i przyswoić nową (co bywa trudniejsze, niż nauka od zera). I uważam falę krytyki wylaną na nowe wydanie za kosmicznie przesadzoną i trochę krzywdzącą dla tej gry. Tak, Big Box ma wady, ale pierwsza edycja też ma kupę wad o których inni w dyskusji A vs B zdają się albo zapominać, albo je celowo pomijać, byle tylko dowalić nowej wersji i utwierdzić się w przekonaniu, że stara jest jednoznacznie lepsza ;).
Im dłużej na to patrzę tym bardziej zaczynam nie lubić w nowej tych czarnych kropek na kościach.
Tu już jest kwestia tego typu: czy najpierw analizujesz pola po kolorze, czy po wartości kości. W starej wersji kolor rzucał się w oczy najpierw, w nowej to wartość na kości jest czytelniejsza. Gdybym miał wybierać chyba też wolałbym, żeby kości były bardziej przydymione i miały lekki odcień tła, ale podczas partii człowiek naprawdę szybko się przyzwyczaja do nowej prezentacji ;).
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: RUNner »

Do wszystkiego się można przyzwyczaić. Gdybym nie miał starej wersji, to pewnie i tak bym kupił nową, bo gra się broni mechaniką.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: KamradziejTomal »

warlock pisze: 07 cze 2021, 11:45 Powiem tak - za dużo jest w sieci teoretycznych dyskusji na temat tego nowego wydania. Często próbuję przekonać do czegoś ludzi, którzy nie mają w ręku nowej edycji, nie grali w nią i swoje opinie budują na bazie fot z internetu. Mam przed sobą dwie wersje, grałem ostatnio w obie wersje z dziewczyną (grała dwa razy w starą edycję i trzy razy w nową) i nie miała żadnego problemu ze zrozumieniem języka gry, czy wypatrzeniem czegoś na planszy.
Ja nie grałem nigdy w starą edycję, tylko oglądałem i macałem kartoniki bo byłem ciekaw jakości. Więc jako gracz tylko nowej edycji przychylam się do opinii detrytuska - podpowiedzi są dobre ale może dla kogoś kto już zna zasady na wylot. Ja muszę zawsze zerkać na pomoc i sprawdzać który budynek daje srebro, który robi robotników. Kwadratowy skład też mi nic nie mówi - sprzedaż towarów bardziej mi się kojarzy z Targowiskiem (no bo handlujemy towarami) - dopiero jak mam przed oczami oba to widzę zielone i niebieskie namioty i mam moment "aha targowisko było od zwierząt i statków". Ratusz - w kształcie heska? No fajnie - jak wszystkie pozostałe kafelki, to znaczy że mogę wziąć każdy do magazynu, czy zbudować każdy? Kolory Kościoła - nigdy na to nie zwróciłem uwagi.

No ale dobra - ogólnie myślę że nie dogodzi się każdemu i trzeba po prostu na żywo zobaczyć jak to wygląda bo zawsze jest lepiej niż na zdjęciach. Po prostu żałuję, że mimo ogólnie dobrego kierunku liftingu komuś zabrakło tych 20% zaangażowania, żeby poprawić efekt o 80% - kto wie może zrobienie po prostu wyraźniejszego konturu budynków (podobnie jak w starej edycji takie zaznaczenie konturów czarnym tuszem) byłoby wystarczające.

W każdym razie ja swojego Big Boxa zatrzymam jako wersję lepsiejszą :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: dwaduzepe »

Od kilkunastu postow gadacie o czytelnosci podpowiedzi w grze, ktora ma zlozonosc 2.5 na bgg:) litosci. Gra jest czytelna i naprawde mozna te kilka rzeczy zapamietac.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

detrytusek pisze: 07 cze 2021, 09:57 Nie żebym chciał się podpinać pod dyskusję o wyższości jednej wersji nad drugą ale się podepnę :P
Ja nie wiem kto pokojarzy, że dwie wieże w kolorze srebrnym na małym budynku odnoszą się do 2 monet...
Pensjonat jest zrobiony na planie krzyża to rozumiem, że jest insta skojarzenie z 4 robotnikami?

Generalnie budynków w obu wersjach trzeba się nauczyć. Tyle, że w nowej nie ma podpowiedzi na planszetce, tak?

Kafle punktujące za konkretne budynki są czytelniejsze w starej wersji bo po prostu są większe.

Ale najważniejsze pytanie jest takie:
Co musiały kury nawywijać, żeby spaść z deski grafika?
A świnki co musiały zrobić że wyglądają jak robaczki? :? :D

Ja akurat znam na pamięć wszystkie żetony, więc nie czepiam się, że coś jest nieczytelne. Po prostu nie podoba mi się grafika na żetonach a plansza kolorystycznie jest koszmarna i wyłożone żetony się z nią zlewają. Jak gra ma być dla mnie męką i mam wybór to wybiorę coś, co mi się bardziej podoba i nie przeszkadza w grze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Obiecuję, że to mój ostatni post zdjęciowy dotyczący porównań, ale muszę się odnieść do jednej rzeczy: ;)
a plansza kolorystycznie jest koszmarna i wyłożone żetony się z nią zlewają.
Z pierwszą częścią zdania nie polemizuję, bo to już totalnie kwestia gustu i jak najbardziej rozumiem awersję do kolorystyki planszy głównej (choć np. mi nie przeszkadza ;)). Natomiast co do drugiej części - tu już się naprawdę nie zgodzę. Mimo tego, że plansza główna jest pstrokata, to grube żetony w grze na żywo są na niej naprawdę dobrze widoczne i nigdy nie miałem problemu, że przeoczyłem jakiś kafelek z uwagi na mocne nasycenie tła. Paradoksalnie przy bledszej pierwszej edycji chyba jeszcze mocniej muszę wodzić wzrokiem w poszukiwaniu żetonów, bo są bardziej płaskie i wtopione w sloty ;).
Obrazek
Obrazek

Ale ode mnie EOT, nie chcę wyjść na jakiegoś fanatycznego obrońcę Big Boxa. Po prostu widzę, że w dyskusjach rzucane są dość mocno skrajne określenia, które moim zdaniem nie mają pokrycia w rzeczywistości (czytaj: na żywo, podczas faktycznej rozgrywki zarzucane grze wady nie istnieją albo są strasznie wyolbrzymione ;)).
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Grubość żetonów ok. Tu się z Tobą zgadzam. Teraz sobie wyobraź jak by ładnie wyglądały na starej planszy jeszcze bardziej uwypuklone. :wink:

Nie odniosłeś się do grafik zwierząt. Dlaczego? :)

Ok, miałeś już nie pisać, więc nie ciągnę za język. :P
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

bdm pisze: 07 cze 2021, 17:29 Nie odniosłeś się do grafik zwierząt. Dlaczego? :)
Ależ odniosłem się, w jednym z postów na tej stronie ;): viewtopic.php?f=1&p=1370523#p1370110 (nie widzę problemów z żetonami zwierząt).
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

No i które są lepsze? :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

bdm pisze: 07 cze 2021, 17:45 No i które są lepsze? :wink:
Nowe :D Wychodzą taniej niż stare z dodatkami i żetony są grubsze, a co mocnej kolorystyki - serio zwracacie uwagę w tej grze na grafiki? Bo ja jak zaczynam grę to nie widzę nic tylko kafelki, które MUSZE mieć (zanim zabierze mi je przeciwnik) :lol:

Edit: sorki, chyba pytałeś o konkretne kafelki, ja odpowiedziałam ogólnie, która wersją zamków lepsza :D
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Pytałem teraz akurat konkretnie o zwierzęta. :D

Choć dla mnie wszystkie ze starej wersji są ładniejsze niż z BB. Są natomiast gorsze jeśli chodzi o grubość.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

O gustach się nie dyskutuje, ale ja na nic bym nie zamienił mojej starej edycji. Nie widzę wad. Z nowej edycji podoba mi się tylko okładka.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: nakago »

Jako fan Felda domagam się wydania jeszcze wersji deluxe Zamków, która będzie spełniała nasze oczekiwania, przypominam, że ostatnia edycja to tzw. Big Box nie deluxe
ODPOWIEDZ