The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aeiou871
Posty: 984
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 437 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: aeiou871 »

Tylko granie w duchu "moralności, honoru, co tam sobie wymyślisz" jest kompletnie bez sensu. Szczególnie w takich grach planszowych każdy powinien grać po to, żeby wygrać. Gra nad stołem i zawieranie sojuszy służy wzmocnieniu własnej pozycji. Jeśli ktoś głosuje w sposób, który prowadzi do jego porażki, to psuje rozgrywkę sobie i pozostałym.
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1615 times
Been thanked: 941 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: feniks_ciapek »

aeiou871 pisze: 31 sty 2021, 11:37 Tylko granie w duchu "moralności, honoru, co tam sobie wymyślisz" jest kompletnie bez sensu. Szczególnie w takich grach planszowych każdy powinien grać po to, żeby wygrać. Gra nad stołem i zawieranie sojuszy służy wzmocnieniu własnej pozycji. Jeśli ktoś głosuje w sposób, który prowadzi do jego porażki, to psuje rozgrywkę sobie i pozostałym.
Akurat w tej grze nie ma to aż takiego znaczenia, bo cele są zmienne, podobnie jak liczba graczy. To, czy ktoś gra, aby wygrać, czy dla historii, nie wpływa specjalnie na pozostałych. Pod tym względem jest to bardziej sandbox, niż gra wymagająca jakiejś ostrej rywalizacji.
gregoff
Posty: 803
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 550 times
Been thanked: 170 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: gregoff »

W mojej grupie chcemy wygrać całą grę ale nie oznacza to, ze chcemy wygrac pojedyncze rozgrywki. Poza tym zabawa jest dla nas na tyle fajna ze nie przejmujemy się tym. Poza tym sa trzy rozne możliwości punktacji w zależności czy król abdykuje u góry czy na dole skali równowagi lub umarł.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Paskuder »

Ja akurat gram dla klimatu, historii, opowieści i dobrej zabawy. Ale jak ktoś gra tylko żeby wygrać po trupach do celu i optymalizuje w życiu nawet dobową ilość zużywanego tlenu to niech lepiej odpali jakiegoś suchara bo to nie gra dla niego.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 70 times
Been thanked: 103 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: piwko »

RaistlinJedyny pisze: 31 sty 2021, 08:44
piwo08 pisze: 23 sty 2021, 19:03
Wymagałoby to tylko trochę więcej informacji w opisach lub między wierszami i byłoby ok.
Popraw mnie jeśli się mylę - uważasz, że należałoby usunąć informację o skutkach danej karty dylematu tylko po to by dodać ją w innym miejscu?
Poprawiam Cię zatem. Uważam, że gra zyskałaby gdyby zamiast jasnego znaku co wzrośnie, a co spadnie w tekście umieszczone byłyby informacje, z których można by to wydedukować. Nie wprost, a interpretacja należałaby już do graczy. Dzięki temu łatwiej można by przekonać inne rody do głosowania w którymś kierunku i nie byłoby sytuacji w stylu: "Dobra, głosujemy na NIE. Jest to bez sensu fabularnie, ale daje nam dwie zmiany w górę, a na TAK jest negatywna naklejka". Można by nawet zostawić część symboli, ale pozbyć się informacji właśnie o naklejkach. Fajne były dylematy, po których zmieniało się coś co nie było oznaczone na karcie i po fakcie któryś z graczy mógł powiedzieć "a nie mówiłem!". Ale było ich dla mnie za mało.

Nie zmienia to faktu, że gra sprawiła nam dużo frajdy.
aeiou871
Posty: 984
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 437 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: aeiou871 »

Jeżeli historia/opowieść jest kiepska, to ciężko się przy niej dobrze bawić. Wczytywałem się w fabułę dokładnie i starałem kierować się tak historią, żeby być w zgodzie z rolą przydzieloną na planszetce rodu. Jednakże po wykonaniu zadania fabularnego gra nie daje żadnej zachęty do tego, żeby tę fabułę śledzić - miałka opowieść o losie Ankist staje się już tylko pretekstem do śledzenia zmian wskaźników, by wypełnić cel z ukrytej karty tożsamości.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

aeiou871 pisze: 31 sty 2021, 17:14 Jeżeli historia/opowieść jest kiepska, to ciężko się przy niej dobrze bawić. Wczytywałem się w fabułę dokładnie i starałem kierować się tak historią, żeby być w zgodzie z rolą przydzieloną na planszetce rodu. Jednakże po wykonaniu zadania fabularnego gra nie daje żadnej zachęty do tego, żeby tę fabułę śledzić - miałka opowieść o losie Ankist staje się już tylko pretekstem do śledzenia zmian wskaźników, by wypełnić cel z ukrytej karty tożsamości.
To, że Ty i Twoja grupa nie bawiliście się dobrze przy tej historii, nie znaczy, że jest kiepska albo miałka. Bo ja i moja grupa bawiliśmy się świetnie. Ekipa RPGowców, którzy zwracają uwagę na dobrą historię. Po prostu ten typ gier najprawdopodobniej nie jest dla Was. I nie jest to nic dziwnego, bo King's Dilemma to gra mocno zależna od grupy, jaka do niej siada.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: PytonZCatanu »

Nasza grupa (jesteśmy gdzieś w środku) na razie chwali sobie historie - jest ciekawa i wciągająca.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Szewa »

Udało nam się wczoraj skończyć całą kampanię, łącznie 19 rozgrywek co przelicza się na jakieś 6 spotkań.
Historia jest ciekawa i wciągająca, nie spodziwałem się aż tylu odrębnych wątków i opowieści. Wciąż uważam, że mechanika licytacji jest świetna i daje dużo emocji :D
Zakończenie kampanii dało nam wszystkim więcej wrażeń niż ostatnie dwa spotkania, nie spodziewaliśmy się tego co nadejdzie.

Ogólne wrażenia po całej grze oceniłbym na 7.5/10.

Co mi się nie podobało? Daje w spoilerze, żeby nie było, że komuś psuję zabawę (mimo, iż nie będę tu przytaczał historii czy wydarzeń):
Spoiler:
A TU OPISZĘ WYDARZENIE, JEST TO SPOILER, ALE NAJBARDZIEJ ZAPADŁO NAM W PAMIĘĆ (klikasz na własną odpowiedzialność):
Spoiler:
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: mistrz_yon »

Czy Dylematy nadają się do grania z 13-łatką? Wieśka czytuje, późne Pottery też (w kółko właściwie).
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 70 times
Been thanked: 103 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: piwko »

mistrz_yon pisze: 13 lut 2021, 09:12 Czy Dylematy nadają się do grania z 13-łatką? Wieśka czytuje, późne Pottery też (w kółko właściwie).
Moim zdaniem zdecydowanie nie.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: dwaduzepe »

piwo08 pisze: 13 lut 2021, 09:44
mistrz_yon pisze: 13 lut 2021, 09:12 Czy Dylematy nadają się do grania z 13-łatką? Wieśka czytuje, późne Pottery też (w kółko właściwie).
Moim zdaniem zdecydowanie nie.
???? bo? przeciez to ma mechanike prosta jak budowa cepa
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

dwaduzepe pisze: 13 lut 2021, 09:50
piwo08 pisze: 13 lut 2021, 09:44
mistrz_yon pisze: 13 lut 2021, 09:12 Czy Dylematy nadają się do grania z 13-łatką? Wieśka czytuje, późne Pottery też (w kółko właściwie).
Moim zdaniem zdecydowanie nie.
???? bo? przeciez to ma mechanike prosta jak budowa cepa
Ale niektóre wybory w grze moim zdaniem nie są tym co powinna "robić" 13-latka. No chyba, że ma już spaczoną psychikę, to wtedy go for it :D
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 70 times
Been thanked: 103 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: piwko »

Gambit pisze: 13 lut 2021, 09:58
dwaduzepe pisze: 13 lut 2021, 09:50
piwo08 pisze: 13 lut 2021, 09:44

Moim zdaniem zdecydowanie nie.
???? bo? przeciez to ma mechanike prosta jak budowa cepa
Ale niektóre wybory w grze moim zdaniem nie są tym co powinna "robić" 13-latka. No chyba, że ma już spaczoną psychikę, to wtedy go for it :D
Dokładnie. Uważam, że niektóre poruszane tematy nie nadają się dla dzieci i z moimi córkami nie zagrałbym w to gdyby miały 13 lat.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: PytonZCatanu »

Zgadzam się z chłopakami z tym zastrzeżeniem, że jeśli czyta Wiedźmina to....no umówmy się, poziom splugawienia świata podobny.... 😉
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

PytonZCatanu pisze: 13 lut 2021, 11:48 Zgadzam się z chłopakami z tym zastrzeżeniem, że jeśli czyta Wiedźmina to....no umówmy się, poziom splugawienia świata podobny.... 😉
Ale Wiedźmina czytasz, a nie podejmujesz decyzji co ma stać się z postaciami.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: mistrz_yon »

I bardzo Wam dziękuję, właśnie o takie opinie mi chodziło. Nie o mechanikę - mechanicznie to ona rok temu ogarniała bardzo sprawnie Altiplano, a teraz śmiga w Hallertau i Merva.
Dylematy będą grane wiec w innym gronie.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: jamek »

Wczoraj spróbowaliśmy zagrać zasłaniając przesłonką informacje podpowiadające na co wpływa dany dylemat. Gra stała się jeszcze bardziej klimatyczna, więcej gry nad stołem.
Budowa przesłonki zajmuje kilka minut.
1. Wycinamy ramkę z twardej kartki np. blok techniczny.
2. Wkładamy ją do koszulki najlepiej premium zapewnia lepszą sztywność.
3. Wszystkie karty dylematów tasujemy, na górze kładziemy przesłonkę na dole tekturkę i spinamy małą gumką recepturką.
Poniżesz zamieszczam symboliczne zdjęcie rozwiązania:
Obrazek
Dodatkową zaletę takiego rozwiązania jest łatwiejsze czytanie karty - nikt nie podejrzy co kryje się pod spodem.
My nie wrócimy do po przedniej "wersji gry".
Awatar użytkownika
leszczorek
Posty: 55
Rejestracja: 17 sty 2017, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 26 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: leszczorek »

jamek pisze: 13 lut 2021, 19:20 Wczoraj spróbowaliśmy zagrać zasłaniając przesłonką informacje podpowiadające na co wpływa dany dylemat. Gra stała się jeszcze bardziej klimatyczna, więcej gry nad stołem.
Budowa przesłonki zajmuje kilka minut.
1. Wycinamy ramkę z twardej kartki np. blok techniczny.
2. Wkładamy ją do koszulki najlepiej premium zapewnia lepszą sztywność.
3. Wszystkie karty dylematów tasujemy, na górze kładziemy przesłonkę na dole tekturkę i spinamy małą gumką recepturką.
Poniżesz zamieszczam symboliczne zdjęcie rozwiązania:
Obrazek
Dodatkową zaletę takiego rozwiązania jest łatwiejsze czytanie karty - nikt nie podejrzy co kryje się pod spodem.
My nie wrócimy do po przedniej "wersji gry".
Właśnie zamówiłem egzemplarz i planuję zacząć kampanię. Polecasz już od samego początku zasłaniać te ikonki ?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Szewa »

leszczorek pisze: 16 lut 2021, 15:07
jamek pisze: 13 lut 2021, 19:20 Wczoraj spróbowaliśmy zagrać zasłaniając przesłonką informacje podpowiadające na co wpływa dany dylemat. Gra stała się jeszcze bardziej klimatyczna, więcej gry nad stołem.
Budowa przesłonki zajmuje kilka minut.
1. Wycinamy ramkę z twardej kartki np. blok techniczny.
2. Wkładamy ją do koszulki najlepiej premium zapewnia lepszą sztywność.
3. Wszystkie karty dylematów tasujemy, na górze kładziemy przesłonkę na dole tekturkę i spinamy małą gumką recepturką.
Poniżesz zamieszczam symboliczne zdjęcie rozwiązania:
Obrazek
Dodatkową zaletę takiego rozwiązania jest łatwiejsze czytanie karty - nikt nie podejrzy co kryje się pod spodem.
My nie wrócimy do po przedniej "wersji gry".
Właśnie zamówiłem egzemplarz i planuję zacząć kampanię. Polecasz już od samego początku zasłaniać te ikonki ?
Jeśli chcecie postawić na historię i podejowanie decyzji zgodnie z prowadzonym rodem to tak. Inaczej może sie wkraść element "zagłosuje przeciwnie do mojej dewizy, za co dostanę więcej punktów" i klimat się zetrze.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: jamek »

Ja proponuję od początku. Instrukcja dodatkowo mówi, aby na wagę dodawać dodatkowo ikonki te które są na karcie, co wg Nas było dość mało klimatyczne i takie mech. Rozgrywka jest długa i można wypróbować obie wersje.
Przy okazji chciałem powiedzieć, że da się też grać, aby gry nie zniszczyć - i umożliwić ponowną rozgrywkę, nie tracąc jakości gry.
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: _leigam_ »

jamek pisze: 16 lut 2021, 15:27 Przy okazji chciałem powiedzieć, że da się też grać, aby gry nie zniszczyć - i umożliwić ponowną rozgrywkę, nie tracąc jakości gry.
Dużo przy tym zabawy? chyba się dość sporo nakleja na plansze główną ważnych informacji? Jeszcze nie przeczytałem instrukcji a niedługo zaczynam grać...
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: dwaduzepe »

jamek pisze: 16 lut 2021, 15:27 Przy okazji chciałem powiedzieć, że da się też grać, aby gry nie zniszczyć - i umożliwić ponowną rozgrywkę, nie tracąc jakości gry.
litosci...
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: jamek »

_leigam_ pisze: 16 lut 2021, 16:03
jamek pisze: 16 lut 2021, 15:27 Przy okazji chciałem powiedzieć, że da się też grać, aby gry nie zniszczyć - i umożliwić ponowną rozgrywkę, nie tracąc jakości gry.
Dużo przy tym zabawy? chyba się dość sporo nakleja na plansze główną ważnych informacji? Jeszcze nie przeczytałem instrukcji a niedługo zaczynam grać...
Zero problemu, jeszcze szybciej niż podpisywanie naklejek i zaznaczanie upływu czasu...
Naklejki są w formie książeczki, wyrywamy stronę i kładziemy gdzie trzeba. Podpis to kolorowa kosteczkę , każdy ma swój kolor - jest to o tyle wygodne że widać z daleka kto co podpisał. Save zdjecie aparatem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

jamek pisze: 16 lut 2021, 17:07
_leigam_ pisze: 16 lut 2021, 16:03
jamek pisze: 16 lut 2021, 15:27 Przy okazji chciałem powiedzieć, że da się też grać, aby gry nie zniszczyć - i umożliwić ponowną rozgrywkę, nie tracąc jakości gry.
Dużo przy tym zabawy? chyba się dość sporo nakleja na plansze główną ważnych informacji? Jeszcze nie przeczytałem instrukcji a niedługo zaczynam grać...
Zero problemu, jeszcze szybciej niż podpisywanie naklejek i zaznaczanie upływu czasu...
Naklejki są w formie książeczki, wyrywamy stronę i kładziemy gdzie trzeba. Podpis to kolorowa kosteczkę , każdy ma swój kolor - jest to o tyle wygodne że widać z daleka kto co podpisał. Save zdjecie aparatem.
Kolejna ekipa najpierw szuka naklejek w "książeczce" potem wśród tych wyrwanych. Upływ czasu to kolejne kosteczki. No i nie wiem jak z kartami. Czy mają oznaczenie z której koperty zostały wyjęte? Tego nie sprawdzałem. Plus oczywiście zapisywanie punktów i achievementów każdego domu na osobnej kartce. Plus masa obsługi. Moim zdaniem najlepiej się złożyć z ekipą na egzemplarz Dylematów i bawić normalnie :)
ODPOWIEDZ