Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

dzis mam za sobą pierwszą prawdziwą partię z kartami i wszystkim tam. talie E narazie tylko używam. no około trzy godziny graliśmy. mam wątpliwości: co do warzyw i zboża. mam zaorane poyle i mam w zasobach swch np warzywo. klade je oczywiście po położeniu członka rodziny na odpowiednim polu akcjii na to pole. na koniec rundy to warzywo produkuje mi jedną nową sztukę. ze zbożem jest stosunek inny bo dwa nowe powstają. i co dalej? kolejna runda przynosi ze sobą kolejne nowe warzywa i zboża z tego jednego zboża czy tam warzywa co to one zostały na polu w rundzie poprzedniej? tak?
bo w wypadku zwierząt to jasne bo każda ilość od dwóch do ile ich tam można mieć przynosi z kolejną rundą jedno młode. no chyba, że nie jest tak??

ps a przegrałem 60 do 56 :(
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: yosz »

W momencie zasiania pola, dodajesz (z 'banku') na to pole 1 warzywo / 2 zboża odpowiednio. Czyli w rezultacie zasiania na polu masz 2 warzywa / 3 zboża. Nie przychodzą Ci tam warzywa / zboże co turę. Za to w trakcie żniw, zdejmujesz po jednym warzywie / zbożu z pola. Robisz tak co żniwa (nie co turę, tylko co żniwa), dopóki nie skosisz wszystkiego z tego pola. Po tym jak zdejmiesz ostatni żeton z pola, możesz znowu je obsiać.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

czyli zasiewam zboze. dokladam dwa. przychodza zniwa i zabieram jedno zboze a dwa zostaja. przychodza kolejne zniwa i zabieram kolejny zeton wiec zostaje jeden. kolejne zniwa i zabieram ostatni. pole lyse wiec po polu akcji czy tam karcie zasiewam ze swych zasobow jedno zboze i z ogolnych dokladam dwa. sa wiec znowu trzy zetony. i co zniwa robie to dalej. tak?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: yosz »

Dokładnie! Na koniec gry, do punktacji liczą się wszystkie żetony zbóż / warzyw, które masz w zasobach i na polach (jeszcze nie zebrane)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

jak juz zbieramy z pol wszystko to obsiewamy je ze swych zasobow czy z tzw banku?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: yosz »

zawsze jeden żeton idzie z Twoich zasobów, a dodatkowe dwa zboża / jedno warzywo z banku
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

dobra, dzięki wielkie, jest już ten element jasny.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Geko »

Tak samo, jak ze zbożem i warzywami, zwierzęta rozmnażasz (jeśli masz więcej niż dwa danego rodzaju i masz miejsce na młode) tylko w czasie żniw. Czyli co kilka rund, nie co rundę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

tak, to zrozumiałem:) jak jeszcze coś w trakcie wyniknie to zapytam. dziekuję za reakcję wszystkim. a chyba, że wiecie jaki błąd może jest popełniany nagminnie? może coś robię źle, a myślę inaczej. jest jakis aspekt taki?
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Smerf Maruda »

synegdocha pisze:a chyba, że wiecie jaki błąd może jest popełniany nagminnie? może coś robię źle, a myślę inaczej. jest jakis aspekt taki?
Nieużywanie wielkich liter?

MSPANC ;-)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Perpetka »

synegdocha pisze:a chyba, że wiecie jaki błąd może jest popełniany nagminnie? może coś robię źle, a myślę inaczej. jest jakis aspekt taki?
My w pierwszym graniu nie zauważyliśmy takiego drobiazgu, że zboże można w każdym momencie zamienić na żywność 1-1 (czyli o wiele mniej opłacalnie niż przy pieczeniu chleba, ale za to bez dodatkowych usprawnień i zużywania akcji).
Źle też początkowo zinterpretowaliśmy przebudowę - tam w koszcie jest tylko 1 trzcina (czyli jak np. przebudowujesz 3-izbowy drewniany dom na glinianą chatę, to kosztuje to 3 gliny i 1 trzcinę).
Koleżanka kiedyś się zdziwiła, że można wykonać akcję "powiększ rodzinę mimo braku miejsca w chacie" nawet jak już ma się nadwyżkę ludków nad izbami.
I czasem się zapomina, że pola, pastwiska i chata muszą tworzyć zwarte obszary (każde kolejne zaorane pole musi przylegać do uprzednio zaoranego).
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: yosz »

Perpetka pisze:zboże można w każdym momencie zamienić na żywność 1-1
warzywa też.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: waffel »

Dlaczego to jest osobny wątek? Nie żeby mi przeszkadzał ale zazwyczaj jak ktoś założy dubla to jest wielkie kukuryku i przeniesienie do głównego.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Don Simon »

waffel pisze:Dlaczego to jest osobny wątek? Nie żeby mi przeszkadzał ale zazwyczaj jak ktoś założy dubla to jest wielkie kukuryku i przeniesienie do głównego.
Ja dopiero teraz (poniedzialek rano) wszedlem na forum. Przenosze.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: mefiug »

A ja tylko sie chce upewnic, czy kuchnie można kupic zwracajac do puli usprawnien palenisko? Tzn nie placimy nic za kuchnie tylko oddajemy palenisko i tracimy na to akcje duzego usprawnienia. TAK??
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Tak.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: mefiug »

Dzieki Geko za szybka odpowiedz, tak sie chcialem upewnic. :]
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

mefiug pisze:A ja tylko sie chce upewnic, czy kuchnie można kupic zwracajac do puli usprawnien palenisko? Tzn nie placimy nic za kuchnie tylko oddajemy palenisko i tracimy na to akcje duzego usprawnienia. TAK??
Nawet małe palenisko ( małe usprawnienie ) możesz na kuchnię ( duże usprawnienie ) wymienić. Zdaje się jest to karta z tali E.
12' inches and single
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: krokodiler »

Mam jedno pytanie dotyczące końcowej punktacji: mam jedno pastwisko z jednym polem, na którym stoi obora. Czy dostaję w tym przypadku 1 punkt za oborę i 1 za pastwisko? Jeśli miałbym np. 3 pastwiska, na jednym 2 obory, na drugim i trzecim zero, to mam w sumie 5 pktów, tak? Czy 4, bo 2 za obory i 2 za pozostałe (puste) pastwiska?
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Agricola

Post autor: LostLukas »

krokodiler pisze:(...)mam jedno pastwisko z jednym polem, na którym stoi obora. (...) dostaję w tym przypadku 1 punkt za oborę i 1 za pastwisko(...)
Jeśli miałbym np. 3 pastwiska, na jednym 2 obory, na drugim i trzecim zero, to mam w sumie 5 pktów (..)
Samą prawdę piszesz ;)
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: krokodiler »

LostLukas pisze:Samą prawdę piszesz ;)
Podziękował :)
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: zephyr »

A dokładniej dostajesz punka za każdą ogrodzoną oborę, ale ponieważ obora w szczerym polu chroni przed -1 punktem w praktyce nie ma znaczenia gdzie ją postawisz jeśli chodzi o punkty.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: buras »

yosz pisze:Drukowałem sam na domowej plujce na papierze samoprzylepnym (nie na folii). Najbardziej upierdliwe jest wycinanie. Z rodzinką nie jest problem, ale surowce są bardzo małe. Więc kosztowało mnie to tyle co za dwie strony papieru samoprzylepnego.
A ja poszperałem w klamorach i znalazłem coś taiego
Obrazek
może sprzęt jak za króla świeczki ale zdał egzamin(musiałem użyć młotka, podkładki z grubszego papieru i gotowe, czas pracy 2h.)
Ostatnio zmieniony 19 maja 2009, 10:12 przez buras, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

podrzuć pocztą :) z chęcią skorzystam :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: buras »

No i w końcu zagrałem 1 partyjkę w Agr.. i powiem że jak narazie to jest to nr 1 na mojej półce. A grałem z córką , która ma 8 lat, wariant rodzinny bez kart i bez wcześniejszego zaglądania na tabele punktacji. I kto napisał że ta gra jest od 10-ego. roku życia, jak moja córa wygrała ze mną 36 do 31(z tym ,że ona była cały czas graczem rozgrywającym). :lol: . Później pyknąłem solo z talią E i o dziwo nazbierałem 52 pkt. wydaje mi się ,że jak na drugie podejście do gry to wynik całkiem niezły :roll:
ODPOWIEDZ