Essen 2012

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2012

Post autor: adikom5777 »

melee pisze:Akurat byłem ciekawy Il Vecchio a prezentacja trwała 2 minuty, koleś nic nie wiedział o grze :)
Zagraliśmy dziś ze Staszkiem i Sipio. Wg mnie Dorn uczył się fachu od Felda. Trochę sucha, ale bardzo dużo fajnego kombinowania, brak downtimu - tura gracza trwa kilka sekund. Jak znajdę chwilę to opiszę o co chodzi.

Z gier, w które zagrałem, podobają mi się:
- Merchante - gra ekonomiczno-handlowa. Gracze kupują towary do magazynów, realizują kontrakty zdobywając PZty.
- Il Vechio
- Suburbia - budowanie zoptymalizowanej dzielnicy, która pozwala zarabiać pieniądze i ściąga mieszkańców

Nie polecam:
- Autokrator
- Medieval Mastery

Jutro może uda mi się zagrać w coś więcej
Krissos
Posty: 141
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2012

Post autor: Krissos »

Po oglądnięciu filmów z BGG podoba mi się:
- Archipelago - to już przed Spiel miałem na radarze
- Suburbia - to dołożyłem do wishlisty po oglądnięciu
- Tzolk'in: The Mayan Calendar - tu się jeszcze zastanawiam, ale wygląda ciekawie

Tak naprawdę to chyba tyle... zobaczymy co będzie dalej :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: Lucf »

Ja spróbuję tutaj napisać i proszę adminów o wyrozumiałosć:)

Jeśli ktoś z Was jest na Essen [tzn W Essen :) ] i ma wolną kaskę i przestrzeń w bagażniku czy walizie, to czy (jeśli o ile zobaczy - chyba w grę wchodzą tylko ANTYKWARIATY GROWE) mógłby mi kupić
B L O K U S 3 D ?

Ja bym od niego to odkupił już w Polszy :) Może ktoś będzie mógł i chciał :) Oczywiście ile sobie doliczy marży za taką akcję-to już jego sprawka [proszę pisać na PW]

Wszystkim Essenowiczom życzę miłego pobytu!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2012

Post autor: mig »

adikom5777 pisze:
Nie polecam:
- Autokrator
- Medieval Mastery
A co z nimi jest nie tak? Obie miałem na radarze. Zwłaszcza Autokrator fajnie się zapowiadał... :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Essen 2012

Post autor: Furia »

Gdzie można obejrzeć prezentacje Archipelago?
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2012

Post autor: mig »

Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2012

Post autor: Myszaq36 »

Po filmikach mój nr 1 to:
- Archipelago (praktycznie must have - muszę jeszcze zobaczyć 1-2 recenzje)

Wciąż rozmyślam nad:

- Suburbia (Brakuje mi tutaj czegoś szczególnego - coś co zachwyca na pierwszy rzut oka :/ Gra wydaje się przyjemna i ciekawa - budujemy miasto - wybieramy jeden z kilku rodzajów budynków, każdy daje jakieś bonusy, są ukryte cele.... ale brakuje mi tu jeszcze jakiegoś bodźca, który sprawiłby, że chcę to grę mieć. Chociaż może ta gra jest po prostu bardzo grywalna i wciągająca i to jest jej siłą - czego na video za nic nie zobaczę :) ).

- Kalendarz Majów (niespotykany mechanizm kół, ale zastanawiam się czy jeśli pominiemy te koła to czy gra nie jest najzwyklejszym, prostackim euro - martwię się, że to taki Stone Age z zabawką w postaci kół na środku. Chciałbym wiedzieć coś więcej o ilości decyzji i mózgożerności tej pozycji. Wydaje mi się, że po zagraniu 2-3 razy i pobawieniu się tym mechanizmem gra nie zaoferuje już niczego szczególnego - samo koło może się szybko znudzić).

- Robinson Cruzoe (na początku produkt mnie zainteresował ale później zrobiło się o nim za głośno (dla mnie nie jest to zaleta). Z każdej strony Portal przekonuję nas, że to niesamowita gra - "tu Robinson, tam Robinson, otwieram szafkę - Robinson, otwieram lodówkę - Robinson...." ;) Jak dla mnie do porządnego produktu nie trzeba ludzi przekonywać (np. serią artykułów autora w ŚGP) - wystarczy taki produkt pokazać a jeśli jest niesamowity to ludzie sami będą go chcieli. Tak było z Archipelago - nie znałem tytułu - zobaczyłem video i gra natychmiast wskoczyła na 1 w "must have". Podobnie chyba jest w życiu - np. samochody - Lamborgini, Aston Martin - ich nie trzeba reklamować ani przekonywać - każdy i tak chce to mieć, bo towar jest nieprzeciętny i każdy to widzi. Po video z Robinsona jeszcze tego czegoś niesamowitego nie zauważyłem. Ale czekam jeszcze na recenzje portali i możliwe, że gra jeszcze zagości na półce.

Jeśli na Essen ktoś grał w te pozycje wówczas bardzo proszę o jakieś mini recenzję - z pewnością pomoże to w ostatecznym wyborze.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2012

Post autor: Filip z Lublina »

Dla mnie jak na razie 2 pewniaki to Polis i VivaJava. Przyjrzałbym się też Clash of Cultures, Coup, Antike Duellum, Article 27 i temu nowemu Splotterowi(ale cena i tak zaporowa).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2012

Post autor: jax »

Suburbia - jak dla mnie zbyt podobne do polskiego City Tycoona, który kompletnie mnie nie zachwycił. Zdecydowanie pasuję.

Goblins Inc - z prezentacji - rewelacja :D Dobrze, że już wcześniej zamówiłem :D Choć to nie gra Chvatila, to pomysły zupełnie jak u Chvatila. W miarę cicho dotąd o tej grze - jak najbardziej niezasłużenie :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2012

Post autor: Matio.K »

Na Board Times pojawila sie druga czesc spisu gier z Essen.

www.boardtime.pl
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

jax pisze: Goblins Inc - z prezentacji - rewelacja :D Dobrze, że już wcześniej zamówiłem :D Choć to nie gra Chvatila, to pomysły zupełnie jak u Chvatila. W miarę cicho dotąd o tej grze - jak najbardziej niezasłużenie :)
Piszę się na rozgrywkę!
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2012

Post autor: Filip z Lublina »

Czy ktoś będący na Essen mógłby rozejrzeć się za takim maluchem co się Coup nazywa. Wydaje to La Mame Games na stoisku Booth: 6-21. To karciany maluszek, do kieszeni się zmieści więc nie powinno być problemu z przewiezieniem;P
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Essen 2012

Post autor: Monk »

Jak dla mnie też najciekawej z tego co widziałem zapowiada się Archipelago. Już wcześniej byłem tym tytułem zainteresowany, ale filmik tylko podkręcił apetyt.
Co do Robinsona to mechaniki wydają się fajne i gierka może być całkiem spoko, ale wiem, że nie jest dla mnie - nie podchodzą mi w ogóle gry kooperacyjne ;/. Gdyby nie ten fakt - pewnie byłbym nią zainteresowany.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2012

Post autor: Krwawisz »

cezaras pisze:
kdsz pisze:
FortArt pisze:Gra o nazwie Hooyah może być w PL przebojem.
Fakt. Nie ma chyba gracza, który by się oparł propozycji zagrania w Hooyah!
obejrzałem prezentację i się oprę :) - tak prosta gra kooperacyjna (a z kooperacyjnych uznaję tylko jedną, jeszcze prostszą "Wypijmy razem"
(ale przyznaję, ze do obejrzenia recenzji zachęciła mnie nazwa)
A ja mam Hooyah :lol: Co prawda jeszcze nie gralem, ale przeczytalem instrukcje i zapowiada sie ok. Dam znac po pierwszej rozgrywce.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2012

Post autor: Myszaq36 »

Krwawisz pisze: A ja mam Hooyah :lol: Co prawda jeszcze nie gralem, ale przeczytalem instrukcje i zapowiada sie ok. Dam znac po pierwszej rozgrywce.
Noooo to też mi rewelacja... :roll: 3/4 tutejszych forumowiczów ma Hooyah i jakoś nikt się tak nie przechwala... Nie wspomnę już o tym, że praktycznie nikt ze wspomnianych nie czytał żadnej instrukcji przed "pierwszą rozgrywką" i jakoś dawał radę :lol: !!!

Sorki za off-topic no ale nie mogłem się powstrzymać :lol: ;);)

P.S. Proszę nie zakładajcie tylko Topica o tytule "Gramy w Hooyah"...
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: Tolis »

Z tego co zrozumialem to Archipelago jest gra semi - cooperative, trzeba pilnowac zeby nie wybuch bunt bo wtedy jest koniec gry, w tym celu mozna zagrac akcje w ktorej zaczynaja sie negocjacje w celu wspolnego dania jakich surowcow zeby nie bylo buntu.
I te dwie rzeczy semi-cooperative i negocjacje spowodowali ze gra dla mnie ma tylko status - zagram u kolegi :)
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Essen 2012

Post autor: Monk »

Ja ten mechanizm odbieram trochę jak atak dzikich w Grze o Tron (choć tu konsekwencje są nieco poważniejsze, wiadomo). Wszyscy ostro leją się po mordach, ale tak by nie przewrócić łódki - to może dodać grze nieco smaczku.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: kolderek »

ja czekam na prezentację Samurai Sword, podobno taki Bang bez odpadania z gry.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Essen 2012

Post autor: Zet »

Monk pisze:Ja ten mechanizm odbieram trochę jak atak dzikich w Grze o Tron (choć tu konsekwencje są nieco poważniejsze, wiadomo). Wszyscy ostro leją się po mordach, ale tak by nie przewrócić łódki - to może dodać grze nieco smaczku.
Ja bardziej odbieram to jak wygraną Starego Świata w CitOW, tylko tam taka opcja była naprawdę rzadka, a tutaj wydaje się być prawie kwintesencją gry.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: FortArt »

Tolis pisze:Z tego co zrozumialem to Archipelago jest gra semi - cooperative, trzeba pilnowac zeby nie wybuch bunt bo wtedy jest koniec gry, w tym celu mozna zagrac akcje w ktorej zaczynaja sie negocjacje w celu wspolnego dania jakich surowcow zeby nie bylo buntu.
Facet miał fantastyczną prezentację. Ale ta cena :(
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Essen 2012

Post autor: jerrymagu »

Filip Apostoł pisze:Dla mnie jak na razie 2 pewniaki to Polis i VivaJava. Przyjrzałbym się też Clash of Cultures, Coup, Antike Duellum, Article 27 i temu nowemu Splotterowi(ale cena i tak zaporowa).
Tez miałem na radarze grę VivaJava, ale jej cena względem złożoności, dla mnie wychodzi to bardzo słabo
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2012

Post autor: cezaras »

kolejna porcja obejrzanych tytułów raczej (poza jednym wyjątkiem) lekuchnych...

Clocks
rzucamy kośćmi i rzucamy, w międzyczasie układamy kości na zegarze próbujemy zdobywać kasę (dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu kości). Kasa nam jest potrzebna do tego by... zmieniać wyniki na kościach.
Po trzech minutach prezentacji wydawało mi się, że to leciutka, mega losowa gierka,
Po następnych trzech zaczęła mi się podobać,
Ostatnie trzy minuty już mnie mocno i systematycznie zniechęcały. Mam przeczucie, że ta gra w praktyce wygląda tak, że każdy coś tam sobie zamienia, kombinuje - i poza śladowym momentem dzielenia kości, nie ma żadnej interakcji.
Na pewno nie jest tak, że to gra losowa. Udział szczęścia czy pecha w wyniku, wydaje się być bardzo niewielki.
Zresztą istnienie trybu jednoosbowego, który niewiele zmienia w regułach, jest potwierdzeniem tego intuicyjnego wrażenia.
Pewno jak będę miał okazję to zagram, z ciekawością przeczytam recenzje. Ale póki co na mojej wishliście nie ma miejsca na Clocks.

Czech Pub
gra typowo imprezowa i po prezentacji ........dalej nie wiem jak się w nią gra.
Prezentujący ją człowiek powiedział, że to Game party for Gamers, i faktycznie plansza sugerowała, ze nie jest to gra w stylu: rzucasz kostką, jak wypadnie 1 to pijesz wino, jak 2 to piwo itd.....
Utratę kontroli nad sobą w wyniku wypicia alkoholu w Czech Pubie symuluje się poprzez zmniejszenie ilości kat na ręce, czyli mniejszą decyzyjność - fajny pomysł.
W prezentacji najbardziej mnie zastanowiło skąd mieli Beherovku i tuzemsky Rum. W końcu chyba prohibicję jakąś mają :):).
Ogólnie ciekawostka. Pewnie świetny pomysł na mało wymagający prezent :)

Sheepland
ciekawy, chociaż lekki?? tytuł.
Dodałem znaki zapytania przy tej lekkości, bo tytuł ewidentnie skręca w kierunku gry logicznej. Pewno dopiero po kilku rozgrywkach wyjdzie czy to fillerek czy coś cięższego. Z prezentacji wygląda, że nowicjusz nie ma szans z doświadczonym graczem, a to zawsze jest argument za tym, że gra nie jest z tych najłatwiejszych.
Mamy tytułową wyspę, która jest podzielona na regiony. Na początku w każdym regionie jest jedna owca. W czasie gry możemy:
a) chodzić swoim pasterzem i jednocześnie w ten sposób grodzić pastwiska, ograniczać możliwość ruchu przeciwnikom
b) przeciągać owce między sąsiadującymi pastwiskami
c) kupować kafelki terenu
Te kafelki to kwintesencja, bo nie ma czegoś takiego jak "moje pastwisko". Owce są na jakimś rodzaju terenu i punkty dostajemy mnożąc liczbę owieczek na danym terenie przez liczbę posiadanych przez siebie kafli terenu tego rodzaju.
Dodatkowe elementy wzbogacające tę grę, to koszt kafli (każdy kolejny kafelek z danego rodzaju jest droższy od poprzedniego) i pula pieniędzy, którą każdy dostaje na początku gry i której nie można powiększyć. W trakcie gry nie ma bowiem możliwości zdobycia dodatkowej kaski.
na pewno tytuł, któremu warto się przyjrzeć.

Terra Mystica
wyglądało, że gość prezentujący grę, zbyt dosłownie zinterpretował słowo overwiev :).
Bo w pierwszej fazie prezentacji przemknął po regułach jak Baumgartner :). Spora, rozbudowane gra, a on w dwie minuty opowiedział co mniej więcej chodzi. Dopiero podpytany przez gościa z BGG, upewnieniu się, ze może dokładniej opowiedzieć o każdej możliwej w ruchu akcji, opowiedział dokładniej - i świetnie, że to zrobił.
Gra wydaje się być ("wydaje się" - bo mimo wszystko opieram się tylko prezentacji) świetna...
Rozbudowujemy swój teren, swoją cywilizację. Każdy gracz ma swój rodzaj terenu, który może kolonizować. Żeby zająć innego hexa, musi go najpierw "przerobić" na swój rodzaj. Oczywiście nie wszystkie kosztują tyle samo (koszt jest wyrażany i w kasie i w robotnikach). Na zajętych terenach buduje budynki, które co rundę przynoszą dochód.
Niezaleznie od tego rozwijamy się w czterech dziedzinach (min. jedna z nich określa jak daleko możemy pływać rzeką, zakładając kolejne kolonie w odosobnieniu od naszej pierwotnej). A ten rozwój też nam przynosi punkty.
Po każdej rundzie przyznawane są bonusy - w każdej rundzie za co innego, ale od początku gry wiemy za co kiedy co możemy wygrać.
Mimo, że jest element, którego nie lubię (każdy rodzaj gracza ma inne akcje specjalne - chociaż w TM nie są dostępne od początku gry, trzeba ich dochrapać), to gra jest bardzo, bardzo ciekawa.
Jedyna wada to cena.
Ale to wada, która powoduje tylko, że przed kupnem spróbuje zagrać.... bo gra jest na górnych miejscach Wishlisty
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2012

Post autor: mig »

cezaras pisze: Sheepland
ciekawy, chociaż lekki?? tytuł.
Na polterze jakiś czas temu pojawiła się już recenzja. Może sie przydać :)
http://planszowki.polter.pl/Sheepland-c24775
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2012

Post autor: Myszaq36 »

Tolis pisze:Z tego co zrozumialem to Archipelago jest gra semi - cooperative, trzeba pilnowac zeby nie wybuch bunt bo wtedy jest koniec gry, w tym celu mozna zagrac akcje w ktorej zaczynaja sie negocjacje w celu wspolnego dania jakich surowcow zeby nie bylo buntu.
Należy jednak zwrócić uwagę, że każdy z graczy ma jeszcze wylosowane ukryte cele. Jednym z tych celów jest właśnie wywołanie buntu i ogłoszenie niepodległości przez tubylców. Zatem jeśli będzie rewolucja to ktoś i tak wygrywa :] Jest to ekstra opcja na tzw. uprzejmych graczy, którzy nie widząc już szansy na swoje zwycięstwo postanowili, że nie będą już z nami współpracować w kwestii przeciwdziała rewolucji. Siedzą wówczas dumni jak Paw (im więcej mogli zrobić, tym bardziej są dumni, że tego właśnie nie zrobili) i czekają, aż wszyscy polegną z kretesem. W końcu skoro oni nie wygrali to czemu kto inny miałby wygrać. Bardzo się cieszę, że autor wyeliminował takie rzeczy bo jak dla mnie często takie sytuacje psują atmosferę przy stole i pozbawiają przyjemności z gry. Oczywiście rozumiem, że niektórzy uznają taką zagrywkę za genialną strategię i prawdziwą sztukę zagrania przeciwko wszystkim, tak aby aby nikt inny już nie wygrał - ja jednak gram dla przyjemności i zabawy - skoro nie udało mi się wygrać -moja strategia nie zadziałała - to nie zamierzam psuć zabawy innym - zwłaszcza jak potyczka toczy się już kilka godzin.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Essen 2012

Post autor: Monk »

Dokładnie, to jest raczej mechanizm balansujący bardziej i dodający coś do gry, niż jakiś mocny aspekt (tfu!;)) kooperacyjny, wokół którego wszystko inne się kręci. Przynajmniej takie wrażenie odniosłem po prezentacji i tego co czytam od jakiegoś czasu o grze.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2012, 16:26 przez Monk, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ