Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bigs
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2008, 14:33

Re: Shogun

Post autor: bigs »

Geko pisze:Moim zdaniem to pierwsze. Masz jeden ryż, straty są w wys. 3, więc masz zero. Z resztą nie ma ujemnych wartości na skali na planszy. Poza tym, jeden ryż to jakaś abstrakcyjna ilość i nie spotkałem się, żeby ktoś aż tyle uzbierał przez trzy rundy (wiosna, lato, jesień).
Ok, dzięki za odpowiedź.
A jeżeli chodzi o posiadanie 1 ryżu (jakaś abstrakcja;) to w mojej pierwszej rozgrywce na początku drugiego roku już było widać, że nie wygram i nie zbierałem ryżu wogóle (mając go na koniec roku 0:) i pełniłem rolę wspomnianego wcześniej języczka u wagi (lub coś takiego) kładąc niewielką ilość kart prowincji raczej na akcje ataku itp. niż ryżu:) Z tąd zresztą wzięło się to pytanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Blue »

Może mi ktoś przybliżyć jak ma się sprawa ze skalowalnością shoguna? Czy te 3-5 nie przeradza się w realne 4-5 z nastawieniem na 5? Bo mam takie niemiłe doświadczenia z Mall of horror i nie chciałbym drugi raz mieć wtopy :/.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Shogun

Post autor: janekbossko »

gralem tylko 4-5 i uwazam ze w obu wariantach bylo swietnie!
moze przy 4 masz troszke wiecej terenu neutralnego ale pozniej jest juz sieczka i ostra kalkulacja :twisted:

w 3 nie gralem
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Shogun

Post autor: westwood »

W 3 działa bardzo dobrze - zwłaszcza, że idzie sprawniej i łatwiej ogarnąć co się dzieje :)
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Shogun

Post autor: Filip z Lublina »

potwierdzam, gra działa bardzo fajnie na 3 osoby.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Wookie »

mam pytanie-jak to dziala z buntem, czy rozpocząć go można tylko w zimie, na niedożywionych terenach, bo z instrukcji wynika, że bunt wybucha jeśli na pobieranej prowincji jest znacznik buntu, a nie może siętam znaleźć aż do zi/
drugie pytanie-czy chłopi stoją po stronie broniącego się w walce?
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun

Post autor: steady »

Z tego co pamiętam, to bunt może wybuchnąć jeżeli dwa razy z rzędu pobierzesz podatki lub ściągniesz ryż z tej samej prowincji, co może zdarzyć się już latem. Odpowiedzi na drugie pytanie nie jestem pewien, ale i tak spróbuję. Wydaje mi się, że chłopi walczą po stronie broniącego tylko wtedy, jeżeli na atakowanej prowincji nie ma znacznika buntu.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Wookie »

czyli jak ściagasz podatki/ryż to od razu kładziesz znacznik buntu na prowincji?
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Shogun

Post autor: markoo »

Tak jak z ściągasz podatki/ryż kładziesz znacznik buntu.
Jeżeli już w prowincji jest znacznik buntu to ściągasz podatki/ryż, starasz się stłumić bunt, jak się uda to dokładasz kolejny znacznik, jeżeli nie to tracisz prowincję.

Co to walki chłopów to steady ma w pełni rację.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Wookie »

A co zmienia, czy na prowincji są dwa znaczniki buntu a nie jeden?
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun

Post autor: steady »

Jeżeli jest jeden, to nic się nie dzieje. Jeżeli z prowincji, na której leży znacznik buntu ściągasz podatek, wybucha bunt - wtedy za każdy znacznik buntu wrzucasz dodatkową zieloną kostkę do wieży.
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Shogun

Post autor: Wuja »

lukasz28wozniak pisze:A co zmienia, czy na prowincji są dwa znaczniki buntu a nie jeden?
A dużo. :wink:

Jeśli 3x pod rząd w jednej porze roku zbierasz z tej samej prowincji ryż/złoto, to dokładając jesienią 3 znacznik buntu będziesz musiał się zmierzyć z 3 chłopami.

Analogicznie zimą, większa ilość znaczników buntów na prowincji, gdzie wybucha bunt powoduje istotne zmiany liczebności wrzucanych zielonych kostek do wieży. ( zgodnie z tabelką w lewym górnym rogu planszy)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Wookie »

rozumiem, dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: woj_settlers »

A co w takiej sytuacji:
do walki staje czerwony z niebieskim (do którego przyłączają się chłopi). Jeżeli na tackę wypadają: dwa zielone i dwa niebieskie = 4, i dwa czerwone to walkę wygrywa niebieski. Ale jednocześnie musimy odłożyć tyle samo niebieskich co czerwonych co daje wynik 0. Czyja wtedy jest prowincja?
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun

Post autor: steady »

Wydaje mi się, że chłopi giną jako pierwsi.
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: woj_settlers »

Do poprzedniego pytania dokładam kolejne: ta sama sytuacja poczatkowa. Na tackę wypadaja 4 zielone i dwa czerwone. Bitwe wygrywa niebieski, ale czyja jest prowincja i ile niebieskich do niej trafia jeżeli to on wygrywa bitwę?
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Shogun

Post autor: markoo »

I znów steady ma rację :wink:

Chłopi giną pierwsi, czyli w pierwszej sytuacji dwa niebieskie wracają do prowincji, w drugiej sytuacji tak samo, czyli dwie armie zielone odpadają w walce z czerwona, a pozostałe zgodnie z regułą że jeżeli w bitwie biorą udział chłopi po bitwie wszystkie sześciany chłopów są odkładane do puli ogólnej.
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: woj_settlers »

czyli w drugim przypadku, prowincja jest niebieskiego, i trafiają na niej po bitwie dwie kostki z zasobów gracza niebieskiego?
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Shogun

Post autor: markoo »

woj_settlers pisze:czyli w drugim przypadku, prowincja jest niebieskiego, i trafiają na niej po bitwie dwie kostki z zasobów gracza niebieskiego?
Tak jest niebieskiego, na prowincji kładziesz dwie kostki niebieskiego te co wypadły na tackę.
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: woj_settlers »

w drugim pytaniu na tackę wypadają 4 zielone i dwa czerwone, dzięki czemu wygrywa niebieski. Na tacce nie ma niebieskiego, czyli wygrywa on z czerwonym przewagą dwóch kostek, które niebieski uzupełnia/kładzie na prowincję z własnych zasobów - jeśli dobrze rozumiem.
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: zara2stra »

Tak mi coś tu nie grało i posprawdzałem w angielskiej i polskiej instrukcji... Z tego co tam pisze to chłopi nigdy nie przyłączają się do żadnej armii - walczą jedynie podczas rewolt i ataków na neutralne prowincje. Umknęła mi jakaś zasada?
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: woj_settlers »

ostatnia strona instrukcji 5 akapit: "jezeli w broniacej się prowincji nie ma znaczników buntu, armie chłopskie znajdujące się na tacce liczą się na korzyść broniącego się".
Dlatego mam poprzednie watpliwości.
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: zara2stra »

Rzeczywiście - umknęło mi Player vs Player or Neutral Province.
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Shogun

Post autor: markoo »

woj_settlers pisze:w drugim pytaniu na tackę wypadają 4 zielone i dwa czerwone, dzięki czemu wygrywa niebieski. Na tacce nie ma niebieskiego, czyli wygrywa on z czerwonym przewagą dwóch kostek, które niebieski uzupełnia/kładzie na prowincję z własnych zasobów - jeśli dobrze rozumiem.
Ok już rozumiem w gdzie leży wątpliwość, cytat z instrukcji: "Jeżeli broniący się wygrałby, ale tylko armie chłopskie wypadłby na tackę, bitwa uważana jest za nierozstrzygniętą."
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: woj_settlers »

Dzięki, teraz jest to jasne. W instrukcji (tak dla uproszczenia pewnie :wink: ) uwaga po prawej dotyczy tekstu po lewej.
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
ODPOWIEDZ