Notre Dame (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

Jak się ma sprawa z interakcją między graczami? Można jakoś przeszkadzać/pomagać? Albo czy chociaż rywalizacja jest duża, czy jest to raczej gra z typu "każdy sobie rzepkę skrobie" i komu to najlepiej wyjdzie, ten wygrywa?
Z postu melee wnioskuję, że nie za dużo się dzieje ale może na planszy będą jakieś wspólne rzeczy do zdobycia jak np w Thurn und Taxis, że trzeba będzie się śpieszyć, żeby nie sprzątnął tego ktoś na sprzed nosa. I jeszcze ostatnie pytanie: jest kilka sposobów na zwycięstwo czy raczej w swojej turze warto wybrać tylko jedną opcję bo inne się słabo sprawdzą?
Ostatnio zmieniony 31 gru 2007, 14:21 przez Van, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Przeszkadzac mozna graczom, dajac im karty, ktorych nie potrzebuja. Ewentualnie podkradajac (zbierajac) bonusowe zetony kareta z planszy.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Interakcja jest, ale średnia. Wystepuję w kilku sytuacjach: wyścig do katedry w celu zdobycia dodatkowych punktów, zbieranie wiadomości poruszając się powozem (kradniemy innym czasami cenne dla nich żetony) oraz dawanie sobie kart akcji. Zupełny "każdy sobie rzepkę skrobie" to nie jest, choć większość czasu spędzamy na planach na własnym terytorium. Generalnie coś takiego pośredniego między zupełnym brakiem interakcji a dużą interakcją jak choćby w Osadnikach.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Bezpośrednie przeszkadzanie polega tylko na podbieraniu płytek ambasad z dzielnic, ale nie wszyscy w to idą, więc czasami nikt nikomu nie przeszkadza...

Drugi element interakcji wynika z tego, że w każdej rundzie gramy de facto cudzymi kartami - wybieramy które przekazać graczowi na lewo... Z drugiej strony mam wrażenie, że wybór polega raczej na tym którą kartę zatrzymać dla siebie, a nie w jaki sposób podrzucić innym świnię...

Ostatecznie występuje też mini-territory-control w katedrze, ale to nieduży element gry i znów nie wszyscy się tam pchają...

Tak więc interakcja jest tu faktycznie minimalna, chociaż według mnie udowadnia to tezę, że interakcja między graczami nie musi być duża, jeżeli występuje interakcja z samą grą, a ta w Notre Dame jest na bardzo wysokim poziomie - decyzje nad decyzjami. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Przeszkadzać innym graczom, dając im "złe" karty nie za bardzo mozna. Po pierwsze można to zrobic tylko w stosunku do sąsiada z lewej. Po drugie i tak jednej z trzech kart się nie wykorzystuje. A po trzecie, to czy karta jest dobra czy zła, to rzecz względna. Trzeba by chyba cały czas analizować decyzje sąsiada, żeby ocenić, która karta na pewno mu się nie przyda. Jedyne co mozna zrobić, to analizować, czy czasem nie daje się sąsiadowi zbyt dobrej w jego aktualnej sytuacji karty.
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

MichalStajszczak pisze: Trzeba by chyba cały czas analizować decyzje sąsiada, żeby ocenić, która karta na pewno mu się nie przyda. Jedyne co mozna zrobić, to analizować, czy czasem nie daje się sąsiadowi zbyt dobrej w jego aktualnej sytuacji karty.
I o tym pisze.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Van_Hoover pisze:I jeszcze ostatnie pytanie: jest kilka sposobów na zwycięstwo czy raczej w swojej turze warto wybrać tylko jedną opcję bo inne się słabo sprawdzą?
Bez wątpienia jest wiele dróg prowadzących do zwycięstwa - na pewno warto mieć od początku plan gdzie i kiedy będziemy rozbudowywali swoje wpływy ale w trakcie gry trzeba go będzie mniej lub bardziej modyfikować w zależności od tego jakie karty dostaniemy, co będą robili przeciwnicy i kiedy jakie osoby będą się pojawiały.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Notre Dame

Post autor: FortArt »

I jaka jest Wasza ocena tej gry po tych 6 latach? Na BGG sporo 10-tek w komentarzach, ale takich kilkuletnich. Czy gra przetrwała próbę czasu? Czy to nadal świetna gra?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Notre Dame

Post autor: cezaras »

to nadal świetna gra
jest ciekawy dodatek (postaci do każdej z rund)
chyba moja ulubiona gra na okładnie 3 osoby (chociaż we dwójkę też daję radę)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Notre Dame

Post autor: tomb »

Jak to jest z grą w Notre Dame na dwóch? Dlaczego co czwarta osoba na BGG nie poleca takiej kombinacji?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Notre Dame

Post autor: romeck »

Dołączę się do pytania, bo mam na celowniku, a dotąd nie miałem przyjemności zagrać. A wariant 2-osobowy to dla mnie podstawa. I jeszcze rozszerzę zapytanie: jak jest z regrywalnością i stopniem skomplikowania? Gra w wielu miejscach figuruje jako "dla początkujących". Czy tak jest rzeczywiście? Z czym można porównać Notre Dame?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Notre Dame

Post autor: Lothrain »

Zastanawiałem się chwilę z czym by tu porównać Notre Dame i nic mi za bardzo do głowy nie przychodzi. Stopniem skomplikowania oscyluje wokół Yspahanu. Jest na tyle prosta (ale nie prostacka), że z powodzeniem grywałem w nią z matką i teściową, a panie nie są wybitnymi koneserami planszówek. Tę załapały i nawet można rzec zapałały miłością. Bo szybka, względnie prosta, a jest możliwość pokombinowania.
Wariant dwuosobowy jest mniej ciekawy z kilku powodów, ale przede wszystkim dlatego że:
gracze wymieniają się na początku kartami, tj. z 3 na ręku przekazują 2 graczowi po lewej, a ten po kolejnym wyborze oddaje kartę znów na lewo. Grając w minimum 3 osoby mamy trzy różne karty - jedną naszą i od każdego gracza po jednej. Nikt nie wie właściwie, kto posiada jakie karty. We dwójkę nie ma niespodzianek za wyjątkiem pierwszej karty, której nie pokazaliśmy przeciwnikowi. Pozostałe dwie znamy - jedną dostaliśmy od przeciwnika (i on wie jaką), druga wraca do nas nasza karta, której nie wybrał rywal. Gra staje się bardziej oczywista, brak tu możliwości blefu, czy zaskakujących zagrań.
To taka gra, która zyskuje przy większej ilości osób, przynajmniej moim zdaniem.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Notre Dame

Post autor: romeck »

Dzięki piękne. Czyli jest jednak obawa, że rozczaruje miłośnika cięższych gier Felda? Jestem świeżo po lekturze instrukcji i mam wrażenie, że może być trochę za mało wymagająca i że wariant 2-osobowy może być rozczarowujący.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Notre Dame

Post autor: FortArt »

Nie jest mało wymagająca. Ma proste reguły, co nijak nie przekłada się na zdanie "prosto w to wygrać".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Notre Dame

Post autor: romeck »

To samo czytam niejednokrotnie o Stone Age, w którego już mi się grać nie chce (swoje pograłem, już nic ciekawego więcej nie widzę, wolę sięgać po inne gry). Boję się, że po kilku grach to samo spotka Notre Dame. Mam tu jednak pewien kredyt zaufania dla Felda. Czy słuszny?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Notre Dame

Post autor: FortArt »

Porównanie do Yspahana o tyle trafne, że podobnie jak w tamtej grze nie masz dostępnych wszystkich możliwych akcji i grasz tym co wybierzesz z tego co dostaniesz. W losowej kolejności wchodzą karty pomocników (ja grywam jeszcze z tymi z dodatku) wejdzie dana osoba lub nie wejdzie i masz inną taktykę bo wpływają na punktacje.

Ja tę grę uwielbiam i polecam bo jest świetna. Ale jak się gra w dwójkę to ja nie wiem, nie grałem. Nie wydaje mi się by to wiele zmieniało bo i tak każdy gra sam sobie we własnej dzielnicy rywalizując tylko powozami o bonusowe żetony i o miejsca w katedrze.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Notre Dame

Post autor: BartP »

We dwie osoby jest o tyle inaczej, że możesz łatwiej counterdrafty robić. Wiesz, co może chcieć Twój przeciwnik, więc zabierasz tę kartę ze swojej wstępnej trójki i oddajesz mu pozostałe dwie. Mnie się grało spoko na dwóch graczy.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Notre Dame

Post autor: romeck »

Który to Łobuz wykupił Notre Dame w 3Trolach co było w dobrej cenie? :twisted:

Człowiek się odwróci na chwilę, a tu już ni ma. :(
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Notre Dame

Post autor: Malash »

przyznaje się - zgarnąłem przedostatnią sztukę ;)
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Notre Dame

Post autor: charlie »

Grałem w każdym składzie (choć najmniej w 5 osób) i potwierdzam, że gra nie traci wiele w wariancie 2osobowym, a część powie, że gra się lepiej, bo można trochę bardziej poplanować.. Gra się nieco inaczej, bo wiemy, że 2 karty z swoich trzech zagramy. W przypadku gry w więcej osób zostawia się dla siebie absolutny mus. Jak w przypadku gier Felda, tu nie ma słabych akcji, więc czy oddajemy więcej kart czy mniej, nie ma tak istotnego znaczenia dla rozgrywki. Notre Dame jest też o tyle fajne, że gra się krócej niż w inne tytuły tego autora. I to jest jedna z niewielu jego gier, w której grafiki nie przeszkadzają grać :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Notre Dame

Post autor: romeck »

Przekonałeś mnie. :) To będzie mój następny zakup. Dzięki wszystkim za odpowiedzi!
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Notre Dame

Post autor: tomb »

A ja chyba obiorę kierunek Trajan. Zamki sprawdzają się u mnie świetnie, ale wolałbym zwiększyć ciężar rozgrywki. Przy ND kusi głównie cena, ale chyba zacznę zbierać na Trajana. Albo Bora Bora.
romeck pisze:Który to Łobuz wykupił Notre Dame w 3Trolach co było w dobrej cenie? :twisted:(
Znowu dostępna. Śpiesz się, bo nie gwarantuję, że wytrwam w powyższym postanowieniu.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Notre Dame

Post autor: veljarek »

Ja uwielbiam Zamki, a ND mnie nudził i sprzedałem.
Za to Trajan to pierwsza klasa, poziom bardzo wysoki i pełna kontrola co się robi na planszy.
Bora Bora też jest fajna.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Notre Dame

Post autor: uyco »

jest znowu dostępna w promocji, ci którzy nie załapali sie --> zamawiać :D ja to właśnie uczyniłem :mrgreen:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Notre Dame

Post autor: bogas »

Ze wszystkich "feldów" jakie mam to ND na 2 graczy jest najsłabsze i zamiast tego wybieramy zawsze coś z zestawu: Zamki, Bora Bora lub Trajan. Natomiast ND na większą liczbę graczy jest spoko. Na 3 jest idealna, ba! ta gra jest stworzona do grania w 3. Na 5 z kolei można zagrać w godzinę. Mało jest gier o takim stopniu złożoności na 5 osób i do zagrania w tak krótkim czasie.
ODPOWIEDZ