Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

no i jest...
wszyscy juz zapewne czytali, ale gdyby ktos przegapil
http://www.lacerta.pl/content/view/53/7/
Wyglada na to, ze wszystkie na zyczenia zostaly wziete pod uwage...
To tylko czekac na informacje o cenie i przedsprzedazy.

:D
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Post autor: bogas »

Ok. Sprzedam Puerto Rico wersja angielska w bardzo dobrym stanie. Ktoś chętny? :P
A tak na poważnie to chyba moją wersję angielską sprezentuję rodzinie w Berlinie, bo właśnie w te wakacje zaraziłem ich co nieco planszówkami.
Ale wiadomość baaardzo pozytywna i już czekam na pierwsze zdjęcia nowej grafiki :D
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Od niedawna jestem fanem tej gry. Cieszę się bardzo, że będzie po polsku. Czapa z głowy.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

mefiug pisze:aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
jak tak można wandal :D
No co? Źle wygląda? http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 3785#56590
Awatar użytkownika
Gorigon
Posty: 59
Rejestracja: 20 cze 2007, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gorigon »

Głosujecie w ankiecie czy ma się nazywać :
Puerto Rico
Portoryko xD
"Gramy patrząc sobie w oczy, ręce muszą chodzić same
I pod stołem decydować o rozgrywce."
-J.K
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

ja_n pisze:Wasze jęki o nową grafikę są przecież kompletnie bez sensu. To niemożliwe, żeby wydanie gry w Polsce różniło się graficznie od wydania w innych krajach. Nie jesteśmy Niemcami czy USA, żeby się opłacało zrobić aż tyle od nowa, poza tym to zapewne wpłynęłoby na negocjacje licencyjne. PR nie jest najpiękniejszą grą planszową, ale nic na to nie poradzimy - trzeba z tym żyć. Powszechne błagania o nową grafikę mogą tylko zniechęcać potencjalnego wydawcę - wyda grę i narazi się na falę krytyki że brzydka. Po co ma się w to pchać?
ja_n pisze:Powtarzam - kwestia zmiany grafik jest poza zasięgiem polskiego wydawcy ze względu na koszty i ryzyko i nie ma sensu o to błagać. Jeżeli będzie jakieś nowe międzynarodowe wydanie PR z nowymi grafikami - to polskie wydanie będzie musiało być właśnie takie. Jeśli nie będzie, to polskie wydanie będzie musiało być takie jak dotąd.
Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać... :-D

I tym większe brawa dla Lacerty! Oby tylko nie przesadzili z "miodnością" tej grafiki.
Ta obecna może i odrzuca na początku (szczególnie jak się ją porówna z Filarami Ziemii czy Colosseum), ale mniej więcej od połowy pierwszej gry przestaje się ją w ogóle zauważać.
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Ha ha miałem zamiar napisać to samo, Ja_nie przyznaj teraz, że zbładziłeś, a wiara Twa marną była :lol:
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja mam nadzieje ze obrazki bardziej pojda w kierunku 'schematyczne, ale wyraziste i zdecydowanie rozne' dla ulatwienia rozpoznania na planszy po drugiej stolu co to niz 'sliczne ale w gruncie rzeczy z daleka wszystkie takie same'...
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Witam,

Na naszym forum ogłoszono propozycje nazw wszystkich budynków dla polskiego wydania Puerto Rico. Jeśli chcecie mieć wpływ na to jak budynki (oraz poszczególne postacie) będą się nazywać w polskiej wersji - zapraszam do dyskusji.

Padło już kilka propozycji alternatywnych do proponowanych przez nas, ale cały czas czekamy na więcej.

pozdrawiam,
Przemysław Korzeniewski
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Jak przejda niektore propozycje nazw z forum Lacerty, to chyba z doplata nawet nie wezme polskiej wersji :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

jax pisze:Jak przejda niektore propozycje nazw z forum Lacerty, to chyba z doplata nawet nie wezme polskiej wersji :)
:twisted: panie i panowie - oto wzorcowy przyklad konstruktywnej krytyki :twisted:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

bazik pisze:
jax pisze:Jak przejda niektore propozycje nazw z forum Lacerty, to chyba z doplata nawet nie wezme polskiej wersji :)
:twisted: panie i panowie - oto wzorcowy przyklad konstruktywnej krytyki :twisted:
dziekuje za uznanie :lol: :lol: :lol:

[niestety troche nie mam czasu byc *jeszcze bardziej* konstruktywny :) - to juz moj ostatni post w tym tygodniu]
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

jax pisze:Jak przejda niektore propozycje nazw z forum Lacerty, to chyba z doplata nawet nie wezme polskiej wersji :)
rzeczywiscie niektore proponowane nazwy sa troche dziwne :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Ciekawe, które nazwy Jax miał na myśli? Mnie najbardziej zaszokowały Folwark i Czworaki. Do tego pasowałby Ekonom zamiast Nadzorcy. :D
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

MichalStajszczak pisze:Do tego pasowa³by Ekonom zamiast Nadzorcy. :D

i Rolnik zamiast Osadnika :twisted:
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

jax pisze:Jak przejda niektore propozycje nazw z forum Lacerty, to chyba z doplata nawet nie wezme polskiej wersji :)
Nazwy na forum podane są po to, żeby każdy, kto ma lepszy pomysł mógł się wypowiedzieć. Drogi jax-ie: masz pomysł? podziel się z nami!

P.S.
Uwaga na budynek "manufaktura" :twisted:
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

jax pisze:Jak przejda niektore propozycje nazw z forum Lacerty, to chyba z doplata nawet nie wezme polskiej wersji :)
A gdyby Lacerta dorzuciła Ci polskie wydanie EiT? :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Klimat: Średniowiecze, renesans, rycerze, zamki...
Zagadka: jakiej to gry dotyczy?
Odpowiadam sam (bo pewnie nikt nie zgadnie) - tak w leksykonie Lacerty została zakwalifikowana gra Puerto Rico :lol:
Awatar użytkownika
Hatar
Posty: 203
Rejestracja: 02 sty 2007, 10:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hatar »

MichalStajszczak pisze:Klimat: Średniowiecze, renesans, rycerze, zamki...
Zagadka: jakiej to gry dotyczy?
Odpowiadam sam (bo pewnie nikt nie zgadnie) - tak w leksykonie Lacerty została zakwalifikowana gra Puerto Rico :lol:
Polska nie uczestniczyla w podbojach kolonialnych, stad moze brakuje w naszym potocznym jezyku terminów, które by w jasny sposob opisywały niektóre zagadnienia zawarte w grze. Wydaje mi sie ze dla przejrzystosci zasad i czytelności gry lepiej uzyc slowa szybciej kojarzące sie z daną cechą budynku czy postaci, niz silić sie na niekiedy niezrozumiałą dla "przeciętnego gracza" poprawnosc historyczną.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Wiem - w Polsce nie było niewolnictwa tylko wyzysk chłopa pańszczyźnianego, ale skąd w opisie klimatu gry Puerto Rico rycerze i zamki?
(Oczywiście wiem skąd - z operacji Ctrl C, Ctrl V zastosowanej do klimatu gry Carcassonne, ale czy w taki sposób powinien być robiony leksykon?)
Zresztą Hatar też skopiował swój post z forum Lacerty i stąd jego wypowiedź nie pasująca do cytowanego mojego posta :D
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Geko pisze:
jax pisze:Jak przejda niektore propozycje nazw z forum Lacerty, to chyba z doplata nawet nie wezme polskiej wersji :)
A gdyby Lacerta dorzuciła Ci polskie wydanie EiT? :lol:
to doplata dla jaxa oznaczalaby jej bakructwo ;)
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

MichalStajszczak pisze:Wiem - w Polsce nie było niewolnictwa tylko wyzysk chłopa pańszczyźnianego, ale skąd w opisie klimatu gry Puerto Rico rycerze i zamki?
(Oczywiście wiem skąd - z operacji Ctrl C, Ctrl V zastosowanej do klimatu gry Carcassonne, ale czy w taki sposób powinien być robiony leksykon?)
No i właśnie tu się Michale mylisz. Kategoria "klimat" używana w leksykonie nie ma być opisywać klimatu dla każdej gry z osobna, tylko JEST WARTOŚCIĄ SŁOWNIKOWĄ, która przydzielana jest jako jedna z N do każdej z gier.
Po tej kategorii można gry sortować, wyszukiwać i budować ranking gier w danej kategorii. Gdybyśmy mieli wyszukiwać po wartościach wpisywanych w treść opisu "z palca", to przy rozroście leksykonu w przyszłości działałby on tragicznie wolno. Ale to już zagadnienia czysto informatyczno-bazodanowe i bez sensu tu pisać o optymalizacji zapytań SQL. Chciałbym tylko podkreślić, że leksykon to automatyczne narzędzie przechowujące dane w bazie danych, a nie paczka napisanych w wordzie czy w pajączku stron html.
Nie mam problemu z tym, aby dodać lub zmienić jakąś kolejną kategorię, ale znów zamiast konstruktywnych wniosków w dedykowanym dla leksykonu wątku są tylko słowa krytyki.
Jak tylko uporamy się z Puerto Rico, to dokończymy pracę nad narzędziem pozwalającym użytkownikom współtworzyć leksykon bez naszego nadzoru. Ale na to trzeba czasu i pieniędzy. Proponuję więc jeszcze chwilę cierpliwie wytrzymać.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

co nie zmienia faktu, ze carcasone byla gra wg ktorej ten akurat klimat byl definiowany ;) a cala sprawa jest drugorzedna :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Ale wybór możliwych klimatów jest zadziwiający. Oprócz wspomnianego zestawu "Średniowiecze, renesans, rycerze, zamki..", mamy też następujące klimaty:
- Starożytność (to akurat OK)
- Industrializm (paskudne słowo ale pasuje)
- Gra strategiczna
- Gra licytacyjna
- Gra ekonomiczna
- Gra karciana
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

MichalStajszczak pisze:Ale wybór możliwych klimatów jest zadziwiający. Oprócz wspomnianego zestawu "Średniowiecze, renesans, rycerze, zamki..", mamy też następujące klimaty:
- Starożytność (to akurat OK)
- Industrializm (paskudne słowo ale pasuje)
- Gra strategiczna
- Gra licytacyjna
- Gra ekonomiczna
- Gra karciana
Proszę zaproponować nowy na odpowiednim forum (lub zmiany istniejących), a z pewnością się pojawią tego samego dnia.

Proponuję także nie kontynuować sprawy tutaj, ponieważ jest to OT i za chwilę się ktoś oburzy.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
ODPOWIEDZ