Ile dodają dodatki do gier: Osadnicy,Carcasonne,WN

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Oj Szymon czy ja Ci coś narzucam? Nie jestem misjonarzem i dla mnie możesz przez całe życie być w błędzie, skoro się upierasz :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Trochę nie na temat ale uściślę wypowiedź Kwiatosza:
Proponuję kupić Wilki i Owce - kosztują tyle, ile dodatek (być może, nie sprawdzałem cen )
Wilki i owce kosztują znacząco mniej (z 10-15 zł) niż dodatki do Carcassonne
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Nataniel pisze:Ale NIE WARTO kupowac dodatkow razem z podstawka. Pograj najpierw w podstawke a potem kup dodatek.
Święte słowa! Dodam, że w przypadku Carassonne dodatki należy kupować pojedynczo, w sporych odstępach czasowych.
Nie błaagam Smile ... bo wyjdzie ,ze wszystko trzeba kupić.
Może i wszystko trzeba kupić, ale nie wszystko jednocześnie.
Mam nadzieję, że to zmniejszy Twój ból! :wink:
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Don Simon pisze:
dasilwa pisze:Heh, Don Simon nie krytykuje dodatku do Osadników tylko krytykuje samą grę Osadnicy, zresztą jest znany z kontrowersyjnych poglądów.
Jakich znowu "kontrowersyjnych"?
Slowa, ktorych szukales to "slusznych i wywazonych" :-).

Pozdrawiam
Szymon
Hej! Ja też krytykuję Osadników! Mam trochę pokrytykować? Leżą u mnie na półce i się kurzą, bo nie wypada NIE mieć ich w kolekcji. ;-)

P.S. Ale i tak Don Simon nie wie czasami, co mówi - np. w przypadku Taj Mahal. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Lim-Dul pisze:Hej! Ja też krytykuję Osadników! Mam trochę pokrytykować?
Don Simon pisze:Osadnicy sa kiepska gre, wiec po co Ci wiecej kiepskiej gry?
Ziemniaki na polu zbierac, a nie w planszowki grac! Osadnicy to najlepsza gra na swiecie! Chyba zrobie w czasie rejestracji na forum koniecznosc podpisania deklaracji "Kocham Osadnikow" :D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Nataniel pisze:Chyba zrobie w czasie rejestracji na forum koniecznosc podpisania deklaracji "Kocham Osadnikow"
Nie bój żaby - to stara wersja PHPBB - da się zhackować w razie czego. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Nataniel pisze: Ziemniaki na polu zbierac, a nie w planszowki grac! Osadnicy to najlepsza gra na swiecie! Chyba zrobie w czasie rejestracji na forum koniecznosc podpisania deklaracji "Kocham Osadnikow" :D
uu, uu, ja chce podpisac, ja!
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Post autor: scarneck »

bazik pisze: uu, uu, ja chce podpisac, ja!
Najpierw podpiszesz a potem przyjdzie władza co twój podpis wyciągnie i dostaniesz bana na zakupy w obrębie granic UE :twisted:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

Zamiast Żeglarzy do Osadników proponuję kupić karty wydarzeń, które zastępują kostki i wprowadzają kilka fajnych zdarzeń (np. gracz z największą ilością punktów daje graczowi z najmniejszą ilością jeden zasób itp.) Osadników nigdy specjalną sympatią nie darzyłem ale z kartami zamiast kostek wygląda to lepiej i nawet zagram od czasu do czasu.
A co do pozostałych dodatków to jak już ktoś wspomniał jeśli szczególnie lubisz którąś z podstawek (WN, Osadnicy albo Carcassonne) to od dodatków do tej gry zacznij. Co do cen to moim zdaniem są adekwatne do ich zawartości.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Post autor: Jacek_PL »

Dodatek do Carcassone "Karczmy i Katedry" zwiększa liczbę graczy do sześciu i dodaje "dużego chłopka", więc jeśli zależy ci na tym żeby się bawić w tak dużym gronie to oczywiście dodatek jest "must have".

Kolega ma Wysokie Napięcie z dodatkiem, ale jakoś nigdy w tej grze nie ciągnęło nas do jakiś udziwnień, tak naprawdę 75% gier rozgrywamy na mapie USA - nie mam przetestowanego tego dodatku, ale nie wydaje mi się on aż tak bardzo konieczny do dobrej zabawy

Osadników z Catanu uwielbiam, ale dodatku nie mam ze względu właśnie na pewne "rozbieżności" w rozgrywce, takie jak scenariusze - to nie jest dodatek w którym po prostu dołączamy dodatkowe pola, tylko musimy układać konkretne mapy. Kiedyś może się przełamię, ale jak na razie kocham Osadników właśnie za losowy charakter i proste zasady - komplikowanie takiej gry chyba przynosi więcej szkody niż pożytku, ale to tylko moje skromne zdanie.
Awatar użytkownika
Molu
Posty: 122
Rejestracja: 11 maja 2007, 22:40
Lokalizacja: Wa-wa
Been thanked: 1 time

Post autor: Molu »

Jacek_PL pisze: Osadników z Catanu uwielbiam, ale dodatku nie mam ze względu właśnie na pewne "rozbieżności" w rozgrywce, takie jak scenariusze - to nie jest dodatek w którym po prostu dołączamy dodatkowe pola, tylko musimy układać konkretne mapy. Kiedyś może się przełamię, ale jak na razie kocham Osadników właśnie za losowy charakter i proste zasady - komplikowanie takiej gry chyba przynosi więcej szkody niż pożytku, ale to tylko moje skromne zdanie.
To zdecydowanie nie jest "dodatek, w którym po prostu dołączamy dodatkowe pola". A przynajmniej nie tylko to. Dodaje duzo wiecej do samej rozgrywki, przy czym moim zdaniem wcale nie komplikuje jej - po prostu daje wieksze mozliwosci i lepsza zabawe.
Jesli chodzi o Twoje zastrzezenia wzgledem losowego charakteru - polecam scenariusz nr 1 czyli standardowy kontynent z osadnikow plus 4 wyspy. Kontynent w dalszym ciagu jest losowy, a mozna grac z urozmaiceniami z Zeglarzy.
Nie moglem sie powstrzymac - ja naprawde bardzo lubie ta gre :)
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

Znalazłem wadę "Żeglarzy"! ;)

Plansza się powiększa znacząco, co przy tej samej liczbie graczy oznacza, że każdy ma więcej miejsca. Co powoduje, że jest mniej blokowania. A dla mnie lekka "ciasnota" planszy Osadników była sporym plusem tej gry.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 65
Rejestracja: 10 cze 2007, 14:15
Lokalizacja: K-PAX

Post autor: ALF »

O JACKU PL : to dla mnie bardzo powazny argument !!! Na DUZY MINUS dla zeglarzy. Myslalem ze morze uklada sie tak samo jak wyspe . A tu te scenariusze itd .


wdzieczny ALF
Widziałem niebo. Anioły mi je pokazały. Chodzi o to żebym dla nich zabijał. No wiecie ... Oczyścił ten świat. Daję wam ostatnią szansę ... ŻAŁUJCIE ZA SWE GRZECHY !!
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Post autor: scarneck »

ALF pisze:Myslalem ze morze uklada sie tak samo jak wyspe
Ależ można planszę do Żeglarzy układać w dowolny sposób- jest to opisane w zasadach. Scenariusze w swej naturze mają urozmaicać grę wprowadzając pewne zasady dodatkowe.
Co do ciasnoty, wszystko jest fajnie dopóki ludzie jakoś dobrze znoszą że się ich blokuje. Jednak co za dużo to niezdrowo- blokowanie bywa strasznie frustrujące i warto czasem mieć coś w rękawie dla odmiany.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Post autor: Jacek_PL »

Molu pisze: przy czym moim zdaniem wcale nie komplikuje jej - po prostu daje wieksze mozliwosci i lepsza zabawe.
Jeśli ten dodatek nie komplikuje rozgrywki, to jak byś miał pokazać Osadników osobie która nigdy nie grała w planszówki to byś wybrał wariant "goli" osadnicy czy z dodatkiem ? (pytanie podchwytliwe :) )

Co do losowości układu mapy z dodatkiem to właśnie mnie się wydaje, że wcale tak łatwo nie jest. Pamiętam, że chyba jakaś starsza wersja osadników miała morze złożone z takich samych sześciokątów jak kafelki mapy. Tam taki dodatek mógł by zdać egzamin na zasadę - losowo rozkładamy mapę, a tak kiedy musimy wykorzystać ramkę morską to już jakoś tak inaczej to wygląda. Zaznaczę jeszcze raz, nie mam tego dodatku, ale pośrednie zapoznanie się z nim trochę mnie odstrasza. Może jak bym zagrał z dodatkiem to bym mógł zmienić zdanie, jednak na chwilę obecną za dużo wad. Prędzej bym się pisał na dodatek 5-6 graczy bo wiem że tam dochodzą tylko dodatkowe kafelki mapy plus "rozciągniki" do ramki morza.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: steady »

EstEst pisze:Znalazłem wadę "Żeglarzy"! ;)

Plansza się powiększa znacząco, co przy tej samej liczbie graczy oznacza, że każdy ma więcej miejsca. Co powoduje, że jest mniej blokowania. A dla mnie lekka "ciasnota" planszy Osadników była sporym plusem tej gry.
Bzdura!!! Większa plansza wcale nie powoduje zmniejszenia ciasnoty. Powód jest prosty- duża część pól na planszy to pola z morzem. Pól z lądami jest zwykle niewiele więcej niż w podstawce, z czego większość, a przynajmniej duża część, to wyspy. Obecność morza i wysp dodaje nowy wymiar ciasnoty- w większości scenariuszy dostaje się punkty za budowanie osad na nowych wyspach. Dochodzi do bardzo fajnej walki o miejsca dla statków. Szczególnie polecam zagranie Czterech Wysp!

Myślę, że jeżeli komuś podobają się Osadnicy, Żeglarze również muszą znaleźć uznanie. Dodatek jest o tyle fajny, że nie zmienia bardzo reguł gry (właściwie prawie wcale), a dodaje trochę nowych rzeczy. Jeżeli ktoś ma coś przeciwko scenariuszom i nielosowemu rozłożeniu planszy- zawsze pozostaje ostatni scenariusz, który jest po prostu losowym rozłożeniem elementów. Poza tym, przy każdym scenariuszu opisany jest wariant losowego rozmieszczenia niektórych jego elementów.

Plusem Żeglarzy jest też to, że w końcu owce stały się równorzędnym surowcem. Do tej pory we wszystkich grach, które grałem bez dodatku (a było ich koło 100), owce były najmniej hodliwym surowcem. Wprowadzenie statków bardzo to bilansuje, ze względu na ich cenę(owca+drewno). Jeżeli ktoś nie ma nic przeciwko scenariuszom, to większość z tych dostępnych w sieci wymaga Żeglarzy.
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Post autor: scarneck »

Jacek_PL pisze:Tam taki dodatek mógł by zdać egzamin na zasadę - losowo rozkładamy mapę, a tak kiedy musimy wykorzystać ramkę morską to już jakoś tak inaczej to wygląda.
Jak inaczej wygląda? W wersji podstawowej masz ramkę w której rozkładasz pola i w Żeglarzach też możesz zrobić sześciokątną ramkę (tyle że większą) w której losowo rozkładasz pola.

Żeglarze istotnie urozmaicają Osadników- tutaj nawet nie ma o czym mówić. Jeśli ktoś już rozegrał sporo partii w wersji podstawowej z pewnością doceni odświeżonych osadników po dodaniu żeglarzy.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Chodzi chyba o to, że w wydaniu angielskim nie masz ramek, tylko heksy z portami, które możesz rozstawić losowo.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: steady »

A w Żeglarzach dostaje się żetony portów, więc kolejny plusik dla dodatku. :)
Awatar użytkownika
Molu
Posty: 122
Rejestracja: 11 maja 2007, 22:40
Lokalizacja: Wa-wa
Been thanked: 1 time

Post autor: Molu »

Jacek_PL pisze:
Molu pisze: przy czym moim zdaniem wcale nie komplikuje jej - po prostu daje wieksze mozliwosci i lepsza zabawe.
Jeśli ten dodatek nie komplikuje rozgrywki, to jak byś miał pokazać Osadników osobie która nigdy nie grała w planszówki to byś wybrał wariant "goli" osadnicy czy z dodatkiem ? (pytanie podchwytliwe :) )
W zasadzie na to pytanie odpowiedz jest dosc prosta. Na poczatku przy wprowadzaniu nowych osob rzeczywiscie zaczynalem od Osadnikow, ale pozniej od razu tlumaczylismy zasady Zeglarzy i nie bylo zadnych problemow. Tak wiec teraz nowa osoba od razu zaczyna gre z dodatkiem :)
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

przy okazji: moglibyście wymienić najlepsze scenariusze do Osadników?
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: steady »

Moim zdaniem, jeżeli chodzi o scenariusze z dodatku, to:

Cztery Wyspy- bo jest bardzo ciasno, szczególnie na morzu.

Wyspa Mgieł- trochę losowy, ale mimo wszystko fajnie odkrywa się nowe pola.

Tkaniny dla Catanu- podoba mi się pomysł zdobywania punktów za handel plemionami.

Zdecydowanie nie polecam Wyspy Piratów- nudna jak flaki z olejem. Ze scenariuszy "nieżeglarskich" polecam wszystkie, które używają wulkanów i dźungli.
0sadnik
Posty: 10
Rejestracja: 19 kwie 2007, 12:06
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 0sadnik »

Jeśli chcesz urozmaicić sobie grę w Osadników zapraszam na mój blog:
http://catan.eblog.pl
Można znakomicie urozmaicić sobie grę, nawet z podstawką. Niekiedy wymagane są dodatkowe rekwizyty np. żetony, czy też dodatkowe pole. Zrobienie jednego dodatkowego heksa nie powinno nastręczać kłopotów.
Z ciekawszych modyfikacji podstawki polecam:
"Bieda to nie hańba" i "wycinanie Catanu", ten drugi wymaga zrobienia paru rekwizytów.
Oczywiście Żeglarze znakomicie urozmaicają rozgrywkę, w zasadzie gra staje się zupełnie inna. Kupując Żeglarzy otrzymujesz 8 nowych gier, bo każdy scenariusz ma lekko zmienione zasady gry. Oczywiście zawsze można znaleźć lub wymyślić inne scenariusze i otrzymać grę, która chyba nigdy się nie nudzi ;-).
0sadnik
Posty: 10
Rejestracja: 19 kwie 2007, 12:06
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 0sadnik »

steady pisze:Zdecydowanie nie polecam Wyspy Piratów- nudna jak flaki z olejem.
Akurat nie zgodzę się, scenariusz jest według mnie ciekawy, gdyż jest inny cel gry niż w normalnej grze. Wadą tego scenariusza jest moim zdaniem pirat, o którym trzeba pamiętać aby go przestawić i mocno podnosi losowość gry w początkowej fazie.
Podobnym scenariuszem z innym celem gry są Cuda Catanu, nikt o tym nie wspomniał a jest to bardzo ciekawa modyfikacja.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 65
Rejestracja: 10 cze 2007, 14:15
Lokalizacja: K-PAX

Post autor: ALF »

Dziekuje. Na pewno przestudiuje blog.


ALF
Widziałem niebo. Anioły mi je pokazały. Chodzi o to żebym dla nich zabijał. No wiecie ... Oczyścił ten świat. Daję wam ostatnią szansę ... ŻAŁUJCIE ZA SWE GRZECHY !!
ODPOWIEDZ