Agricola vs Puerto Rico

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: mst »

ragozd pisze:tak, mst, punktacje w Agricoli mozna wyjasnic 3 slowami
"Nie przejmuj się punktacją" to 4 słowa. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: MichalStajszczak »

mst napisał:
Nie przejmuj się punktacją" to 4 słowa.
Mogą być 3 słowa:
"Policzysz po grze"
"Punktacja jest nieintuicyjna"
itd.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: ragozd »

kisio pisze:Zgoda, choć ja mogę grać codziennie. Agricola, PR i Brass to inne półki, jeśli chodzi o ciężar gry.
tez tak uwazalem. Uwiez mi - ze nie. Zbyt ciezkie i zbyt wiele rownie dobrych gier jest.
Co do Agricoli - "wszystkiego po trochu" i tlumaczenie punktacji zalatwione. A po rozgrywce wszystko i tak bedzie juz oczywiste bo wyjdzie w praniu.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: janekbossko »

Brass - następna gra Martina :) wystarczy ich juz w mojej kolekcji...poza tym IMO temat mnie nie porywa
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: mst »

ragozd pisze:Co do Agricoli - "wszystkiego po trochu" i tlumaczenie punktacji zalatwione.
No i proszę - udało się zmieścić w 3 słowach moje "nie przejmuj się punktacją". :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: melee »

kisio pisze:
melee pisze: nie jest stosunkowo krótki, tylko co najmniej 2 razy dłuższy od PR, dłuższy również od Agricoli (ale to już zależy od graczy)
W Brassa da się spokojnie zagrać w mniej niż 2 godziny, więc 2 razy dłuższy od PR nie jest.
No właśnie, w PR gra się 45-60 minut (od rozłożenia, ale to akurat w A, B i PR trwa długo).
Co wy z tą punktacją w Agricoli ;) Tu akurat nigdy nie widziałem problemu
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: Usul »

Moj glos na agricole - gralem przy maksymalniej liczbie graczy - 5ciu i jest duzy wplyw tego co inni gracze zrobia - szybko zajmowane sa akurat te pola co mi sa potrzebne ;) Wczoraj gralem z dziewczyna i tez bomba - w dwie osoby mozna duzo bardziej sie rozwinac, bo szybciej przybywa surowcow na karty. Zasady do wytlumaczenia dosyc szybko, a po pierwszych 2 turach wszystko staje sie intuicyjne. Gra zmienia sie w zaleznosci od ilosci graczy i stopnia zaawansowania. Sliczne wydana i klimat ktory podpasuje chyba kazdemu - swinki, krowki, owieczki itp. Bo prostu swietna gra.. Zobaczymy jak bedzie jak zagram w nia kilkanascie-dziesiat razy, na razie caly czas chce jeszcze.
AcikCieslik
Posty: 200
Rejestracja: 17 wrz 2005, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: AcikCieslik »

A mój głos na Agricolę i Puerto Rico (kolejność dowolna). Obie gry uwielbiam i raczej ich nie oddam.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: ragozd »

W sumiie - warto miec obie gry - i Puerto, i Agricole, zwlaszcza (a moze przede wszystkim) dlatego ze wyszly po polsku. To najlepszy z wyborow ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: MataDor »

Myślę że Agricola dla początkujących kompletnie odpada. Jak pokazałem ją w weekend bratu (graczowi okazjonalnemu), a że to moja jedyna gra po polsku i odpowiadał mu bardzo temat gry, odrazu chciał zagrać. Po rozłożeniu gry, jak zobaczył ilość elementów i zacząłem tłumaczyć zasady to odrazu był zbyt przytłoczony tym wszystkim i zrezygnowaliśmy (z czego byłem pośrednio bardzo zadowolony ;) gdyż dopiero co dostałem Saint Petersburg i chciałem bardzo zagrać, swoją drogą gra mu się bardzo podobała i rozegraliśmy kilka partii nawet).

Spokojnie kupuj Puerto Rico. To gra którą nosze w prezencie (aby szerzyć planszówkomanie 8) ) do znajomych na różne jubileusze i zawsze "zdaje egzamin" w 100%.

Mamy widzę podobne podejście w sprawie Wysokiego Napięcia. Grałem raz, niby mechanika super, ale szata graficzna jak i tematyka kompletnie do mnie nie przemówiły i już więcej nie zagrałem.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2008, 14:40 przez MataDor, łącznie zmieniany 1 raz.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: Inermis »

MataDor pisze:Myślę że Agricola dla początkujących kompletnie odpada. Jak pokazałem ją w weekend bratu (graczowi okazjonalnemu), a że to moja jedyna gra po polsku i odpowiadał mu bardzo temat gry, odrazu chciał zagrać. Po rozłożeniu gry, jak zobaczył ilość elementów i zacząłem tłumaczyć zasady to odrazu był zbyt przytłoczony tym wszystkim i zrezygnowaliśmy (z czego byłem pośrednio bardzo zadowolony ;) gdyż dopiero co dostałem Saint Petersburg i chciałem bardzo zagrać, swoją drogą gra mu się bardzo podobała i rozegraliśmy kilka partii nawet).
Myślę że przez zaznaczony fragment, wypowiedź nie jest miarodajna jeśli chodzi o naukę Agrykoli :lol:
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: bogas »

Inermis pisze:(...) Agrykoli
Oj, uważaj, bo tu na forum grasują różni puryści językowi :wink:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: mst »

Właśnie Agrykola to jak najbardziej poprawna polska wersja. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: ragozd »

Inermis pisze: Myślę że przez zaznaczony fragment, wypowiedź nie jest miarodajna jeśli chodzi o naukę Agrykoli :lol:
W przypadku grupy DonSimona prwnie tak samo. Odsylam do Gry Planszowe i recenzi Pancha "W roku smoka" jakie roznice moga byc w prezentacji tej samej gry :P
A w ten weekend bede mial naoczna szanse zobaczenia jak swiezynki zareaguja na Agricole :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: Don Simon »

ragozd pisze: W przypadku grupy DonSimona prwnie tak samo.
Nie. Przez zasady przebrnelismy i tylko pierwsza gra byla ciezka. Pozniej po prostu im sie nie podobalo.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: bogas »

mst pisze:Właśnie Agrykola to jak najbardziej poprawna polska wersja. :)
A nie mówiłem :mrgreen:
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: janekbossko »

i chyba ostatnie pytanie do posiadaczy ub graczy obu tytuów:
1)w ktorym tytule jest większa interakcja?
2)na czym polega interakcja w obu grach?
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: kisio »

janekbossko pisze:i chyba ostatnie pytanie do posiadaczy ub graczy obu tytuów:
1)w ktorym tytule jest większa interakcja?
Wg mnie w PR, o wiele więcej niż w Agricoli.
janekbossko pisze: 2)na czym polega interakcja w obu grach?
Zacznę od Agricoli, bo prościej - w niej interakcja polega na wyścigu o lepsze pola/karty (w innym wątku przeczytasz, że jednym z ważniejszych pól jest "Sołtys").
W PR interakcja zaczyna się podczas wyboru postaci, przez podkradanie plantacji/budynków, sprzedaży produktów, które chcieliby sprzedać inni, wysyłaniu ich statkami, itd
Wg mnie w porównaniu do Agricoli, PR aż kipi od interakcji :twisted:
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: melee »

no widzisz, a wg mnie jest porównywanie, z przewagą dla Agricoli
ale niestety nie mam czasu napisać czemu 8)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: janekbossko »

ja mam czas, ja poczekam...
;)
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: eazydoor »

Więcej grałem w PR i jest to świetna gra, choć Agricola również robi wrażenie. Na początek wybrałbym chyba PR, a za resztę dokupił Fasolki, zdobywasz monety więc można uznać to za element ekonomiczny, a sadzenie fasolek za coś podobnego do Agricoli :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: Inermis »

kisio pisze: Zacznę od Agricoli, bo prościej - w niej interakcja polega na wyścigu o lepsze pola/karty (w innym wątku przeczytasz, że jednym z ważniejszych pól jest "Sołtys").
W PR interakcja zaczyna się podczas wyboru postaci, przez podkradanie plantacji/budynków, sprzedaży produktów, które chcieliby sprzedać inni, wysyłaniu ich statkami, itd
Wg mnie w porównaniu do Agricoli, PR aż kipi od interakcji :twisted:
Trochę nieobiektywnie przedstawiłeś to.. o A napisałeś że chodzi o lepsze akcje (pola/karty).. a w PR wymieniłeś akcje, co może wprowadzać w błąd. w A także są interakcje takie jak: pobieranie komuś dużych usprawnień, podbieranie komuś kamienia/gliny do budowania, pobieranie komuś możliwości powiększenia rodziny.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: Lucf »

NO ja właśnie też zastanawiam się nad Agricolą/Puerto Rico - bardzo mi się spodobala szata agrikoli, klimat etc. Ale mam klka pytań -

czy możecie porównać działanie w Agricoli do Osadnikow? Żebym miał na prostym przykladzie możliwośći jakie mam w ruchu. :) Oczywiście

grałem nie tylko w osadnikow, ale np Neuroshima nie pasuje do porownania :)

Jak jest z tym pre-orderem i KLOCKAMI/figurkami zwierząt. Oglądałem boardgameswithscott z Agricolą i mowil że w USA figurki dostawalo

sie tylko w preorderze :| Dla mnie to Wielkia Kaszana - kupujesz grę za 170zł i jescze masz KLOKI zamiast figurek - które nie są

chyba o wiele droższe w wyprodukowaniu ... Jak więc wygląda ta kwestia w PL wydaniu?

Co do Puerto Rico - nie podoba mi się szata :( Szczególnie zniechęca mnie ten "chłopek" na pudełku...
Ale jeśli chodzi o działanie - to podobnie jak w osadnikach jest kupowanie różnych "ruchów", "działań" i budowa?
Jestem początkującym graczem [nazwujmy to tak] ale zapalonym, wiem, że raczej na 80% wkręcę się w planszówki. Co do osadnikow - gra

fajna , ale chciałbym czegoś więcej - czegoś bardziej skomplikowanego. Bardzo mi się podoba w osadnikach kupowanie KART AKCJI - więc

chyba polecacie Agrikole z 360 kartami? :D

PS
Jeśli chodzi o punktację Agricoli - mi sie podoba - z tego co widzialem jest karta co ile daje pkt - trzeba ROZWIJAC wszystko choćby minimalnie wtedy nie bedzie ujemnych pkt - co w tym trudnego? Podoba mi się.

PSS co do handlu w Osadnikach jest ok - ale j a wolę gierki typu Scrabble gdzie siedzę sobie sam, planuję Genialny Plan SAM, i nagle on wypływa rozwalając przeciwnika - pod tym względem bliżej jest A. czy PR ?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: mst »

Lucf pisze:ja wolę gierki [...] gdzie siedzę sobie sam, planuję Genialny Plan SAM, i nagle on wypływa rozwalając przeciwnika - pod tym względem bliżej jest A. czy PR ?
Może minimalnie A. ale IMHO obie gry są pod tym względem b.podobne (i interakcja w obu jest również na podobnym poziomie z małym wskazaniem na PR). Zerknij jeszcze na Notre Dame, W roku smoka i Książęta Florencji - w nich wszystkich Genialny Plan odgrywa kluczową rolę. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola vs Puerto Rico

Post autor: Inermis »

Lucf, jeśli chodzi o styl gry to najepiej go poznać właśnie oglądając BGWS. Chyba że ma się możliwość zobaczenia gdzieś w Polsce
http://www.boardgameswithscott.com/?p=87 - A
http://www.boardgameswithscott.com/?p=80 - PR

Jeśli chodzi o figurki w A to z tego co wiem, wszystkie śliczne figurki są fan made. W pre-orderze dostawałeś jedynie krówko-klocek, dziko-klocek i owco-klocek, co w polskiej wersji jest. ;)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
ODPOWIEDZ