Podwodne Miasta / Underwater Cities (Vladimir Suchy)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

W grze nigdy tego nie zobaczyłem 🤔
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 988
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 238 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Moonday »

Atk pisze: 27 cze 2023, 14:30 W grze nigdy tego nie zobaczyłem 🤔
Może nie przykładasz wagi do detali. W grze to nie przeszkadza, bo jak człowiek jest skupiony na rozgrywce to mniej zwraca uwagę na to jak wyglada gra. Nie mniej, jeżeli ktoś jest wrażliwy na estetykę to warto być przygotowanym na rozczarowanie.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

Moonday pisze: 27 cze 2023, 15:23
Atk pisze: 27 cze 2023, 14:30 W grze nigdy tego nie zobaczyłem 🤔
Może nie przykładasz wagi do detali. W grze to nie przeszkadza, bo jak człowiek jest skupiony na rozgrywce to mniej zwraca uwagę na to jak wyglada gra. Nie mniej, jeżeli ktoś jest wrażliwy na estetykę to warto być przygotowanym na rozczarowanie.
Do detali przykładam ale takie rzeczy mam totalnie w d.... Gra jest na tyle wciągająca, że taka pierdoła nie zawracam sobie głowy

Jak ktoś jest na to wrażliwy to polecam zmienić hobby. Szkoda nerwów dla klienta z brakiem wiedzy dlaczego tak jest, jak i człowieka od reklamacji, który pewnie z taką osobą wymienić kilka/kilka dziesiat maili.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 988
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 238 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Moonday »

Atk pisze: 27 cze 2023, 17:38 Jak ktoś jest na to wrażliwy to polecam zmienić hobby. Szkoda nerwów dla klienta z brakiem wiedzy dlaczego tak jest, jak i człowieka od reklamacji, który pewnie z taką osobą wymienić kilka/kilka dziesiat maili.
Nie chce mi się dyskutować na temat tego, co komu przeszkadza w graniu, bo każdy ma prawo do swojego zdania i na pewno nie musi zmieniać hobby, bo jest "wrażliwy". Ludzie są ciekawi jak wygląda gra i czego można się spodziewać, więc jest to dla wielu osób sprawa dość istotna. Możesz mieć na ten temat swoje zdanie, ale na pewno nie jest ono jedynym słusznym. Wiem, że PM to fajna gra, ale patrząc obiektywie, jest też brzydka i niechlujnie wydrukowana. Nie wiem jak to będzie w dodruku, ale cudów się nie spodziewam. Być może, tym razem uda się wydrukować grę z większą "miłością" do niej i szacunkiem do graczy oraz ich pieniędzy.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

Moonday pisze: 27 cze 2023, 18:50
Atk pisze: 27 cze 2023, 17:38 Jak ktoś jest na to wrażliwy to polecam zmienić hobby. Szkoda nerwów dla klienta z brakiem wiedzy dlaczego tak jest, jak i człowieka od reklamacji, który pewnie z taką osobą wymienić kilka/kilka dziesiat maili.
Nie chce mi się dyskutować na temat tego, co komu przeszkadza w graniu, bo każdy ma prawo do swojego zdania i na pewno nie musi zmieniać hobby, bo jest "wrażliwy". Ludzie są ciekawi jak wygląda gra i czego można się spodziewać, więc jest to dla wielu osób sprawa dość istotna. Możesz mieć na ten temat swoje zdanie, ale na pewno nie jest ono jedynym słusznym. Wiem, że PM to fajna gra, ale patrząc obiektywie, jest też brzydka i niechlujnie wydrukowana. Nie wiem jak to będzie w dodruku, ale cudów się nie spodziewam. Być może, tym razem uda się wydrukować grę z większą "miłością" do niej i szacunkiem do graczy oraz ich pieniędzy.
Widać, że nie zrozumiałeś chyba do końca mojej wypowiedzi. Chodzi o to, że w obecnych czasach mamy tyle takich błędów, że osoba wrażliwa będzie miała więcej nerwów niż przyjemności z hobby, co później kończy się na wymianie maili z pracownikami reklamacji, bo najczęściej taki klient nie wie dlaczego to powstało i że ciężko to naprawić, jeśli w ogóle się da.

Niestety takie czasy.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 988
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 238 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Moonday »

Atk pisze: 28 cze 2023, 06:49 Widać, że nie zrozumiałeś chyba do końca mojej wypowiedzi. Chodzi o to, że w obecnych czasach mamy tyle takich błędów, że osoba wrażliwa będzie miała więcej nerwów niż przyjemności z hobby, co później kończy się na wymianie maili z pracownikami reklamacji, bo najczęściej taki klient nie wie dlaczego to powstało i że ciężko to naprawić, jeśli w ogóle się da.

Niestety takie czasy.
Odniosłem się do wrażeń z pierwszego druku, czyli roku 2020, więc nie wiem co mają do tego „obecne czasy”.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 413
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 609 times
Been thanked: 402 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: kuleczka91 »

Atk pisze: 27 cze 2023, 17:38 Jak ktoś jest na to wrażliwy to polecam zmienić hobby. Szkoda nerwów dla klienta z brakiem wiedzy dlaczego tak jest, jak i człowieka od reklamacji, który pewnie z taką osobą wymienić kilka/kilka dziesiat maili.
Uważam, że ta część Twojej wypowiedzi jest zwyczajnie chamska odnośnie zmiany hobby. To, że należę do tej części, która zwróciła na ten detal uwagę, bo widać to gołym okiem od razu ma mnie dyskwalifikować z tego hobby? Twoje stwierdzenie jest zwyczajnie śmieszne. Podwodne to jedna z moich ulubionych gier i nie wyobrażam sobie, żebym miała podziękować temu hobby przez ten mankamet, ale zdanie swoje mogę mieć na ten temat, że odwalili chałę w tym przypadku zwłaszcza, że podstawka z dodatkiem nie były drukowane w jakimś wielkim odstępie czasowym. Rozumiem, że możesz być odmiennego zdania i to szanuję, nie mam z tym najmniejszego problemu, ale nie cierpię jak ktoś obraża całą resztę, bo moja prawda jest najmojsza :)
Atk pisze: 28 cze 2023, 06:49 Widać, że nie zrozumiałeś chyba do końca mojej wypowiedzi. Chodzi o to, że w obecnych czasach mamy tyle takich błędów, że osoba wrażliwa będzie miała więcej nerwów niż przyjemności z hobby, co później kończy się na wymianie maili z pracownikami reklamacji, bo najczęściej taki klient nie wie dlaczego to powstało i że ciężko to naprawić, jeśli w ogóle się da.
Niestety takie czasy.
Co z tego, że z tego co pamiętam dodatek był drukowany w zupełnie innej fabryce niż gra podstawowa i człowiek o tym wie. Niesmak pozostaje mimo wszystko. Mi również od razu rzuciły się w oczy różne odcienie rewersów, bo można dostrzec to gołym okiem i bez problemu jestem w stanie rozdzielić po tyłach dodatek z podstawką. Na szczęście w PM talię tasuje się tylko raz przed grą i później się tylko dociąga karty z góry, więc nie ma to jakiegoś większego wpływu, ale czasami widząc, że na stosie do dobrania jest na samej górze karta z dodatku możesz śmiało oszacować co tam mniej więcej możesz znaleźć i w odpowiednim momencie zagrać karty na dobieranie nowych. Gdybym miała opcję wymiany kart na jeden spójny rewers to bym to bez zastanowienia zrobiła ;) Jedni są mniej wrażliwi, inni mocniej, ale to nie znaczy, że człowiek nabawi się jakiejś nerwicy z tego powodu.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 377 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: SetkiofRaptors »

Uwaga rozwiązuje konflikt:

- Niepasujace rewersy to w przypadku większości gier wada produkcyjna i tyle, pogarsza jakość rozgrywki wprowadzając nieplanowany w zasadach element "szacowania" a czasem pewności że czegoś tam nie ma.
- podwodne miasta to potwornie brzydką i byle jak wydana bardzo dobra mechanicznie gra.

I moje zdanie jest najmojsze, mojsze niż twoje twojsze.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 12 maja 2023, 09:41 Przychodzę do was jako anioł dobrych wieści! 8)

Nieoficjalnie: prawdopodobnie na jesieni tego roku pojawi się mini dodatek do Podwodnych Miast zawierający kilkanaście nowych kart (w tym nowe punktowania końcowe, nowe polityki, nowe karty specjalne). Dodatek jest pewny, natomiast data jeszcze nie. Nie jest mi znany los wersji PL, na pewno będzie ENG.

Miałem dużą przyjemność zagrania z tymi kartami i uważam, że to będzie must have dla miłośników Podwodnych Miast. Jeśli grasz mało, to sumie nie docenisz, ale jeśli dobrze ograłeś grę to myślę, że wyzwania stawiane przez nowe karty będą dla Ciebie bardzo satysfakcjonujące, bo często stoją w poprzek dotychczasowych "zwyczajów" ogranych graczy.

Więcej nie mogę napisać, ale wypatrujcie kart 5 dnia o świcie! :mrgreen:
Portal potwierdził - wraz z dodatkiem wydrukują również ten mini dodatek który wam opisywałem 😊

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 6381687222

Więcej info w linku
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Abizaas »

PytonZCatanu pisze: 10 sie 2023, 20:38
Spoiler:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 6381687222

Więcej info w linku
Czy dobrze wnioskuję, że dodruk dodatku Nowe Odkrycia ma również być na przełomie września/października?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Abizaas pisze: 17 wrz 2023, 07:32
PytonZCatanu pisze: 10 sie 2023, 20:38
Spoiler:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 6381687222

Więcej info w linku
Czy dobrze wnioskuję, że dodruk dodatku Nowe Odkrycia ma również być na przełomie września/października?
Yep.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Abizaas »

Zamówiłem już samą podstawkę i czekam na ten dodatek.

Wcześniej pomijałem Podwodne Miasta ze względu na porównania z TM, wygląd i tematykę. Grałem z Pytonem 3 partyjki dwuosobowo na Yucata i sama gra jest świetna. Nie wiem po co te porównania do Terraformacji Marsa - to zupełnie inne gry. W mojej opinii, Podwodne Miasta dają podobne odczucia z rozgrywki co Zamki Burgundii. Każdy rozbudowuje swoją planszetkę, korzystając z wspólnej przestrzeni na pola akcji / kafelki, próbując poradzić sobie z ograniczeniami narzuconymi przez karty / kości. Podwodne Miasta są jednak bardziej skupione na ekonomii i posiadają większy możliwy stopień manipulacji systemami w grze. Obawiam się trochę o dość zbliżone wyniki w każdej partii (z Pytonem mieliśmy maksymalną różnicę punktową równą 4 w aż trzech partiach). Być może to mylne spostrzeżenie po małej liczbie rozgrywek.

W mojej opinii jest to świetny tytuł do trochę luźniejszego pogrania. W Podwodnych nikt nie stawi nam tamy nad naszą własną, nie zabierze kluczowej trzciny do budowy nowej izby, ani nie obniży cen na zareklamowane przez nas produkty. Gra trochę nakieruje nas na pewne pola akcji za pomocą kart, więc nie będziemy musieli spędzić 20 minut przed pierwszym ruchem. Za to w trakcie rozgrywki podejmiemy mnóstwo ciekawych decyzji i będziemy z satysfakcją kręcić swoim silniczkiem. Na ten moment oceniam Podwodne Miasta na bggową 9tkę i będę je wyciągać na stół w rotacji z Ucztą dla Odyna czy Zamkami Burgundii. Nie mogę się doczekać ogrania dodatku!

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Jedyne czego się obawiam, to bardzo zbliżonych wyników co partie (z Pytonem mieliśmy maksymalną różnicę punktową równą 4 w aż trzech partiach). Być może to mylne spostrzeżenie po małej liczbie partii.
Moje doświadczenie pokazuje, choćby z ligi, że te wyniki świadczą że bardzo szybko chwyciłeś flow i graliśmy jak równy z równym. W 3 partiach, przy ~350 pkt na gracz, różnica wyniosła chyba 8 punktów 😁

Natomiast normalnie wyniki są dużo bardziej zróżnicowane. Normalna partia jest gdzieś w widełkach 90-120 (poniżej 90 to wyjątkowo słabo, a powyżej 120 to już naprawdę bardzo dobrze). Różnice ok 10-15 pkt zwykle są.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 413
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 609 times
Been thanked: 402 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: kuleczka91 »

Abizaas pisze: 21 wrz 2023, 11:27 Zamówiłem już samą podstawkę i czekam na ten dodatek.

Wcześniej pomijałem Podwodne Miasta ze względu na porównania z TM, wygląd i tematykę. Grałem z Pytonem 3 partyjki dwuosobowo na Yucata i sama gra jest świetna. Nie wiem po co te porównania do Terraformacji Marsa - to zupełnie inne gry.
A widzisz każdy to widzi inaczej, dla mnie te gry są podobne pod względem tego, że karty mają efekty stałe, jednorazowe lub są liczone w czasie końcowej punktacji - w TM masz dokładnie takie same rodzaje kart. W obu grach jest budowa swojego silniczka. Do tego jest wyścig o to, kto spełni prędzej wymogi kart rządowych w PM, a w TM masz to jako Tytuły także to nie tak, że te gry nie mają nic ze sobą wspólnego i są do siebie porównywane ;). Osobiście to ja się w Podwodnych Miastach zakochałam od pierwszej gry, zawsze chętnie zagram. Dodatkowym atutem dla mnie jest to, że gra jest dla mnie o wiele ciekawsza, super twist z kolorami akcji i kolorami kart, no i najważniejsze, że jest o wiele krótsza od rozgrywki 2 osobowej w TM....:)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek

Zapytałem planszowe Newsy co z Mini dodatkiem
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 27 wrz 2023, 15:42 Obrazek

Zapytałem planszowe Newsy co z Mini dodatkiem
W sklepie portalu jest zestaw że wszystkim co wyszło do UC + koszulki.

470 ZŁ
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 482
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 859 times
Been thanked: 204 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: JollyRoger90 »

Jest tez mini dodatek do zakupu osobno w Portalu.

Jak ktoś by brał coś (do Warszawy) z portalu to chętnie bym się podłączył do tego zamówienia ;)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 324
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 230 times
Been thanked: 98 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: scraber »

No dobra, a jak ktoś już ma podstawkę, to jak zgarnąć biokopułę nie wydając 460 zł :D

Kojarzę że kiedyś było promo, że zamówienie na X monet można było sobie wybrać promke do gry i była tam między innymi biokopuła
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Martwi mnie że zwykłe sklepy nie mają minidodatku.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 491
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: vnzk »

PytonZCatanu pisze: 29 wrz 2023, 16:15 Martwi mnie że zwykłe sklepy nie mają minidodatku.
Mają w zestawie. Na AlePlanszowkach ze zniżką i rabatem weekendowym za zestaw wychodzi 354,7 zł.
PODWODNE MIASTA: ED. KOM. (PM+NO+MINIDOD)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 517 times
Been thanked: 272 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Irka »

scraber pisze: 29 wrz 2023, 16:10 No dobra, a jak ktoś już ma podstawkę, to jak zgarnąć biokopułę nie wydając 460 zł :D
Tutaj widzę ostatnie sztuki samych promek, tylko po angielsku: https://planszostrefa.pl/pl/p/Underwate ... Promo/9578

My już w ogóle nie wyciągamy na stół tej karty, jedynie stawiamy kopułkę. Właściwie to można by sobie pomalować/zaznaczyć jedną z kopułek na zielono i grać, choć rozumiem potrzebę posiadania oryginalnej :)

Natomiast nie wyobrażam sobie już tej gry bez 3d łodzi i zasobów z BGExpansions (tylko monety wyszły im średnie).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Abizaas »

Ten minidodatek to tylko ta pojedyncza karta, czy nowy minidodatek z 12 kartami?

Biokopułę dostałem do podstawki i chciałbym dokupić jedynie dodatek, szkoda jednak by było, gdyby nie można kupić tego minidodatku oddzielnie - nie potrzebuję drugiej podstawki.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 324
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 230 times
Been thanked: 98 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: scraber »

Na sklepie portalu jest ten pakiet 12 kart za 19,95 zł.

W pozostałych sklepach widziałem jedynie w postaci pakietu podstawka + dodatek + minidodatek
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Abizaas »

Aleplanszowki poteierdzily mi, ze minidodatek osobno tylko u wydawcy.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Abizaas pisze: 29 wrz 2023, 21:15 Aleplanszowki poteierdzily mi, ze minidodatek osobno tylko u wydawcy.
Trochę.....trochę słabo, żeby nie powiedzieć inaczej.
ODPOWIEDZ