Leksykon Lacerty - czyli polskie BGG

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Proponuję, aby przedyskutować, jak powinien wyglądać opis gry w takim leksykonie. Zebrałem kilka opisów gry Carcassonne na różnych polskich stronach:
Gry-planszowe.pl
Lacerta
Albi
Gniazdo
Polter
Esensja
Rebel.pl
Planszomania
Gryplanszowe.pl
ROSTsc

(Jest jeszcze opis w wikipedii pod nazwą Carcassonne_(gra) ale nie udało mi się wkleić linka )

Nie chodzi mi tu o rozbieżności, dotyczące minimalnego wieku, czasu gry oraz tego, kiedy gra została nagrodzona. Chodzi mi raczej o stworzenie ogólnej koncepcji opisu kazdej gry. Czy mają to być tylko podstawowe informacje, jak na stronie http://www.gry-planszowe.pl, czy może coś więcej?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

na serwisach typu bgg czy to co wydaje sie planowac lacerta opis moze byc dowolnie suchy, bo z zalozenia najwazniejsza czesc opisow to opinie graczy. nie pamietam kiedy przeczytalem podstawowy opis jakiejs gry na bgg. pierwsze to klik w "analiza czubkoprzyjaciół"...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

bazik napisał:
na serwisach typu bgg czy to co wydaje sie planowac lacerta opis moze byc dowolnie suchy, bo z zalozenia najwazniejsza czesc opisow to opinie graczy. nie pamietam kiedy przeczytalem podstawowy opis jakiejs gry na bgg. pierwsze to klik w "analiza czubkoprzyjaciół"...
Na bgg to się pewnie sprawdza, bo graczy wypoiada sie tam na tyle dużo, że na podstawie ich spostrzeżeń mozna wyrobić sobie zdanie. Obawiam się, że w polskim leksykonie będzie pod tym względem gorzej. Przy tekście o Carcassonne (żeby już trzymać się wybranego wcześniej przykładu) jest na razie tylko jedna opinia i to bardzo ogólnikowa
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

dobrze, to bardziej wprost: ja bym wolal zeby bylo jak najmniej, i jak najbardziej obiektywne informacje. zero opinii. proba narzucania swoich preferencji przez osobe dodajaca gre poprzez umieszczanie w 'oficjalnym' opisie czegokolwiek oceniajacego to najkrotsza droga zebym dany serwis zaczal unikac...
niktos
Posty: 37
Rejestracja: 22 sty 2007, 14:54
Lokalizacja: Wawa

Post autor: niktos »

bazik napisał:
proba narzucania swoich preferencji przez osobe dodajaca gre poprzez umieszczanie w 'oficjalnym' opisie czegokolwiek oceniajacego to najkrotsza droga zebym dany serwis zaczal unikac...
amen!
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Podany link Polterowy prowadzi do recenzji Carcassonne.

Tutaj jest wpis, choć również mocno nieobiektywny. baza danych
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Post autor: stalker »

Generalnie wolałbym widzieć wpisane więcej gier do polskiej Wikipedii (w angielskiej są co ważniejsze czy ciekawsze tytuły), więcej gier w systemie g-p.pl (niezależnie od tego, że pewnie wypadałoby nieco przebudować szablon przechowywanych danych) albo widziec chocby polski interfejs do BGG zamiast tworzyc cos, co i tak silami kilku osob tworzone zawsze będzie nieaktualne...

Pomimo całego szacunku dla wydawnictwa i zasadności uwag, że BGG jest po angielsku, nie widzę w pomyśle Lacerty w takiej postaci większego sensu :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
ODPOWIEDZ