Res Arcana (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8788
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2701 times
Been thanked: 2373 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

polwac pisze: 28 sty 2020, 10:10
Curiosity pisze: 26 sty 2020, 17:43
Spoiler:
Nie, bo moim zdaniem ta osoba miała słaby początek.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 701
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Largo »

polwac pisze: 28 sty 2020, 10:10
Curiosity pisze: 26 sty 2020, 17:43 https://www.youtube.com/watch?v=h-uNoEyQXZI

Znalazłem znakomity filmik z rozgrywki dla 4 osób, w którym na początku tłumaczone są zasady. Jest zrealizowany niezwykle przystępnie, w dobrej jakości, każda karta jest wyraźnie pokazana widzowi i omówiona. Jednocześnie nie ma poczucia, że rozgrywka się dłuży. Nie ma też tego, co mi zwykle przeszkadza, czyli podśmiechujków i tematów "okołogrowych". Główne skrzypce gra tu Rodney Smith z "Watch it played". Zachęcam do obejrzenia także ludzi, którzy nie znają zupełnie gry i zasad - tu dowiecie się wszystkiego.
Dokładnie ten sam film oglądałem w zeszłym tygodniu i dzięki niemu gra wskoczyła na moją listę.
Fajnie pokazuje rozgrywkę i może przekonać niezdecydowanych.
Spoiler:
Eh przez ten filmik teraz i ja zamówiłem tą grę :P
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8788
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2701 times
Been thanked: 2373 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Postanowiłem dokupić angielski dodatek. Szanuję rebela, ale pamiętam co było z Race for the Galaxy.

Mam nieprzezroczyste koszulki, to różne rewersy nie będą robić różnicy.

Swoją drogą, ciekawe kiedy będzie kolejny dodatek?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: polwac »

Curiosity pisze: 29 sty 2020, 12:46 Postanowiłem dokupić angielski dodatek.
Koniecznie daj znać jak się sprawdza w praktyce i co wnosi do rozgrywki.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Ja celowo polowałem na angielską wersję gry bo nie ufam Rebelowi w kwestii dodatków do gier. Zresztą większości polskich wydawców nie ufam w tej kwestii.
Dodatek mam już od jakiegoś czasu, ale teraz byłem na urlopie wiec udało się zagrać tylko kilka razy.
Główna cześć to więcej tego samego, ale w tym przypadku to dobrze. Trochę inaczej skaluje się gra na różną liczbę graczy. Z tego co pamietam na 5 osób grają wszystkie miejsca mocy a na 2 osoby już tylko 4. Zmniejsza się również liczba monumentów na mniejszą liczbę graczy.
Nie do końca przekonują mnie scrolle. Niby fajnie, bo można przetrzymac na dłużej, ale zawsAe wychodziło tak ze się ich używa jak magicznych przedmiotów, w tej samej turze.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8788
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2701 times
Been thanked: 2373 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

polwac pisze: 29 sty 2020, 14:54 Koniecznie daj znać jak się sprawdza w praktyce i co wnosi do rozgrywki.
W moim przypadku najważniejszym powodem było dodanie piątego gracza. Znając życie, drugi dodatek doda szóstego (jak w RftG).

Z tego co widziałem na YT, dochodzą nowe stwory - demony - i działające z nimi miejsca mocy. Poza tym "więcej wszystkiego" (więcej magów, esencji, monumentów, artefaktów).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: polwac »

Curiosity pisze: 29 sty 2020, 15:10 W moim przypadku najważniejszym powodem było dodanie piątego gracza. Znając życie, drugi dodatek doda szóstego (jak w RftG).

Z tego co widziałem na YT, dochodzą nowe stwory - demony - i działające z nimi miejsca mocy. Poza tym "więcej wszystkiego" (więcej magów, esencji, monumentów, artefaktów).
Akurat na piątym graczu mi nie zależy, ale rozumiem, że tak naprawdę nic z dodatku się nie traci grając w mniejsza liczbę osób.
Nawet na dwie osoby(najczęściej gram w takie gry z żoną) wszystko jest wykorzystane i dodatek po prostu zwiększa się możliwości i regrywalność?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: rattkin »

W dodatku są nowe zasady dla mniejszej ilości graczy - ale można je przeszczepić do podstawki bez problemu.

Co do drugiego dodatku, to mam wrażenie, że przy obecnej koniunkturze, to nie pojawi się on za szybko. RA nie ma aż takiej mocy przebicia, żeby wydawać do niego dodatki co i rusz i liczyć na dobrą sprzedaż. To raz, a dwa, to że to jest gra o raczej zamkniętym charakterze i trudno sobie wyobrazić jej dalszy rozwój (w sensowną stronę). No ale Lux jest oznaczony jako #1, czyli pewnie jakieś plany / marzenia są...
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8788
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2701 times
Been thanked: 2373 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Myślałem trochę o szansach na spolszczenie dodatku i tak wymyśliłem, że może się on rebelowi... nie opłacać. Dlaczego? Bo to Polska, bo jesteśmy biedni i roszczeniowi i jeszcze za mało gramy w planszówki.

Na początek, garść faktów: angielski dodatek można obecnie kupić w Polce za jakieś 75-80zł. Co dostajemy w tej cenie?

20 kart
20 drewnianych znaczników
2 duże kartonowe płytki
2 małe kartonowe płytki
8 jeszcze mniejszych kartonowych płytek.

Szału nie ma, co? Pudełko jest naprawdę małe, a przecież my kupujemy wzrokiem. Małe pudełko, no to powinna być niska cena, nie? Stosunek zawartości do ceny też lepiej przemilczeć, bo za bardzo się nie broni. Dodatki do RftG to przy tym rozpasanie i rozrzutność.

Dodatek w zasadzie nie daje nic nowego, raczej więcej tego samego. Plus piątego gracza. Sorry, ale nikt o zdrowych zmysłach nie zapłaci za to 75zł. Dodatek wyszedł do tej pory tylko po angielsku i francusku. Podobno będzie wersja hiszpańska. O niemieckiej nic nie słychać, a gdzie tam polskiemu rynkowi gier planszowych do niemieckiego?

Nie zrozumcie mnie źle: mi się dodatek podoba. Kupiłem go i gram, wystarczyło artefakty zapakować w nieprzezroczyste koszulki. Monumenty mają identyczne rewersy, a Magów rozdaje się w setupie, więc rewersy nie mają znaczenia w trakcie gry. Napisów na kartach prawie nie ma, gra jest praktycznie niezależna językowo. Nawet jeśli wyjdzie polski dodatek, to nie mam ani jednego powodu, żeby go teraz kupić.

Czyli: ko miał kupić, ten kupił. O ile podstawka nie okaże się w Polsce wielkim hitem (czyli bardzo dobrze się sprzeda), to nie sądzę, żeby wydawca inwestował w dodatek.
Chociaż chciałbym się mylić.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 701
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Largo »

Niestety pewnie masz rację. Chyba, że może są szanse na kolejne dodatki i potem jakiś big box, albo coś w tym stylu. Ja jednak będę czekał na decyzję rebela. Wolałbym mieć wszystko w PL
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 166
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: czarny kapelusz »

Akurat tutaj można poczekać na dodatek a w tym czasie ogrywać i uczyć się podstawki.
Zachwyciła nas ta gra. Po kilku rozgrywkach łapię się na tym, że w ciągu dnia myślę o tym co tu z czym może śmigać i jak to zagrać.
W kilku miejscach spotkałem zarzut, jakoby ta gra była o wymianie zielonych na czerwone i żółte albo czarnych na niebieskie... Odpieram go niniejszym. Ja tam wymieniałem swą siłę życiową na złoto w moim laboratorium, udawałem się do wierzy alchemika, gdzie z esencji życiowych złoto powstaje, czy też tresowałem smoki czytając bestiariusz :D
A co do interakcji to mogę tylko podpiąć się pod cytowany cytat kolegi o ksywie Andy. Niektóre zagrania przeciwników bardzo bolą.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: polwac »

Wczoraj w końcu udało mi się z żoną zagrać pierwszy raz w Res Arcana.
Jakież to było przyjemne doświadczenie.
Przez pierwsze 2 rundy nie mogłem się za bardzo odnaleźć, co jak i w jakiej kolejności robić, żeby jak najszybciej zdobywać jakieś punkty. Później już fajnie siadło i gra skończyła się w bodajże piątej rundzie.
Niestety nie zagrałem optymalnie początku i przegrałem 5 do 12.
Dla mnie ta gra jest świetna, szczególnie pod względem długości partii.
Pół godzinki na grę zawsze znajdziemy przy dziecku, a jak jest więcej czasu to i widać tutaj syndrom kolejnej gry.
Nie czuć frustracji jeśli ktoś szybciej odjedzie z punktami i wiesz, że go nie dogonisz.
Wtedy po prostu starasz się minimalizować różnice punktową i wcale się nie męczysz, bo wiesz, że i tak zaraz partia się skończy i można zagrać od razu rewanżyk :)
Jak na razie Res Arcana spełnia moje oczekiwania i nie mogę się doczekać kolejnych partii.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 701
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Largo »

polwac pisze: 07 lut 2020, 10:09
Nie czuć frustracji jeśli ktoś szybciej odjedzie z punktami i wiesz, że go nie dogonisz.
W res arcana jeszcze jedna rzecz jest świetna pod tym względem. Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś na początku odjedzie z punktami. Raczej końcowe rundy się tym charakteryzują, a w końcowych rundach niemal każdy jest w stanie wykręcić kombo za circa 7 lub nawet 8 punktów, jeżeli w miarę ogarnął silniczek :)
Dzięki temu, przynajmniej dla mnie, nie ma sytuacji w której jestem już tylko statystą i czekam, aż partia się skończy. Cały czas da się coś wykombinować :)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: polwac »

Largo pisze: 07 lut 2020, 10:15
Spoiler:
W res arcana jeszcze jedna rzecz jest świetna pod tym względem. Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś na początku odjedzie z punktami. Raczej końcowe rundy się tym charakteryzują, a w końcowych rundach niemal każdy jest w stanie wykręcić kombo za circa 7 lub nawet 8 punktów, jeżeli w miarę ogarnął silniczek :)
Dzięki temu, przynajmniej dla mnie, nie ma sytuacji w której jestem już tylko statystą i czekam, aż partia się skończy. Cały czas da się coś wykombinować :)
Jeśli tak jest to nawet lepiej :)
Faktycznie moja żona w ostatniej rundzie wykręciła 7 punktów(zachomikowała sobie sporo surowców na zakupy w jednej rundzie, a ja byłem na tyle zajęty swoją grą, że nawet tego nie zauważyłem - ale jak mówiłem to pierwsza partia dopiero, tak na poznanie gry), dlatego się zdziwiłem, że nie będzie jeszcze jednej rundy...a taki miałem dobry plan na punkty. Jednak ta gra za szybko się kończy :D
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8788
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2701 times
Been thanked: 2373 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

W ostatnich dwóch rozgrywkach próbowałem wygrać metodą "na monumenty" i za każdym razem przegrywałem, można powiedzieć, o włos. Ale jednak przegrywałem (gry w 4 osoby, bez dodatku).

Moja metoda zakładała wystawianie niewielu artefaktów, najczęściej tych, które pozwalają otrzymać złoto.. W zależności od tury, udawało mi się "zarobić" 3-5 złota, za które kupowałem kolejne monumenty. W obydwu tych grach przegrałem, bo jeden z graczy połasił się na zakryty monument i w obydwu przypadkach była to najwyżej punktowana Pustynia. Kurtyna.

Monumenty wystawiane co turę dają średnią jakieś 1,5 PZ na turę. Widzę na swoim przykładzie, ile tu zależy od szczęścia. Swoją talię artefaktów teoretycznie znasz, masz kilka metod na jej szybkie przetasowanie i dorwanie się do wartościowych kart. Z Monumentami jest to wielka loteria. Uda się, albo nie uda.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 166
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: czarny kapelusz »

Chyba, że wykręcisz tak jak mi się zdarzyło 24 złota w jednej rundzie :D I w ten sposób zakończysz grę kupując wszystkie monumenty jakie zostały :D
Jednak taki zbieg okoliczności mógł zdarzyć się tylko raz, mega dobrana produkcja i karty dające mi potrzebne esencje zależne od tego ile inni gracze mają tegoż. Potem załadować to w atanor i gotowe :)
Ale fakt, na same monumenty raczej ciężko, bo enklawy mogą być mocno punktowane.
Ja na początku grałem głównie na monumenty z jakąś jedną enklawą. Dobrze się grało.
Ostatnio jednak poszedłem w tresurę smoków i to też pięknie zatrybiło. W tej grze fascynujące jest to jak tutaj wszystko może się ze sobą zazębić. Aż mam ochotę pograć teraz bez draftu i próbować wykręcić wynik z tego co losowo wpadnie w łapki :)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: REBEL.pl »

Tak tylko zostawiamy informację o planowanej edycji polskiego dodatku do Res Arcana p.t.: "Lux at Tenebrae"

https://www.rebel.pl/product.php/1,1295 ... olska.html

Premiera przewidziana jest na: IV kwartał 2020 r.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: polwac »

Curiosity pisze: 04 lut 2020, 17:16 Czyli: ko miał kupić, ten kupił. O ile podstawka nie okaże się w Polsce wielkim hitem (czyli bardzo dobrze się sprzeda), to nie sądzę, żeby wydawca inwestował w dodatek.
Chociaż chciałbym się mylić.
Jak dobrze, że się pomyliłeś :P
Ja się wstrzymałem z zakupem do oficjalnego stanowiska Rebela w tej sprawie i jestem miło zaskoczony, że warto było czekać :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: INsejn »

Ja tak samo wstrzymałem się z kupnem, bo czekałem na info w sprawie dodatku. :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: rattkin »

Zanim ten wyjdzie zlokalizowany, to Tom już pewnie machnie następny :)
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 166
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: czarny kapelusz »

Niech macha :) weźmiemy i następny... Super info. Po ostatnim sukcesie gry własnie na takie stanowisko Rebela liczyłem :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1533
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: EsperanzaDMV »

Przeczytałem właśnie cały wątek, ale nie ma wielu informacji, których potrzebuję, więc zapytam:
1) Jak ta gra się prezentuje w wariancie na dwóch graczy? Mam już ją w koszyku i tylko potrzebuję potwierdzenia że po przebiciu się przez ikonografikę będzie dobrze :D
2) Upewnię się - jeśli chodzi o koszulkowanie, to koszulkuje się artefakty (40), magów (10), monumenty (10) i wszystkie są w jednym formacie, tak? Magiczne przedmioty (8) są w formie kafelków/żetonów i ich się nie tasuje, zgadza się?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Dziami »

Spisuje się świetnie na dwóch graczy. Tak koszulki tylko na magów, artefakty i monumenty. Enklawy i przedmioty to kafelki... Nie tasuje się ich.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 166
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: czarny kapelusz »

Potwierdzę słowa poprzednika. Na dwie osoby działa toto wyśmienicie 😆
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Na dwie osoby działa bardzo dobrze, a z zasadami z dodatku (akurat przy dwóch graczach można zastosować nie posiadając) to już w ogóle.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ