Wasze Top 10 autorów gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Wasze Top 10 autorów gier planszowych

Post autor: PytonZCatanu »

krecony1 pisze: 20 gru 2020, 11:54
Jools pisze: 20 gru 2020, 10:13 @krecony1
A o Lacerdzie nie słyszałeś?
Grałem tylko w CO2 i bardzo mi się podobało. Kolegom nie podeszło i czuję z jego innymi grami będzie analogicznie.
Niekoniecznie. CO2 jako taka pół kooperacja jest specyficzna. Inne jego gry nie mają tego elementu i jest inny feeling.
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Wasze Top 10 autorów gier planszowych

Post autor: krecony1 »

PytonZCatanu pisze: 20 gru 2020, 12:00
krecony1 pisze: 20 gru 2020, 11:54
Jools pisze: 20 gru 2020, 10:13 @krecony1
A o Lacerdzie nie słyszałeś?
Grałem tylko w CO2 i bardzo mi się podobało. Kolegom nie podeszło i czuję z jego innymi grami będzie analogicznie.
Niekoniecznie. CO2 jako taka pół kooperacja jest specyficzna. Inne jego gry nie mają tego elementu i jest inny feeling.
Czyli ryzykować? :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Wasze Top 10 autorów gier planszowych

Post autor: warlock »

CO2 jest TOTALNIE inne od Vinhosa czy Gallerista, także śmiało próbuj ;).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4114
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2576 times

Re: Wasze Top 10 autorów gier planszowych

Post autor: Gizmoo »

Małe przetasowania na mojej liście, bo zrobiłem solidny rachunek sumienia, a przede wszystkim pograłem w kilka nowych (starych) gier.


1. Michael Rieneck / Stefan Stadler (bez zmian) - nadal uważam ich za mistrzów elegancji.
2. Simone Luciani (bez zmian), aczkolwiek tutaj zdecydowanie muszę dołżyć pozostałych włochów, a więc - Virginio Gigli, Flamina Brasini i Daniele Tascini.
3. Martin Wallace (+1 do góry) Bo strasznie pasuje mi Wildlands, a po lekturze instrukcji do Cynowego Szlaku, jestem prawie pewny, że to będzie świetna gra i dużo sobie po niej obiecuję.
4. Rudiger Dorn (+4 do góry) Bo Goa absolutnie mnie zniszczyła. Kapitalne euro. Rudiger robi po prostu bardzo eleganckie mechanicznie gry. Bardzo chcę zagrać w "Na Straganie"!
5. Luis Brueh (+1 do góry) Bo przypomniałem sobie jak dobry jest Covil i Valknut.
6. Ryan Laukat (-3 Spadek), bo jakoś dawno nie schodził z półki, ale w kolejce do ogrania czeka Bliżej i Dalej, które jest bardzo obiecujące.
7. Uwe Rosenberg (bez zmian). Niby powinien być wyżej, bo za samo Le Havre powinno być "pudło".
8. Inka Brand, Marcus Brand (+1 do góry) Ganges to genialna gra!
9. Richard Garfield (+1) Bo ostatnio wróciłem do medżika i znowu mnie wessało. EDH to jest jednak świetna zabawa! Czekam teraz bardzo na "The Hunger".
10. Stefan Feld (wejście do topki) - Merlin tak bardzo mi się podoba, że Stefan musiał się na liście pojawić. Muszę koniecznie w tym miesiącu wrócić do Badaczy Głębin, którzy mocno mną wstrząsnęli i spróbować wreszcie Wyrocznię Delficką, którą strasznie hejtują moi znajomi. ;)

Z topką pożegnał się biedny Bruno Cathala, ale po prawdzie to jedynie Five Tribes mnie zachwyca, a Imaginarium powstało jednak mocno do spółki i nie wiem ile jest tam wkładu samego Cathali.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Wasze Top 10 autorów gier planszowych

Post autor: PytonZCatanu »

Polecam ranking znajomego z blogu Stare Kości: https://starekosci.znadplanszy.pl/2021/ ... jektantow/

Ciekawe uzasadnienia! :)

Ja tymczasem przymierzam się do zrobienia swojego rankingu :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Wasze Top 10 autorów gier planszowych

Post autor: PytonZCatanu »

Przygotowałem sobie mój subiektywny ranking autorów. Jakie przyjąłem założenia? Dla zainteresowanych w spoileru:
Spoiler:


I tak oto powstała poniższa lista. Miejsca 11-20 wklejam bez większego uzasadnienia, ale przy czołowej 10 starałem się napisać dwa zdania komentarza
.
1 Vladimír Suchý
Najlepsze gry: Pulsar 2849, Podwodne Miasta, Praga Caput Regni
3 ostatnie gry tego autora to kolejno 9/10, 10/10, 9/10. Takie passy nie ma nikt inny. Każda gra z innym tematem, w każdej czuję się „jak u siebie”, każda właściwie pozbawiona wad. Nie grałem w Klub Utracjuszy i oczywiście w najnowszą Messinę. Te gry mogą go umocnić na swojej pozycji…a może nią zachwieją?

2 Jens Drögemüller & Helge Ostertag
Najlepsze gry: Terra Mistica, Project Gaia
Duet autorów, którzy stworzyli świetną grę euro, a potem przemyśleli sprawę i stworzyli najlepszą grę euro. Minusem wyboru tych autorów jest oczywiście pewna monotematyczność, co zdecydowało ostatecznie o ich drugiej pozycji. Wszyscy autorzy z całej 10 stworzyli na pewno bardziej różnorodny zestaw gier. Zobaczymy, co przyniesie rok 2022. Być może pojawi się ich nowa gra („Innowacje”) oraz dodatek do Projektu Gaja. To na pewno zweryfikuje, czy szczyt twórczości mają za sobą.

3 Reiner Knizia
Najlepsze gry: Ra, Tygrys i Eufrat, Wyprawa do Eldorado, Zamek
Autor rekordzista: zagrałem łącznie ponad 200 partii w jego gry + zagrałem w 37 różnych tytułów z jego nazwiskiem. Miazga. Oczywiście, w tym morzu zdarzają się gry słabe i bardzo słabe, ale jednak większość trzyma dobry poziom, a wśród nich są prawdziwe perły. Nie da się jednak ukryć, że szczyt twórczości ma już za sobą. Czy jest w stanie stworzyć jeszcze dobrą, dużą grę dla graczy?

4 Vital Lacerda

Najlepsze gry: Kanban, Gallerist, Lisboa
Dla wielu Święty Gral gier euro. Dla mnie nie do końca, choć nie da się przejść obojętnie wobec jego gier. Przede wszystkim widać pewne przemyślenia autora na temat samego klimatu gry. Nie są to SUCHE eurasy, tam się wiele dzieje jeśli chodzi o emocje i atmosferę – temat jest zwykle dobrze połączony z mechaniką. Kiedy siadam do Lacerdy moja myślą jest „jak przeżyć, żeby się nie zbłaźnić” – uważam, że (pod względem strategicznego planowania) są to jedne z najbardziej wymagających gier.

5 Mac Gerdts
Najlepsze gry: Concordia, Imperial 2030, Antike II
Solidny autor z dwiema wybijającymi się grami. Poza tą grą o statkach (parowcach?) żadną nie oceniłem niżej niż dobre 7/10. Wśród w nich powyższe tytuły – świetne, umiarkowanie ciężkie. Często stosowany przez niego mechanizm rondla dobrze współgra z moja głową.

6 Eric M. Lang
Najlepsze gry: Godfather, Blood Rage, Ankh
Najlepszym tytułem jest ten najbardziej osierocony, bez dodatków, bez KSów itp. czyli Godfather. Jego gry to często przykład przerostu formy nad treścią, niemniej jeśli przymknę na to oko, to dostaję zazwyczaj niezłą grę area control.

7 Paul Dennen
Najlepsze gry: Brzdęk w Kosmosie, Diuna Imperium
Wszelkie odmiany Brzdęków żyją swoim życiem i mają się świetnie. W międzyczasie powstaje Diuna Imperium, która z marszu wbija na niesamowity poziom rankigu BGG. Z chęcią zagram coś nowego od tego pana.

8 Wolfgang Kramer & Michael Kiesling & Richard Ulrich
Najlepsze gry: Tikal, Mexica, El Grande, Azul
Trio autorów, głównie starszych gier. Wiele stworzyli oddzielnie, wiele w parze z kolegą, ale jak widzę któreś nazwisko, zawsze chcę sprawdzić ten tytuł (Paryż jednak wypadł średnio). W mojej głowie są w jednym „worku” więc uznałem, że zajmą wspólną pozycję.

9 Hjalmar Hach
Najlepsze gry: Kolejowy Szlak, Dylematy Króla, Fotosynteza, Zamek Smoków
Największe zaskoczenie dla mnie. Dlaczego? Do czasu tworzenia tej topki nie znałem jego nazwiska! Dopiero zastanawiając się nad nią zdałem sobie sprawę, że najlepszy r&w, świetne negocjacyjne legacy, dobry abstrakt i fajna gra rodzinna – że to wszystko on! I to każda gra właściwe z innej bajki. Niecierpliwie czekam na coś nowego z jego nazwiskiem.

10 Bruno Cathala
Najlepsze gry: 7 Cudów Pojedynek, Cyklady, Pięć Klanów, Jamajka, Kingdomino
Autor Lidl – można w ciemno pójść robić u niego zakupy, wiadomo, że poniżej pewnego poziomu nie zejdzie, a i wybór szeroki, dla każdego coś miłego.
Miejsca 11-20:

11 Cole Wehrle
12 Rüdiger Dorn
13 Stefan Feld
14 Alexander Pfister
15 Jamey Stegmaier
16 Phil Walker-Harding
17 Klaus Teuber
18 Daniel Skjold Pedersen & Asger Harding Granerud
19 Simeone Luciani
20 Adam Kałuża
ODPOWIEDZ