Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
gimli12345
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:43

Żeglarze z catanu

Post autor: gimli12345 »

do czego służ Wielki Mur,Wielki teatr, Monument, Wielki most, Katedra?
pzdr
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Żeglarze z catanu

Post autor: Utumo »

Używasz ich w scenariuszu "Cuda Catanu",str.13 i 14 instrukcji wyjaśni Ci wszystko.
gimli12345
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:43

Re: Żeglarze z catanu

Post autor: gimli12345 »

dobra przeczytalem wszystko co tam pisze, lecz do czego sluza? bo widze, ze jest upgradowanie, ale po co mam to upgradowac? Jezeli bede mial upgrade na 4 lvl to mam 4 punkty zwyciestwa?
Mógłbyś podać gg?
Awatar użytkownika
FaLqUa
Posty: 87
Rejestracja: 04 sie 2005, 11:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Żeglarze z catanu

Post autor: FaLqUa »

Monumenty służą do rozegrania scenariusza "Cuda Catanu".

Osoba, która pierwsza ukończy budowę cudu (4 poziomy) albo jeśli zebrała 10 punktów i wybudowała więcej poziomów niż pozostali gracze wygrywa.

tak jak pisał Utumo - przeczytaj instrukcję do gry. Tam masz wszystko opisane.
gimli12345
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:43

Re: Żeglarze z catanu

Post autor: gimli12345 »

dobra znalazłem już dzięki. A tak jak mi pozwolicie to spytam się już w tym temacie. Czy rycerze z catanu sa wedlug was lepsi czy gorsi od zeglarzy? Jakie są różnice?
pzdr
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Żeglarze z catanu

Post autor: Utumo »

Ja bym w tych kategoriach (lepszy/gorszy) tego nie rozpatrywał.Jak ograsz wszystkie scenariusze żeglarzy dokup sobie rycerzy.Przede wszystkim większość scenariuszy żeglarzy chodzi średnio z rycerzami(potrzeba dużego kontynentu),więc w grę wchodzą 2-3 mapki jeśli chcesz też pływać.
Rycerze wprowadzają na pewno więcej elementów niż żeglarze:możliwość rozbudowy miast,metropolie,nowe karty rozwoju,wojska i najazdy barbarzyńców.Zmieniają także charakter rozgrywki,gdyż balans przesuwa się ze zbierania towarów i rozbudowy osad na zbieranie towarów,wystawianie i mobilizowanie wojsk.Osady,miasta,rozbudowy miast,wystawianie wojsk i odpieranie barbarzyńców dają więcej możliwości zdobycia punktów zwycięstwa.Z rycerzami jest więc dużo więcej dróg do wygranej,ale jednocześnie jeśli lubiłeś tylko radosne budowanie dróg i osad nie koniecznie musi Ci się to spodobać.Mi to odpowiada, gdyż im więcej możliwych manewrów tym bardziej można ograniczyć losowość gry.
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Osadnicy z Catanu - Troja

Post autor: pebro »

Dla wyjaśnienia, chodzi mi o element Historycznych Scenariuszy II - Troja.
W grze są żetony handlu (Handelspunkte-Chips - żółte) i karty handlu (Handelskartchen - 2:1). Żetony handlu otrzymuje się przy dokładaniu kart do rzędu z lewej strony planszy, są one potrzebne do budowy statku.
Jaka jest rola kart handlu, kiedy się je dostaje ?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Osadnicy z Catanu - Troja

Post autor: maciejo »

pebro pisze:Dla wyjaśnienia, chodzi mi o element Historycznych Scenariuszy II - Troja.
W grze są żetony handlu (Handelspunkte-Chips - żółte) i karty handlu (Handelskartchen - 2:1). Żetony handlu otrzymuje się przy dokładaniu kart do rzędu z lewej strony planszy, są one potrzebne do budowy statku.
Jaka jest rola kart handlu, kiedy się je dostaje ?
moim zdaniem jest to wymiana surowcow dwa do jednego.normalnie wymiana jest cztery do jednego. :roll:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy z Catanu - Troja

Post autor: pebro »

maciejo pisze: moim zdaniem jest to wymiana surowcow dwa do jednego.normalnie wymiana jest cztery do jednego. :roll:
To jest logiczne, ale kiedy dostaje się te żetony, czy są jednorazowe (po działaniu odkładam do banku), czy działają jak porty czyli wiele razy?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Osadnicy z Catanu - Troja

Post autor: maciejo »

pebro pisze:
maciejo pisze: moim zdaniem jest to wymiana surowcow dwa do jednego.normalnie wymiana jest cztery do jednego. :roll:
To jest logiczne, ale kiedy dostaje się te żetony, czy są jednorazowe (po działaniu odkładam do banku), czy działają jak porty czyli wiele razy?
myśle,że chyba nie.przyznasz,że jest to jednak duże udogodnienie w grze.
moim zdaniem jest to karta jednorazowa :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy z Catanu - Troja

Post autor: pebro »

maciejo pisze: myśle,że chyba nie.przyznasz,że jest to jednak duże udogodnienie w grze.
moim zdaniem jest to karta jednorazowa :!:
Duże udogodnienie, ale port działa do końca gry i jest takim samym udogodnieniem.
W ogóle grałeś kiedyś w to rozszerzenie?
Pytanie kiedy się dostaje kartę handlu? Instrukcja jakoś dokładnie tego nie wyjaśnia.
Mam dwie koncepcje:
1. Gdy gracz buduje statek, który pozwala na handel 2:1 wybiera sobie kartę i handluje towarem wg karty (karta działa jak port)
2. dokładając dowolną kartę do rzędu kart otrzymuje się jeden z żetonów (wtedy żeton jest jednorazowy)
colett
Posty: 1
Rejestracja: 29 lip 2011, 07:56

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: colett »

Witam :) od wczoraj jestem posiadaczką gry Osadnicy z Catanu oraz dodatku Miasta i Rycerze z Catanu i mam kilka pytań. Mam nadzieję, że zagląda tu jeszcze ktoś kto może mi podpowiedzieć jak to jest w końcu z tym złodziejem. Czy kiedy ja wyrzucę 7 i mam zamiar postawić złodzieja na polu obok którego ktoś ma swojego aktywnego rycerza to czy rycerz sprawia że ja nie mogę tam tego złodzieja postawić? Czy aktywny rycerz chroni t 3 pola z którymi sąsiaduje? i jak wygląda wyparcie rycerzem w takim razie? proszę o pomoc bo to bardzo istotny element gry. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6538
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: abadura »

colett pisze:Witam :) od wczoraj jestem posiadaczką gry Osadnicy z Catanu oraz dodatku Miasta i Rycerze z Catanu i mam kilka pytań. Mam nadzieję, że zagląda tu jeszcze ktoś kto może mi podpowiedzieć jak to jest w końcu z tym złodziejem. Czy kiedy ja wyrzucę 7 i mam zamiar postawić złodzieja na polu obok którego ktoś ma swojego aktywnego rycerza to czy rycerz sprawia że ja nie mogę tam tego złodzieja postawić? Czy aktywny rycerz chroni t 3 pola z którymi sąsiaduje? i jak wygląda wyparcie rycerzem w takim razie? proszę o pomoc bo to bardzo istotny element gry. Pozdrawiam :)
O ile dobrze pamiętam (dawno już nie grałem w osadników!) to rycerz nie chroni pola. Możesz tam postawić złodzieja i normlanie kradniesz zasoby i blokujesz produkcję pola. Jeśli jednak rycerz jest aktywny, to jego właściciel może wykonać nim akcję odpędzenia złodzieja (ale nie wiem czy tylko w swojej turze czy w dowolnym momencie, ale pewnie tylko w swojej...), co jednak dezaktywuje rycerza.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: gath »

Jest dokładnie jak mówi abadura. Dodam tylko, że akcję wyparcia można zrobić tylko w swojej turze i to dopiero po rzucie kostkami. Rycerz musi być aktywny (nie można aktywować rycerza i od razu wykonać akcji) po przepędzeniu rabusia kradniemy za jego pomocą surowiec innego gracza.
Jeszcze jedna uwaga - dopóki barbarzyńcy nie dopłyną pierwszy raz do Catanu, nie możemy poruszyć rabusia z pustyni, ani przez rzut 7-ki na kościach, ani za pomocą rycerza.
interceptor83
Posty: 18
Rejestracja: 17 kwie 2011, 19:48

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: interceptor83 »

może prozaiczne pytanie ale przed zakupem chcialbym się upewnić,

Posiadam osadników podstawkę na 4 graczy dokupiłem rycerzy na 4 graczy i chcialbym dokupic jeszcze żeglarzy na 4 osoby. Rozumiem, że można grac w rycerzy z dodatkiem żeglarzy razem.

dzięki
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Sir-Rafał »

Jak się chce to można grać z dwoma dodatkami. Powiedziałbym, że dodatki się "nie gryzą" :wink:
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: gafik »

Mam pytanie odnośnie rozkładania kafli.
Czy losowo rozkłada się również pustynię, czy może stawia się ją zawsze w środku, a losowo układa się resztę kafli?
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: artch »

Wg mnie rozkłada się losowo jeden heks od wybranego miejsca przy ramce i potem zgodnie z ruchem wskazówek zegara dalej aż do samego środka przyszłej planszy :)
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: kajman »

W sumie my zawsze graliśmy tak, że pustynia jest w środku, ale zainspirowana Twoim pytaniem przejrzałam instrukcję i nie natrafiłam na zasadę, która mówi, że tak ma być. Jest nawet napisane, żeby przy losowej organizacji wyspy wymieszać hexy i układać najpierw 5, potem dwa rzędy po 4, a potem dwa po 3, więc chyba można wywnioskować, że pustynię też ustawiamy losowo.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: gafik »

No właśnie my zawsze gramy, że tasujemy wszystkie (pustynię też) kafle i losowo układamy najdłuższy rząd (5) potem z góry i zdołu rzędy po 4 i znowu z góry i zdołu rzędy po 3 i na końcu losowo kafle morza.

Dawno nie graiśmy i zastanawia mnie czy ustawienie pustyni arbitralnie zawsze na środku coś wnosi/zmienia. Pytam, bo pamiętam, że moi zawsze się irytowali, że pustynia jest na brzegu i nie daj boże zajmuje jakiś port! :twisted:
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: kajman »

Pierwszą myślą po stwierdzeniu przed chwilą, że pustynia nie musi być na środku było: "Ale świetnie, pustynia może być przy porcie!" :D Fajnie, zawsze coś nowego. Mam nadzieję, ze uda się namówić moja wesołą gromadkę na Osadników w weekend i zobaczymy jak się gra. Różnica pewnie niewielka, ale zawsze jakaś odmiana ;)
lakub
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Godziszewo/Gdańsk

Osadnicy z Catany

Post autor: lakub »

Witam,
Mam trzy pytania odnośnie mechanizmu gry Osadnicy z Catanu.
Czy gracz handluje po czy przed swoim rzutem ? - ja grałem do tej pory, że po rzucie może handlować
Czy gracze dostają na początku jakieś karty z surowcami czy nie ??? - ja grałem, że nic nie dostaje
Ile osad początkowo stawia uczestnik 2 czy jedną ??? - ja stawiałem 2

Pozdrawiam
Jakub
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Osadnicy z Catany

Post autor: Rudolph »

Odp.
1. Handluje się po swoim rzucie kostką
2. Dostaje się surowce z pół które sąsiadują z 2 postawioną przez Ciebie osadą
3. Stawia się 2 osady i 2 drogi tuż przy postawionych osadach.
4. Nie ten dział na tym forum...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Osadnicy z Catany

Post autor: BartP »

Akurat instrukcja do Osadników jest jak krowie na rowie i bez problemu można znaleźć odpowiedź na KAŻDE zadane tu pytanie.
No chyba że to jakaś nowa gra (ale serio, myślałem tak, otwierając temat), jakaś japońska wersja, bo "katana" ;].
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Osadnicy z Catany

Post autor: Bri »

Osadnicy z Kataną: pierwsi wyspiarze - wersja na rynek japoński :D
ODPOWIEDZ