Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Imperial 2030

Post autor: mauserem »

kaimada pisze: 04 sty 2019, 12:32 W sześć osób Imperial 2030 to gra genialna. Jedna z lepszych na rynku w takim składzie. Kolejny przykład geniuszu Maca Gerdtsa.

Pełna recenzja Imperial 2030 na ZnadPlanszy
Gra jest świetna, a nawet przyznałbym, że ociera się o geniusz - ale nie umiem sobie wyobrazić gry w 6 osób.
U nas sweetspot to 4 osoby a i tak rozgrywki przebijają 3.5 godziny - i nawet nie chodzi o downtime, bo pilnujemy tego i zwalczamy aktywnie.
Ale po prostu ta gra trwa długo - zwłaszcza w grającym "ostro" gronie - uzbieranie 25 punktów potrafi potrwać.

Rozgrywka w komplecie to u nas byłby event jak "gwiazdka" - raz na rok. A na takie okazje jest kilka innych tytułów :D
coolhand
Posty: 65
Rejestracja: 17 wrz 2014, 13:12

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: coolhand »

Ja ostatnio gralem w 5 osob, i jednym sposobem zakonczenia rozgrywki w rozsadnym czasie bylo obnizenie progu do 15-20 punktow.

Ogolnie widze potencjal dla jakiejs edycji imperiala z nieco bardziej rozwinietym setupem gdzie juz panstwa maja troche wiekszy budzet i dominacje - taka wersja dla ludzi ktorzy maja mniej czasu :)
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Cyel »

To jakoś zupełnie nie pokrywa się z moimi doświadczeniami z tą grą. U nas (standard 5 graczy) Imperial funkcjonuje jako gra na krótszy wieczór, ok 2h.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: mauserem »

:shock: jak?! - moim zdaniem to po prostu niemożliwe.
to daje 24 minuty na gracza - w tym czasie podatek wykonuje się jakieś 4 razy - tyle razy (minimum) trzeba zrobić tę akcję, żeby próbować zakończyć grę.
Wychodzi mi, że średnio każdy z Was robi turę w minutę i parę sekund (my dajemy sobie 3 minuty) - a to zakrawa na jakieś szaleństwo :mrgreen:
Przyznaję, że chciałbym widzieć Waszą rozgrywkę - nie zapominacie o oddychaniu czasem? ;)

A może macie jakiś uproszczony wariant?
W przypadku tej gry spotkałem się z sytuacją, że gracze nie łapią "ducha jej rozgrywki" i próbują grać jednym mocarstwem przez całą grę - a akurat w Imperial 2030 nie o to chodzi.
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Cyel »

Niektóre tury faktycznie potrzebują więcej czasu, ale są takie, które trwają parę sekund, zwłaszcza, że z grubsza wiadomo co się chce zrobić po kolei w danym państwie, nieraz parę tur w przód. Oczywiście ok 2h nie znaczy dokładnie 2h, ale jak pamiętam, potrafi parę kolejek śmignąć naprawdę szybko, zanim nastąpi taka, w której trzeba się chwilkę zastanowić na bieżąco.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: kisiel365 »

coolhand pisze: 06 sty 2019, 16:29 Ja ostatnio gralem w 5 osob, i jednym sposobem zakonczenia rozgrywki w rozsadnym czasie bylo obnizenie progu do 15-20 punktow.
Właśnie moje odczucia były podobne, gra się dłużyła. Koniec końców wygrał gracz, któremu udało się być przez jakiś czas Bankiem Szwajcarskim. Być może graliśmy (5 os.) po prostu zbyt agresywnie na planszy i wszystkim notorycznie brakowało kasy. Rozumiem, że takie rzeczy mogą się zdarzać w nawet dobrych tutułach (np. pricing war w FCM), ale pozbawiło to radości z gry i wszyscy już czekali, żeby to skończyć i zagrać w coś innego. Jakoś to odebrało chęci do dalszej gry i czuję, że to najsłabszy tytuł Gerdtsa, ale nie mówię, że nie spróbuję jeszcze w przyszłości. Tym bardziej, że kocham mechanizm rondla (w Antike i Navegadorze) i lubię mechanizm spółek (w Liniach Lotniczych).
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: warlock »

Zagraliśmy raz na cztery osoby (zamknęliśmy partię w 2 godzinach) i nie ma co, to na pewno jest bardzo oryginalna i intrygująca gra, z dość nieoczywistą/nieprzejrzystą początkowo przestrzenią decyzyjną. Koncepcja kupowania "udziałów w państwach", wypłacania dywidendy i kontrolowania pakietu większościowego przypomina mi troszkę gry z serii 18XX (choć całościowo to oczywiście zupełnie inna bajka). Sama rozgrywka jest piekielnie agresywna ;).

Nie do końca podoba mi się mechanika żetonu inwestora (chociaż to oczywiście pierwsze wrażenie) - w sensie gra oferuje bardzo mało okienek na kupno dodatkowych udziałów, a żeton potrafi krążyć wokół stołu dość wolno. Chyba chciałbym tu mieć poczucie większej sprawczości i dynamiki przy wkupywaniu się w inne państwa. A tak mogę to zrobić jedynie posiadając żeton inwestora, przy czym często nie mam kontroli nad tym, kiedy przyjdzie mi z niego skorzystać.

Inną kwestią jest to, że gracz który kontroluje tylko jedno państwo nie robi zbyt wiele podczas rundy i niektórzy mogą czuć, że zbyt rzadko mają okazję do działania (choć podobnie jest w "osiemnastkach"). Kontrolując dwa (lub czasem nawet trzy) państwa ma się dużo więcej frajdy z obcowania z grą :D.

Tak czy siak Imperiala 2030 na pewno warto poznać, bo to naprawdę świeży i oryginalny design. Potrzebuję jeszcze jednej-dwóch partii, żeby wyrobić sobie ostateczną opinię, bo nie wiem jeszcze na 100%, czy ta gra jest tak po prostu świetna, czy tylko intrygująca/nowatorska, a czegoś jej brakuje do bycia naprawdę dobrą ;).

Obrazek
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Cyel »

W powyższym komentarzu nie wspomniałem o ważnym czynniku skręcającym rozgrywkę - agresywnym zagrywaniu Taxation gdy widzimy, że mamy przewagę, nawet kosztem paru milionów z własnej kasy, żeby przyspieszyć ruch i nie dać przeciwnikom szansy na doczekanie się na żeton Inwestora.

Często gra w takich sytuacjach kończy się bardzo gwałtownie, bo gdy państwo robi Taxation za kilkanaście punktów to momentalnie przesuwa się na torze mnożników. Wielu graczy mniej doświadczonych często nie widzi, że gra skończy się za 2 tury, bo nie czują tego, że warto czasem słono zapłacić za przeskoczenie paru pól by robić jedna Taxation za drugim jak najszybciej i zamknąć grę w chwili swojej przewagi. Nie raz przeskoczenie z x3 do kończącego x5 to była kwestia 3 ruchów.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: PytonZCatanu »

Jak zobaczyłem wpis na Facebooku, to momentalnie napisałem do znajomych i nakręciłem ich na partię za 2 tygodnie. Jeszcze tylko żona (też lubi) i będzie komplet.

Świetna gra 🙂
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 10:07 Jak zobaczyłem wpis na Facebooku, to momentalnie napisałem do znajomych i nakręciłem ich na partię za 2 tygodnie. Jeszcze tylko żona (też lubi) i będzie komplet.

Świetna gra 🙂
A graliście może z jakimiś wariantami? Bo nam ten inwestor zostawił średnie wrażenie (graliśmy z warlockiem razem).
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 242
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: dawciu »

Kurcze jaka to dobra gra przecież była... niestety nie podeszła reszcie ekipy i rzadko trafiała na stół. Może też dlatego że miałem jakąś wersję zwykłego imperiala z upgrade kitem do 2030 ale niestety nie było w nim mepli i banknotów z 2030 co troche wybijało z klimatu
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Fojtu pisze: 18 maja 2022, 10:14
PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 10:07 Jak zobaczyłem wpis na Facebooku, to momentalnie napisałem do znajomych i nakręciłem ich na partię za 2 tygodnie. Jeszcze tylko żona (też lubi) i będzie komplet.

Świetna gra 🙂
A graliście może z jakimiś wariantami? Bo nam ten inwestor zostawił średnie wrażenie (graliśmy z warlockiem razem).
Dokładnie, są jakieś oficjalne warianty, nowsze zasady etc?
Czy wersja od Egmontu ma wszystko co trzeba?
AM76 ma za ok 90 zeta :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Fojtu »

Dr. Nikczemniuk pisze: 18 maja 2022, 11:36
Fojtu pisze: 18 maja 2022, 10:14
PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 10:07 Jak zobaczyłem wpis na Facebooku, to momentalnie napisałem do znajomych i nakręciłem ich na partię za 2 tygodnie. Jeszcze tylko żona (też lubi) i będzie komplet.

Świetna gra 🙂
A graliście może z jakimiś wariantami? Bo nam ten inwestor zostawił średnie wrażenie (graliśmy z warlockiem razem).
Dokładnie, są jakieś oficjalne warianty, nowsze zasady etc?
Czy wersja od Egmontu ma wszystko co trzeba?
AM76 ma za ok 90 zeta :D
Są oficjalne warianty w rulebooku, o te w sumie pytam Pytona.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: PytonZCatanu »

Pisałem warlockowi na Fejsie: graliśmy tylko ten główny wariant (+setup z draftem, też opisany).

Wydaje mi się że w kolejnych partiach decyzja kiedy zrobić zakupy, a kiedy się wstrzymać, będzie zależna też od tego czy chcemy czy nie wypuścić ten kafel z ręki. Sam mechanizm nie jest więc taki głupi jak się wydaje IMHO 🙂

Kiedyś am76 robił wyprzedaż i Imperial był za jakieś 70 zł do wzięcia.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 11:42 Pisałem warlockowi na Fejsie: graliśmy tylko ten główny wariant (+setup z draftem, też opisany).

Wydaje mi się że w kolejnych partiach decyzja kiedy zrobić zakupy, a kiedy się wstrzymać, będzie zależna też od tego czy chcemy czy nie wypuścić ten kafel z ręki. Sam mechanizm nie jest więc taki głupi jak się wydaje IMHO 🙂
To powiem Ci, że chyba źle graliście, bo tego kafla nie można zatrzymać, on idzie dalej niezależnie od tego czy coś kupisz czy nie:

Instrukcja na koniec akcji Investor:
"Finally, the Investor card moves clockwise to the next player"
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: PytonZCatanu »

Fojtu pisze: 18 maja 2022, 11:47
PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 11:42 Pisałem warlockowi na Fejsie: graliśmy tylko ten główny wariant (+setup z draftem, też opisany).

Wydaje mi się że w kolejnych partiach decyzja kiedy zrobić zakupy, a kiedy się wstrzymać, będzie zależna też od tego czy chcemy czy nie wypuścić ten kafel z ręki. Sam mechanizm nie jest więc taki głupi jak się wydaje IMHO 🙂
To powiem Ci, że chyba źle graliście, bo tego kafla nie można zatrzymać, on idzie dalej niezależnie od tego czy coś kupisz czy nie:

Instrukcja na koniec akcji Investor:
"Finally, the Investor card moves clockwise to the next player"
No tak, ale można opóźniać trochę (lub dramatycznie przyspieszać, np. dopłacając) wywołanie akcji inwestora. W zależności od wielu czynników, w tym także gdzie jest teraz kafelek (u mnie, u ciebie, a jak u ciebie co myślę nt twojej kasy na co Cię stać itp.).

Tak to pamiętam, ale przypominam że grałem ostatni raz dwa lata temu 🙂
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 12:00
Fojtu pisze: 18 maja 2022, 11:47
PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 11:42 Pisałem warlockowi na Fejsie: graliśmy tylko ten główny wariant (+setup z draftem, też opisany).

Wydaje mi się że w kolejnych partiach decyzja kiedy zrobić zakupy, a kiedy się wstrzymać, będzie zależna też od tego czy chcemy czy nie wypuścić ten kafel z ręki. Sam mechanizm nie jest więc taki głupi jak się wydaje IMHO 🙂
To powiem Ci, że chyba źle graliście, bo tego kafla nie można zatrzymać, on idzie dalej niezależnie od tego czy coś kupisz czy nie:

Instrukcja na koniec akcji Investor:
"Finally, the Investor card moves clockwise to the next player"
No tak, ale można opóźniać trochę (lub dramatycznie przyspieszać, np. dopłacając) wywołanie akcji inwestora. W zależności od wielu czynników, w tym także gdzie jest teraz kafelek (u mnie, u ciebie, a jak u ciebie co myślę nt twojej kasy na co Cię stać itp.).

Tak to pamiętam, ale przypominam że grałem ostatni raz dwa lata temu 🙂
Realistycznie jak masz 6 krajów i nawet kontrolujesz 2, to średnio panujesz nad tym procesem IMO. Na pewno jest to jakiś czynnik, ale raczej powiedziałbym pomniejszy. A samo dopłacanie na kole często jest IMO za drogie jak za to co oferuje, my mieliśmy wyniki rzędu 90-115, więc zapłacenie nawet te 3-4 kasy to potrafi być dużo. Jasne, są momenty kiedy to się opłaca, ale mam wrażenie, że jest to relatywnie rzadkie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: PytonZCatanu »

Myślę, że należy się spodziewać w trakcie gry 1-3 okazji, kiedy dopłacenie się opłaca 🙂 raczej nie więcej.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 18 maja 2022, 12:39 Myślę, że należy się spodziewać w trakcie gry 1-3 okazji, kiedy dopłacenie się opłaca 🙂 raczej nie więcej.
Dokładnie, u nas było podobnie. Swoją drogą drożejący rondel dobrze działa, bo zarówno w Antike II jak i Hamburgum na rondlu można było się kręcić niemalże w kółko non stop, bo w late game te dopłaty były relatywnie mało kosztowne.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: warlock »

A jak u Was było z niszczeniem fabryk? ;) Bo to dość kosztowna operacja (utrata 3 czołgów) - zastanawiam się, czy robi się to faktycznie po to, żeby opóźnić komuś produkcję czy po to, żeby zmniejszyć koszt akcji opodatkowania ;). Często korzystaliście z takiej opcji?
Super
Posty: 409
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Super »

Team wariant bez kafelka inwestora!

Raczej jest wtedy mniej zwrotów akcji ale ciekawsze rzeczy dzieją się na planszy w kategoriach strategii i planowania. Bo w każdej kolejce można inwestować w związku z czym jesteśmy w ciągłym niedoborze gotówki a decyzje w co inwestować stają się ważniejsze i ciekawsze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: warlock »

Super pisze: 18 maja 2022, 12:57 Team wariant bez kafelka inwestora!

Raczej jest wtedy mniej zwrotów akcji ale ciekawsze rzeczy dzieją się na planszy w kategoriach strategii i planowania. Bo w każdej kolejce można inwestować w związku z czym jesteśmy w ciągłym niedoborze gotówki a decyzje w co inwestować stają się ważniejsze i ciekawsze.
Z drugiej strony jakbym po każdej atomowej turze państwa miał pytać każdego z graczy w kolejności rozgrywki, czy chce kupić udział danego państwa, to chyba bym umarł po 20 minutach takiej partii... ;)
Super
Posty: 409
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Super »

U nas nie było specjalnie zmiany w szybkości rozgrywki w porównaniu z wariantem z Inwestorem :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gra kupiona i to był zupełnie nieplanowany zakup. Po prostu gra gdzieś wpadła w oko, zobaczyłem jak wygląda cenowo no i jest :D
To kolejna gra z tych niedocenionych, wydanych lata temu i wciąż do kupienia.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 366
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 36 times
Been thanked: 100 times

Re: Imperial 2030 (Mac Gerdts)

Post autor: Grellenort »

Wiem że to nieodpowiedni wątek, ale w pewnym sklepie z dwoma literkami i dwoma cyferkami w nazwie gra jest do przytulenia za ciut ponad osiem dyszek. Taka kwota za taki tytuł to jak półdarmo ;)
ODPOWIEDZ