Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

32 punkty
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

ave.crux pisze: 31 lip 2022, 18:36 Dobrze rozumiem, że stowarzyszeniem II nie mogę zagrać dwukrotnie tej samej akcji nawet jeżeli moc karty mi na to pozwala?
Nie możesz bo byś akcję 0 robił w kółko mając dużo kasy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
rogatusiek
Posty: 37
Rejestracja: 07 mar 2020, 10:37
Has thanked: 55 times
Been thanked: 20 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: rogatusiek »

detrytusek pisze: 31 lip 2022, 19:14
ave.crux pisze: 31 lip 2022, 18:36 Dobrze rozumiem, że stowarzyszeniem II nie mogę zagrać dwukrotnie tej samej akcji nawet jeżeli moc karty mi na to pozwala?
Nie możesz bo byś akcję 0 robił w kółko mając dużo kasy.
To jest akurat osobno opisane - po polsku tekst brzmi chyba "możesz przekazać dokładnie jedną dotację". Natomiast co do samego pytania i tak masz rację, gdyż poza zasadą dotycząca dotacji jest jeszcze jedna dotycząca pozostałych akcji stowarzyszenia: możesz wykonać jedną lub kilka różnych akcji - pogrubienie wprost z instrukcji
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Nilis »

ave.crux pisze: 31 lip 2022, 18:36 Pochwalcie się swoimi rekordami.

U mnie wpadło 44 punkty na mapie bogate jezioro?

W ostatnim ruchu zagrałem sponsora z mocą 10, wykonałem 1 projekt ochrony przyrody, akcję +2 sławy i akcję 1 zoo partnerskie, co w sumie dało mi +3 pkt ochrony przyrody i + 4 sławy.
To macie niezłe home rule skoro z karty sponsora gracie akcje stowarzyszeń
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ryu »

Malin pisze: 22 lip 2022, 23:41 Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy 10-letni syn powinien równie dobrze poradzić sobie z tą grą? Umie grać w te same gry co ja, a w wielu z nich potrafi również wygrywać ze mną (Jest świetny w Dominiona. W życiu nie robiłem takich combo jak on.)
Porównanie Dominiona do Ark nova to już pewnie wiesz.... Nie ma sensu.
Niemniej mi udało się zagrać z żoną i córką (9,5lat) i poradziła sobie bardzo dobrze. W sensie córka bo żona słabo ale podobało się obu i obie chcą zagrać znowu więc trzymam kciuki i za Was :)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Nilis »

Zagrałem 4 razy w Ark Novę, 3x 3 osobowy skład i 1 x 2 osobowy.

Gra jest naprawdę przyjemna i takie same uczucie dostarcza podczas gry. Mechanika budowy klatek i wpuszczania tam zwierzaków z bardzo ładnych kart daje dużo satysfakcji. Większość moich współgraczy cieszyło się tym aspektem gry. Przemiał kart jest spory i każdy wybierze coś dla siebie, więc nie ma problemu z losowością w kartach.

Jedyna trudność jaką widzę to ostatnie ruchy kiedy widzimy że nasz wskaźnik atrakcyjności zbliża się do wskaźnika ochrony przyrody. Dobrze jest mieć w zanadrzu przygotowany jakiś absolutnie mistrzowski ruch na ostatnią akcję bo należy wtedy odjechać tymi wskaźnikami jak najdalej od siebie. Oczywiście są karty sponsorów, które dają na koniec gry punkt i karta punktowania końcowego ale wydaje mi się że casualowy gracz bez asa w rękawie na ostatnią akcję spotka się oboma wskaźnikami i nieznacznie je oddali od siebie w ostatnim ruchu. Ktoś komu procesowy pracują z potrójną wydajnością może tak się przygotować na ostatni ruch że odjedzie niesamowicie.

I porównując to do naszej "ukochanej" terraformacji jest to największa różnica miedzy tymi grami. W TM ciułamy te punty przez całą grę (czasami widać nawet kto wygra) i ostatni ruch rzadko da nam zwycięstwo. W Ark Nova wydaje mi się że ten ostatni ruch może być często kluczowy dla całej gry o ile oczwywiście wszyscy graczy grali dość równo. To jest tak że w TM pod koniec gry mogę policzyć kto ile dostanie punktów za lasy/karty/nagrody natomiast w AN pod koniec gry jest jeden wielki znak zapytania ?
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1110 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Nilis pisze: 31 lip 2022, 22:12
To macie niezłe home rule skoro z karty sponsora gracie akcje stowarzyszeń
Chodziło mi oczywiście o stowarzyszenia :)

Co do faktu jak zagrać końcówkę to się zgodzę, że warto mieć jakiś fajny ruch, który zboostuje pionki na jakimś torze, ale też jest to wynikowa całokształtu prowadzenia zoo. Dostałem w moim ostatnim super ruchu 4 punkty ochrony, ale poza tym udało mi się wykonać zadania na 3 kartach sponsorów co też dało mi na koniec dobrego boosta.
Wydaje mi sie, że tak samo można czekać na jakiś super combo ,ale też tak samo można zagrać sobie duże zwierzaki pozwalające dobrać kartę puntkowania końcowego i mieć dużo sponsorów, którzy dają ci punkty na koniec.

Nie czuję tego, że niby ostatni ruch wygrywa jeżeli gracze idą równo. Jeżeli umiejętnie rozbuduję zoo w początkowych turach to później bez problemu będę zbierał kokosy, tzn. ochraniał przyrodę.
Bardziej skłaniałbym się ku temu, że nie ma w tym całym zastanawianiu nad optymalnym ruchem czasu na przejrzenie tego co dzieje się u przeciwnika i dlatego ostatnie rundy mogą być zaskakujące jeżeli gracze idą równo, a fakt jest taki, że jeden z graczy po prostu lepiej przystosował swoje zoo do spełniania określonych warunków i punktuje lepiej.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Dostałem dziś na starcie uwaga... 7 kart sponsorów. I było spoko! Zagrałem ich jakąś tonę w trakcie bo szły non stop. Zdobyłem maksa z karty celów (dużo niezajętych pól zoo, bodajże 24) czyli i bez wielu zwierzaków można wyciągnąć 31 pkt na koniec.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1027
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

Nilis pisze: 31 lip 2022, 22:33 To jest tak że w TM pod koniec gry mogę policzyć kto ile dostanie punktów za lasy/karty/nagrody natomiast w AN pod koniec gry jest jeden wielki znak zapytania ?
To grubo :wink:
detrytusek pisze: 01 sie 2022, 00:06 Dostałem dziś na starcie uwaga... 7 kart sponsorów. I było spoko! Zagrałem ich jakąś tonę w trakcie bo szły non stop. Zdobyłem maksa z karty celów (dużo niezajętych pól zoo, bodajże 24) czyli i bez wielu zwierzaków można wyciągnąć 31 pkt na koniec.
Jak podejdą karty czy zawsze?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Nilis pisze: 31 lip 2022, 22:33 To jest tak że w TM pod koniec gry mogę policzyć kto ile dostanie punktów za lasy/karty/nagrody natomiast w AN pod koniec gry jest jeden wielki znak zapytania ?
Nie no nie taki znów wielki. Dochód z kart jest widoczny. Zostaje tylko karta celu i ostatnia runda przeciwnikowi ale też widać jakie akcje będzie mógł wykonać. Dokładnie nie przewidzisz ale nie zdobędzie nie wiadomo ile pkt.
Beskid pisze: 01 sie 2022, 00:08 Jak podejdą karty czy zawsze?
Nie rozumiem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1027
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

detrytusek pisze: 01 sie 2022, 00:15 Nie rozumiem.
Pytam wprost, zawsze można czy ten wynik to kwestia dociągu?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Beskid pisze: 01 sie 2022, 00:19
detrytusek pisze: 01 sie 2022, 00:15 Nie rozumiem.
Pytam wprost, zawsze można czy ten wynik to kwestia dociągu?
Przecież to tylko 4 karty startowe. W trakcie gry będziesz miał kilkadziesiąt w ręce.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Jest gdzieś glosariusz PL ?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1110 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

detrytusek pisze: 01 sie 2022, 08:33 Jest gdzieś glosariusz PL ?
AFAIK Nie ma udostępnionego
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 709
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 553 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

detrytusek pisze: 01 sie 2022, 08:33 Jest gdzieś glosariusz PL ?
Zgaduję, że pytasz o wersję elektroniczną Glosariusza.
Nie znalazłem na stronie Portalu :(
Znalazłem tylko wersję angielską.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

Z ciekawości przy okazji tej gry, chciałem zapytać czy koszulkujecie karty?
Zapewne są tacy co kszulkują jak leci, ale bardziej interesują mnie ci, którzy to jakoś rozważają.
Z jednej strony gra nie jest znowu jakaś droga, kart ma bardzo dużo, więc tu już opłacalność koszulkowania spada. (co innego drogie gry, z małą ilością kart jak np: Kanban).
Kart też się nie tasuje, więc po co koszulkować?
Do tego grę jest na tyle dobra, że rozważanie jej w kontekście odsprzedaży traci sens. I na koniec, granie kartami bez folii jest w mojej opinii przyjemniejsze.
Skłaniam się do nie koszulkowania, ale jak pisałem - ciekaw jestem jak inni?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

elayeth pisze: 01 sie 2022, 14:32 (…)
Kart też się nie tasuje, więc po co koszulkować?
(…)
Hmmm, nie wiem czy są jakieś inne patenty, ale karty po lub przed rozgrywką trzeba bardzo dobrze potasować. Do tego karty nonstop miącha się w rękach, więc tu chyba akurat sens jest. Ja oczywiście jak w przypadku 98% moich gier nie koszulkowałem bo: 1. wolę tasowanie bez koszulek 2. wolę w dotyku papier niż plastik
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Wg mnie w koszulkach to tego nie upchniesz do pudełka chyba, że rozwalisz na 10 kupek ale to też nie wiem pomoże. Ja nie koszulkuję ale ja nigdy niczego nie koszulkuję.-Nie lubię.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1110 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Jak bogas. Jedynie Nemesis koszulkowałem, bo słabo te karty tam zrobili
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Hardkor »

detrytusek pisze: 01 sie 2022, 14:56 Wg mnie w koszulkach to tego nie upchniesz do pudełka chyba, że rozwalisz na 10 kupek ale to też nie wiem pomoże. Ja nie koszulkuję ale ja nigdy niczego nie koszulkuję.-Nie lubię.
Upchniesz, bo kolega ma i to chyba w premium ;)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Hardkor pisze: 01 sie 2022, 15:38
detrytusek pisze: 01 sie 2022, 14:56 Wg mnie w koszulkach to tego nie upchniesz do pudełka chyba, że rozwalisz na 10 kupek ale to też nie wiem pomoże. Ja nie koszulkuję ale ja nigdy niczego nie koszulkuję.-Nie lubię.
Upchniesz, bo kolega ma i to chyba w premium ;)
To chyba, że je luźno wrzucił do pudełka :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Tak jeszcze odnośnie kart to ich jakość nie jest jakaś rewelacyjna. Coś jak w Na skrzydłach. Dla mnie idealne karty to standardowa talia Bicycle. Oczywiście talie premium z Theory11 czy Ellusionist są jeszcze lepsze, ale też i trzy razy droższe. Wykończenie kart Bicycle (“air-cushion”), czyli po naszemu płótnowanie i ich giętkość (trudno je złamać i świetnie się tasują) to dla mnie wzór, do którego porównuję karty w grach. Niestety te z Ark Nova od tego wzoru sporo odstają. Są dosyć grube i gładkie. Grube okej, bo powinny trochę wytrzymać, ale są przy tym sztywne przez co kiepsko się je tasuje i paradoksalnie łatwiej je złamać. Gładkie bardziej odbijają światło (od razu widać kto ma "tłuste" paluchy) i są podatne na zarysowania. Jak miałbym porównać do kart z innych gier to dużo lepsze są np. we Wsiąść do pociągu, Brass Birmingham i Race for the Galaxy (chodzi o jakość, bo ich czarny kolor to inna sprawa) czy trochę lepsze w Everdellu. Ark Nova i w Na skrzydłach to taki środek. Nie ma źle, ale mogłoby być lepiej. Dla porównania na drugim końcu z kiepskimi jakościowo kartami jest np. Le Havre (cieniutkie i gładkie), ale tam się ich w ogóle nie trzyma w ręku, więc to nie jest duży problem. Podsumowując dla mnie jakość kart w Ark Nova jest na tyle poprawna, że nie widzę konieczności ich koszulkowania, ale do ideału trochę im brakuje 8)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Hardkor »

detrytusek pisze: 01 sie 2022, 15:41
Hardkor pisze: 01 sie 2022, 15:38
detrytusek pisze: 01 sie 2022, 14:56 Wg mnie w koszulkach to tego nie upchniesz do pudełka chyba, że rozwalisz na 10 kupek ale to też nie wiem pomoże. Ja nie koszulkuję ale ja nigdy niczego nie koszulkuję.-Nie lubię.
Upchniesz, bo kolega ma i to chyba w premium ;)
To chyba, że je luźno wrzucił do pudełka :)
W woreczki strunowe
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1537
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 306 times
Been thanked: 646 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: EsperanzaDMV »

bogas pisze: 01 sie 2022, 15:45 Tak jeszcze odnośnie kart to ich jakość nie jest jakaś rewelacyjna. Coś jak w Na skrzydłach.
Zaraz, co? Przecież karty w Na skrzydłach są kapitalne - nie dość, że grube, to jeszcze płótnowane :o Nie wiem co jeszcze można by z nimi zrobić lepiej.

Żeby nie robić off-topiku - właśnie przeczytałem cały wątek, bo gra wskoczyła mi na radar jak zobaczyłem jak wysoko jest już w rankingu BGG (i zaciekawiło mnie jak to możliwe). Najbardziej chyba rozwaliło mnie narzekanie jednego forumowicza, który narzeka, że w grze z losowością nie może przeprowadzić od początku do końca takiej strategii, jaką sobie zaplanuje na początku gry, tylko musi się do niej dostosować :lol: W sumie podobnie można by powiedzieć o Terraformacji - grasz np. korporacją na symbole Jowisza, przez całą grę nic nie dojdzie (albo współgracze wszystkie podbiorą/odrzucą widząc, że Tobie się przydadzą) i co, mam narzekać że to wina gry a nie mojego niedostosowania planu na grę do zmieniających się warunków? Nie kumam tego zarzutu.

Teraz pozostaje mi czekać jak gra trafi do kupujących w przedsprzedaży i informację, czy nie ma baboli... i pewnie kupić, bo czytając więcej o grze, wygląda na to, że gra mnie i żonie siądzie niesamowicie (jej ulubiona gra to właśnie Terraformacja Marsa).
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 552
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 122 times
Been thanked: 410 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gribbler »

EsperanzaDMV pisze: 01 sie 2022, 16:25
Teraz pozostaje mi czekać jak gra trafi do kupujących w przedsprzedaży i informację, czy nie ma baboli... i pewnie kupić, bo czytając więcej o grze, wygląda na to, że gra mnie i żonie siądzie niesamowicie (jej ulubiona gra to właśnie Terraformacja Marsa).
Jeśli będziesz czekać do premiery, to grę pewnie kupisz dopiero w dodruku. Widać, że wymiata ją ze sklepów. Z Allegro też.
ODPOWIEDZ