Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Galatolol pisze:Oryginalna wersja nie była wystarczająco "dla graczy"? :)
Widocznie w przypadku takiego samego manewru z Agricolą "im zażarło", czyli kasa się zgadza :twisted: A skoro tak, to jadą dalej z tym koksem. Mnie bardziej interesuje Le Havre "gra rodzinna" (bo zakładam, że są konsekwentni i taka wersja też będzie) :P
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 577 times
Been thanked: 932 times

Re: Le Havre

Post autor: Galatolol »

Tylko w Agrikoli, o ile dobrze rozumiem, wersja dla graczy to po prostu to co dawniej było normalną, a w tym przypadku brzmi to jak dodatkowe podrasowanie gry.

Choć przeczytałem jeszcze raz post predkiego i rzeczywiście chyba chodzi tylko o różnice wydawnicze, więc można zignorować moje wiadomości w tej rozmowie :P
Awatar użytkownika
predki
Posty: 429
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 58 times

Re: Le Havre

Post autor: predki »

Ale ulepszone wydanie Ora&Labora nie ma dopisku Kennerspiel. Może rzeczywiście zrobią Familienspiel [emoji3]. W końcu wersja dla dwóch graczy już jest.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: Le Havre

Post autor: Robert3511 »

predki pisze:Będzie nowa wersja Le Havre "dla graczy". Mój niemiecki nie jest na najwyższym poziomie, ale wielkich zmian chyba nie będzie. Nowa wersja planszy, składana a'la Agricola, dołączony dodatek (w polskiej wersji już był) i na nowo napisana instrukcja. W Niemczech na przełomie marca/kwietnia.
Ciekawe co na to Lacerta?
Wiadomo coś na ten temat?
Zdaje się, że obecny polski nakład wyczerpał się.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Le Havre

Post autor: harrison »

Robert3511 pisze:
predki pisze:Będzie nowa wersja Le Havre "dla graczy". Mój niemiecki nie jest na najwyższym poziomie, ale wielkich zmian chyba nie będzie. Nowa wersja planszy, składana a'la Agricola, dołączony dodatek (w polskiej wersji już był) i na nowo napisana instrukcja. W Niemczech na przełomie marca/kwietnia.
Ciekawe co na to Lacerta?
Wiadomo coś na ten temat?
Zdaje się, że obecny polski nakład wyczerpał się.
Lacerta pisze:Pierwszy druk sprzedawał się na tyle wolno, że raczej nie będziemy inwestować w dodruk, przynajmniej dopóki jest tyle fajnych nowości do wydania ;)
było
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Le Havre

Post autor: Fuser.exe »

To była polska edycja małego Le Havre?!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 429
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 58 times

Re: Le Havre

Post autor: predki »

Fuser.exe pisze:To była polska edycja małego Le Havre?!
Nie, nigdy nie było. I raczej nie będzie.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

Lacerta zapowiedziała, że po dłuższej nieobecności w Polsce, Le Havre w polskiej wersji językowej powróci na sklepowe półki.

Ja mam pytanie czy ktoś ma zdjęcia porównawcze starej i nowej edycji, szczególnie interesuje mnie plansza? Starą chyba było łatwiej zafoliować... nowa jest typy puzzle.
Wiem, że na bgg są jakieś zdjęcia, ale ja nie mam żadnej z nich więc trudno mi się rozeznać, które co przedstawia, poza tym nie są zbyt szczegółowe.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1932
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

Kin@a pisze: 08 lip 2020, 18:46 zafoliować...
Co zrobić? Na pewno chodzi o planszę, a nie o karty? :roll:

BTW. Lacerto, prosimy o poprawione karty!
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

tomuch pisze: 08 lip 2020, 19:12BTW. Lacerto, prosimy o poprawione karty!
Które? Wiem, że na Luksusowych liniowcach był błąd, ale czy jeszcze gdzieś?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

tomuch pisze: 08 lip 2020, 19:12BTW. Lacerto, prosimy o poprawione karty!
Które? Wiem, że na Luksusowych liniowcach był błąd, ale czy jeszcze gdzieś?
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dziami »

bogas pisze: 08 lip 2020, 22:34 Które? Wiem, że na Luksusowych liniowcach był błąd, ale czy jeszcze gdzieś?
Jaki jeśli można spytać?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Dziami pisze: 08 lip 2020, 23:14
bogas pisze: 08 lip 2020, 22:34 Które? Wiem, że na Luksusowych liniowcach był błąd, ale czy jeszcze gdzieś?
Jaki jeśli można spytać?
Ostatnie zdanie z opisu ostatniej rundy na tych kartach to: "W ostatniej rundzie nie wolno już niczego budować", a powinno być "kupować". Budować jak najbardziej można (jeśli jest co, bo zwykle nie ma ;) )
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

seki pisze: 08 lip 2020, 22:46 O foliowaniu planszy jeszcze nie słyszałem ale właśnie wpadłem na pomysł, że w razie potrzeby pionki można pokryć koszulką termokurczliwą.
Ja włożyłam plansze ze starej edycji Agricoli w koszulki a4 (ten większy rozmiar, przeznaczony dla kilkudziesięciu kartek) dzięki temu mi się nie brudzą, ani nie ścierają (na nich się kładzie znaczniki surowców, karty). Nową edycję Agricoli mam "gołą" bo jest typu puzzle.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kin@a pisze: 09 lip 2020, 00:33
seki pisze: 08 lip 2020, 22:46 O foliowaniu planszy jeszcze nie słyszałem ale właśnie wpadłem na pomysł, że w razie potrzeby pionki można pokryć koszulką termokurczliwą.
Ja włożyłam plansze ze starej edycji Agricoli w koszulki a4 (ten większy rozmiar, przeznaczony dla kilkudziesięciu kartek) dzięki temu mi się nie brudzą, ani nie ścierają (na nich się kładzie znaczniki surowców, karty). Nową edycję Agricoli mam "gołą" bo jest typu puzzle.
A co tam miałoby się ścierać? Nowa edycja jest na kartonie, oprócz kart :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: kisiel365 »

Zdumionym, że ktoś chce foliować planszę :) Ale gra przednia i pomimo, że posiadam starą edycję (która lekko straci na wartości przy dodruku) to cieszę się bardzo, bo to jeden z moich ulubionych (jeśli nie naj) Rosenbergów
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lip 2020, 13:35
Kin@a pisze: 09 lip 2020, 00:33
seki pisze: 08 lip 2020, 22:46 O foliowaniu planszy jeszcze nie słyszałem ale właśnie wpadłem na pomysł, że w razie potrzeby pionki można pokryć koszulką termokurczliwą.
Ja włożyłam plansze ze starej edycji Agricoli w koszulki a4 (ten większy rozmiar, przeznaczony dla kilkudziesięciu kartek) dzięki temu mi się nie brudzą, ani nie ścierają (na nich się kładzie znaczniki surowców, karty). Nową edycję Agricoli mam "gołą" bo jest typu puzzle.
A co tam miałoby się ścierać? Nowa edycja jest na kartonie, oprócz kart :wink:
Nadruk na kartonie też się ściera (i brudzi) kiedy się na nim po wielokroć coś kładzie, co się trzyma nie zawsze czystymi i suchymi rękami. Ja mam na starej edycji Agri ponad 400sta partii od 2016 roku. Wygląda jak nowa, właśnie dzięki koszulkowaniu (kart i plansz). Majątku cztery koszulki A4 nie kosztują. Nową edycję mam niezafoliowaną, ale gram na niej okazjonalnie (tylko przy nowych osobach), poza tym zawsze jest możliwość kupna nowej kopii (stara jest unikatem stąd też specjalna "troska").
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tom Vasel na tym filmie mówi dlaczego kocha Le Havre.
Faktycznie taka dobra? Generalnie żetonikowe zatrzęsienie :D No i zobaczymy jaka będzie cena...
https://www.youtube.com/watch?v=alu-it6DbRU
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: elayeth »

Dr. Nikczemniuk pisze: 15 lis 2020, 20:18 Tom Vasel na tym filmie mówi dlaczego kocha Le Havre.
Faktycznie taka dobra? Generalnie żetonikowe zatrzęsienie :D No i zobaczymy jaka będzie cena...
https://www.youtube.com/watch?v=alu-it6DbRU
Moim zdaniem top3 Rosenberga (obok Agricoli i Uczty dla Odyna).
Le Havre jest mocno sandboxowe, daje dużo wyborów i nie ciśnie mocno gracza (tak jak np: Agricola). Za te właśnie cechy Tom kocha Le Havre (wielokrotnie o tym mówił).
Z drugiej strony jest to gra, która ma całkiem sporą regrywalność wynikającą z różnorodności układów budynków, zwłaszcza specjalnych. Można w niej testować wiele strategii. Chyba te wszystkie cechy sprawiają, że po prostu przyjemnie się w to gra. U mnie wraca na stół już od wielu lat.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2020, 09:31 przez elayeth, łącznie zmieniany 1 raz.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Witchma »

elayeth pisze: 15 lis 2020, 20:52 Z drugiej strony jest to gra, która ma całkiem sporą regrywalność wynikającą z różnorodności układów budynków, zwłaszcza specjalnych. Można w niej testować wiele strategii. Chyba te wszystkie cechy sprawiają, że po prostu przyjemnie się w to gra. U mnie wraca na stół już od wielu lat.
A jak działa na dwie osoby? Na BGG 60% osób poleca, więc w sumie szału nie ma.
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 325
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 198 times
Been thanked: 248 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: BasiekD »

Dla mnie też fantastyczna, z zastrzeżeniem, że na dwie lub trzy osoby. Powyżej to już pewnie zależy od ekipy. U nas w każdym możliwym składzie powyżej trzech graczy nie siadało. Dużo możliwości to długi downtime, a sama gra krótka nie jest.

Mnie się najlepiej gra na dwie.

A ta wolność...
Gra zawsze Ci daje możliwości. Wybory między dobrym ruchem, bardzo dobrym, trochę dobrym ale przyszłościowym itd.

Uwielbiam.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: trixon »

Witchma pisze: 15 lis 2020, 20:55 A jak działa na dwie osoby? Na BGG 60% osób poleca, więc w sumie szału nie ma.
Grałem na 2 osoby - działa dobrze. W więcej nie grałem, ale wydaje mi się, że przy większej ilości osób gra może się dłużyć.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 169 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Zet »

W dwie osoby nie grywam, ale potwierdzam, że w 3 działa idealnie. Na 4 już jest trudniej, a 5 to jazda bez trzymanki. Wynika to z faktu, że w trakcie jednej rundy, czyli między jednym, a drugim żywieniem, jest zawsze dokładnie 7 tur do podziału. Zatem na 3 graczy jeden dostanie trzy tury, a dwóch pozostałych po dwie (potem przesuwa się to tak, by każdy miał okazję dostać 3 tury podczas kolejnych rund). Ale na 4 graczy nagle się okazuje, że od czasu do czasu jeden z graczy będzie miał tylko jedną turę pomiędzy żywieniami, co bardzo utrudnia planowanie. Na 5 graczy aż trójka będzie musiała się napocić, by wyrobić się w jednej turze ze wszystkim (w tym jeden z graczy przez dwie rundy pod rząd!) - i to jest rollercoaster który mało komu będzie pasował w tego typu ekonomii. Próbowałem raz, ciekawe doświadczenie ale nie mam go ochoty powtarzać.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: kisiel365 »

elayeth pisze: 15 lis 2020, 20:52 nie ciśnie mocno gracza (tak jak np: Agricola)
Polecam sobie zagrać bez początkowych zasobów. Wtedy gra nabiera rumieńców.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 325
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 198 times
Been thanked: 248 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: BasiekD »

Warto dodać że dyskretny urok tego gry polega też na tym, że żywienie można taktycznie odpuścić skupiając się na innych celach. Negatywne konsekwencje da się zniwelować w trakcie gry.
ODPOWIEDZ