K2 (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Erni »

bdm pisze: 23 lut 2020, 19:09 A dziś grałem w Broad Peak ale scenariusz bieg na szczyt i też jest mega trudno, (zimowe kafle pogody z odrzuceniem tego najlepszego i trzech kart wg instrukcji) bo najwyższy wynik punktowy to 15 (wcześniej 14 i 10). Strategia jest taka, że trzeba podchodzić dwoma himalaistami a atak szczytowy przeprowadzić w ostatniej turze - inaczej nie widzę szans na dobry wynik. Raczej niemożliwym jest zdobycie 20 pkt (marzy mi się choć 17). Tobie się udało? :D
Zagrałem z letnią pogodą - najpierw 16 punktów, potem 20. Z zimową pogodą na pewno nie będzie tak pięknie :?
P.S. Pokaż nam te swoje jamy śnieżne :wink:
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

Obrazek

Obrazek

To są odboje podłogowe z gumy. :D
Przeciąłem je na pół i po jednej turze zabieram połówkę igloo z planszy. :)
Dla porównania na zdjęciu leżą też oryginalne żetony jam śnieżnych i można ocenić, która jest bardziej widoczna. :wink:

@Erni - nie wiem jak Ty uzyskałeś na BP 20 pkt. :roll: Grasz wg instrukcji odrzucając dwie karty aklimatyzacji 2 i 3?
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Erni »

Grałem według instrukcji. Przyznaję, że pogoda była sprzyjająca, ale na pewno jeszcze nie raz powtórzę ten wynik.
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

Kupiłem Mount Everest i mam już komplet gier Adama Kałuży o tematyce wspinaczkowej.
Właśnie rozkminiam instrukcję.
Widzę, że jest opcja gry na zasadach K2 z wykorzystaniem planszy Everestu. Grał ktoś w ten sposób? Jest wyzwanie?
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: louiscyphre »

bdm pisze: 06 mar 2020, 15:24 Kupiłem Mount Everest i mam już komplet gier Adama Kałuży o tematyce wspinaczkowej.
Właśnie rozkminiam instrukcję.
Widzę, że jest opcja gry na zasadach K2 z wykorzystaniem planszy Everestu. Grał ktoś w ten sposób? Jest wyzwanie?
Zagrałem raz, bo jakoś łatwo było.
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

No wlaśnie tego się obawiałem.
W BP (bieg na szczyt) i K2 jest idealnie oszacowany stopień trudności, mowa oczywiście o zimowych kaflach pogody i trudniejszej planszy w przypadku K2. Lhotse dopiero poznaję, choć już wiem, że plansza bez poręczówek jest zbyt łatwa.
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

Grałem dwa razy na trudniejszej stronie planszy Mount Everest i z zimowymi kaflami pogody z K2 uzyskałem 16 pkt a z zimowymi kaflami pogody z Everestu - 20. Było dość łatwo, choć obaj himalaiści skończyli grę w namiotach z jednym punktem aklimatyzacji. :D

Plansza bardzo fajna, szerokie pola, dwie drogi podejścia na szczyt. Nie wiem tylko czy dobrze się poruszałem na Khumbu. :roll: Przykładowo jak miałem jeden punkt ruchu i odkryłem kafel, na którym był koszt 2 pkt ruchu to po prostu wracałem na poprzednie pole i kończyłem ruch (w instrukcji jest napisane, że odbywa się to bez straty punktu ruchu), bo uznałem, że już wykorzystałem punkt ruchu na odkrycie tego pola.
diego_maradona21
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2019, 17:00

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: diego_maradona21 »

Witam. No wiec mam pierwsza gre na bga i chce powiedziec ze bylo po prostu bez sensu. Ja sie wspinalem i aklimatyzowalem i koniec koncow wiadomo jako nowicjusz poleglem gdzies tam pod szczytem. Ale 7000 zdobylem natomiast przeciwnik siedzial na polu nr nr jeden i wogole nie korzystal z kart ruchu tylko aklimatyzacja. Nawet rozbil namiot. I tak przez cala gre. No i przegralem z osoba ktora nawet sie nie ruszyla z miejsca. Nie wiem moze na bga jest bug ale jesli tak mozna to chyba bez sensu.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bobule »

diego_maradona21 pisze: 16 sie 2020, 00:51 Witam. No wiec mam pierwsza gre na bga i chce powiedziec ze bylo po prostu bez sensu. Ja sie wspinalem i aklimatyzowalem i koniec koncow wiadomo jako nowicjusz poleglem gdzies tam pod szczytem. Ale 7000 zdobylem natomiast przeciwnik siedzial na polu nr nr jeden i wogole nie korzystal z kart ruchu tylko aklimatyzacja. Nawet rozbil namiot. I tak przez cala gre. No i przegralem z osoba ktora nawet sie nie ruszyla z miejsca. Nie wiem moze na bga jest bug ale jesli tak mozna to chyba bez sensu.
Normalnie taka osoba, co się nie rusza, a tylko aklimatyzuje by przegrała, ale graliście tylko na 2 osoby (tak wnioskuję z wpisu), a skoro twój himalaista zginął to dostaniesz za niego tylko 1 punkt, czyli jak zginą Ci obaj, to dostaniesz góra 2 punkty i nie ma bata, żebyś z kimś wygrał (bo wystarczy odrobinę pójść w górę by dostać te 3 pkt). Inna sprawa, że trzeba grać bardzo źle, żeby zginęli obaj. Ale grę w K2 na dwie osoby chyba odradzi Ci większość użytkowników. Jak coś możesz się do mnie odezwać na priw, to możemy zagrać partię na BGA ;)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Jareks1985 »

Ja rez chętnie zagram w k2, ogolnie ciężko zebrać 4 do gry w tę grę. Sama gra dla mnie jest bardzo dobra.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Elemenek »

Zobaczylem ze temat o K2 zostal odswiezony, K2 szybko wyladowalo na stole :). Solo na latwej stronie i letnia pogoda udalo mi sie osognac 16 punktow. Nie wiele, ale rozgrywka byla dosc szybka. Jako gra dla jednej osoby lacznie z setupem to rewelacja! Przygotowanie i rozgrywka to 30-35 minut.

Co do taktyki zawsze staram sie rozbijac namioty powyzej 7000, najlepiej jeden po drugim. Niestety karty klimatyzacji slabo mi podchodzily i pod koniec bardziej walczylem o zycie niz o wysokosc.
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

IMO ta gra jest najlepsza solo, choć sądzę też, ażeby wycisnąć maksa (dwóch himalaistów na szczycie) to trzeba mieć sporo szczęścia w kartach i kaflach pogody. Mnie się jeszcze to nie udało.
Poza tym tym drugim himalaistą jeśli w ogóle udałoby się osiągnąć szczyt to pewnie w ostatniej turze - tu zwyczajnie jest zbyt mało czasu żeby oboma wejść i zejść, więc siłą rzeczy ten drugi kończy grę na szczycie a jego dalsze losy nie są znane. :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: PytonZCatanu »

Gdzieś na BGG był wątek, gdzie koleś analizował wejście na szczyt dwoma alpinistami grając w ten sposób, ze ZAWSZE dobierał karty i kafelki pogody, jakie były mu najwygodniejsze. I wyszło mu, że na zimowej stronie i przy zimowej pogodzie da się zrobić max 18 pkt (o ile dobrze pamiętam).
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Elemenek »

bdm pisze: 18 sie 2020, 11:29 IMO ta gra jest najlepsza solo, choć sądzę też, ażeby wycisnąć maksa (dwóch himalaistów na szczycie) to trzeba mieć sporo szczęścia w kartach i kaflach pogody. Mnie się jeszcze to nie udało.
Poza tym tym drugim himalaistą jeśli w ogóle udałoby się osiągnąć szczyt to pewnie w ostatniej turze - tu zwyczajnie jest zbyt mało czasu żeby oboma wejść i zejść, więc siłą rzeczy ten drugi kończy grę na szczycie a jego dalsze losy nie są znane. :D
20 minut temu skonczylem kolejna rozgrywke solo. Letnia strona I letnia pogoda. Pierwsza partia bardzo slabo szkoda gadac (jeden himalaista zmarl). Za to druga partia (te same ustawienia) 20 punktow! Pierwszy raz! I doklandie tak, wszedlem na szczyt drugim himalaista w ostatniej rundzie.
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

No bo chyba nie da się inaczej. :)
Niemniej gratulacje. :)

Ja uwielbiam tą grę i kiedy tylko mam czas to rozkładam partię solo. Z kolei elektroniczna wersja na board game zupełnie mi nie podeszła.
Dodatki są ok, ale podstawka i tak najlepsza, bez dwóch zdań. Everest z kolei to już trochę przekombinowany, choć bardzo ciekawie rozwiązane Khumbu.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2020, 17:37 przez bdm, łącznie zmieniany 1 raz.
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

PytonZCatanu pisze: 18 sie 2020, 11:41 Gdzieś na BGG był wątek, gdzie koleś analizował wejście na szczyt dwoma alpinistami grając w ten sposób, ze ZAWSZE dobierał karty i kafelki pogody, jakie były mu najwygodniejsze. I wyszło mu, że na zimowej stronie i przy zimowej pogodzie da się zrobić max 18 pkt (o ile dobrze pamiętam).
No to trochę bez sensu. Chyba popełniono błąd w fazie testowania gry jeszcze przed wydaniem. No bo istotą każdej gry powinna być możliwość osiągnięcia maxa nawet jeśli miałoby być to mega trudne, ale jednak możliwe.
Awatar użytkownika
Polzcount
Posty: 93
Rejestracja: 05 lip 2019, 23:13
Has thanked: 54 times
Been thanked: 11 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Polzcount »

Pozazdrościłem wam dobrego spędzania czasu przy K2 i dziś się skusiłem i zamówiłem komplet. Doczekać się już nie mogę pierwszej rozgrywki :D.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: tomuch »

Jeśli mowa o komplecie, to ja to tu zostawię:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /k2-deluxe

Póki co 4 wersje językowe: portugalski/hiszpański, koreański, włoski. Zdziwiłbym się, gdyby nie wyszło po polsku (a z drugiej strony podstawka miała dodruk u nas zaledwie w zeszłym roku...).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Polzcount
Posty: 93
Rejestracja: 05 lip 2019, 23:13
Has thanked: 54 times
Been thanked: 11 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Polzcount »

tomuch pisze: 18 sie 2020, 19:20 Jeśli mowa o komplecie, to ja to tu zostawię:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /k2-deluxe

Póki co 4 wersje językowe: portugalski/hiszpański, koreański, włoski. Zdziwiłbym się, gdyby nie wyszło po polsku (a z drugiej strony podstawka miała dodruk u nas zaledwie w zeszłym roku...).
A to jednak kompletu nie będę miał :), widzę że jeszcze był dodatek lawina. Rebel lawinę tez wydawał ?
myrmek
Posty: 26
Rejestracja: 10 paź 2019, 00:38
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: myrmek »

Polzcount pisze: 18 sie 2020, 19:52
tomuch pisze: 18 sie 2020, 19:20 Jeśli mowa o komplecie, to ja to tu zostawię:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /k2-deluxe

Póki co 4 wersje językowe: portugalski/hiszpański, koreański, włoski. Zdziwiłbym się, gdyby nie wyszło po polsku (a z drugiej strony podstawka miała dodruk u nas zaledwie w zeszłym roku...).
A to jednak kompletu nie będę miał :), widzę że jeszcze był dodatek lawina. Rebel lawinę tez wydawał ?
Tak, łap:

https://mepel.pl/K2-lawina
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

tomuch pisze: 18 sie 2020, 19:20 Jeśli mowa o komplecie, to ja to tu zostawię:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /k2-deluxe

Póki co 4 wersje językowe: portugalski/hiszpański, koreański, włoski. Zdziwiłbym się, gdyby nie wyszło po polsku (a z drugiej strony podstawka miała dodruk u nas zaledwie w zeszłym roku...).
Wow! :shock:
Ciekawe co zawiera?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: PytonZCatanu »

bdm pisze: 18 sie 2020, 20:59
tomuch pisze: 18 sie 2020, 19:20 Jeśli mowa o komplecie, to ja to tu zostawię:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /k2-deluxe

Póki co 4 wersje językowe: portugalski/hiszpański, koreański, włoski. Zdziwiłbym się, gdyby nie wyszło po polsku (a z drugiej strony podstawka miała dodruk u nas zaledwie w zeszłym roku...).
Wow! :shock:
Ciekawe co zawiera?
Contains
K2
K2: Broad Peak
K2: Lhotse
K2: The Avalanche
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bdm »

Czyli wszystko w jednym pudle ale nic nowego.
Ciekawe jaka cena będzie w PL? :roll:
Buchinsky
Posty: 39
Rejestracja: 05 lut 2020, 14:47
Has thanked: 2 times
Been thanked: 19 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Buchinsky »

bdm pisze: 19 sie 2020, 09:44 Czyli wszystko w jednym pudle ale nic nowego.
Jak dla mnie to za dużo już się nie wymyśli w tej formule, co najwyżej jakieś kombinowanie z planszą przy kolejnych górach. No chyba żeby pójść na całość i zrobić mix K2 i Kolejki w dodatku "Giewont" oraz postawić na losowość i mechanizm gry w "3 kubki" w dodatku "K2 - Gubałówka" :wink:
OGL
Posty: 34
Rejestracja: 07 lut 2013, 00:11
Has thanked: 3 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: OGL »

bdm pisze: 19 sie 2020, 09:44 Czyli wszystko w jednym pudle ale nic nowego.
Zawsze komponenty mogą być lepszej jakości.
ODPOWIEDZ