Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
keldorn
Posty: 577
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 42 times
Been thanked: 26 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: keldorn »

Ja bedac wielkim fanem descenta niestety nie moge przebrnac przez instrukcje. Wg mnie troche za duzo tych zasad do ogarniecia na poczatek. Nie wyobrażam sobie tłumaczenia nowym zielonym graczom tej pozycji. Z descentem było latwiej. Tu masz postac tak sie chodzi tak sie patrzy czy ktos jest wydoczny i tak wyglada walka - Gramy. Tutaj siedze 3 dzien nad instrukcja i do pierwszej gry testowej mam wrazenie ze jeszcze daleko...
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Sir_Yaro »

keldorn pisze: 25 sie 2020, 15:58 Ja bedac wielkim fanem descenta niestety nie moge przebrnac przez instrukcje. Wg mnie troche za duzo tych zasad do ogarniecia na poczatek. Nie wyobrażam sobie tłumaczenia nowym zielonym graczom tej pozycji. Z descentem było latwiej. Tu masz postac tak sie chodzi tak sie patrzy czy ktos jest wydoczny i tak wyglada walka - Gramy. Tutaj siedze 3 dzien nad instrukcja i do pierwszej gry testowej mam wrazenie ze jeszcze daleko...
włącz sobie film na YT. grałem w to kilka razy, a instrukcji nigdy całej nie przeczytałem....
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: _leigam_ »

Instrukcja jest dużo czytelniejsza i łatwiejsza do przetworzenia niż gloomhaven, dużo z w instrukcji zajmują przykłady. nie miałem przy niej większych problemów, gorzej że już pozapominałem, będzie trzeba ją odświeżać przy dodatkach.

Ktoś się orientuje kiedy przedsprzedaż dodatku?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 994
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 634 times
Been thanked: 544 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Irr3versible »

Keldorn, podejdź trochę inaczej, ta gra dużo zyskuje w tłumaczeniu/zrozumieniu gdy jesteś nad rozłożona mapą. Zasad jest dużo, prawda, jednak 'flow' gry jest bardzo prosty i jeśli grałeś w action rpg to szybko złapiesz rytm rundy - a to już istotnie pomoże na start.

Tak również proponowałbym tłumaczyć grę innym - kilka zdań podstawowych: głównie omówienie karty pomocy (proponuję ksero jeśli gracie w więcej osób), a resztę już w locie podczas gry dopowiadać. Inaczej zanudzisz trzydziestoma minutowym gadaniem :)

Najważniejsze aspekty na start:
- rozłożyć mapę, zapoznać się z systemem pułapek zamkniętych / otwartych drzwi (jedne wymagają akcji specjalnej, ciągniesz kartę pułapki, drugie są darmowa akcja i nie ma pułapki), sprawdzić utrudnienia terenu
- Cykle: rundy (powtarzany dla każdego gracza) i tury (po zakończeniu aktywacji wszystkich graczy).
- Statusy i kolejność rozpatrywania ataku / obrony (pamiętać o magicznej traczy, powaleniu, dominacji, skupieniu, krytyku - warunek choć jedno trafienie na kostce, nie jest tym samym co jedno obrażenie)
- pole widzenia, upraszczając łączysz dwa pola x to się widzicie (max 5 do przodu), linijka nie jest potrzebna. Nie strzelisz z łuku w potwora jeśli inny zasłania Ci drogę itp. Jeśli wejdziesz w pole, z którego widzisz pole z cieniem (żetony wrogów układane podczas scenariusza) natychmiast sprawdzasz co kryją żetony (głównie przywołanie potworów)
- preferowany cel wroga (umieszczony na karcie wroga, szerzej opisany w instrukcji - np gobliny pragną złota)
- pierwszeństwo scenariusza, zawsze jak wejdziesz na pole z oznaczeniem fabularnym to przerywasz akcje by zapoznać się z księga scenariusza, dopiero później kontynuujesz ruch
- przypisanie potworów do graczy (ważny temat, jeśli gracie w większej grupie bo może wpływać na decyzję jaki potwór się aktywuję)
- zawsze uważnie czytać kartę potwora (tarot), te mają pierwszeństwo nad zasadami w rulebooku (np specjalne aktywację itp)

Nie ma co czytać o emporium, kampanii, czy innych drobnych zasadach (np bronie pomocnicze dystansowe, jak toporki, ulegają zniszczeniu jeśli na kostce będzie gremlin) jeśli te nie wystąpią w pierwszej misji.

Kilka ruchów, złapiesz rytm i nagle zasady będą dużo bardziej przyswajalne. Możesz pominąć część dotyczącą scenariusza, aby nie psuć sobie głównej rozgrywki.

PS. Raczej nic nie pomyliłem, ale ostatnio grałem 6 msv temu więc coś mogło mi umknąć. Mnie został już tylko ostatnia kampania z aktu 2 (gram na eng wersji).
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Ardel12 »

W S&C nie grałem jeszcze, ale jak chodzi o zasady i problem z ich przyswojeniem to w moim przypadku nic lepiej nie działa niż rozłożenie gry i pogranie kilku tur za np. 2 graczy. Oczywiście nie każda zasada w takiej partii wyjdzie, ale jest spora szansa na ten wspaniały "klik" w mózgu, który układa nam zasady. W Gloomhaven np by poprawnie toczyć boje to rozwiązywałem quiz z BGG :D ale pomijając ruchy przeciwników, reszta mechaniki była prosta w zrozumieniu. Descent z kolei dla mnie jest zbyt prostacki. Za dużo turlania i mało zbalansowane scenariusze(podstawka+pierwszy mały dodatek).
kenshinio
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2010, 11:28
Has thanked: 2 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: kenshinio »

Czołem wszystkim!

Dopiero dziś trafiłem na tą grę i wygląda całkiem ciekawie. mam tylko pewne pytania... techniczno-edycyjne. :)

1. Czy lepiej wybrać wersję angielską czy polską?
2. Czy była polska wersja z rzeczami z KS?
3. Czy wersja sklepowa jest satysfakcjonująca czy jednak lepiej byłoby poszukać wersji KS?

Z góry dzięki za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 487
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: strid3rr »

1. Zależy co wolisz i jaką masz grupę.
2. Nie
3. W wersji KS masz wszystko plus jakieś pierdółki (gadżety), jako takich exclusiveów w postaci figurek nie było, ALE nie wiadomo czy polska edycja na tyle dobrze się sprzedaje, że WSZYSTKO zostanie wydane po polsku. Może się okazać, jak to już było w przeszłości, że Galakta urwie polską edycję np. po jednym, zapowiedzianym już dodatku i nara. Więc o ile angielski to nie problem, to dla spokoju brałbym właśnie tą wersję, nie ważne czy KS czy sklepowa to samo dostaniesz, kwestia ceny. Szczególnie, że druga edycja już niedługo się pojawi.
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: _leigam_ »

Jak odbierałem w dniu premiery to powiedziano mi że bardzo duże ilości tego idą. Myślę że galatka poprostu zrobiła duży druk podskawki bo do tej pory są dostępne. Myślę że mocno liczyli na ten tytuł. Pytanie czy rozbicie tego tak mocno w czasie nie zabije serii bo bardzo chciałbym w całość zagrać.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: akahoshi »

Na stronie Galakty, Hero Pack'i mają już status "W magazynie".
W sklepach też powoli zaczynają się pojawiać.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Alcarin
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2019, 00:33
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Alcarin »

Moje już czekają w paczkomacie, później podeśle zdjęcia.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: akahoshi »

Wziąłeś wszystkie cztery?
Czekam w takim razie na zdjęcia.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Alcarin
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2019, 00:33
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Alcarin »

Tak, wszystkie cztery.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Sir_Yaro »

Dobrze że angielskich pudełek od herosów nie wyrzucałem :P
Bede mógł spokojnie sprzedać
kenshinio
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2010, 11:28
Has thanked: 2 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: kenshinio »

Dzięki za odpowiedzi!
strid3rr pisze: 26 sie 2020, 13:03 Szczególnie, że druga edycja już niedługo się pojawi.
Chodzi o dodruk czy faktyczną drugą edycję? W sensie zmiany mechaniki itp?
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 487
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: strid3rr »

MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 88 times
Been thanked: 43 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: MrAtrion »

Mały spoiler jakościowy herosa na O :D
Spoiler:
Probe9
Posty: 2470
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 659 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Probe9 »

To od razu pytanie - gdybym miał wybrać 2 postaci, to które z nich są najciekawsze ? :) Onamor wygląda ciekawie, kto jeszcze ?
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 88 times
Been thanked: 43 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: MrAtrion »

Probe9 pisze: 26 sie 2020, 16:57 To od razu pytanie - gdybym miał wybrać 2 postaci, to które z nich są najciekawsze ? :) Onamor wygląda ciekawie, kto jeszcze ?
Oj ciężko powiedzieć. Każda ma fajne karty zdolności, ale wszystko wyjdzie w praniu :D Jedna może przekupić rannego wroga, inna jak ma bicz, to ignoruje przeszkody "przeskok z biczem", są bonusy itd. Każdy box zawiera też jakieś przedmioty (skarb, skrytka, sklep) więc nie jest źle :D Szkoda tylko, że tylko Onamor ma dodatkowe figurki. Ale każda postać ma formę ducha już dodaną :)
Alcarin
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2019, 00:33
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Alcarin »

Dorzucam jeszcze 2 zdjęcia:
Obrazek

Obrazek
kenshinio
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2010, 11:28
Has thanked: 2 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: kenshinio »

Jeszcze jedno, ostatnie pytanie: Tristan jest tylko w wersji PL? Bo nie widzę go w sklepach osobno w wersji angielskiej.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 546
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 258 times
Been thanked: 113 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: hamish »

Tristan był KS Exclusive w pierwszej kampanii. O ile dobrze pamiętam, w drugiej już można było go dokupić, jako add-on. Dlatego angielska wersja jest niedostępna. Może będzie w sklepach jak pojawi się fizycznie druga część S&S.

Sam chętnie bym go kupił w wersji langłydż, bo wtedy miałbym już praktycznie wszystko co S&S Immortal Souls oferowało.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
kenshinio
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2010, 11:28
Has thanked: 2 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: kenshinio »

Dzięki!

Ja się biję z myślami, którą wersję wybrać. Polska ma Tristana i jakoś specjalnie mi nie przeszkadza acz boję się jakiś dziwnych tłumaczeń. No i tego, czy nie zostanie "urwana" przed końcem...
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Xfenix »

Bierz polską wersję, tłumaczenia są bardzo dobre a Galakta pisała że chce mocno wejść w tę serię i mają dogadane warunki druku mniejszych ilości. :)
Probe9
Posty: 2470
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 659 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: Probe9 »

kenshinio pisze: 27 sie 2020, 10:24 Dzięki!

Ja się biję z myślami, którą wersję wybrać. Polska ma Tristana i jakoś specjalnie mi nie przeszkadza acz boję się jakiś dziwnych tłumaczeń. No i tego, czy nie zostanie "urwana" przed końcem...
Przeszedłem całość i na żadne dziwne tłumaczenia nie trafiłem. Wydaje mi się, że niezły poziom ma to tłumaczenie.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 88 times
Been thanked: 43 times

Re: Sword & Sorcery (Simone Romano, Nunzio Surace)

Post autor: MrAtrion »

Tylko jedna wpadka jest w całej grze. Przynajmniej ja natrafiłem. Na żetonach jest skrót "KO" a w naszej wersji powinno być "OB". Bo obalenie ;) Ale nic to nie ujmuje klimatowi :)
ODPOWIEDZ