Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Królik »

Tommy pisze: No na logikę ORAZ nie ma prawa zawierać się w LUB. Lub to inaczej "albo jedno, albo drugie", a ORAZ to oczywiście "i jedno i drugie".
Właśnie z logiki wynika że w LUB zawiera się i ORAZ i ALBO :wink:
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

Królik pisze:
Tommy pisze: No na logikę ORAZ nie ma prawa zawierać się w LUB. Lub to inaczej "albo jedno, albo drugie", a ORAZ to oczywiście "i jedno i drugie".
Właśnie z logiki wynika że w LUB zawiera się i ORAZ i ALBO :wink:
to, że w LUB zawiera się ALBO to chyba oczywiste, ale że w LUB zawiera się ORAZ :?: :?: no to chyba jednak nie do końca.

Może przykład:

Mogłem kupić lalkę lub samochodzik. - jak dla mnie oznacza to, że mogłeś kupić jedną z tych rzeczy.

Mogłem kupić lalkę oraz samochodzik - możesz kupić obie rzeczy.

Nikt mi nie wmówi, że w LUB zawiera się ORAZ.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Agricola

Post autor: FormatC »

Chodzi o taka matematyczna logike, Tommy. :) Tam sa funkcje XOR (albo) i OR (czyli wlasnie nasze LUB). XOR jest prawdziwe tylko wtedy gdy jeden z argumentow jest prawdziwy a drugi falszywy a OR jest prawdziwe gdy przynajmniej jeden z argumentow jest prawdziwy (czyli to samo, co w XORze + przypadek obu prawdziwych).

Dlatego wlasnie Krolik napisal, ze "albo zawiera sie w lub". :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

FormatC pisze:Chodzi o taka matematyczna logike, Tommy. :) Tam sa funkcje XOR (albo) i OR (czyli wlasnie nasze LUB). XOR jest prawdziwe tylko wtedy gdy jeden z argumentow jest prawdziwy a drugi falszywy a OR jest prawdziwe gdy przynajmniej jeden z argumentow jest prawdziwy (czyli to samo, co w XORze + przypadek obu prawdziwych).

Dlatego wlasnie Krolik napisal, ze "albo zawiera sie w lub". :)
A to przepraszam. Myślałem, że rozmawiamy o opisie kart do gry planszowej, a to widać jednak inny temat.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Agricola

Post autor: FormatC »

nie, nie, wszyscy raczej staraja sie sprawic, zeby watek o agricoli stal sie jeszcze dluzszy i mniej konkretny niz jest do tej pory... :twisted:

Czesc osob dodatkowo nudzi sie w pracy... ;)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

Tommy pisze:
Królik pisze:
Tommy pisze: No na logikę ORAZ nie ma prawa zawierać się w LUB. Lub to inaczej "albo jedno, albo drugie", a ORAZ to oczywiście "i jedno i drugie".
Właśnie z logiki wynika że w LUB zawiera się i ORAZ i ALBO :wink:
Nikt mi nie wmówi, że w LUB zawiera się ORAZ.
Znaczy się jesteś jednym z tych, którzy nie dadzą sobie wmówić, że białe jest białe, a czarne czarne. :twisted:

Pomijając logikę, mnie tam tego także na języku polskim uczyli.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

To ja może jeszcze raz podsumuję:

ORAZ/LUB = możesz UPIEC CHEB lub wystawić oborę = nie masz obowiazku robić jednego by robić drugie.

ORAZ/LUB = możesz upiec chlebek ORAZ (czyli "i") wystawić oborę

ORAZ czyli coś + jescze coś
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

macike pisze: Znaczy się jesteś jednym z tych, którzy nie dadzą sobie wmówić, że białe jest białe, a czarne czarne. :twisted:

Pomijając logikę, mnie tam tego także na języku polskim uczyli.
Nie, ja to widzę raczej, że nie dam się przekonać że czarne jest białe.
Wiesz ja też troszkę w różnych szkołach spędziłem i nigdzie nie przypominam sobie,żeby uczono mnie takich rzeczy jak Ciebie, ale może ja po prostu dosyć dawno już chodziłem do tych szkół.....

Za słownikiem synonimów:

oraz = i, plus, również, także,

lub = albo, bądź, inaczej, czy też

Innymi słowy, jeżeli oraz zawiera się w lub możemy zrozumieć, że pisząc, że X albo/lub Y innego to tak na prawdę X plus/i/również Y.

Nie wiem, ja przed tym klękam, najwyraźniej nie jestem w tym temacie biegły i nie będę dyskutował. Już pomijając jak absurdalny OFTOP tu powstał........
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

SJP podaje tę samą definicję dla zarówno LUB, jak i ALBO: spójnik wyrażający możliwą wymienność albo wzajemne wyłączanie się zdań lub części zdań.
Z faktami nie będę polemizował, przyjdzie mi żyć z dwiema wzajemnie sprzecznymi definicjami. EOT
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

:shock:
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

macike pisze:SJP podaje tę samą definicję dla zarówno LUB, jak i ALBO: spójnik wyrażający możliwą wymienność albo wzajemne wyłączanie się zdań lub części zdań.
Zaraz, zaraz, ja nie polemizuję z lub i albo bo to synonimy, ja polemizuję z Twoim twierdzeniem o LUB i ORAZ!

Lub i albo to oczywiste synonimy, ale nie LUB i ORAZ!

A tak na zakończenie (w odniesieniu do lekcji polskiego na której tak uczyli) zapytałem mojej żony - polonistka i pedagog z wykształcenia - LUB nie ma prawa zawierać się w ORAZ - to kompletnie inne znaczeniowo słowa, i raczej się wykluczają.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

Tommy pisze:A tak na zakończenie (w odniesieniu do lekcji polskiego na której tak uczyli) zapytałem mojej żony - polonistka i pedagog z wykształcenia - LUB nie ma prawa zawierać się w ORAZ - to kompletnie inne znaczeniowo słowa, i raczej się wykluczają.
Po pierwsze nie LUB w ORAZ, ale ORAZ w LUB.
No i na zakończenie zapytaj jeszcze nie polonistę - który poda Ci rozumienie zgodne z przytoczonym za SJP (pomijając co ja pamiętam ze szkoły) - ale kogoś, kto otarł się o logikę matematyczną. Tam LUB zdefiniowane jest inaczej niż w SJP, nie ma wzajemnego wykluczania się. To naprawdę sprawdzić równie łatwo, jak zajrzeć do SJP.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Królik »

Dodam że jestem prawnikiem i to co piszę ma zastosowanie (a przynajmniej powinno mieć) językowe którego sobie przecież nie wymyśliłem. LUB różni się od ALBO właśnie tym że zawiera w sobie ORAZ tzw. alternatywa łączna i rozłączna.
Jak dla mnie EOT, zwłaszcza że autor gry (tłumaczenia) też mógł być z logiką na bakier :wink:
furion
Posty: 72
Rejestracja: 26 lis 2007, 21:15
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: furion »

A ja mam takie krótkie pytanie, mozna w dowolnej chwili - dowolnie przemieszczać zwierzeta??
Oczywiście zachowując zasad ilości i rasy.
Człowiek człowiekowi .... człowiekiem
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Agricola

Post autor: LostLukas »

furion pisze:A ja mam takie krótkie pytanie, mozna w dowolnej chwili - dowolnie przemieszczać zwierzeta??
Oczywiście zachowując zasad ilości i rasy.
Oczywiście.
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

Tommy pisze:Ok, to znowu ja :D kilka pytań:

1. Kiedy na karcie akcji jest już powiedzmy 3 owce, a ja mam już tylko np. miejsce w domku dla jednej owcy (pomijając kwestie zaszlachtowania wcześniej zwierząt) czy można wybrać tą kartę/akcję i po prostu wziąć tyle ile nam się mieści a reszta wraca do ogólnych zasobów?
Możesz też resztę wrzucić do pieca i zrobić z nich żarcie. Ja czasem jak nie mam miejsca i widzę 6 owieczek to je biorę i przerabiam na fastfood. Do zasobów ogólnych szkoda wrzucać...
12' inches and single
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

Styku pisze:
Tommy pisze:Ok, to znowu ja :D kilka pytań:

1. Kiedy na karcie akcji jest już powiedzmy 3 owce, a ja mam już tylko np. miejsce w domku dla jednej owcy (pomijając kwestie zaszlachtowania wcześniej zwierząt) czy można wybrać tą kartę/akcję i po prostu wziąć tyle ile nam się mieści a reszta wraca do ogólnych zasobów?
Możesz też resztę wrzucić do pieca i zrobić z nich żarcie. Ja czasem jak nie mam miejsca i widzę 6 owieczek to je biorę i przerabiam na fastfood. Do zasobów ogólnych szkoda wrzucać...
O, to ciekawe. Czyli mogę teoretycznie je wziąć, pomimo tego, że nie mam dla nich miejsca (na to już odpowiedziano) i zabić zanim jeszcze będę je musiał zmieścić w swoich zagrodach? W sumie to ułatwienie - ale ja od początku nie lubiłem w ogóle tej opcji - jak nie masz miejsca to nie bierz zwierząt na które Cię nie stać (miejscowo), no ale jak można, to można.

PS. W ogóle moje towarzystwo pokochało Agricolę na ostatnim wyjeździe sylwestrowo-planszówkowym, ale jedno co nas rozwala - zazwyczaj wygrywa u nas osoba mająca sporo poniżej 30 punktów (magiczna liczba to chyba 24). Gramy (podobno) słabszą talią - E - nie chodzi o poziom skomplikowania, ale jakieś dodatkowe mocniejsze efekty w następnych taliach, ale gdzie nam do osób które na tym forum opowiadały o wynikach zbliżonych do 100.........?

Wiem, że to gra optymalizacyjna i po ca. 5-6 partiach to się jej jeszcze uczymy, ale pomimo różnych planów jakie człowiek w głowie sobie układa, to osiąganie wyników powiedzmy 70-80, czy te mityczne 100 wydaje się czystym science-fiction (to nie tak, że ja komuś nie wierze, że ma takie wyniki, po prostu jestem skłonny się zakładać, że ja takiego czegoś w życiu nie osiągnę).
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Agricola

Post autor: konev »

Tommy pisze: Wiem, że to gra optymalizacyjna i po ca. 5-6 partiach to się jej jeszcze uczymy, ale pomimo różnych planów jakie człowiek w głowie sobie układa, to osiąganie wyników powiedzmy 70-80, czy te mityczne 100 wydaje się czystym science-fiction (to nie tak, że ja komuś nie wierze, że ma takie wyniki, po prostu jestem skłonny się zakładać, że ja takiego czegoś w życiu nie osiągnę).
Na tyle na ile ja się orientuje to punktacja w okolicach 100 odnosi się do gry w 1 osobę.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

Tommy pisze:Wiem, że to gra optymalizacyjna i po ca. 5-6 partiach to się jej jeszcze uczymy, ale pomimo różnych planów jakie człowiek w głowie sobie układa, to osiąganie wyników powiedzmy 70-80, czy te mityczne 100 wydaje się czystym science-fiction (to nie tak, że ja komuś nie wierze, że ma takie wyniki, po prostu jestem skłonny się zakładać, że ja takiego czegoś w życiu nie osiągnę).
Wynik 70-80-100 pkt. są możliwe w grze 1-osobowej.
Normalnie (z talią E lub I) wygrywa ktos majacy >40pkt. Rzadko >30pkt.
Wynik <30pkt. jest uwazany za slaby (dlatego dziwie sie, ze zwyciezca u was ma max. 24 pkt. :) ).
Nawet bez zadnej talii zwyciezca ma zawsze >30pkt.

Musicie cwiczyc dalej ;-)

[dodatek pocztowka nieco zmienia - z jej uzyciem da sie osiagnac >70pkt. w grze 5-osobowej]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola

Post autor: Vilk »

Do tej pory w moim towarzystwie zawsze wygrywała osoba, której udało się przeprowadzić w miarę równomierny rozwój gospodarstwa (wszystkiego po trochu). Przedwczoraj było zupełnie inaczej. Był Wielki Owczarz (chyba z pięć kart pomocników i usprawnień wspierających hodowlę, zwłaszcza owiec), Chomik (piętrzące się stosy zasobów, zwłaszcza gliny), Oracz (pola, pola i jeszcze więcej pól) oraz ja - nijaki taki. Dość powiedzieć, że na końcu gry nie miałem zboża, marchewek, zaoranych pól, tylko po jednym zwierzaku każdego rodzaju, a puste pola na mojej planszy wzbudzały niepokój. Okazało się jednak, że cztery kamienne izby+dom z muru pruskiego+córka przywódcy+studnia zapewniły mi zwycięstwo o dobre 10 pkt. nad kolejnym graczem (miałem chyba 38 pkt.).
Miłe odkrycie nowych możliwości :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

jax pisze: Wynik 70-80-100 pkt. są możliwe w grze 1-osobowej.
Normalnie (z talią E lub I) wygrywa ktos majacy >40pkt. Rzadko >30pkt.
Wynik <30pkt. jest uwazany za slaby (dlatego dziwie sie, ze zwyciezca u was ma max. 24 pkt. :) ).
Nawet bez zadnej talii zwyciezca ma zawsze >30pkt.
No to sporo wyjaśnia! Wiesz, my graliśmy kilka raz i na razie próbujemy coś kombinować, np. jakoś nikt nie idzie bardzo w duże usprawnienia (tylko kuchnia i palenisko) a reszta tez jest fajna - typu studnia bodaj z 4 punktami. Generalnie uczymy się na razie i rozpoznajemy co i jak. No i fakt, że 24 jest najczęstszym wynikiem.
jax pisze: Musicie cwiczyc dalej ;-)
No to, to ja wiem :D - i to dużo! Miewamy wyniki jak na razie słabe i zdajemy sobie z tego sprawę. 24-27 punktów to raczej porażka, a dzięki całej masie minusów zdarza się poniżej 20 :oops: - ja miałem w ostatniej rozgrywce 18 chyba.......
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Agricola

Post autor: LostLukas »

Tommy pisze:(...)np. jakoś nikt nie idzie bardzo w duże usprawnienia (tylko kuchnia i palenisko)(...)
U nas bardzo podobnie, może ktoś czasami buduje jakiś piec, ale koszykarnia/garncarnia były u nas użyte tylko raz (mam za sobą 24 rozgrywki, zaznaczam, że większość z nich były to dwuosobowe partie, wszystkie w wariancie familijnym).

Czy ktoś korzysta z tych kart?
Może dopiero z kartami małych usprawnień/pomocników bardziej opłaca się je budować?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

LostLukas pisze:
Tommy pisze:(...)np. jakoś nikt nie idzie bardzo w duże usprawnienia (tylko kuchnia i palenisko)(...)
U nas bardzo podobnie, może ktoś czasami buduje jakiś piec, ale koszykarnia/garncarnia były u nas użyte tylko raz (mam za sobą 24 rozgrywki, zaznaczam, że większość z nich były to dwuosobowe partie, wszystkie w wariancie familijnym).

Czy ktoś korzysta z tych kart?
Może dopiero z kartami małych usprawnień/pomocników bardziej opłaca się je budować?
Tak. Na spotkaniach na Politechnice jeden z graczy (zazwyczaj to on wygrywa) bardzo lubi studnię i jak ich nazywa "pożeraczy" (że niby jedzą glinę, trzcinę czy drewno), czyli te końcowe duże usprawnienia. Sam mając dobre karty pod zboże i pieczenie chleba korzystałem raz z pieca. Tak, że możliwości na pewno są. Kwestia tylko na co się nastawić i co robią inni.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

Koszykarnia/garncarnia/stolarnia to podstawa :) Akurat dwuosobowa familijna wersja jest mocno specyficzna, ale jak dobrze pojdzie to pokaze Ci na slowacji do czego sluza te usprawnienia i jak zdobyc >40 pkt ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: zephyr »

Grałem w sylwestra - koszykarnia i stolarnia uratowały mi życie, dosłownie.
Sporo początkujących graczy, nikt nie rozwinął sensownej produkcji żywności, więc z wyżywieniem w ostatnich turach było ciężko, ale stolarnia + koszykarnia to 5 żarcia za 2 surowce i bez akcji, o bonusowych punktach na koniec nie wspominając.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ