pomoc w wyborze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

pomoc w wyborze

Post autor: eien »

Hej:) Planuje "uzbroić" się w kilka nowych gier i mam niemały problem w wyborem dlatego pozwolę sobie Was poprosić o pomoc.

Na początek szukam jakiejś gry dla 2 osób (może być i na więcej, ale najważniejsze by dobrze grało się we 2). Najważniejsze by gra się zbyt szybko nie nudziła, by rozgrywki nie wyglądały podobnie, a dany ruch nie pociągał prawie zawsze tej samej odpowiedzi przeciwnika.Dodatki mogę dokupić, ale raczej nie w najbliższej przyszłości. Gry typowo logiczne odpadają, zależy nam na jakiejkolwiek fabule(wojny współczesne czy związane z kosmosem odpadają).
Moje propozycje to:
Mr. Jack
Blue Moon
Lord of the Rings - The Confrontation
Osadnicy z Catanu-Karciana (grałam w planszówkę, szybko się Nam znudziła i troszkę odpychała losowość)

Co o tym sądzicie?

Następną grą jaką szukam jest propozycja dla 2-5 graczy. Najważniejsze by dobrze chodziła na 3-4 graczy, bo taka liczba graczy zdarza się najczęściej.
Gra ta musi mieć łatwe w wytłumaczeniu zasady, gdyż gramy z różnymi osobami, a z racji, że są to głównie osoby grające w planszówki baardzo sporadycznie, takie by się podobały również nowicjuszom.
Dobrze byłoby gdyby losowość nie była zbyt wielka oraz by osoba zaczynająca nie była ustawiona z góry na lepszej pozycji w porównaniu do reszty. Plusem również byłoby gdyby w połowie gry nie było już widać, że ktoś np nie ma szans na wygraną, a inna osoba natomiast wygraną ma w kieszeni. Bardzo ważne jest by rozłożenie gry nie było bardzo czasochłonne, szczególnie gdy wyciągamy grę tylko na jedną partie.
Zainteresowały mnie gry:
Small World(chwilowo najbardziej mnie przekonuje)
Cytadela
Munchkin
Szogun
Samuraj
Senji

Co do trzech ostatnich nie jestem pewna czy całkowicie spełniają moje kryteria, więc tu proszę o ewentualne wyprostowanie. Oczywiście propozycje innych gier równiez będą mile widziane, jednak dobrze by były w podobnym lub mniejszym przedziale cenowym.

I już ostatnie pytanie. Czy polecicie jakąś karciankę typu 6!bierze, ale nie ten tytuł? W 6!bierze grałam wielokrotnie(znajoma posiada), jednak nie mam jej w swoim zbiorze i zastanawiam się czy warto samej kupić tę grę cy poszukać czegoś innego w podobnym typie... Na razie znalazłam jedynie "No merci"


Z góry wielkie dzięki
Ostatnio zmieniony 12 sie 2010, 11:19 przez eien, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: pomcoc w wyborze

Post autor: pan_satyros »

eien pisze: Na początek szukam jakiejś gry dla 2 osób (może być i na więcej, ale najważniejsze by dobrze grało się we 2). Najważniejsze by gra się zbyt szybko nie nudziła, by rozgrywki nie wyglądały podobnie, a dany ruch nie pociągał prawie zawsze tej samej odpowiedzi przeciwnika.Dodatki mogę dokupić, ale raczej nie w najbliższej przyszłości. Gry typowo logiczne odpadają, zależy nam na jakiejkolwiek fabule(wojny współczesne czy związane z kosmosem odpadają).
[...]
Mr. Jack
(Dobra pozycja, ale raczej nie do częstego grania, gdyż może się znudzić, popaść w schematy ;) Sam posiadam jestem zadowolony, ale kupiłem ją mając już bazę innych tytułów, raczej jako przerywnik.)
Lord of the Rings - The Confrontation (Deluxe)
(Wspaniały tytuł, jedna z najlepszych, dość szybkich gier na 2 graczy, warto zainwestować. Gra daje sporo możliwości i trzyma w napięciu do samego końca.)
Z moich propozycji:

At the Gates of Loyang
Nasze ostanie odkrycie, gramy niemal codziennie, gra daje szeroki wachlarz zagrań i 'combosów'.
Warhammer: Inwazja
napisano o niej już chyba wszystko, więc odsyłam (dodatki nie są konieczne, ale kuszą)
Wikingowie
Aktualnie można dostać za bezcen (39 zł w CyberGame), gra świetnie działa na 2 graczy, a dzięki zastosowanej mechanice szybko się nie znudzi.
eien pisze: Następną grą jaką szukam jest propozycja dla 2-5 graczy. Najważniejsze by dobrze chodziła na 3-4 graczy, bo taka liczba
Zainteresowały mnie gry:
Small World(chwilowo najbardziej mnie przekonuje)
(POLECAM, kopalnia grywalności, dużo dobrych dodatków, nic tylko KUPOWAĆ)
Cytadela
(Idealna na spotkania ze znajomymi, z tym, że chyba dość trudno dostępna na dzień dzisiejszy)
Munchkin
(również przyjemny filerek, ale mając inne do wyboru, odłożył bym zakup na dalszy plan)
Szogun
(raczej odpada, jest trochę zasad, poza tym nie każdemu mechanika i klimat mogą przypaść do gustu)
Samuraj
(to gra mocno matematyczna, niewiele tu klimatu; jednakże w swej kategorii jest wyjątkowo dobra, ma proste zasady, świetnie się skaluje)
Polecam również:

Age of Empires 3
Zasady są klarowne, do wytłumaczenia w 1 turę, sama gra jest bardzo emocjonująca, przy tym działa dobrze w każdym składzie.
Stone Age
Jedna z najlepszych gier, by zarazić znajomych nowoczesnymi planszówkami. Zasady są klarowne i proste, gra nie faworyzuje 1 gracza, zawiera niewielki element losowy co przy Twoich wymogach zaliczyłbym na plus)
Carcassone: Big Box 2
Gry raczej nie trzeba opisywać, polecam ją w tym wydaniu, gdyż sama podstawka na niewiele by się zdała. Resztę wymogów spełnia. Moja opinia : http://www.planszomania.pl/profil/pan_satyros/
Cyclades
O grze wiele już było powiedziane odsyłam do mojej opinii tutaj: http://www.planszomania.pl/profil/pan_satyros/
Saint Petersburg
Spełnia wszystkie wymogi, więcej do poczytania an forum i w recenzjach


Wszystkie gry, które poleciłem, lub o których się wypowiedziałem posiadam. Jeśli chciałbyś jakąś zobaczyć "na żywo" lub wypytać napisz PM, możemy pogadać na Skype.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: pomcoc w wyborze

Post autor: SeeM »

eien pisze:Zainteresowały mnie gry:
Small World(chwilowo najbardziej mnie przekonuje)
Cytadela
Munchkin
Szogun
Samuraj
Senji
Z tych gierek to Munchkin szybko się znudzi jak będziecie go długo katować. Można się pośmiać jak się widzi karty pierwszy raz i tyle, nie jest bardzo wypasiony.

Cytadela ma najlepszy "rozstrzał" ilości graczy. Miałem partie dwu-trzy-cztero-pięcio-sześcio-siedmio-ośmioosobowe i do sześciu jest świetnie, ale mechanika pozwala na więcej i się grało. Trochę losowo się robi, ale działa.

Szohun i Small World są raczej drogie i to są długie partie. Jeśli dopiero szukasz tej właściwej gry, to spore ryzyko.

Zamiast 6 bierze to Fasolki, albo Sabotażysta. Podobna lekkość gry, a Sabotażysta jest nienudzący się, bo gra nie tyle zależy od mechaniki co osobowości i nastroju grających.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: pomcoc w wyborze

Post autor: pan_satyros »

SeeM pisze: Szohun i Small World są raczej drogie i to są długie partie. Jeśli dopiero szukasz tej właściwej gry, to spore ryzyko.
.
Czy ja wiem czy aż tak drogie ? http://www.cybergame.pl/Small_World-129.html
Co do długości, właśnie skończyliśmy rozgrywkę w 3 osoby, zajęła dokładnie 1h (a nikt się specjalnie nie spieszył). Więc nie jest to gra przesadnie długa.
Poza tym tury są dość emocjonujące, a na planszy ciągle sporor się dzieje, więc nie sposób się nudzić.
Jak wspominałem ostatnio wyszedł świetny dodatek "Tales & Legends", który znacząco urozmaica rozgrywkę, zaś rozszerzenia wprowadzające nowe rasy i umiejętności można kupić w ww sklepie za 29 zł od sztuki więc wydaje mi się, że warto.
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: pomoc w wyborze

Post autor: eien »

pan_satyros pisze:Age of Empires 3
Zasady są klarowne, do wytłumaczenia w 1 turę, sama gra jest bardzo emocjonująca, przy tym działa dobrze w każdym składzie.
Stone Age
Jedna z najlepszych gier, by zarazić znajomych nowoczesnymi planszówkami. Zasady są klarowne i proste, gra nie faworyzuje 1 gracza, zawiera niewielki element losowy co przy Twoich wymogach zaliczyłbym na plus)
Carcassone: Big Box 2
Gry raczej nie trzeba opisywać, polecam ją w tym wydaniu, gdyż sama podstawka na niewiele by się zdała. Resztę wymogów spełnia. Moja opinia : http://www.planszomania.pl/profil/pan_satyros/
Cyclades
O grze wiele już było powiedziane odsyłam do mojej opinii tutaj: http://www.planszomania.pl/profil/pan_satyros/
Saint Petersburg
Spełnia wszystkie wymogi, więcej do poczytania an forum i w recenzjach
Carcassone już posiadam, zaś AoE trochę chłopaka odrzuca ilość figurek. No i przez to raczej bardzo rozciąga się w czasie rozkładanie i chowanie gry.

Cyclades wygląda bardzo ciekawie, jednak obawiam się, że ilość elementów bardzo wydłuzy grę.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: pomoc w wyborze

Post autor: Dabi »

Carcassone już posiadam, zaś AoE trochę chłopaka odrzuca ilość figurek. No i przez to raczej bardzo rozciąga się w czasie rozkładanie i chowanie gry.

Cyclades wygląda bardzo ciekawie, jednak obawiam się, że ilość elementów bardzo wydłuzy grę.
Akurat na starcie figurek używa się mało w AoE III ich przybywa z czasem a samo rozkładanie gry nie jest długie.

Co do Cyklad to absolutnie rozkładanie gry i jej składanie nie jest długotrwałą czynnością.

Gotowy układ planszy rozłożenie 2 figurek żołnierzy i 2 statków na gracza. Wylosowanie tabliczek z bogami na pierwszą turę. Położenie kart kapłanów i filozofów. Potasowanie talii istot i wylosowanie pierwszej z nich.

To jest bardzo szybko.

Wszystkie elementy mają swoje miejsce na planszy i przez to wszystko jest bardzo przejrzyste.

Nie trzeba się bać rozkładania.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: pomoc w wyborze

Post autor: pan_satyros »

Dabi mnie uprzedził, ale chciałem napisać dokładnie to samo ;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: pomoc w wyborze

Post autor: konev »

No muszę się nie zgodzić co do czasu rozkładania AoE III. Wyjęcie wszystkich figurek, posortowanie ich i ułożenie w piękne rzędy i grupy zajmuje wszystkim graczom BARDZO dużo czasu ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: pomoc w wyborze

Post autor: pan_satyros »

konev pisze:No muszę się nie zgodzić co do czasu rozkładania AoE III. Wyjęcie wszystkich figurek, posortowanie ich i ułożenie w piękne rzędy i grupy zajmuje wszystkim graczom BARDZO dużo czasu ;).
1. jak się ma porządek w pudełku nie trzeba nic sortować, chyba że po rozgrywce ktoś pakuje wszytko do 1 wora.
2. Po co układać piękne rządki, skoro co chwilę będziemy to dokładać to odkładać jednostki... wystarczy wysypać na kilka kupek, ba w ogóle nie trzeba figurek sortować na typy, każdy gracz dostaje swój kolor, wysypuje, a w trakcie gry dobiera odpowiednie i tyle.
Przygotowanie gry to przy porządku w pudełku, góra 5-7 minut.
(rozłożyć planszę, wyłożyć statki obok, dać graczom figurki w ich kolorze, dać graczom walutę, wyłożyć 3 stosy budynków obok planszy , wyłożyć żetony zasobów obok planszy)
W cykladach czas rozłożenia jest podobny.
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomoc w wyborze

Post autor: wicked »

W Samuraju fabuła właściwie nie istnieje, a gra jest bardzo abstrakcyjna. Nie wiem, jak we Władcy Pierścieni-konfrontacji, ale obawiam się, że skoro autorem jest Knizia, może być podobnie. Ja osobiście nie przepadam za tym projektantem, ponieważ jego gry (w które grałem) są dla mnie zbyt suche, wyprane z jakiegokolwiek klimatu. Zapoznaj się z jakąś recenzją Samuraja albo rzuć okiem na instrukcję i sama oceń, czy taki typ zabawy Ci odpowiada.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: pomoc w wyborze

Post autor: pan_satyros »

wicked pisze:W Samuraju fabuła właściwie nie istnieje, a gra jest bardzo abstrakcyjna. Nie wiem, jak we Władcy Pierścieni-konfrontacji, ale obawiam się, że skoro autorem jest Knizia, może być podobnie. Ja osobiście nie przepadam za tym projektantem, ponieważ jego gry (w które grałem) są dla mnie zbyt suche, wyprane z jakiegokolwiek klimatu. Zapoznaj się z jakąś recenzją Samuraja albo rzuć okiem na instrukcję i sama oceń, czy taki typ zabawy Ci odpowiada.
Nic bardziej mylnego, Konfronatcja to akurat najbardziej klimatyczna gra Knizi i czasem dziw, ze to on jest jej autorem.
umiejętności postaci dobrane są bardzo "książkowo" (np, Boromir może się poświęcić, by zniszczyć jednostkę wroga, Balrog niszczy automatycznie gdy stanie na Morii, Sam dostaje power do ataku gdy stoi na polu wraz z Frodem, Legolas kosi latające jednostki itp.), a sama rozgrywka ma świetny klimat ciągłego niepokoju.
Co do Samuraja, zgadzam się czysta, lecz bardzo dobra mechanika, w estetycznej oprawie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: pomoc w wyborze

Post autor: garg »

pan_satyros pisze:
wicked pisze:W Samuraju fabuła właściwie nie istnieje, a gra jest bardzo abstrakcyjna. Nie wiem, jak we Władcy Pierścieni-konfrontacji, ale obawiam się, że skoro autorem jest Knizia, może być podobnie. Ja osobiście nie przepadam za tym projektantem, ponieważ jego gry (w które grałem) są dla mnie zbyt suche, wyprane z jakiegokolwiek klimatu. Zapoznaj się z jakąś recenzją Samuraja albo rzuć okiem na instrukcję i sama oceń, czy taki typ zabawy Ci odpowiada.
Nic bardziej mylnego, Konfronatcja to akurat najbardziej klimatyczna gra Knizi i czasem dziw, ze to on jest jej autorem.
umiejętności postaci dobrane są bardzo "książkowo" (np, Boromir może się poświęcić, by zniszczyć jednostkę wroga, Balrog niszczy automatycznie gdy stanie na Morii, Sam dostaje power do ataku gdy stoi na polu wraz z Frodem, Legolas kosi latające jednostki itp.), a sama rozgrywka ma świetny klimat ciągłego niepokoju.
Co do Samuraja, zgadzam się czysta, lecz bardzo dobra mechanika, w estetycznej oprawie.
Popieram w pełnej rozciągłości. Mam dokładnie takie same wrażenia.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: pomoc w wyborze

Post autor: srokaplotkara »

Ja osobiście polecam Osadników karcianych. No cóż... losowość również i tu występuje ale gra się naprawdę elegancko. Ciekawa i praktycznie zawsze urozmaicona rozgrywka.
Awatar użytkownika
Pako
Posty: 211
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:42
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 32 times
Been thanked: 2 times

Re: pomoc w wyborze

Post autor: Pako »

W kwestii gry 2 osobowej dawno nie zauroczyło mnie coś bardziej niż ostatnio karcianka Warhammer: Inwazja. Dlatego polecam i Tobie. Powinna spełniać Twoje wymagania, klimatem kipi, wspaniała oprawa, mnóstwo strategii no i gra się dość szybko. Powtarzalność nie wchodzi w grę a jakby tego było mało to dodatków sporo.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: pomoc w wyborze

Post autor: Lucf »

"Dobrze byłoby gdyby losowość nie była zbyt wielka oraz by osoba zaczynająca nie była ustawiona z góry na lepszej pozycji "

na 3-4 osoby Osadnicy lub/i Ticket To Ride [wsiąść do pociągu] w 100% spełnia Twoje oczekiwania. W 100! :)
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: pomoc w wyborze

Post autor: Targowo.Istore »

Jeżeli ma to być gra na 2 osoby,to stanowczo odradzam Samuraja,co prawda konfrontacji jest sporo,ale sam klimat i długość rozgrywki nie przekonują mnie do siebie. Osadnicy sa z kolei nudni po jakimś czasie,chociaż czas rozgrywki o wiele dłuższy. Jeżeli lubisz strategię w oparciu o klimat fantasy to również polecam Warhammera Inwazje w polskim wydaniu.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: pomoc w wyborze

Post autor: srokaplotkara »

Targowo.Istore pisze:(...)Osadnicy sa z kolei nudni po jakimś czasie,chociaż czas rozgrywki o wiele dłuższy.
Jak GALAKTA wyda dodatki po polsku to wówczas Osadnicy chyba się nie znudzą :)
Raz na jakiś czas wracam do tej gry (1-2x w miesiącu), ale jak tylko ją rozkładam, to z przyjemnością zasiadam do gry.
ODPOWIEDZ