Grand Cru

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Grand Cru

Post autor: cezaras »

miałem już nie kupować nic do Świąt, ale nie wytrzymałem :) mam Grand Cru :)
Jutro gram - jeszcze raz patrzę na instrukcję (bo nie ma nic gorszego niż tłumaczący, nie znający reguł) i taka wątpliwość mnie naszła:

z instrukcji wynika, że w licytacji mogę dowolnie przebijać i nie muszę nic kupować...
tzn. że np. inny gracz licytuje kafelek za 3, to sobie przeprowadzam szybką analizkę: jeśli uważam, że opłaca się dać 4 -> to daję. Jak nie to daję 6 z założeniem, że MOGĘ potem kupić ten kafelek, ale nie muszę (czyli przyblokowałem gościa :) ).
czy to w praktyce nie przekłada się na fakt, że każdy kafelek będzie kosztował 7 franków??
bo mój przeciwnik zrobi dokładnie to samo ...

Gdyby tak na koniec rundy trzeba byłoby
a) kupić za wylicytowaną kwotę
b) zapłacić np. 2 franki "wadium" za nie kupienie kafelka, na którego wygrało się licytację

to by się jakoś kleiło. Ale takiego zapisu nie widzę...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Grand Cru

Post autor: adikom5777 »

Możesz w ramach swojej jednej akcji wziąć udział w licytacji i przebić dowolną ilość kafelków (oczywiście może być max tyle licytowanych kafelków ile jest graczy). Weź jednak pod uwagę, że przebijanie kosztuje Cię jedną akcję. Więc jeśli będziesz zawsze pobijał, kiedy nadejdzie Twoja kolej, to nie będziesz mógł zrobić zbiorów, sprzedaży, podniesienia cen, itd.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Cru

Post autor: cezaras »

zdecydowanie nie (i to 2 razy)

primo: zapis, że mogę przebić dowolną ilość kafelków pojawia się tylko w jednej polskiej wersji instrukcji - i moim zdaniem jest wynikiem błędnego tłumaczenia. w wersji angielskiej jest zapis, że możesz jednocześnie uczestniczyć w wielu aukcjach. podobnie jest również w "rebelowej" wersji instrukcji...

secundo: na początku nie masz innych akcji. Dopóki nie kupisz chociaż jednego kafelka, zostaje Ci przebijanie lub pass (i oba wyjścia są słabe jeżeli ktoś defensywnie licytuje 6 - albo przepłacasz, albo oddajesz tę rundę zostając bez kafelków)

a dodatkowo: owszem - nie będę miał akcji - ale przeciwnik też nie (zalicytował i jego licytacja poszłą w piach, bo ja go blokuję :lol: )
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Grand Cru

Post autor: ja_n »

Akcji w tej grze jest dramatycznie, naprawdę dramatycznie mało. U nas w każdej rundzie znalazł się ktoś, komu nie zależało na przeciąganiu rundy i kończył ją tak szybko jak to możliwe. Więc każdy miał około 4 akcji na rundę nie starczyło nawet na eksploatację winnicy, a co dopiero mówić o rozwoju. cztery akcje wystarczą, żeby zebrać 3 kostki i sprzedać jedną partię wina. A gdzie tu myśleć o podbijaniu ceny, licytowaniu nowych krzaczków albo usprawnień. Podbijanie ceny na licytacji kosztuje akcję, raczej nikt nie będzie jej marnował na szkodzenie jednemu z przeciwników. Ponieważ licytacji może być tyle ilu graczy, raczej każdy będzie zajmował się swoimi sprawami, ew. kupował od razu za 7 (to najpewniejsze, ale zarzyna ekonomię gry).
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Cru

Post autor: cezaras »

dzięki,
czuję się (prawie) uspokojony- widzę, że im dalej w las, tym nie ma czasu na blokowanie (zresztą teraz już wyczytałem podobne opinie na BGG)

cały czas mój niepokój dotyczy pierwszego roku, kiedy de facto nie mamy wiele do zrobienia - przynajmniej dopóki nie mamy chociażby jednego kafelka... ale może taki urok tej gry, że pierwsza winorośl bedzie kosztowala 7 co by sie nie działo :)
(pewno można tez to fabularnie uzasadnić, że pierwsza inwerstychja w ziemię to koniecznośc nabycia iluś tam narzędzi / urządzeń itp., więc na pewno będzie to droższe. Z czasem mozna czekac na "okazję" )
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: mst »

Czy dobrze rozumiem, że jeśli rok kończy się w wyniku spasowania przez wszystkich graczy oprócz jednego gracz, który nie spasował wykonuje ostatnie dwie akcje jedna po drugiej(czyli interpretacja, że koniec roku uruchomił w takim przypadku gracz, który jako "n-1"-szy spasował jest prawidłowa) ?
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: Pająk »

mam jeszcze pytanie.. czy coś dzieje się z niezebranymi winogronami z pola? nigdzie nie mogę tego znaleźć - czyli możliwa jest sytuacja, że potem ma się na jednym polu kilka znaczników winogron?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Grand Cru

Post autor: ja_n »

Pająk pisze:mam jeszcze pytanie.. czy coś dzieje się z niezebranymi winogronami z pola? nigdzie nie mogę tego znaleźć - czyli możliwa jest sytuacja, że potem ma się na jednym polu kilka znaczników winogron?
Te winogrona gniją i przepadają. Ostatnia szansa dla nich, to przerobienie na sok w akcji specjalnej po Festiwalu Win - jeśli na nią się nie załapią, to przepadły. Właśnie dlatego tak bardzo brakuje akcji w tej grze.
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: Pająk »

wielkie dzięki za tak szybką odpowiedź.. na marginesie gdzie to jest w instrukcji napisane? bo, że przejrzałe wino się psuje to znalazłem, ale nic o winogronach :(

PS.. mam: "Jeśli na kafelku jest niezebrana kostka, nie dodaje się drugiej kostki"
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Cru

Post autor: cezaras »

mst pisze:Czy dobrze rozumiem, że jeśli rok kończy się w wyniku spasowania przez wszystkich graczy oprócz jednego gracz, który nie spasował wykonuje ostatnie dwie akcje jedna po drugiej(czyli interpretacja, że koniec roku uruchomił w takim przypadku gracz, który jako "n-1"-szy spasował jest prawidłowa) ?
hm, moim zdaniem interpretacja, ze pasujący n-1 uruchamia koniec roku jest ok,
ale nie rozumiem dlaczego wykonuje ostatnie dwie akcje.
Teraz nie mam przed sobą instrukcji angielskiej, ale w tej co mam (i nie pamiętam, żeby gdzieś było inaczej) widzę zapis:
"każdy z graczy (oprócz tego, który uruchomił koniec roku i tych, którzy spasowali) może wykonać po jeszcze jednej akcji"
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: mst »

Ktoś wykonał akcję po czym wszyscy przeciwnicy spasowali co uruchomiło procedurę końca roku (zakładamy, że butelka jest już na skrajnym prawym liściu) i ten, któy ostatni wykonał akcję może teraz wykonać jeszcze jedną czyli w sumie wykonał dwie akcje pod rząd :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Grand Cru

Post autor: ja_n »

Tak, też tak bym to interpretował. Ale to bardzo mało prawdopodobny scenariusz. Nie wyobrażam sobie że ktoś mógłby spasować w tej grze. Może pod koniec rozgrywki, ale przecież zawsze jest jeszcze coś do zebrania z pola (jeśli nie, to znaczy że procedura końca roku już się zaczęła). Może jedynie gdy ktoś nie przewidział kasy na wszystkie zbiory i nie ma za co zebrać kostek...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Grand Cru

Post autor: adikom5777 »

cezaras pisze: primo: zapis, że mogę przebić dowolną ilość kafelków pojawia się tylko w jednej polskiej wersji instrukcji - i moim zdaniem jest wynikiem błędnego tłumaczenia. w wersji angielskiej jest zapis, że możesz jednocześnie uczestniczyć w wielu aukcjach. podobnie jest również w "rebelowej" wersji instrukcji...
zdecydowanie masz rację :) Przepraszam za zamieszanie, dysponowałem tylko polską instrukcją z BGG. Po przeczytaniu angielskiej instrukcji stwierdzam, że przebicie w aukcji jest pojedynczym ruchem kończącym turę gracza. Natomiast można uczestniczyć w wielu aukcjach.
A na marginesie gra Wam się podoba?
ODPOWIEDZ