Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

tomb pisze: 10 lut 2024, 19:02 Ludzie dorabiają naklejki nie wiadomo po co. Do tej pory wszyscy radzili sobie bez opisów na żetonach i było dobrze.
Dokładnie! Kilka gier i znasz znaczenie żetonów na pamięć :wink: A ta gra ma bardzo silny syndrom "następnej gry", więc nauczenie się na pamięć zasad żetonów to szybki temat.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 887
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 275 times
Been thanked: 266 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Dako »

eveni pisze: 10 lut 2024, 19:41
tomb pisze: 10 lut 2024, 19:02 Ludzie dorabiają naklejki nie wiadomo po co. Do tej pory wszyscy radzili sobie bez opisów na żetonach i było dobrze.
Dokładnie! Kilka gier i znasz znaczenie żetonów na pamięć :wink: A ta gra ma bardzo silny syndrom "następnej gry", więc nauczenie się na pamięć zasad żetonów to szybki temat.
Nowe wydanie Zamków Burgundii traktuję jako swoisty "wytrych" do zainteresowania przyjaciół, znajomych, rodziny i pokazania jak wyglądają obecnie gry planszowe.
A naklejki na żetony mogą być takim dodatkiem aby pierwsza i kolejne rozgrywki były jak najmniej bezbolesne i proste.
bdm
Posty: 584
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 390 times
Been thanked: 65 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Moim zdaniem Zamki nie są grą rodzinną (pomijam oczywiście sytuację kiedy w rodzinie mamy geeków).
Osiem budynków i ich efekty plus dużo więcej kafli nauki to zbyt wiele żeby tak sobie zagrać z każdym i go generalnie nauczyć tej gry.
Samo nowe wydanie ładne wizualnie ale nie warte swojej ceny, grywalności w żaden sposób nie poprawia. Oczywiście IMO. :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Dako pisze: 11 lut 2024, 13:17 A naklejki na żetony mogą być takim dodatkiem aby pierwsza i kolejne rozgrywki były jak najmniej bezbolesne i proste.
Jak najbardziej szanuję Twoje podejście, dla mnie funkcję tłumaczenia żetonów świetnie spełnia karta pomocy (ale o gustach się nie dyskutuje :wink: ).
Luko_b
Posty: 210
Rejestracja: 19 sty 2020, 10:14
Has thanked: 153 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Luko_b »

eveni pisze: 11 lut 2024, 15:43 Jak najbardziej szanuję Twoje podejście, dla mnie funkcję tłumaczenia żetonów świetnie spełnia karta pomocy (ale o gustach się nie dyskutuje :wink: ).
To w zadnym wypadku nie jest kwesta gustu, to jest kwesta wygody (ewentualnie UX). Kwestia gustu jest wybor brzydkiej albo ladnej wersji. Just sayin.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 408 times
Been thanked: 505 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: rav126 »

Luko_b pisze: 11 lut 2024, 15:49 to jest kwesta wygody
W pełni się zgadzam - tłumaczyłem ostatnio grę grupie 4 osób - grają może że 3 razy do roku w planszówki (kiedy się spotkamy...) i pomimo tego, że im powiedziałem, że z z tyłu kafla są opisy to ANI RAZ nie zdarzyło się, żeby ktoś odwrócił kafel w tym celu. Każdy stwierdził że o wiele wygodniejsze jest zerknięcie na kartę pomocy niż odwracanie na planszy kafelków, sugerując przy okazji czym jesteśmy zainteresowani.
Więc popieram - to kwestia wygody - rezygnacja z odwracania kafli 🙂
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 983
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 359 times
Been thanked: 773 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Apos »

bdm pisze: 11 lut 2024, 13:39
Spoiler:
Moim zdaniem też nie jest grą dla początkującej rodziny, ale zgadzam się w pełni z @Dako.
Wygląd tej gry sprawia, że przechodnie i obserwatorzy przystają, pytają się co to za cudo i chcą w to zagrać. Poziom trudności oraz ilość zasad nie mają znaczenia.
rav126 pisze: 11 lut 2024, 16:04
Luko_b pisze: 11 lut 2024, 15:49
Spoiler:
Spoiler:
Na naszych spotkaniach planszowych identycznie. Każdy miał pod ręką tą kartę pomocy i na nią zerkał. Obracanie kafelka nie jest praktyczne.
Hrosskar
Posty: 356
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Hrosskar »

W ten weekend zagraliśmy z żoną 2 razy w edycję specjalną i już czekamy na kolejne okazje, żeby zagrać. W edycję big box zagraliśmy wcześniej kilka razy, dlatego też skusiłem się na edycję od AR i może dlatego nie mam takiego sentymentu do tej starej wersji. Edycja specjalna bardzo nam przypasowała - ogromny plus za planszę gracza, nakładkę, dzięki której heksy nie przemieszczają się (ja nie zauważyłem, żeby jakoś bardzo ta nakładka nie pokrywała się z planszą), napisy na spodniej stronie heksa, metalowe monety, większe heksy (zdecydowanie bardziej czytelne niż w big boxie), drewniane towary i wiele drobnych elementów.
Nie odczuwam mocnej presji na akrylowe heksy i resztę żetonów, niemniej jednak mocno się zastanawiam nad nimi z okazji reprintu :)
Jdn
Posty: 291
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 45 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Jdn »

Hrosskar pisze: 03 mar 2024, 15:59 W ten weekend zagraliśmy z żoną 2 razy w edycję specjalną i już czekamy na kolejne okazje, żeby zagrać. W edycję big box zagraliśmy wcześniej kilka razy, dlatego też skusiłem się na edycję od AR i może dlatego nie mam takiego sentymentu do tej starej wersji. Edycja specjalna bardzo nam przypasowała - ogromny plus za planszę gracza, nakładkę, dzięki której heksy nie przemieszczają się (ja nie zauważyłem, żeby jakoś bardzo ta nakładka nie pokrywała się z planszą), napisy na spodniej stronie heksa, metalowe monety, większe heksy (zdecydowanie bardziej czytelne niż w big boxie), drewniane towary i wiele drobnych elementów.
Nie odczuwam mocnej presji na akrylowe heksy i resztę żetonów, niemniej jednak mocno się zastanawiam nad nimi z okazji reprintu :)
Plastiki chyba nie dla mnie, za dużo z tym roboty, ale akryle odczucia błysk itd to jeszcze dodatkowy komponent który robi różnicę. Polecam podejść na jakąś większą imprezę gdzie w gablocie może będą te akryle. Uwielbiam je mieć w ręce i nimi się bawić myśląc nad ruchem. Ale niestety pewnie z czasem będą porysowane i stracą na blasku, ale tekturki też. Wtedy będę się cieszył że był to dobry zakup :D
Geny88
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2024, 21:33
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Geny88 »

Witam!
Mam takie pytanie: chcę kupić Zamki Burgundii BigBox ale zauważyłem że są dwa wydania różniące się nieco kolorem pudełka i opisem na odwrocie. Jedno wydanie jest od Rebel a drugie od Ravensburger. Czy te wydania się czymś różnią, czy po prostu ktoś przejął licencję po kimś ? Któreś wydanie jest nowsze? Chciałbym kupić grę z wszystkimi dodatkami oferowanymi w tym wydaniu.
Pozdrawiam
Vordi
Posty: 22
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Vordi »

Jeśli chcesz mieć prawie wszystko weź te fioletową wersje od Rebela. Tam masz wszystkie dodatki. Ale jeśli chcesz mieć wszystko to najlepsza jest wersja od Awaken Realms. Zawiera do do stek winnice którego nie ma w big boxie i nowy wariant solo. Ja polecam wersję do Awaken Realms. Swojego big boxa sprzedałem.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 322
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 228 times
Been thanked: 98 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: scraber »

Geny88 pisze: 09 maja 2024, 21:42 Witam!
Mam takie pytanie: chcę kupić Zamki Burgundii BigBox ale zauważyłem że są dwa wydania różniące się nieco kolorem pudełka i opisem na odwrocie. Jedno wydanie jest od Rebel a drugie od Ravensburger. Czy te wydania się czymś różnią, czy po prostu ktoś przejął licencję po kimś ? Któreś wydanie jest nowsze? Chciałbym kupić grę z wszystkimi dodatkami oferowanymi w tym wydaniu.
Pozdrawiam
Ravensburger przejał prawa do BigBoxa od Rebela (albo raczej je odzyskał, bo pierwotne nie-BigBoxowe wydania też były pod ich szyldem)
Wydanie Ravensburgera jest więc tym nowszym, ale poza logiem nie powinny się różnić.
Geny88
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2024, 21:33
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Geny88 »

Vordi pisze: 10 maja 2024, 00:20 Jeśli chcesz mieć prawie wszystko weź te fioletową wersje od Rebela. Tam masz wszystkie dodatki. Ale jeśli chcesz mieć wszystko to najlepsza jest wersja od Awaken Realms. Zawiera do do stek winnice którego nie ma w big boxie i nowy wariant solo. Ja polecam wersję do Awaken Realms. Swojego big boxa sprzedałem.
Myślałem o tej wersji od Awaken Realms ale cena trochę mniej pokonała choć prawie się zdecydowałem a skoro tam tylko dodatek robi różnicę plus te wszystkie upiększenia stwierdziłem że może najpierw sprawdzę tego BigBoxa czy w ogóle te zamki mi podejdą ale widząc dwie wersje BigBoxa to zrobił się kolejny mętlik. Ta bardziej fioletowa jest od Ravensburger.
samuraj1369
Posty: 437
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 160 times
Been thanked: 155 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: samuraj1369 »

Geny88 pisze: 10 maja 2024, 10:17
Vordi pisze: 10 maja 2024, 00:20 Jeśli chcesz mieć prawie wszystko weź te fioletową wersje od Rebela. Tam masz wszystkie dodatki. Ale jeśli chcesz mieć wszystko to najlepsza jest wersja od Awaken Realms. Zawiera do do stek winnice którego nie ma w big boxie i nowy wariant solo. Ja polecam wersję do Awaken Realms. Swojego big boxa sprzedałem.
Myślałem o tej wersji od Awaken Realms ale cena trochę mniej pokonała choć prawie się zdecydowałem a skoro tam tylko dodatek robi różnicę plus te wszystkie upiększenia stwierdziłem że może najpierw sprawdzę tego BigBoxa czy w ogóle te zamki mi podejdą ale widząc dwie wersje BigBoxa to zrobił się kolejny mętlik. Ta bardziej fioletowa jest od Ravensburger.
Po wersji od Aweken Realms wróciłem z powrotem do BigBoxa. Graficznie mi się podoba, gameplayowo nic nie traci, a jego cena jest 5 razy nizsza i pudełko milion razy mniejsze i poręczniejsze, co sprzyja zabieraniu zameczków do znajomych czy wyciagania na stół. Wersja od AR to piękne, nieporęczne, wielkie, ciężkie dzieło sztuki ze zwiekszonym czasem setupu. Dla prawdziwych fanów kupić wersje AR do domu i BigBox do przenoszenia.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4530
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1683 times
Been thanked: 2118 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Grałem we wszystkie wersje po parę razy i mam identyczne wrażenia jak samuraj powyżej. Jeśli ktoś mnie zaprosi na Zamki od AW to zagram i będę zadowolony (poza zmiana koloru kafelków Zamków na czerwony!), ale kupować, nosić i rozkładać samemu... No nie, podziękuję 🙂
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1952 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Rozkładanie wersji od AR jest bardzo szybkie, tylko trzeba wywalić górne piętro wypraski i wrzucić elementy każdego gracza do osobnych woreczków (a monety i robotników do geekboxowych pojemniczków). Setup jest bardzo szybki ;). Przez moment miałem i wersję od AR i Big Boxa (którego naprawdę polecam), ale ostatecznie zostawiłem wersję od AR bo i tak Zameczki najczęściej są grane w domu dwuosobowo (na 3-4 osoby wolę zagrać w Zamki Toskanii).

Wersja od AR ma dwie przewagi nad bigboxem:
- każda planszetka jest w 4 kopiach, przez co nie ma problemu niezbalansowanych plansz, każdy gra na równych warunkach
- big box ma jeden żółty żeton zmieniony względem oryginału, który jest "broken". Wersja od AR ma ten żeton z przypisaną jeszcze inną zdolnością, ale na pewno nie jest zbyt silny ;).
Geny88
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2024, 21:33
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Geny88 »

Tak czy siak czy jest ktoś kto ma Zamki Burgundii BigBox od wydawnictwa Ravensburger i może mi powiedzieć czy ona jest inna od Rebela? Jedna odpowiedź była że raczej to samo ale może jest ktoś kto ma taką wersję i mi to potwierdzi?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4530
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1683 times
Been thanked: 2118 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

warlock pisze: 10 maja 2024, 10:40 Wersja od AR ma dwie przewagi nad bigboxem:
- każda planszetka jest w 4 kopiach, przez co nie ma problemu niezbalansowanych plansz, każdy gra na równych warunkach
- big box ma jeden żółty żeton zmieniony względem oryginału, który jest "broken". Wersja od AR ma ten żeton z przypisaną jeszcze inną zdolnością, ale na pewno nie jest zbyt silny ;).

1. Jesteś pewien że big box nie ma kopii plansz? Z miesiąc temu graliśmy na 3 mojego big boxa i graliśmy na tych samych planszach. Nie sprawdzałem dokładnie jak jest z innymi numerami i czy jest ich dokładnie 4, ale wydaję mi się że są kopie.

(Na marginesie: granie na tych samych dodaje balans oczywiście, ale ma tendencję do tworzenia sytuacji, szczególnie na początku, że wszyscy idą w to samo 🙂)

2. O którym żółtym żetonie mowa? Co jest na nowym?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1952 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

PytonZCatanu pisze: 10 maja 2024, 12:45
warlock pisze: 10 maja 2024, 10:40 Wersja od AR ma dwie przewagi nad bigboxem:
- każda planszetka jest w 4 kopiach, przez co nie ma problemu niezbalansowanych plansz, każdy gra na równych warunkach
- big box ma jeden żółty żeton zmieniony względem oryginału, który jest "broken". Wersja od AR ma ten żeton z przypisaną jeszcze inną zdolnością, ale na pewno nie jest zbyt silny ;).

1. Jesteś pewien że big box nie ma kopii plansz? Z miesiąc temu graliśmy na 3 mojego big boxa i graliśmy na tych samych planszach. Nie sprawdzałem dokładnie jak jest z innymi numerami i czy jest ich dokładnie 4, ale wydaję mi się że są kopie.

(Na marginesie: granie na tych samych dodaje balans oczywiście, ale ma tendencję do tworzenia sytuacji, szczególnie na początku, że wszyscy idą w to samo 🙂)

2. O którym żółtym żetonie mowa? Co jest na nowym?
1. Są 4 kopie bodajże plansz #1 i #2, ale nie wszystkich (w staaarej edycji tylko plansza #1 była symetryczna w 4 kopiach). W wersji AR KAŻDA plansza ma 4 kopie, co jest fenomenalne.

2. Klasztor #6.
W starej oryginalnej wersji:
6) The player who adds this tile to his estate may buy not only from the central black depot but also from the other six depots (i.e. from all seven). That player may still only make one purchase per turn.

W wersji Big Box działa tak, że możesz zamienić sobie kość na 2 robotników i zawsze kupić dowolny żeton:
6) If this tile is in your duchy, you may spend 2 worker chips instead of 2 silver coins to buy a hex tile from the game board, and you may choose a hex tile from all depots, not just the central black depot. You still may only buy once per turn, and only one hex tile.

W wersji od AR osłabili tę zdolność do możliwości zakupu jedynie beżowych budynków, a w dodatku nie z czarnego magazynu:
6) Once per turn, you may spend 2 worker tokens to immediately take a building (beige) tile from any of the six depots on the game board (except the central black depot) and place it on an empty key space in the bottom right of your player board.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 301
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Bruno555 »

Ten żółty żeton #6 faktycznie jest przegięty w wersji Big Box. W naszych grach ten kto go wziął w początkowych dwóch rundach z reguły wygrywał. Praktycznie w każdej turze można wziąść sobie dowolny kafel z planszy za 2 robotników (używając wcześniej akcji wzięcia 2 robotników).
My będziemy grali z zasadami z wersji AR.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1912
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 149 times
Been thanked: 173 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: tomuch »

Bruno555 pisze: 11 maja 2024, 10:43 Praktycznie w każdej turze można wziąść sobie dowolny kafel z planszy za 2 robotników
Jeśli można wziąść, to faktycznie jest spora zmiana :wink:
Mnie najbardziej bolą dwie zmiany. Chyba już od wersji BigBox żółty kafelek punktujący za różnorodność towarów jest za 2 pkt. A od wersji AR jest odwrócona w stosunku do poprzednich wersji kolejność w razie remisu na koniec gry (liczba pustych pól).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ