Cavum

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Cavum

Post autor: jerrymagu »

Mam pytanie co do poprawności rozgrywki w Cavum
Nie jestem pewien czy dobrze gramy w tą grę

Gracz jak przedstawia instrukcja ma do dyspozycji 12 żetonów4 żetony tuneli (po jednym z sześcioma, czterema, trzema i dwoma wyjściami), 1 złoże, 2 żetony zakupów, 1 żeton poszukiwań, 3 stacje i jeden żeton dynamitu i może wykonać od 1 do 4 akcji w kolejności zgodnej z kartami kolejności i teraz my gramy tak że:
Gracz pierwszy kładzie 4 żetony tuneli wraz żetonem zasobów i stawia stację na ostatnim z położonych hexów i w tym samych ruch drugą stację w mieście które ma połączenie ze stacją chwilę wcześniej położoną, następnie Gracz drugi wykonuje to samo co gracz pierwszy i tak dalej.......
Potem jak już wszyscy wyłożą żetony, Gracz pierwszy rozpoczyna przeszukiwanie wykładając żeton poszukiwania, następnie po zebraniu kamieni dynamit wybucha i Gracz drugi zaczyna przeszukiwanie i też po tym dynamity wybuchają i obok nich tunele i tak dalej. Oznacza to że Gracz drugi i Gracz trzeci może nie zdobyć ani jednego tunelu jeśli podczas przeszukiwania Gracza pierwszego potem dynamity wybuchną i zniszczą ściężkę innych graczy.
Wynika z tego że powinno się budować w miarę możliwości niezależne tunele :?

Proszę Was o potwierdzenie czy w dobrej kolejności to robię czy też kolejność czynności powinna być inna

Z góry dziękuję
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cavum

Post autor: zephyr »

IMO gracie bardzo źle

Najpierw licytacja i wybór zamówień.

Potem wykonywanie akcji. Akcji do wykonania na 1 etap jest 12, kiedy do gracza dojdzie kolejka musi wykonać od 1 do 4 akcji. Kopanie trzeba wykonać jako ostatnią 12 akcję, ale gracz może to zrobić kiedy mu akurat wyjdzie, co może mu zabrać od 3 (po 4 akcje) do 12 (po 1 akcji) kolejek.

Gracze po kolei decydują ile wykonują akcji, aż wszyscy nie skończą. Jeśli np pierwszy gracz będzie robił po 1 akcji a ostatni po 3 to ostatni będzie kopał wcześniej itd.

Następnie podlicza się pkt za miasta. (jak już wszyscy skończą)

I dopiero teraz dynamity wybuchają, czyli ma to wpływ tylko na następny etap (i w ostatniej rundzie na dodatkowe punktowanie miast)

Opisanego pomysłu postawienia 4 połączeń, złoża i stacji "na raz" nie da się zrobić - możesz zrobić max 4 akcje na raz, dostawienie każdej z 3 stacji kosztuje 1 akcję.

Wniosek z niezależnymi tunelami też jest od czapy - mogę komuś położyć dynamit nie mając dostępu do jego sieci. Ale trzeba bardzo uważać na kluczowe połączenia, bo dobrze postawione stacje bardzo utrudniają kopanie innym graczom.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Cavum

Post autor: jerrymagu »

Oczywiście najpierw była licytacja o kartę kolejności a potem wybór zamówień w kolejności wg wskazówek zegara aż do momentu gdy zniknie 5 ostatnie zamówienie lub wszyscy powiedzą pas.

Czy wobec tego co powyżej napisałeś mogę rozumieć iż wyłożenie jednego hex'a z tunelem jest równe jednej akcji a to oznacza że jeśli wyłożę je 4 to nie mogę już położyć stacji lub wykonać akcji poszukiwania, wyłożenie dynamitu, wyłożenia hex'a ze złożami - czy tak?

Czy to oznacza że wykładając jeden hex z tunelami (jako pierwszy) czekam bo teraz kolej gracza po mojej lewej stronie itd aż znowu dojdzie do mnie i wtedy wykładam drugi hex z tunelem wykonując 2PA i potem znowu czekam aż inni spasują bądź połążą tunele i następnie kładę stację na ostatnim położonym hex'ie z tunelem wykonując tym samym 3PA i np zaraz po tym kolejną stację wykonując 4PA i tym samym kończę ruchy w turze 1 (runda 1) nie mogąc użyć akcji poszukiwania ?!

Potem jak już każdy skończy następuje podliczanie i uzupełnianie surowców w swoich zasobach i ponowna licytacja kart kolejności.

Czy dobrze to zrozumiałem?!
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Cavum

Post autor: jerrymagu »

już chyba wiem o co kaman

Gracz ma 12 akcji na turę z czego za jednym razem wykonać może max 4 po tych 4 kolej następnego gracza i tak dalej aż dojdzie do akcji poszukiwania która jest ostatnia. Po podliczeniu wybuchają dynamity, potem jest pobranie na nowo 12 elementów i dalej jak poprzednio i wszystko tak x4 na jedną rundę czyli w sumie 12 takich operacji (bo rund jest 3)
Gracz natomiast nie jest zobligowany do tego aby 4 akcje wykonać podczas swojego ruchu

Mam nadzieję że teraz to dobrze rozkminiłem :idea: :?: :!:
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cavum

Post autor: zephyr »

Hmm widzę postępy ale wyjaśniam dalej.

Licytuje się całość kolejonści - nie tylko pierwsze miejsce (i nawet ktoś kto wygrał pierwszą licytację może zapłacić za bycie ostatnim i lepszy dynamit). Zamówienia w kolejności wylicytowanej a nie w kółko (chyba że w kółko oznacza wylicytowaną kolejność)

Potem faza akcji, każdy wykona w sumie 12 akcji, ale rozbija je na "dowolną" ilość kolejek, np:
gr - gracz
1 gr) stawiam 1 połączenie (1 akcja)
2 gr) stawiam 2 połączenia i stacje na obu (4 akcje)
3 gr) stawiam 1 połączenie (1 akcje)

1 gr) stawiam 2 połączenia, żyłę i stację (4 akcje, w sumie 5, zostało 7)
2 gr) stacja w mieście, dynamit koło przeciwnika, 2 żetony wymieniam na 3VP każdy (4 akcje, w sumie 8, zostało 4)
...

jeśli ktoś wykona wszystkie 12 akcji (ostatnią z nich jest kopanie) to kolejka go omija i czeka aż pozostali skończą swoje

Potem podliczenie pkt, sprzedaż, realizacja zamówień itd.

A dopiero na koniec wybuchają nieprzykryte dynamity.

I tak 3 razy.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Cavum

Post autor: jerrymagu »

no to Kolego Zephyr 'PIONA' dla Ciebie za pomoc w rozpracowaniu tematu

już teraz mogę napisać że wszystko 'paniajet'
:D :D :D :D :D
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Cavum

Post autor: xawerka »

Czy stacje jednego gracza moga stać obok siebie? A szczególnie chodzi mi o taki przypadek: stacja stoi w górach tuż obok miasta i czy można potem postawić stację w miescie (czyli dwie będą obok siebie) ?
ODPOWIEDZ