Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???)

Post autor: rzaba »

Pokazalem paru osobom Power Grid, sa w szoku że istnieja takie gry i od paru tygodni gramy w to non-stop, towarzystwo +30 lat...nadchodzi nieuchronnie zmeczenie jednym tytulem (mam dodatek Benelux ale tez juz ograny oraz nowe elektrownie) i szukam czegos w klimatach ekonomicznych, najlepiej dla 4, 5 lub nawet 6 graczy, czegos o minimalnej losowosci ale znowu nie za dlugiej (max. 3 godziny) bo wszyscy mamy dzieci, prace itp. Wybrałem Caylus'a i Age of Industry - czy ktos kto lubi (uwielbia) Wysokie Napiecie bedzie sie dobrze bawil przy jednej z nich? Czy to dobry pomysl dla ludzi ktorzy nigdy nie grali w nic innego niz WN? A moze cos innego?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: Odi »

Mam wrażenie, że Automobile będzie najlepszym wyborem.

Gra stanowi jakby wyższy poziom wtajemniczenia po Wysokim Napięciu, a jednocześnie jest bardzo intuicyjna, z mechaniką świetnie powiązaną z tematem.

Generalnie polecałbym Wam te gry, które zostały wymienione w poradniku, np Chicago Express, Steam, Acquire.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2011, 21:44 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: pabula »

Wysokie Napięcie świetnie wprowadza do nowoczesnych gier.
Teraz możecie przejść jeszcze do Puerto Rico albo od razu:

Caylus - bardzo dobry wybór.
Polecam jeszcze Agricolę i Le Havre. (do 5 osób)
Z karcianek - Glory to Rome. (max 5os.)
Through the Ages - 4 os.

No i z bitewno-strategicznych - Starcraft
ozzman1

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: ozzman1 »

7 Wonders tez nie byloby chyba zlym wyborem. Najwieksza zaleta jest, ze dziala tak samo dobrze niezaleznie od liczby graczy, a mozna grac do 7 osob, co w niewielu grach sie zdarza. Gra dosyc lekka, zasady latwo sie tlumaczy, a walka o punkty, choc zupelnie inna, jest duzo bardziej zacieta niz w Power Grid. Czas rozgrywki jest krotki - 30 min, ale my zawsze gralismy kilka razy sumujac na koncu wyniki z kilku gier. A ze gra jest popularna to nawet w Irlandii nie powinno byc problemow z dostepnoscia ;)
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: Ouragan »

Może Age of Steam?
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: Radek »

Caylus to świetna gra - jedna z moich ulubionych, ale nie na 5 osób. 2,3,4 tak, ale jesli głównie gracie w 5 to odradzam.
Zamiast tego może Age of Empires III? Może nie klimaty stricte ekonomiczne, ale powinno się spodobać.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: rzaba »

hmm, nikt nie napisze o Age of Industry? (ta gra wydawala mi sie najbardziej zblizona do WN)
Mam Age of Empires 3 i raz zagralismy ale szalu nie bylo (mi sie bardzo podoba), może jeszcze sprobujemy...ludzi coraz wiecej, wszyscy napaleni na granie i brakuje juz miejsc ;) Troche szkoda ze Caylus na 5 nie chodzi dobrze, to byl w sumie moj faworyt...Age of Steam wyglada okropnie (tak mi sie wydaje) ale poszukam tutaj w dobrej cenie gdzies, przemysle jeszcze te 7 Cudów
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: bart8111 »

Według mnie Caylus na 5 będzie działać bardzo dobrze. Już nie pamiętam czy grałem na 5 ale według mnie w tej grze im więcej graczy tym lepiej bo jest większa interakcja. Z tym, że ja mam takie zdanie o prawie każdym tytule więc bierz to pod uwagę ;)
W Age of Industry nie grałem ale grałem parę razy w Brassa, który jest bardzo podobny i jakoś średnio mi ta gra podchodzi. Z innych gier ekonomicznych do 3 godzin, które mi się podobają to: Automobile, Factory Manager, Railroad Tycoon.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: magole »

Moim zdaniem na 5 graczy Caylus działa nadal doskonale, natomiast rozgrywka zdecydowanie różni się od wersji na 2-3 osoby. Moim zdaniem Caylus ma tylko jedną wadę, jawną punktację, przy której w połowie gry niektórzy gracze wiedzą już że nie mają szans dogonić lidera i tracą zapał. Poza tym to jedna z moich ulubionych, swego czasu grałem dużo w wersję online i dostawałem w niej porządnego łupnia (~5 wygranych na 50 potyczek), bardzo liczy się w tej grze doświadczenie.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: Ryu »

magole pisze:Moim zdaniem Caylus ma tylko jedną wadę, jawną punktację, przy której w połowie gry niektórzy gracze wiedzą już że nie mają szans dogonić lidera i tracą zapał.
Z tym się nie zgodzę. Punktacja musi być jawna żeby widzieć i planować. Gra bez jawnych punktów traci sens IMO. A lider jak to lider - można mu utrudnić życie i tzreba gonić. Osobiście nie grałem w partię żeby ktoś odskoczył na tyle że reszta nie mogła go przeskoczyć... A na pięć osób działa i dalej to świetna pozycja.
Od siebie dodałbym Le havre i Agricolę :)
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: Królik »

Zgadzam się z Odim, do WN najbliżej będzie Automobilowi, Caylus to jednak zupełnie inna gra, najpierw worker placement a dopiero w tle ekonom. Age of Industry niezłe ale nie mam pojęcia czy nada się do grania w 5 osób.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: rzaba »

zdecydowaliśmy sie na Automobile...zobaczymy jak to zagra, dam znac...(ja caly czas mysle o tym Age of Industry....)
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: rzaba »

no i wczoraj zagralismy w Automobile, pierwsza gra tylko w 3 osoby (na czwartek ustawka w 5) - rewelacja!!! Dzieki wszystkim, ktorzy polecili te własnie gre!!!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: Odi »

W 5 osób powinno być jeszcze lepiej (ostrzejsza rywalizacja). Cieszę się, że się spodobało :wink:
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: rzaba »

zauwazyliśmy ze we 3 jest jakby mniej interakcji (czy raczej przeszkadzania/rywalizacji) ale zagralismy w sumie po to zeby załapać zasady - w WN na 3 tez jest luzniej ;) - mimo tego gra bardzo sie nam spodobała i był to świetny wybór dla wielbicieli WN
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: jerrymagu »

Age of Industry to bardzo dobra gra. Nie grałem w 5 osób ale w 3 i 4 szła świetnie. Po każdej rozgrywce mam chęć na następną. Niestety ani razu nie wygrałem ale to mnie nie zniechęca do kolejnych świetnych partii.
Caylusa w hierarchi ciężkości stawiam wyżej co nie oznacza że stawiam wyżej w mojej hierarchi
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: rzaba »

spodobała nam sie gra Martina Wallace'a Automobile, chyba chcemy wiecej wiec mysle o Brass'ie (tylko na 4 ale zaczyna sie klarować ekipa tylko do ekonomicznych), szkoda ze tak malo jest opinii ludzi ktorzy grali i w Brass'a, i w Age of Industry oraz sa w stanie doradzić co lepsze.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2011, 19:45 przez rzaba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???)

Post autor: adikom5777 »

Ja mam i bardzo lubię Brassa, lecz zastanawiam się czy AoI jest na tyle inną grą, że warto ją kupić. Kuszą mnie te dodatki przedłużające żywotność gry
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: staszek »

Nie warto mieć obu-są zbyt podobne.Moim zdaniem lepszy jest Brass.AoI jest jednak lżejszy i przystępniejszy.Mapy fajne,ale chyba tylko dla mnaniaków tytułu-tak jak to jest w AoS.
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: Kornellious »

Ja mam i lubię WN, a moją ulubioną grą ekonomiczną jest Steam, którego polecam - też Wallace, ciut ładniejsza od AoS, według mnie bardzo grywalna.
A skoro piszesz, że Automobile Wam się spodobał, to nie omieszkam sprawdzić ;)
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: magole »

Ja szczerze polecam Brassa, wszystkim się bardzo spodobał, aż kipi z niego klimatem, karty powodują że każda rozgrywka jest trochę inna, natomiast ich losowość jest na tyle mała że nie ma większego wpływu dla zaawansowanego gracza (karty które nam nie podejdą możemy wykorzystać do wzięcia pożyczek, rozwoju przedsiębiorstw bądź eksport towarów).
Idąc za nazwiskiem autora postanowiłem wypróbować Steam'a - niestety, odpadł po pierwszej rozgrywce, dlatego w przypadku tej gry proponowałbym wam wpierw wypróbować, z tego co czytałem są zagorzali fani i osoby którym zupełnie ta gra nie podeszła.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: staszek »

U mnie było odwrotnie- w Steama grałem najpierw i nie za bardzo mi podszedł, później w AoS i jakoś bardziej mi się spodobał.
Żeby nie było- od obywdu wersji wolę Caylusa, nie mówiąc już o Brassie,który jest w moim top 10.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: rzaba »

zakupilem dla naszej grupy Brass'a...od lipca ludzie ktorzy nigdy w zyciu nie grali w gry planszowe pokochali na tyle te rozrywke ze spotykamy sie co tydzien grajac w WN, Automobile, Age of Empires, Eufrat i Tygrys, na poprawkę Dixit ;) Za 2 tygodnie wejdzie słynny Brass, zobaczymy jak sie spodoba. Jeden z graczy powiedzial mi kiedys ze 'te' gry to cos takiego co chciałby robić cały czas, hehehe.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ekonomiczna na 5+ graczy (Caylus vs. Age of Industry ???

Post autor: gafik »

Ehh... Brass... Mega moc drzemie w tej grze! Pierwszą grę nie za bardzo wiedziałem co robić, ale od trzeciej gry grałem świadomie i... ta gra wgniata!!! Gratuluję wyboru. Dodam tylko, że na początku chce się wnią grać i grać, bez końca i w kółko... ale lepiej pomimo chęci się powstrzymać i sobie zrobić przerwę, bo może się znudzić (mi się tak zrobiło :cry: )

Jak już ją ogracie zerknijcie na Cywilizację: Poprzez Wieki... :twisted:
ODPOWIEDZ