Gra wojenna dla eurogracza

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: Andreus »

Po ostatniej planszostacji postanowiłem poszerzyć horyzonty i spróbować gier wojennych. Pomozecie w wyborze mojej pierwszej gry z tego gatunku? Moje preferencje są nastepujace:
- czas gry do 3 godzin
- miłe widziany tryb solo
- chciałbym, żeby gra nie polegała tylko na ciągłych rzutach kośćmi.
- poziom raczej strategiczny niż taktyczny
- epoka najchętniej starożytność, ale nie wykluczam innych, może poza wojną secesyjną
- poziom skomplikowania do ogarnięcia dla wojskowego nowicjusza
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: waffel »

Ja w gry wojenne wkręciłem się dzięki Conflict of Heroes, i wielu eurograczom się podoba (koronny świadek Geko) ale jest to skala taktyczna 2WŚ więc nie do końca spełniaw wymagania. Za to z łatwością możesz w Warszawie zagrać w cudzy egzemplarz.

Innych propozycji nie przedstawiam, bo nie przepadam ani za starożytnością ani za skalą strategiczną :) więc oddaję pole mądrzejszym.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: JB »

Hannibal: Rome vs. Carthage
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: Andy »

The First World War, Manoeuvre.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: Andreus »

Wielkie dzięki za podpowiedzi.

W Conflict of Heroes grałem kiedyś ze wspomnianym Geko - fajna gra na godzinkę, ale szukam czegoś trochę dłuższego i bardziej wymagającego.

Hannibal: Rome vs. Carthage - Przyglądam się tej grze od jakiegoś czasu i prawdę mówiąc pisząc pierwszego posta była ona moim faworytem. Jedyne, czego się obawiam, to ze długość rozgrywki będzie bardziej koło 5 godzin niż 3.

The First World War, Manoeuvre - na pierwszy rzut oka wyglądają fajnie, ściągnąłem instrukcje i poczytam

Poszukałem w ofercie sklepów i znalazłem kilka innych ciekawie wyglądających tytułów - ktoś może je zna i może coś o nich napisać?

Athens & Sparta
Richard III: Wars of the Roses
Julius Caesar
Sword of Rome
Pax Romana
Conquest of Paradise
Empires of the Middle Ages
Caesar: Conquest of Gaul
Wilderness War
SPQR: Deluxe Edition
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: Olgierdd »

grałeś w Conflict of Heroes na pełnych (i aktualnych) zasadach? pierwsze 2-3 scenariusze faktycznie są na ok. jedną godzinę, bo wykorzystują tylko ułamek zasad. Późniejsze są dłuższe i ciekawsze, ale mieszczą się w przedziale do trzech godzin.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: herman »

Hannibal jest spokojnie do zagrania w 3h, czasem nawet krócej. Również polecam Manouvre, ale to nie jest zbyt wymagająca gra. Świetnie nadaje się jako wojenny fillerek i gra dla początkującego wargamera.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: Geko »

Olgierdd pisze:grałeś w Conflict of Heroes na pełnych (i aktualnych) zasadach? pierwsze 2-3 scenariusze faktycznie są na ok. jedną godzinę, bo wykorzystują tylko ułamek zasad. Późniejsze są dłuższe i ciekawsze, ale mieszczą się w przedziale do trzech godzin.
Pełna racja, graliśmy z Andreusem chyba w drugi scenariusz z AtB - sama piechota tam była.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: clown »

Athens & Sparta
Richard III: Wars of the Roses
Julius Caesar
Te trzy to robione na jedno kopyto gry Columbia Games. Proste (zbyt proste) i nieadekwatna cena w stosunku do zawartości.
Wilderness War fajne, ciut dłuższe niż Hannibal (5-6 godzin), trudniejsze w niuansach rozgrywki. SPQR to gra typowo taktyczna, przedstawiajace poszczególne bitwy okresu starożytności. Sword of Rome i Pax Romana to wieloosobówki. Ciekawe, ale raczej na dłuższe posiedzenie.
Myślę, że Hannibal powinien spokojnie na początek wystarczyć.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: waffel »

Jeśli HRvC ma być za długi to proponuję Washington's War. Na początku trzeba liczyć ze 3h, ale doświadczeni gracze grają 2h, prosty rdzeń mechaniki, oprócz rdzenia raczej niewielka ilość chromu, asymetryczne strony konfliktu (dla mnie zaleta, ale może nie dla każdego), rozgrywka bardzo premiuje doświadczenia. Proste rozgrywanie bitew, a w ogóle wygrywanie bitew nie jest najważniejsze, przynajmniej dla Amerykanina.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: Andreus »

Wielkie dzięki za wskazówki, Hannibal RvC wędruje na szczyt wishlisty, może uda się zagrać na Rzucie Kostką. W CoH i Manoeuvre spróbuję zagrać, a Washington's War to ewentualny drugi zakup.
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Gra wojenna dla eurogracza

Post autor: Wilk »

H: RvC to gra dość podobna do WW, tyle że moim zdaniem znacznie lepsza. Nie wiem, czy jest sens kupować obydwie, zwłaszcza jeśli jest się eurograczem zainteresowanym grami wojennymi, wtedy chyba lepiej mieć coś z dwóch różnych parafii. :)
ODPOWIEDZ