(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Ale rozumiem Czeczota bo sam nieco utknąłem z graniem. Przeglądam i przeglądam nowości i zupełnie nic nie przykuwa uwagi! Stare szlagiery się nieco zgrały (no można ponownie Blood Rage, Brassa czy Dominanta rozłożyć) ale brakuje nowych inspiracji. Słabe opcje dokąd iść dalej. Stąd tematy poza-planszowe u mnie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

hancza123 pisze: 23 gru 2021, 18:48 Ale rozumiem Czeczota bo sam nieco utknąłem z graniem. Przeglądam i przeglądam nowości i zupełnie nic nie przykuwa uwagi! Stare szlagiery się nieco zgrały (no można ponownie Blood Rage, Brassa czy Dominanta rozłożyć) ale brakuje nowych inspiracji. Słabe opcje dokąd iść dalej. Stąd tematy poza-planszowe u mnie.
zagraj sobie w coś z projektu GIPF ( np ZERTZ, YINSH, PUNCT) - zwoje mózgowe ci się zagotują
może Vir sind das Volk? coś z 18xx? Food Chain Magnate?


a może jesteście już zmanierowani :D :D :D
Ostatnio zmieniony 24 gru 2021, 14:37 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mnowaczy »

Ja tam cały czas znajduję mnóstwo tytułów do ogrania, tylko czasu brak. Za nowościami nie gonię. Markus dawaj topkę zamiast w dyskusje się wdawać!
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

hancza123 pisze: 23 gru 2021, 18:42 Nie pojmuję dlaczego nie chcesz ze mną kontynuować grania w Imperial Struggle. Masz do tej gry tylko mnie, a ja mam tylko ciebie a zatem...
Jak to miał być oświadczyny :shock: to chociaż jakieś kwiaty byś przyniósł!

Problemem tej gry jest czas. Jak byś nie liczył to i tak wyjdzie z 5H. Teraz do 10 stycznia spokojnie możemy zagrać.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Muad pisze: 23 gru 2021, 18:44 Pax Pamir ? A to z kim w końcu grałeś? Chyba źle graliście ;p
Graliśmy dobrze, Michał z regóły opanowuje instrukcje do perfekcji. Odnoszę wrażenie że nie do końca skumałem jak grać w tą grę. Dlatego jeszcze nie wylądowała na półce do sprzedania. Na pewno dostanie jeszcze ostatnią szansę.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Wydarzenie roku!:

Uświadomiłem Highlanderowi że są fajne gry. Facet miał zniszczona psychikę przez Janka który go cały czas okłamywał że istnieją tylko nudne gry euro. On nie mógł sobie z tym poradzić i uciekał w gry wojenne. A teraz proszę bardzo: Blood Rage (nawet sobie kupił) Rising Sun, Zakazane Gwiazdy. Chce zagrać w Rune Wars, Twilight Imperium, Chaos w starym świecie. Facet odżył, wróciła mu radość życia. Ja jestem z niego dumny. To taki mój dobry uczynek z okazji świąt Szczodre Gody
Ostatnio zmieniony 25 gru 2021, 17:48 przez czeczot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

Na wstępnie pytanie - czy ktoś grał więcej w Osadnicy: Narodziny Imperium? Szukam gry cywilizacyjnej prostszej od TTA (dla 8-latka) z umiarkowaną ilością tekstu na kartach, preferowane ikony/liczby, obejrzałem recenzję Gambita i wydaje się ciekawym wyborem.
czeczot pisze: 23 gru 2021, 18:33 (...)
Rozczarowania
- Clash of Cultures: Monumental Edition - kolejne nudne euro. Gra gdzie Hunowie budują miasta i je rozwijają zamiast najeżdżać i wyżynać. Gdzie starożytne cywilizację przez cała grę sąsiadując ze sobą mogą nie stoczyć przez całą swoją historię żadnej wojny. Ta gra powinna być zakazane za wypaczenie starożytnego świata.
- Pax Pamir - sam nie wiem dlaczego
(...)
@CoC - Jeśli chodzi o "moich" Hunów w naszej pierwszej rozgrywce, to ich nieruchawość wynikała z błędnej interpretacji przepisów. Gdybyśmy wiedzieli, że "zdolności/technologie" naszych nacji uzyskujemy automatycznie wynajdując konkretne podstawowe technologie, gra byłaby dużo bardziej zróżnicowana. W szczególności Hunowie trzymaliby jedną dużą stolicę a pozostałymi miastami rozmiaru 1 wędrowalbyi sobie po planszy pobierając przy okazji surowce z terenów. Fajny pomysł na pokazanie cywilizacji pasterskiej.

@Pax Pamir - miło wspominam 5 rozgrywek z 2019 roku (za czasów grania w Krolmie), pięknie wydana gra, przy okazji poczytałem sobie o historii którą ukazuje gra. Niemniej nie udało mi się tam uzyskać poczucia że to ja gram a nie siedzę w symulatorze. Jedyny raz wygrałem tylko dlatego, że zostałem "kingmake'owany" przez trzeciego gracza.
czeczot pisze: 25 gru 2021, 11:43 Wydarzenie roku!:
Uświadomiłem Highlanderowi że są fajne gry. Facet miał zniszczona psychikę przez Janka który go cały czas okłamywał że istnieją tylko nudne gry euro. On nie mógł sobie z tym poradzić i uciekał w gry wojenne. (...)
Transformację zapoczątkował Muad, który odpalił Inisz (Inis) w 2019. W sumie to tam jest większa swoboda wojowania (choć uproszczonego) względem Blood Rage, gdzie szczególnie w trzeciej erze jest mało okazji do młócki. Ale owszem kudo za Blood Rage i Rising Sun idą do Ciebie.
Z kolei Ciebie musimy w końcu wdrożyć w Dominant Species - tam się będziesz mógł nawalczyć i rozbić innym świństwa do woli. Tam nie ma Valhalli i strategia na umieranie nie jest wygrywającą!
Markus pisze: 25 gru 2021, 16:27 Czeczot. (...) wreszcie jakieś pokłady porzadnego sarkazmu w tym wątku.(...)
Ja też się doskonale bawię :) Brakuje mi tylko spotkania się w starym składzie przy planszy.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Highlander pisze: 25 gru 2021, 22:12
@CoC - Jeśli chodzi o "moich" Hunów w naszej pierwszej rozgrywce, to ich nieruchawość wynikała z błędnej interpretacji przepisów. Gdybyśmy wiedzieli, że "zdolności/technologie" naszych nacji uzyskujemy automatycznie wynajdując konkretne podstawowe technologie, gra byłaby dużo bardziej zróżnicowana. W szczególności Hunowie trzymaliby jedną dużą stolicę a pozostałymi miastami rozmiaru 1 wędrowalbyi sobie po planszy pobierając przy okazji surowce z terenów. Fajny pomysł na pokazanie cywilizacji pasterskiej.
Ta gra jest kompletnie oderwana od starożytności. Jakoś nie kojarzę starożytnej cywilizacji która by nie napadała, mordowała, gwałciła, grabiła i podbijała ... i na końcu upadała. Tu nie ma napadania, mordowania, grabienia że o gwałcie nie wspomnę. Po co grać w coś co jest oderwane od rzeczywistości granatem. NUDA!
Highlander pisze: 25 gru 2021, 22:12 Transformację zapoczątkował Muad, który odpalił Inisz (Inis) w 2019. W sumie to tam jest większa swoboda wojowania (choć uproszczonego) względem Blood Rage, gdzie szczególnie w trzeciej erze jest mało okazji do młócki. Ale owszem kudo za Blood Rage i Rising Sun idą do Ciebie.
Z kolei Ciebie musimy w końcu wdrożyć w Dominant Species - tam się będziesz mógł nawalczyć i rozbić innym świństwa do woli. Tam nie ma Valhalli i strategia na umieranie nie jest wygrywającą!
On tylko rzucił ziarno na jałowo ziemię i o nie nie dbał, nie pielęgnował i nie podlewał. To się nie liczy!!! Musiałeś po prostu spotkać w swoim życiu właściwego ogrodnika :twisted:

A jak chcę się nawalać to wyciągam armię do Warhameera 40k albo Age of Sigmar. Sorry tego nie zastąpi żadna planszówka ... no może trochę oprócz The Edge. Też powinieneś zagrać.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

W co gramy 28.12 o 18.00 bo byliśmy umówieni na Twilight Imperium ale chyba skład się wykruszył. Mamy skład czy gramy w coś innego?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

28 gramy !!!!

Raczej nie zbierzemy 5 na Twilight Imperium. No chyba że ktoś chce dołączyć?

Jak nie będzie chętnych to gramy w coś innego.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Polecam grę: Kartografowie bo jest dobra. Do grania rodzinnego lub z graczami casual.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Nowy rok zaczàłem poznając- Barrage.

Pierwsze wrażenie- to jest chuba półka Brassa! Duże zaskoczenie na plus. Pomimo dużej ilości euro-ikonek których nie znoszę. Polecam wam spróbować.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

Highlander pisze: 22 gru 2021, 00:22 (...)
Gry które aż wstyd że poznałem dopiero w tym roku, i na pewno będę do nich wracać:
Blood Rage (3) - genialna gra dla dwóch zmęczonych par rodziców, do rozegrania w 2 godziny, aż sobie kupiłem pod choinkę
Rising Sun (2) - dobra gra, ciekawe mechaniki, chociaż jak potem poznałem BR to mniej chętnie myślę o powrocie
Zakazane Gwiazdy (1) - epickie ale lepiej nie siadać do tego w 4 osoby
(...)
Rzutem na taśmę w końcówce 2021 roku do powyższej listy dopisuję jeszcze:
Star Wars: Rebelia z dodatkiem Imperium u Bram - ależ to jest dobra gra! Na razie jedna przegrana partia jako Imperium i jedna wygrana jako Rebelia. Jedyna wada to czas rozgrywki.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

@Highlander: Czeczot miał rację, wychodzisz na czlowieka :D
Gratuleję poznania Star Wars Rebelia
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Z Maćkiem fajne jest to że jest trochę/mocno do tyłu z niektórymi tytułami i można odkurzyć takiego starego zgranego szlagiera i jest zabawa na nowo! Dopiero co Maciek Godfathera poznał i fajnie się pograło. Teraz chyba kolej na Chaos w Starym Świecie.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Ja to się zastanawiam w co grał Maciek przez ostatnie 5 lat. Przecież grał regularnie w gry.
Jak może nie poznać takich gier jak Chaos w starym świecie, Blood Rage, Rising Sun, Star Wars Rebelia, RuneWars, Zakazane Gwiazdy. Przecież o te gry otarli się wszyscy, jak nie o wszystkie tytuły to przynajmniej o połowę.
Maciek grałeś w Kemet i Cyklady?

Proszę się wytłumaczyć ze swojego postępowania z ostatniej połowy dekady!
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

Aż sobie zrobiłem przegląd statystyk na BGG, niestety poza wojennymi niekompletnych. Wychodzi że poza setkami rozgrywek z dziećmi (Splendor, Pojedynek, Neuroshima) to grałem głównie w te bardziej grywalne gry wojenno-historyczne (z takich w których Czeczot mógłbyś się realizować: Triumph&Tragedy, Quartermaster General 1914, Pax Pamir, Time of Crisis, Hannibal, Sekigahara, Twilight Struggle, Combat Commander).
Z obszaru niewojennego na stół najczęściej szły: Cywilizacja Przez Wieki, Brass, Le Havre, Dominant Species, Inis, Terra Mystica, Root.

Miło wspominam pojedyncze partie w Bios:Megafauna, Grenlandię, Android:Netrunner, Imperial 2030, Hands in the Sea, 1960: The Making of the President, Empires: Age of Discovery. Miały swój klimat ale teraz nie mam do nich dostępu.

Od eurogier cyklicznie odstraszały mnie pojedyncze doświadczenia z tytułami typu Everdell, Terraformacja Marsa, Abomination, Scythe.

O Kemet i Cykladach słyszałem, i miałem na liście do zapoznawczego zagrania oprócz BR/RS/SW:R/WoP, ale po rozsypaniu się cyklicznych spotkań w Krolmie nie było okazji.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Highlander pisze: 04 sty 2022, 23:15 Aż sobie zrobiłem przegląd statystyk na BGG, niestety poza wojennymi niekompletnych. Wychodzi że poza setkami rozgrywek z dziećmi (Splendor, Pojedynek, Neuroshima) to grałem głównie w te bardziej grywalne gry wojenno-historyczne (z takich w których Czeczot mógłbyś się realizować: Triumph&Tragedy, Quartermaster General 1914, Pax Pamir, Time of Crisis, Hannibal, Sekigahara, Twilight Struggle, Combat Commander).
Z obszaru niewojennego na stół najczęściej szły: Cywilizacja Przez Wieki, Brass, Le Havre, Dominant Species, Inis, Terra Mystica, Root.

Miło wspominam pojedyncze partie w Bios:Megafauna, Grenlandię, Android:Netrunner, Imperial 2030, Hands in the Sea, 1960: The Making of the President, Empires: Age of Discovery. Miały swój klimat ale teraz nie mam do nich dostępu.

Od eurogier cyklicznie odstraszały mnie pojedyncze doświadczenia z tytułami typu Everdell, Terraformacja Marsa, Abomination, Scythe.

O Kemet i Cykladach słyszałem, i miałem na liście do zapoznawczego zagrania oprócz BR/RS/SW:R/WoP, ale po rozsypaniu się cyklicznych spotkań w Krolmie nie było okazji.
Faktycznie takie euro może zniechęcić do planszówek. Mówiłeś że Janek to twój kolega a on chciał cię zniszczy psychicznie Everdel i Teraformacją Marsa. Boże chroń mnie przed przyjaciółmi z wrogami sam sobie poradzę!
Twilight Struggle grałem ale wole Imperial Struggle. Pax Pamir mam i raz grałem ale nie do końca kumam jak w to grać. Sekigahara widziałem to w kromie chyba. To jest z tymi "klockami" z domina? Mogę zagrać.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

czeczot pisze: 06 sty 2022, 19:40 Faktycznie takie euro może zniechęcić do planszówek. Mówiłeś że Janek to twój kolega a on chciał cię zniszczy psychicznie Everdel i Teraformacją Marsa. Boże chroń mnie przed przyjaciółmi z wrogami sam sobie poradzę!
Abominacja to Twoje dzieło :) Scythe i Terraformacja to inni znajomi. Z tej czwórki Janek wyskoczył tylko z Everdell. I w sumie to nie chodzi nawet o to na ile dana gra jest sałatką punktową, tylko że każda z nich miała w moim odczuciu istotne wady w mechanice.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Byliśmy z Mikim w ramach ferii na "konwencie" na Kaszubach rodzinami. Udało się pograć w tytuły:

- Kartografowie
- Sztuka Wojny x2
- Indian Summer x3
- Napoleon 1807
- Imago
- Ulm

Było by grania więcej ale wichura nocna pozbawiła nasz domek prądu, wody i internetu i trzeba było wracać do domu dzień szybciej.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Gejzer doznań z rozgrywki w Napoleona...
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Napoleon na duży plus Markus! Nie mam weny aby się teraz rozpisywać. Widzę dużą grywalność tego tytułu bo zasady proste, scenariusze krótkie i zagrasz nawet z nie-wojennikiem. Namówisz Mikiego jak będziesz u niego. Chyba mu też podeszło.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: lacki2000 »

Ja wiem, że teraz wojna w mediach jest tematem głównym, i zła Rosja i wogle, ale patrzcie jaki mam piękny plan na misję stabilizacyjną w Finlandii :)
Spoiler:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

lacki2000 pisze: 26 lut 2022, 00:48 Ja wiem, że teraz wojna w mediach jest tematem głównym, i zła Rosja i wogle, ale patrzcie jaki mam piękny plan na misję stabilizacyjną w Finlandii :)
Spoiler:
Lacki ..... pomyliłeś wątki, :-) wojenny jest obok :D :D :D
ODPOWIEDZ