Kolejna gra planszowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Kolejna gra planszowa

Post autor: other »

Witam serdecznie! Planuję kupić kolejną grę planszową i ponownie potrzebuję porady... Jako pierwszą grę kupiłem wysokie napięcie - gra się bardzo spodobała, jednak po pewnym czasie się nudzi i trochę się ciągnie.

Pierwszy wniosek - gra nie może być za długa (absolutne maksimum 1,5h).

Co więcej zauważyłem, że w towarzystwie w którym gram, najczęściej i bez końca możnaby grać w osadników z catanu - gra trwa zwykle krócej niż godzinę, trzeba się między sobą dogadywać, w każdej turze coś się dzieje. Gra nie powinna być głównie nastawiona na główkowanie (żaden mózgożer), jednak wysokie napięcie też się spodobało, więc nie może być za prosta - trochę myślenia niech jednak będzie.

Drugi wniosek - nie mózgożer, a przyjemna w rozgrywce gra z nieprzesadzoną ilością obliczeń, jednak wystarczająco rozbudowana (pomaga to swoją drogą w skróceniu czasu gry) tak by mógł grać w nią każdy (dorosły człowiek, nie dla dzieci ;)).

Jednym słowem - szukam idealnego połączenia osadników z catanu z wysokim napięciem (najlepiej tanio chodzącego na forum ;P). Z góry dziękuję za podpowiedzi!
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: Vincent »

Może Carcassonne? Stosunkowo łatwa, ale troszkę kombinować trzeba. Zasady same w sobie banalne, minimalny poziom matematyki, dość szybka ale i dość spora losowość (podobnie jak w osadnikach).
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: kwiatosz »

Neuroshima hex, zabawa na dłuugi czas, a i są niedrogie dodatki :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: Epyon »

Ostatnio zauroczyłem się Cosmic Encounter - są negocjacje, jest zarządzanie kartami na ręce, każdy z graczy ma unikalną moc - a więc i regrywalność jest stosunkowo wysoka. Jedyną wadą może być angielska wersja językowa, aczkolwiek sądzę że mimo to warto się grą zainteresować.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: lacki2000 »

other pisze:Jednym słowem - szukam idealnego połączenia osadników z catanu z wysokim napięciem (najlepiej tanio chodzącego na forum ;P). Z góry dziękuję za podpowiedzi!
Czyli trzeba poczekać na wersję Osadnicy z Catanu: Epoka Elektryczności :P
Wg mnie pasuje tu Small World i może trochę Goa (obie mieszczą się w 1,5h i nie są mózgożerne a trzeba kombinować, są wersje PL).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: kdsz »

Intuicyjnie czuję, że "7 cudów świata" powinno Wam pasować. Chociaż mnie osobiście ta gra nie zauroczyła.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: szmajchel »

Może Stone Age? A jesli coś cięższego - Puerto Rico
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: Maddas »

Również polecam Stone Age, gram ze znajomymi, z teściami, z synem 8 lat. Jeśli więcej niż 5 graczy, to wymagany do tego dodatek, a jeśli nie, dodatek nie jest konieczny, mimo wszystko jednak fajny.

Pozdrawiam Maddas
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: other »

Hmm, ciekawe propozycje, jednak jako istotne kryterium wziąłem też pod uwagę cenę ;)

Myślałem wstępnie o wyborze spośród:
1) Stone age - wydaje się idealna, ale jeszcze się zastanawiam,
2) El grande - trochę obawiam się j. niemieckiego...
3) Samurai - bardzo mnie zainteresowała, tylko jestem ciekaw czy nie jest to pozycja 'zbyt sucha',
4) Dixit/Dixit Odyssey - w dixita grałem i mi spodobał, ale za łatwa i zupełnie inny typ gry, w ostateczności kupię,

Gry co do których mam mieszane uczucia (za długie/zbyt skomplikowane):
5) Tikal
6) Egizia
7) Modern art
8) Acquire

"Lista rezerwowa:"
9) 7 cudów świata
10) Small World

Co o tym myślicie?
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: kwiatosz »

(neuroshima hex jest tańsza od tego wszystkiego)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: KubaP »

El Grande jest super i można je kupić w wersji Decennial - wtedy jest po angielsku.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: bart8111 »

Skoro jesteś z Poznania to najlepiej udaj się do tamtejszego klubu i sprawdź sobie te gry przed zakupem, bo takie polecanie to na niewiele się zdaje, każdy ma inny gust, to co ktoś Tobie poleci jako super grę, może Ci zupełnie nie podejść i odwrotnie. Mnie np. gry które wymieniłeś jakoś nie porywają, ale to nie znaczy, że Tobie też się nie spodobają. Może zainteresuj się Dominionem? tylko nie wiem na jak długo starcza sama podstawka, a z dodatkiem to już taka tania nie jest, chyba, że trafisz jakąś okazję na używane.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: charlie »

Do napisów nioemieckich idzie się przyzwyczaić, za którymś razem już są nieważne, bo wiadomo co jest czym. Ja z lekkich, ale z myśleniem (i tanich) poleciłbym K2. Z karcianek Glory to Rome sprosta Twoim wymogom.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: nikozja_dg »

Gram w podobnym towarzystwie i polecam Egizie, Na Grunwald, Stone Age, Cytadelę, Blue Moon City
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: mig »

Z gier tu wymienianych warto się przyjrzeć mocniej Stone Age (i nieco bardziej skomplikowanej, choć imho gorszej Egizii) a zwłaszcza Puerto Rico. Poziom trudności (skomplikowania zasad) na poziomie/mniejszy niż w Wysokim Napięciu, a sama gra znacznie przyjemniejsza, z bardzo elegancką i dopracowaną mechaniką i świetnie się skalująca. Każdą z nich można też przetestować online (np. na boardgamearena), choć nie zawsze wrażenia muszą być tożsame z rozgrywka na żywo.

Spośród "wytypowanych" w pierwszej kolejności przez Ciebie gier poza SA inne tytuły są bardzo specyficzne i warto zagrać w nie przed zakupem (to znaczy w każdą warto zagrać przed zakupem ale mam wrażenie, że wyjątkowość El Grande, Dixita i Samuraja jest na tyle duża, że łatwo zostać albo ich wiernym wyznawcą albo nie chcieć drugi raz usiąść do planszy). Mam też wrażenie, że spośród tych gier najmniej będa one odpowiadać Twoim dotychczasowym doświadczeniom planszówkowym (WN i Osadnicy).

Z innych pozycji można zerknąć też na lekkie, o poziomie trudności zbliżonym do Osadników Wsiąść do Pociągu, czy nieco trudniejszy Świat bez Końca. No i jeszcze fantastyczny Age of Empires III :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: piechotak »

Fasolki :D
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: other »

Fasolki mam i gramy w przerwach albo jak naprawdę nikomu nic się nie chce, Puerto Rico miałem, ale się wkurzyłem jak nikt nie chciał ze mną w to grać to wymieniłem ;) Neuroshima Hex to chyba troszkę nie te klimaty, ale kiedyś kto wie... Następnym wyborem prawdopodobnie będzie El grande (jak uda mi się wymienić za coś co już mam), a mój wybór padłna Stone Age, jak dobrze pójdzie to już w weekend będę miał okazję ją przetestować ze znajomymi to dam znać ;) Dziękuję wszystkim za rady!
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: veljarek »

Nie ma na forum, ale polecam Village :) sklepy powinny ją teraz taniej sprzedawać zważywszy na fakt wydania polskiej wersji.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: nikozja_dg »

Przypomniała mi się też Finca. Nieskomplikowana, a wykonanie elementów bardzo fajne.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: szmajchel »

Modern Art za długi/zbyt skomplikowany? Toż partyjka w to trwa 1h, a zasady tłumaczy się w 2 minuty
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Kolejna gra planszowa

Post autor: other »

Graliśmy w Stone Age ze znajomymi i był to doskonały wybór! Żałowali że nie było czasu na drugą rozgrywkę ;) Dzięki wszystkim za porady!
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
ODPOWIEDZ