Dla małżeństwa ekonomiczna(finał Cuba vs Santiago De Cuba)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Dla małżeństwa ekonomiczna(finał Cuba vs Santiago De Cuba)

Post autor: sarkon »

Witam serdecznie,

w 2010 r. utworzyłem temat, jako osoba świeża w świecie gier planszowych, z prośbą o polecenie gry dla raczkującego. Dzięki Wam wybrałem Stone Age i nie zawiodłem się. Oczywiście za to serdecznie dziękuję.

Po pozytywnych wrażeniach z poprzedniego tematu, mam do Was, drodzy forumowicze kolejną prośbę o dobór gry.

W grę przede wszystkim będzie grała dwójka osób (ja i moja żona). Oczywiście będą sytuacje, kiedy zagrać będzie chciało więcej osób. Lecz standardowo chciałbym grać raz na tydzień z żoną.

Dorobek gier planszowych: Stone Age, Arkham Horror (aż wstyd się przyznać ale nie mam psychicznej siły przysiąść do tej gry a wiem, że jest super), + dziesiątki gier typu Safari, Super Farmer itp itd (dla córki).

Na dzień dzisiejszy poszukujemy gry, która nawiązywałaby do działań ekonomicznych, zbierania jakichś surowców, hodowli zwierząt, rozbudowywania domków, zamków, tworzenia stodoły, obór. Staram się zobrazować, co by cieszyło nasze zmysły. Porównując pożądaną grę planszową do gry komputerowej to byłoby to coś w stylu: The Settlers (np. hoduje świnkę by potem ją przerobić na mięso) bądź Age of Empire, czy coś związanego z Egiptem (budowanie chałup, zasiewanie roślin, tworzenie piramid). Czyli ogólnie mówiąc gra o rozwoju społeczeństwa i cywilizacji. Tyle, że ten rozwój i skomplikowanie jest najistotniejsze, o czym wspomnę poniżej.

Także na dzień dzisiejszy nie interesują nas klimaty postapokaliptyczne, futurystyczne, bądź fantasy.

Istotną kwestią jest długość gry i poziom jej skomplikowania/zaawansowania. Przyznam szczerze, że nie poszukujemy gry, która zagłębiałaby się w dziedzinę ekonomii na takim poziomie, że jej długość przeciągałaby się do 3-4 godzin. Poszukuje gry która wymagałaby pomyślunku i delikatnego przewidywania, jednak by długość całej rozgrywki mieściła się maksymalnie w 1,5 - 2 h.

Jeżeli chodzi o interakcję z graczem- owszem może ona być, ale nie o jakimś destrukcyjnym poziomie bo mnie żona do łózka nie wpuści:D

Przejrzałem ofertę sklepów i w oko wpadły mi następujące tytuły:

-Kupcy i Korsarze (oboje lubimy klimaty np. filmu Piraci z Karaibów)
-Złote Miasto
-Puerto Rico
-Havana

Nie ukrywam, że walory wizualne są dla nasz równie ważne:) Z doświadczenia forumowego wiem, że Stone Age to jedna z najlepiej wykonanych gier, więc miło by było nie zaniżać tego poziomu:)


Przez pewien okres mieliśmy w posiadani Agricole, ale przyznam szczerze, że instrukcja rozgrywki zniechęciła mnie do tej pozycji..:(

Co do powyższych tytułów, to są to jedynie propozycje. Jeżeli macie jakieś swoje typy to z wielką chęcią je rozpatrzę:)

dzięki serdeczne za poświęcony czas,
pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2012, 18:16 przez sarkon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: kdsz »

Spokojnie możesz brać Puerto Rico
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: cezaras »

chyba najbardziej pod Wasze wymagania podpasowałaby dwuosobowa Agricola
ale skoro instrukcja do niej zniechęca, to ze swojej strony proponuję Zamki Burgundii
Puerto też jest bardzo zacne, ale jakoś nigdy się nie przekonałem do wersji dwuosobowej

Havana może Was rozczarować - to jednak przede wszystkim gra blefu i małych świnek:).
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: sarkon »

Dzięki serdecznie za sugestie.

Czy mam rozumieć, że Puerto Rico nie jest docelowo od dwóch osób wzwyż?

Na czym może polegać kwestia tego czy się rozczarujemy grając we dwójkę? Przyznam, że nie chce kupować gry, która będzie że tak powiem ,,ułomna" przy wariancie dla dwóch osób.
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: spicum »

sarkon pisze:Dzięki serdecznie za sugestie.
Czy mam rozumieć, że Puerto Rico nie jest docelowo od dwóch osób wzwyż?
Na czym może polegać kwestia tego czy się rozczarujemy grając we dwójkę? Przyznam, że nie chce kupować gry, która będzie że tak powiem ,,ułomna" przy wariancie dla dwóch osób.
PR grając w wariant 2-os opisany w instrukcji jest nieciekawe.
W 3 osoby gra się dużo ciekawiej, w 4 jest chyba najwięcej satysfakcji.

Na BGG są opisane różne warianty 2-os, które ponoć znacznie podnoszą poziom satysfakcji przy takiej rozgrywce, ale osobiście jeszcze nie testowałem.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: WRS »

Puerto Rico jest od 2-5. W necie jest wariant na 6 osób, ale trzeba co nieco dodrukować, dorobić.

Kwestia gry dwuosobowej (oficjalnie opisanej w instrukcji) dzieli graczy na dwie grupy. Jedni nie lubią/nie są przekonani (jak przedpiśca), a inni (w tym ja) doceniają i bardzo chętnie grają.

Ja polecam w pełnym zakresie 2-5. (na 6 jeszcze sobie nie dorobiłem materiałów)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: kdsz »

Dyskusja czy warto grać w Puerto Rico 1 na 1 przewala się przez forum co kilka tygodni. Osobiście uważam, że gra się bardzo, bardzo dobrze. Mam nawet podejrzenie, że dwuosobówkę krytykują przede wszystkim gracze, którzy w ten wariant grali mało. Polecam spróbować
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: sarkon »

Ok w takim razie Puerto na pewno biorę pod uwagę. Musiałem się upewnić od doświadczonych graczy czy rzeczywiście jest to bez sensu. Bez sens można powiedzieć, objawia się trochę przy graniu w Stone Age w dwójkę, gdzie ludnością nie można przyblokować poszczególnych ród złota, żelaza czy cegły. I w zasadzie tam można obstawiać tylu ludzi ilu się chce i wtedy gra skupia się bardziej na kartach do zdobywania. Takie przynajmniej odniosłem wrażenie.

Ale skoro w Puerto Rico tak nie jest to na pewno biorę grę pod uwagę.

Oczywiście jeżeli macie jakieś swoje propozycje to jak najbardziej proszę:)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: mig »

Dołączam się do głosów poparcia dla PR na 2 osoby. Imho chodzi nawet lepiej niż na więcej osób. Gra jest rewelacyjna, choć do najpiękniejszych nie należy.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: mbork »

Zdecydowanie Agricola, bądź mała ("Chłopi i ich Zwierzyniec"), bądź (może nawet lepiej) duża ("klasyczna"). Instrukcja wygląda groźnie, ale to bardzo intuicyjna gra. Posłuchać "How to play" Ryana Sturma i wio.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: cezaras »

Bez sens można powiedzieć, objawia się trochę przy graniu w Stone Age w dwójkę, gdzie ludnością nie można przyblokować poszczególnych ród złota, żelaza czy cegły. I w zasadzie tam można obstawiać tylu ludzi ilu się chce i wtedy gra skupia się bardziej na kartach do zdobywania. Takie przynajmniej odniosłem wrażenie.
a nie jest tak, że w dwie osoby tylko jeden gracz może wydobywać w danej rundzie np. cegły :)
i paradoksalnie przyblokować jest dużo łatwiej??
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: sarkon »

cezaras bardzo możliwe...chociaż nie doczytałem się tego w instrukcji...O kurcze:D
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: mbork »

cezaras pisze:
Bez sens można powiedzieć, objawia się trochę przy graniu w Stone Age w dwójkę, gdzie ludnością nie można przyblokować poszczególnych ród złota, żelaza czy cegły. I w zasadzie tam można obstawiać tylu ludzi ilu się chce i wtedy gra skupia się bardziej na kartach do zdobywania. Takie przynajmniej odniosłem wrażenie.
a nie jest tak, że w dwie osoby tylko jeden gracz może wydobywać w danej rundzie np. cegły :)
i paradoksalnie przyblokować jest dużo łatwiej??
Tak.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: Lothrain »

Puerto Rico
Zamki Burgundii
Dolina Królów

wszystkie chodzą dobrze zarówno na 2 osoby, jak i większą ilość - moja połowa preferuje Zamki, ale o gustach...
Krissos
Posty: 141
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: Krissos »

+1 Zamki Burgundii

Proponuję przypatrzeć się także Glen More - nam się z żoną podoba.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: watman »

mbork pisze:Zdecydowanie Agricola, bądź mała ("Chłopi i ich Zwierzyniec"), bądź (może nawet lepiej) duża ("klasyczna"). Instrukcja wygląda groźnie, ale to bardzo intuicyjna gra. Posłuchać "How to play" Ryana Sturma i wio.
dokladnei to - pierwsza gra jaka przyszla mi na mysl :)
na poczatek wariant rodzinny, ograc ze 3-5 razy, zeby sie nauczyc i wio do pelnej rozgrywki :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: Lothrain »

watman pisze:
mbork pisze:Zdecydowanie Agricola, bądź mała ("Chłopi i ich Zwierzyniec"), bądź (może nawet lepiej) duża ("klasyczna"). Instrukcja wygląda groźnie, ale to bardzo intuicyjna gra. Posłuchać "How to play" Ryana Sturma i wio.
dokladnei to - pierwsza gra jaka przyszla mi na mysl :)
na poczatek wariant rodzinny, ograc ze 3-5 razy, zeby sie nauczyc i wio do pelnej rozgrywki :)
Przecież sarkon wyraźnie zaznaczył, że Agricola odstraszyła... Po co mu ją na siłę wciskać? Z czasem zagra :)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: watman »

Lothrain pisze:
watman pisze:
mbork pisze:Zdecydowanie Agricola, bądź mała ("Chłopi i ich Zwierzyniec"), bądź (może nawet lepiej) duża ("klasyczna"). Instrukcja wygląda groźnie, ale to bardzo intuicyjna gra. Posłuchać "How to play" Ryana Sturma i wio.
dokladnei to - pierwsza gra jaka przyszla mi na mysl :)
na poczatek wariant rodzinny, ograc ze 3-5 razy, zeby sie nauczyc i wio do pelnej rozgrywki :)
Przecież sarkon wyraźnie zaznaczył, że Agricola odstraszyła... Po co mu ją na siłę wciskać? Z czasem zagra :)
tak to jest, jak sie nie doczyta do konca posta... ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: Jolly_Roger »

"Duża" Agricola chodzi dobrze na 2 osoby? Wolałbym ją niż "małą", ale słyszałem różne opinie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: kdsz »

Duża chodzi dobrze na 2 osoby
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: sarkon »

Panowie i Panie, to że mi proponujecie Agricole to świadczy tylko i wyłącznie o waszym dobrym guście:) I wiem, że gra jest godna polecenia, ale tak jak ktoś wywnioskował: potrzebuje czasu by się do niej przekonać. Najprawdopodobniej kupie Puerto Rico a za rok (bo co roku kupuje grę na festiwalu gier planszowych KOCIOŁ, na Politechnice Warszawskiej) kupię Agricole:)

Mam jeszcze pytanko: wśród gier które zaproponowałem znalazło się piraci i korsarze. Nikt ich nie polecał. Czy rzeczywiście nie jest to interesująca pozycja?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: FortArt »

Udzielanie Ci odpowiedzi jest o tyle proste, że dokładnie podałeś co chcesz kupić, tylko nazwy Ci zabrakło.

Jeśli zatem chcesz budować piramidy w Egipcie to je buduj. W tym celu zakup genialną grę znaną jako Egizia, w sklepie w zależności od tego którym bokiem sprzedawca postawi pudełko wypatruj napisu Dolina Królów, lub Udoli Kralu. Zadbasz tam o siłę roboczą, wyżywienie dla nich z wysychających pól i kamienie do budowy nie tylko piramid. Zdecydowanie warto. Jeśli piramidy nie muszą być koniecznie egipskie to zainteresuje się Assyrią z polami zalewanymi przez rzeki.

Puerto Rico to zacna gra, na dwie świetnie chodząca, ale jak w tej grze wyprodukujesz kukurydzę to ona już kukurydzą zostanie i taką ją sprzedasz. Ty zaś domagałeś się by hodować owce i zamieniać je na mięso. To jak już Ci napisano znajdziesz w Agricoli, gdzie instrukcja licha, ale zasady proste jak drut - postaw pionka na polu i zrób to co tam napisano.

A gdybyś te owce chciał przed zjedzeniem jeszcze ogolić z wełny, a jagnięcinę popić piwem, który wyprodukowałeś ze słodu, który zrobiłeś ze zboża to takie oto ciągi produkcyjne znajdziesz w grze Ora et Labora. Nie jest to tak banalna w zasadach gra jak Agricola bo zamiast jednego ruchu (postawienia pionka) masz do wyboru aż trzy (dochodzą karczowanie i budowa), za to budynków i towarów masz tam masę i radocha z samodzielnie postawionej maszynki produkcyjnej jest ogromna. Na pierwsza partię rezerwuj dużo czasu, potem po 2h.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: sarkon »

o kurde, FortArt powiem ci, że teraz mnie zaciekawiłeś!!:) Muszę koniecznie obadać te gry które podałeś:) Dzięki serdeczne za kompleksowe podejście!
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: bart8111 »

Zamiana jednych dóbr na inne występuje też w Le havre. A budowanie piramid w Amun-Re.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla małżeństwa rolniczo-ekonomiczna bądź budowlana:)

Post autor: cezaras »

ale w Amun-Re w dwie osoby nie zagrasz :)
ODPOWIEDZ