Wilki i Owce - pytania o zasady

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
morud
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2006, 12:11

Post autor: morud »

Nie wiem czy to dobre miejsce na zadanie pytań odnośnie zasad gry Wilki i owce, ale spróbuje. Otóż pytania są takie:
1. Jest las i w nim jest wilk. Przykrywam go myśliwym. Czy do tego lasu można teraz wprowadzić wilka? Czy myśliwy ma zastosowanie tylko do przykrytego wilka czy chroni już las ogólnie?
2. Łączymy dwa lasy. W jednym jest myśliwy a w drugim dwa wilki. W zasadach gry jest napisane, że wilk traci moc, ale co jeśli tam są dwa wilki? Obydwa tracą moc?

bedę wdzięczna za odpowiedz:)
Monika
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

1. Jeżeli jest myśliwy, to do takiego lasu nie mozna wprowadzic wilka. Drugi wilk może zadziałać tylko wtedy, gdy zostana połączone dwa lasy. Jeżeli w jednym z tych lasów był w chwili połączenia wilk i myśliwy, a w drugim wilk, to trzeba użyć drugiego myśliwego.
2. Skoro są dwa wilki, to potrzeba dwóch mysliwych. Tak więc, by pastwisko było bezpieczne, gracz musi użyć drugiego myśliwego
morud
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2006, 12:11

Post autor: morud »

Dzięki za szybką odpowiedż!! Czyli jest tak, że jeden myśliwy chroni od jednego wilka. Czyli zastosowanie myśliwego jest takie:
1. Jest pusty las i dokładam myśliwego jak zwykłą kartę
2. Jest las, w nim wilk i myśliwy przykrywa kartę wilka, a nie dokłada do lasu.
3. Łączą się dwa lasy, w jednym jest wilk przykryty myśliwym a w drugim wilk. I tego trzeba przykryć myśliwym.
Dobrze to pojmuję?
Monika
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Moim zdaniem jest to właściwa interpretacja zasad gry
morud
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2006, 12:11

Post autor: morud »

Super, dzieki serdeczne:)
Monika
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Gry "Wilki i owce" chwilowo zabrakło u producenta
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Dobra wiadomość! Czyżby to efekt pochlebnych opinii naszego serwisu? To by było dla mnie zaskakujące.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

ja_n pisze:Dobra wiadomość! Czyżby to efekt pochlebnych opinii naszego serwisu? To by było dla mnie zaskakujące.
Dla mnie tez, i raczej w to watpie - choc pochlebna recenzja na pewno miala swoj udzial w tym sukcesie. Wilki i Owce sprzedawaly sie dobrze zanim na serwisie pojawila sie ta recenzja, co mozna przeczytac np w komentarzu pana Michala do tejze recenzji. Pozniej dopiero gra pojawila sie w "naszych" sklepach internetowych, ale nie widac jej na listach bestsellerow. Dlatego mi sie wydaje, ze gre kupuja glownie zwykli zjadacze chleba, w zwyklych sklepach. I w Gryfie ;)
Teraz Granna powinna rychlo wydac kolejna gre dla duzych dzieci.
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Crusader »

A jaki nakład miały "Owce"? Pytam z czystej ciekawości, bo przyznam, że wielkość nakładów wydawanych u nas gier jest dla mnie całkowitą abstrakcją.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

Ja również nie mam pojęcia jak nakład mógł się skończyć, skoro tej gry nie widziałem w ŻADNYM supermarkecie, jaki odwiedziłem w ciągu ostatnich 2 miesięcy (Wrocław i Wałbrzych). Mało tego - w żadnym nikt o tej grze nie słyszał. Poza tym pytałem o tę grę w kilklunastu sklepach, które miały w ofercie inne gry Granny i też nikt nie wiedział o jej istnieniu. Swój egzemplarz kupiłem na wakacjach w Koszalinie - w sklepie z planszówkami i modelami w DH Tęcza - również jedynym z 5 sklepów w tym mieście, w którym o tej grze słyszeli. Swoją drogą sklep miał naprawdę spory wybór gier.

Może zdarzyło się tak, że granna wydała tę grę w jakimś mniejszym nakładzie - testowo? Bo przecież superfarmery leżą w każdym sklepie i to w 2 wersjach. :roll:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Nakład był faktycznie nieduży (ok. 2 tysięcy sztuk), bo producent nie spodziewał sie, że w okresie wakacyjnym moze być taki popyt. Hipermarkety sprzedające gry Granny złożyły zamówienia dopiero na wrzesień i dlatego problemy z zakupem tej gry, o których pisał wc.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Czyli na poczatku wrzesnia gra wroci do sklepow?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Myślę, że nawet wczesniej - jeszcze w sierpniu
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

wc pisze:Ja również nie mam pojęcia jak nakład mógł się skończyć, skoro tej gry nie widziałem w ŻADNYM supermarkecie, [coldcut]
ja kupilem w REAL'u za 39pln - w sumie mialem zamowic w merlinie - chyba za 31pln - ale akurat bylem z dzieckiem z hipermarkecie - to od razu mu kupilem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

moonman napisał:
akurat bylem z dzieckiem z hipermarkecie - to od razu mu kupilem.
Dziecku?
To mi przypomina stary dowcip: "Co ma wspólnego biust kobiety z kolejką Piko? Jedno i drugie jest dla dziecka, a bawi się tatuś"
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Ostatnio widziałem Wilki i Owce w supermarkecie na Wileńskim. Swój egzemplarz kupiłem już wcześniej u Michała w hurtowni, bo było mi po drodze i wyszło taniej niż w sklepach.
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubsio »

Hej

Ostatnio chodziłem po hipermarketach za zabawkami do chrześniaka i przy okazji szukałem "Wilków i owiec" i jakoś znaleźć nie mogę.
W których hipermaketach można dostać rzeczony tytuł, bo jakoś nei mogę ich namierzać nigdzie.

pzdr Kubsio
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: Usul »

Wydaje mi sie ze w hipermarkecie REBEL jest :)
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

morud pisze:2. Jest las, w nim wilk i myśliwy przykrywa kartę wilka, a nie dokłada do lasu.
1. ile w takim przypadku dociaga sie zetonow? (jesli w ogole sie dociaga)

2. czy w grze dwuosobowej mozna wykladac zetony z pasterzami (cztery owce+pasterz / pytajnik)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

moonman zapytał:
morud napisał:
Jest las, w nim wilk i myśliwy przykrywa kartę wilka, a nie dokłada do lasu.

ile w takim przypadku dociaga sie zetonow? (jesli w ogole sie dociaga)
Autor gry tego w przepisach jednoznacznie nie wyjaśnił, ale myslę, że właściwa będzie taka interpretacja:
Gracz dociąga tyle żetonów, z iloma styka się dołożony myśliwy. Czyli po prostu tak, jak przy każdym innym żetonie


moonman zapytał też:
czy w grze dwuosobowej mozna wykladac zetony z pasterzami (cztery owce+pasterz / pytajnik)
Oczywiście, ze tak. Działją one tak samo, jak w grze dla 3 czy 4 osób. Jedyna różnica jest taka, że gracz nie ujawnia w ten sposób swojego koloru, bo przeciwnik zna rozkład kolorów od początku rozgrywki. Ale w gruncie rzeczy w grze 4-osobowej często sie zdarza, że już po wyłożeniu kilku żetonów można się łatwo domyślić, kto gra którym kolorem
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubsio »

Witam

dzis przeczytalem instrukcje Wikow i owiec.
przeczytalem ten watek i dalej nic nie kumam
stad pytanie do doswiadczonych graczy.

tzn
jak rozroznic sytuacje

1. jest duzy las w nim dwa wilki, jednego z nich przykrywam mysliwym. las ciagle straszy dopuki nie dostawie kolejnego mysliwego.

2. sa dwa male lasy w jedny przykryty wilk w drugim nieprzykryty niebezpieczny krwiopijca. lacze dwa lasy i wedlug instrukcji las jest bezpieczny.

sytuacja jest teoretyczna po przeczytaniu instrukcji ale na moj gust obie sytuacje wygladaja na planszy tak samo wiec jak je rozroznic.

pzdr Kubsio
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Jeżeli w lesie sa dwa wilki, to trzeba użyć dwóch myśliwych. Nie można wstawić drugiego wilka do lasu, w którym jest już myśliwy, ale mozna połączyć lasy - jeden z wilkiem i myśliwym, drugi z samym wilkiem. Wtedy trzeba wstawic do tego lasu drugiego myśliwego, aby łąka sąsiadująca z tym lasem była bezpieczna
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubsio »

Dziekuje za odpowiedz

tak naprawde to chyba zasady z wilkami i mysliwymi nie sa jakos bardzo bardzo istotne i jak by sie nie gralo (oczywiscie konsekwentnie w jeden sposob) gra bedzie "chodzic".

pzdr Kubsio
Miejsce na Twoja reklame
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Post autor: badjimi »

W przypadku pojedynku dwóch osób, jeśli jeden z graczy skończy grać i dostaje 6 pkt, to rozumiem, że drugi gracz gra nadal czyli dokłada swój żeton, losuje żetony z woreczka, dokłada, losuje itd. aż do momentu kiedy skończą mu się żetony lub kiedy sam zrezygnuje z dalszego ich dokładania i w tym momencie otrzymuje 3 pkt? Czy dobrze rozumiem zasady?
Czy w jednej kolejce można dołożyć np. dwa żetony z wilkami do jednego lasu?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Tak, drugi gracz gra dopóki może i chce.
Wilki (i/lub myśliwych) wstawia się w dowolnej chwili, nawet poza swoją kolejką. Trzeba to tylko zgłosić, mówiąc ile takich gracz zamierza się dostawić w danej chwili.
ODPOWIEDZ