gra dla wymagajacej zony

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
senti
Posty: 13
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:52

gra dla wymagajacej zony

Post autor: senti »

Witam
Jakis czas temu udalo mi sie wciagnac zone w swiat planszowek. Kolekcjonowanie gier stalo sie naszym hobby. Jak na razie mamy okolo 15 roznych tytulow. Gramy przewaznie w 3-4 osoby ale zdarzaja sie tez partie 2osobowe.
Ja zdecydowanie wole przygodowki (wychowalem sie na magicznym mieczu) natomiast mojej lepszej polowie ciezko dogodzic. Za descenta malo mnie z domu nie pogonila. Jej ulubiona gra ktorej nie moge przebic zadnym innym tytulem jest Wsiasc do pociagu Europa. Na nastepnym miejscu Na chwale Rzymu dalej Piraci i korsarze.
Szukam gry ktora w koncu zdetronizuje tzw. pociagi. Prosze forumowiczow o pomoc.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: Bea »

senti pisze: Szukam gry ktora w koncu zdetronizuje tzw. pociagi. Prosze forumowiczow o pomoc.
A pewniaków typu Carcassonne lub Osadnicy z Catanu próbowałeś? A może 7 cudów świata?
senti
Posty: 13
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:52

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: senti »

Bea pisze:
senti pisze: Szukam gry ktora w koncu zdetronizuje tzw. pociagi. Prosze forumowiczow o pomoc.
A pewniaków typu Carcassonne lub Osadnicy z Catanu próbowałeś? A może 7 cudów świata?
Carcassone traktujemy jako rozgrzewke do grania. W osadnikow gralismy zanim zakupilismy pociagi. Ostatnio jak dla przypomnienia zaczelismy partie w osadnikow to po 10minutach zlozylismy i na stol wrocily pociagi ;)
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: Rudolph »

Ja również polecam 7 cudów świata - partia trwa 30 minut, jest dużo kombinowania, szczególnie w grze 2 osobowej, a i na więcej osób spisuje się wyśmienicie.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: piogar »

U wszystkim graczom "wymagajacym" podobaly sie Linie lotnicze: Europa.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: Lothrain »

Ponieważ Twoja żona cierpi na tę chorobę, na którą cierpiała moja, polecam spróbowanie Zamków Burgundii.
senti
Posty: 13
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:52

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: senti »

Swego czasu przegladalem oba tytuly. O 7cudach bylo wiele komentarzy negatywnych nie pamietam juz jakich ale odepchnelo mnie to. Natomiast linie lotnicze to nie czasem cos zupelnie podobnego jak pociagi?
Polecano mi jeszcze Smallworld -po obejrzeniu wideorecenzji srednio przypasowalo, oraz swiat dysku - tu sie boje o podloze fabularne... Chyba ze sa to ciekawe gry a ja jestem w bledzie.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: cezaras »

Ponieważ Twoja żona cierpi na tę chorobę, na którą cierpiała moja, polecam spróbowanie Zamków Burgundii.
+1
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: WRS »

senti pisze:Natomiast linie lotnicze to nie czasem cos zupelnie podobnego jak pociagi?
Nawet tego samego autora ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: gafik »

cezaras pisze:
Ponieważ Twoja żona cierpi na tę chorobę, na którą cierpiała moja, polecam spróbowanie Zamków Burgundii.
+1
Tu byłbym ostrożny. Miałem (mam) ten sam problem. W TYM wątku to rozstrząsam...
Zamki Burgundii, dla kogoś lbiącego dynamizm rozgrywki są nuuuudne. Choć wydaje się, że na 2 osoby jest dużo lepsza niż na 3-4. Moja żona bardzo starała się ją polubić, ale się nie udało, a i mi po kliku rozgrywkach już się nie podoba.
Pożyczyć, sprawdzić. Ja tak zrobiłem i gry na pewno nie kupię!

Mówisz, że macie 15 tytułów. Nie wiem co, ale jezeli nie macie Puerto Rico, to będzie to!

U mnie PR nic nie jest w stanie przebić. Casami zagramy w Age of Empires III, Filary ziemi, Stone Age, Osadników i jakieś filery. Choć PR uwielbiam i mamy go już tak zmasterowanego, że rozgrywki są już na noże, to cały czas poszukuję gry, w którą moja żona równie chętnie zagra.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: mig »

Stone Age, Ninjato, Dolina królów, a zwłaszcza Pokolenia :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: KubaP »

W tym wątku możesz znaleźć sporo podpowiedzi.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: piogar »

WRS pisze:
senti pisze:Natomiast linie lotnicze to nie czasem cos zupelnie podobnego jak pociagi?
Nawet tego samego autora ;)
Zalezy co rozumiec jako "zupelnie podobne". W liniach nie uklada sie "swoich" samolotow, tylko wspolne. "Swoje" sa natomiast udzialy, co wymusza troche wiecej taktyki i podejmowanie decyzji w oparciu o zupelnie inne kryteria, bo nie wystarczy wylozyc wlasnych pociagow na trasie zeby miec pewne punkty. Obie gry sa w jakims sensie podobne i jesli chce sie cos zupelnie innego, to Linie odpadaja.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: lacki2000 »

Popieram Puerto Rico mogę nawet dać +78 bo mi jeszcze sporo plusów zostało z zeszłego roku.
Poza tym jest wiele gier ciekawszych od TtR :). Moja Ż z TtR przerzuciła się na Świat Dysku ale to raczej w gronie 4-osobowym. Podobną tematykę do TtR ma Thurn & Taxis, mogę też zaproponować Wysokie Napięcie (też jak TtR tylko więcej liczenia) albo Pret-a-Porter (o modzie coś) i Ostatnia Wola (o wydawaniu kasy ale też na więcej osób raczej). A może Wikingowie albo Aton... sporo jest ciekawszych gier niż TtR :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: piogar »

Thurn & Taxis mi sie podobalo, ale bardzo podobne do TtR.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: nikozja_dg »

+ 1 dla Thurn und Taxis, a może Finca?
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Bogini01
Posty: 17
Rejestracja: 05 sty 2013, 11:40
Lokalizacja: Poznań

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: Bogini01 »

Nie wiem czy o to akurat chodzi ale Warcraft jest świetną grą jeśli chcesz grać w przynajmniej 3 osoby.
Należy do gatunku przygodowo-strategicznych. Jest zrobiona na podstawie popularnej gry komputerowej. Naprawdę polecam. W pociągi nigdy nie grałam więc nie powiem czy przebije je czy nie.
senti
Posty: 13
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:52

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: senti »

Warcraft raczej odpada, nie przepada zonka za tym klimatem.
PR boimy sie ze bedzie Agricolo podobne a ta nam calkowicie nie podpasowala.
Thurn and Taxis jak i Linie Lotnicze zapowiadaja sie ciekawie na zakupienie w pozniejszym czasie tzn teraz chcemy jakas bombe inna niz posiadamy ;)
7 Cudow tu pytanie do posiadajacych - czy przebije Na Chwale Rzymu? czy bedzie czyms podobnym.
Zamki Burgundii moga byc ciekawe ale troche nas wykonanie odpycha, chociaz nie ma co oceniac ksiazki po okladce ;)
A jak prezentuja sie takie tytuly jak El Grande lub Kingdom Builder? Kingdom Builder rzucil sie Jej strasznie w oczy na jakims filmiku,
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: KubaP »

Nie lubimy z żoną Agricoli, a po Puerto Rico bardzo często sięgamy. Naprawdę dobra gra.
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: meshuggah717 »

Siedem cudów to lekka gra, która imo sprawdza się dużo lepiej w wariancie wieloosobowym, im więcej graczy tym ciekawiej. Z tego duetu zdecydowanie "na chwałę Rzymu", dobra, rozbudowana pozycja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: Bea »

meshuggah717 pisze:Siedem cudów to lekka gra, która imo sprawdza się dużo lepiej w wariancie wieloosobowym, im więcej graczy tym ciekawiej. Z tego duetu zdecydowanie "na chwałę Rzymu", dobra, rozbudowana pozycja
Ja się podepnę i zapytam, czy Na Chwałę Rzymu jest podobna do 7 Cudów?
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: meshuggah717 »

7 cudów oparty jest na mechanice draftu, w jednej turze dociągasz jedną kartę i przekazujesz ją graczowi obok. Generalnie wytwarza to spory element losowy - gracz, który będzie dociągał na początku lepsze karty będzie miał dużo dużo łatwiej. Wiadomo, można przeszkadzać innym graczom podbierając im potrzebne karty, ale wtedy nie będziemy mogli skupić się na nasz\ych celach i taktyce. Gry na oko wyglądają podobnie, ale glory to rome dużo, dużo więcej możliwości. Aaa i jeśli dla kogoś ważny jest wariant 2osobowy to o 7 cudach niech nawet nie myśli.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: FortArt »

Skoro zona kocha TtR to kup jej nowe plansze. Indie/Szwajcaria, a potem Märklin. To powinno w niej zaszczepic zainteresowanie roznorodnoscia na planszy. Märklin jest juz bardziej zaawansowamy wiec stad mozna by zronic skok do innych kolejowych np Chicago Express. A docelowo w jakas ekonomie.

Alternatywnie szybka kuracja innym hitem to SmallWorld. Powinno Wam obojgu spasowac.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: schizofretka »

mig pisze:Stone Age, Ninjato, Dolina królów, a zwłaszcza Pokolenia :)
+1 w zasadzie do wszystkiego, jeśli ma być w miarę szybko i łatwo (choć u mnie kolejność: Ninjato, Pokolenia, Stone Age,..., Egizia).

No i może Agricola? Ostatnio odważniej pokazuję ją mało grającym znajomym i wszycy byli zachwyceni, a 50% z nich kupiło.
A na dwie osoby At the Gates of Loyang w tej tematyce.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: gra dla wymagajacej zony

Post autor: FortArt »

A jakby tak przed doradzaniem czytać co autor napisał?
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 23#p398523
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ