Gra polityczno - dyplomatyczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Quetzalcoatl »

Szukam gry, w których występuje tematyka polityczna i/lub liczy się skuteczna dyplomacja, gdzie zawiera się pakty (albo formalnie wg zasad gry, albo na słowo nad planszą) i do tego nieprzesadnie długiej (TI i Diplomacy odpadają). Zdrada jak najbardziej może występować.
Bardzo odpowiada mi element negocacji / sojuszów i zdrad w "Grze o Tron". "El Grande" to dla mnie żadna polityka, za sucha jest (choć to dobra gra), "Zimną Wojnę" znam i lubię jej klimat, "Labirynt" mam. W miarę ciekawe było "W cieniu Cesarza". Zastanawiam się nad "Die Macherem", ale czas rozgrywki lekko mnie odstrasza, no i ma sens jedynie w komplecie zdaje się?
Proszę o polecenie jakichś tytułów, no i najlepiej, żeby były jakoś dostępne w Polsce.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: KubaP »

Article 27.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Pierzasty »

Diuna lub jej remake, Rex. Coś jak Gra o Tron, tylko bardziej.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Quetzalcoatl »

KubaP pisze:Article 27.
O taaak, racja. Grałem i podobało mi się.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Bea »

Pierzasty pisze:Diuna lub jej remake
A Diuna jest gdzieś w ogóle do dostania? Zauroczyła mnie książka, chętnie zagrałabym w grę :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Odi »

Na dwie osoby polecam 1960: The Making of President (Kennedy vs Nixon, mam i bardzo lubię, mechanika wywodząca się z Zimnej Wojny, moim zdaniem lepsza, choć uproszczona), jest jeszcze Campaign Manager 2008 (Obama vs McCain). Swego czasu wydana została (w malutkim nakłądzie) także polska gra podobnego typu: Pomarańczowa Rewolucja (o wydarzeniach na Ukrainie). Może akuart będziesz miał szczęście i dostaniesz ją na Allegro.

Na większą liczbę osób - w Die Machera nie grałem, ale znam ludzi, którzy tę grę bardzo cenią, choć podobno gra sie długo.

Jest też lekka Junta: Viva el Presidente!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Quetzalcoatl »

No właśnie gra raczej nie do zdobycia. A ten remake w zupełnie innym uniwersum, dla mnie nie ma klimatu i mnie jakoś nie pociąga. Losowe bombardowanie? Bez sensu. Burza piaskowa w losowym sektorze? Taaaak! To jest to, klimat na maksa! :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Bea »

Quetzalcoatl pisze:No właśnie gra raczej nie do zdobycia. A ten remake w zupełnie innym uniwersum, dla mnie nie ma klimatu i mnie jakoś nie pociąga. Losowe bombardowanie? Bez sensu. Burza piaskowa w losowym sektorze? Taaaak! To jest to, klimat na maksa! :)
A co to za remake dokładnie?
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Quetzalcoatl »

Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Pierzasty »

Quetzalcoatl pisze:No właśnie gra raczej nie do zdobycia. A ten remake w zupełnie innym uniwersum, dla mnie nie ma klimatu i mnie jakoś nie pociąga. Losowe bombardowanie? Bez sensu. Burza piaskowa w losowym sektorze? Taaaak! To jest to, klimat na maksa! :)
O to to. Jak ktoś chce samych zasad, zdrad i dyplomacji, to Rex może być, ma nawet parę ciekawych nowinek, ale w porównaniu z oryginałem zupełnie nie ma klimatu.

Jak ktoś chce zagrać to można się umówić ze mną, mam samoróbkę :)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: przemoo99 »

Aż mnie dziwi, że nikt nie wspomniał o Republic Of Rome. No ale tam może być problem z czasem gry...
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Pierzasty »

Właśnie dlatego nie wspomniał.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: schizofretka »

Senji jest prostsze i dwa-trzy razy szybsze od GoTa. Ma trochę dziwnych elementów (set collection? WTF?), ale też sporo fajnych.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: bart8111 »

W Imperialu jest duży potencjał dyplomatyczny, każdy ma zwykle udziały rozproszone w kilku państwach i mogą się tworzyć koalicje mające wspólne interesy. Jeszcze lepszą grą jest Struggle of Empires gdzie dyplomacja jest ujęta w mechanice gry (licytujemy o to w jakim sojuszu się znajdziemy) dzięki czemu mamy możliwość bronienia się przed zmowami jeśli wejdziemy w odpowiednią koalicję. Gdyby Ci się udało dostać to popieram oczywiście Diunę, która chyba jest najlepszą grą tego typu z tych co grałem (nie grałem np. w TI ani RoR), pakty i zdrady również są tu wpisane w mechanikę, wygrać grę można zarówno indywidualnie albo w koalicji.
Awatar użytkownika
Kpt. Bomba
Posty: 160
Rejestracja: 23 paź 2011, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Kpt. Bomba »

Quetzalcoatl pisze:Szukam gry, w których występuje tematyka polityczna i/lub liczy się skuteczna dyplomacja, gdzie zawiera się pakty (albo formalnie wg zasad gry, albo na słowo nad planszą) i do tego nieprzesadnie długiej (TI i Diplomacy odpadają). Zdrada jak najbardziej może występować.
Bardzo odpowiada mi element negocacji / sojuszów i zdrad w "Grze o Tron". "El Grande" to dla mnie żadna polityka, za sucha jest (choć to dobra gra), "Zimną Wojnę" znam i lubię jej klimat, "Labirynt" mam. W miarę ciekawe było "W cieniu Cesarza". Zastanawiam się nad "Die Macherem", ale czas rozgrywki lekko mnie odstrasza, no i ma sens jedynie w komplecie zdaje się?
Proszę o polecenie jakichś tytułów, no i najlepiej, żeby były jakoś dostępne w Polsce.
Przyjrzyj się Andean Abbys -http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... dean-abyss
Jeśli znasz i lubisz Zimną Wojnę oraz Labitynt to powinno Ci się spodobać.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra polityczno - dyplomatyczna

Post autor: Quetzalcoatl »

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, proszę o więcej :)
Imperial (w wersji 2030) mam i uwielbiam.
Senji -tematyka japońska jak najbardziej, gra do zbadania.
O AA czytałem, zainteresował mnie bardzo, takich tytułów właśnie szukam, liczę, że wyjdzie po polsku (Bard...? ;) )
ODPOWIEDZ