Kilka rozterek do rozwiązania.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: IseeWinner »

Witam.

Chciałbym zasięgnąć porady odnośnie upatrzonych przeze mnie tytułów. Mam na oku kilka pozycji do zakupu ale ostatecznie nie mogę się zdecydować na konkretne gry. Postanowiłem zestawić po dwa tytuły, i z każdej pary ostatecznie wybrać jeden. Co wy wybralibyście z takich zestawień?:

1) Mage Knight vs Descent
(przygoda w klimatach fantasy - będę grał w 3,4 osobowym gronie)

2) Runewars vs Chaos w Starym Świecie
(każdy na każdego, knucie, zmowy, intrygi - 3,4 osoby)

3) Cadwallon, City of Thieves vs Runebound
(lekka odskocznia od cięższych tytułów , też dla 3, 4 osób)

4) Claustrophobia vs Drako
(regrywalna gra dla dwóch osób, która nie będzie dłużyć się przez kilka godzin)

Wiem, że w powyższych zestawieniach gry mieszają się gatunkowo i dla innego gracza mogłyby z powodzeniem sąsiadować w prywatnej kolekcji jednak w miarę możliwości prosiłbym o odpowiedź. Chętnie dowiem się, która gra z danej dwójki znalazłaby większe uznanie u innych graczy.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: mig »

IseeWinner pisze: 2) Runewars vs Chaos w Starym Świecie
(każdy na każdego, knucie, zmowy, intrygi - 3,4 osoby)
Bardzo trudna sprawa. Generalnie z kryteriami co do typu gry to Chaos. Ale chodzi słabo na 3 osoby - pełnię możliwości pokazuje na 4 lub 5 (z dodatkiem). Więc jeśli dominować będa rozgrywki w czwórkę to Chaos a jak w trójkę to (równie dobry choć inny) Runewars.
IseeWinner pisze: 4) Claustrophobia vs Drako
Zdecydowanie i jednoznacznie Claustrophobia. :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: Aduanath »

IseeWinner pisze: 4) Claustrophobia vs Drako
A ja polecam Drako :D . Sympatyczna, krótka rozgrywka - ok 30min (po rozgrywce chce się jeszcze i jeszcze, i jeszcze...), każda strona gra inaczej, każda strona ma swoje plusy i minusy (smok ma mało tarcz, za to może latać. natomiast krasnoludy mogą zarzucić sieć, by smok nie uciekał itp.), obie strony bardzo dobrze zbalansowane (w nawiasie to samo, co wcześniej :D ), no i cena jest dość przystępna (a jeszcze poszukać gry na forum, lub gdzieś w promocji, to już w ogóle bajka :D )
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: mig »

Aduanath pisze:
IseeWinner pisze: 4) Claustrophobia vs Drako
A ja polecam Drako :D . Sympatyczna, krótka rozgrywka - ok 30min (po rozgrywce chce się jeszcze i jeszcze, i jeszcze...), każda strona gra inaczej, każda strona ma swoje plusy i minusy (smok ma mało tarcz, za to może latać. natomiast krasnoludy mogą zarzucić sieć, by smok nie uciekał itp.), obie strony bardzo dobrze zbalansowane (w nawiasie to samo, co wcześniej :D ), no i cena jest dość przystępna (a jeszcze poszukać gry na forum, lub gdzieś w promocji, to już w ogóle bajka :D )
Nie chcę za bardzo wchodzić w dyskusję, bo to od gustu wiele zależy, ale wiele z tych atutów ma również Claustro :)
Szybka rozgrywka (wiekszość scenariuszy da się w godzinkę rozegrać), asymetryczność stron, śliczne wydanie, dobry balans. Poza ceną (Drako o połowe tańsze) to pod każdą zaletą Drako można podpisać Claustro. No ale imho klimat w Claustro jest znacznie mocniej zaznaczony i ciekawy. I większa jest też regrywalność - nowe scenariusz fanowskie (również na 3 osoby) to gwarantują.
Najlepiej kupić obie :) (choć Claustrophobię może nieco wcześniej;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: ppski »

mig pisze:
IseeWinner pisze: 2) Runewars vs Chaos w Starym Świecie
(każdy na każdego, knucie, zmowy, intrygi - 3,4 osoby)
Bardzo trudna sprawa. Generalnie z kryteriami co do typu gry to Chaos. Ale chodzi słabo na 3 osoby - pełnię możliwości pokazuje na 4 lub 5 (z dodatkiem). Więc jeśli dominować będa rozgrywki w czwórkę to Chaos a jak w trójkę to (równie dobry choć inny) Runewars.
IseeWinner pisze: 4) Claustrophobia vs Drako
Zdecydowanie i jednoznacznie Claustrophobia. :)
2.) Kemet - jeszcze w sklepach nie ma, ale jak już się zjawi to zamiesza! :)

4.) +1 Claustrophobia
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: Pierzasty »

1. Jak chcesz "przygodową i z klimatem" to Descent. Mage Knight jest bardziej na kombinowanie z mechaniką kart itp. Taka pół-przygodówka, pół(albo więcej)-deckbuilding. Za to Descent trochę zbacza w stronę taktyczną. Jeśli możesz to sprawdź która wersja Descenta bardziej Ci odpowiada, bo ja np. zupełnie się nie przekonałem do dwójki i wróciłem do starej (a wersje bardzo się różnią).

4. Jak ma się nie nudzić przez parę godzin, to zdecydowanie Claustrophobia. Drako to filler i tyle.
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: nanautzin »

4. Claustrophobia. Nie grałem w Drako, ale w Claustro potrafię ze znajomym w ten sam scenariusz nawet grać 5-6 godzin bez przerwy i żaden z nas nie odczuwa nudy. Obaj jesteśmy niedzielnymi graczami.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: wis »

ad 1. Mage Knight zwłaszcza w 4os to koszmarny downtime. Wg mnie pozycja dla 2, ew 3 osób. Mage Knight ciekawszy mechanicznie, więcej klimatu w Descencie.
ad 2. Jak już Farmer wspomniał, Chaos nie chodzi na 3os.
ad 4. Drako to raczej filler na kilkadziesiąt minut. Claustro wg mnie zbyt podobne do Descenta, żeby kupować oba.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: Odi »

Isee -> fajnie się postarałeś, żeby pomóc nam w pomaganiu Tobie :wink: Ciekawie zestawione pary i dobry research.

1) Faktycznie, chyba bardziej Descent - bardziej przygodowy niż MK, taktyczny wygrzew

4)...ale jeśli Descent, to już nie Claustrofobia, bo to praktycznie to samo (w sensie klimatu, ogólnych założeń itp), co Descent, tylko że prościej i szybciej. Claustro świetną grą jest i basta, ale jeśli weźmiesz Descenta, to Drako może bardziej się przydać. Małe, szybkie - zagrasz w to wszędzie. Myslę, że w tym segmencie możesz też rozważyć jeszcze Summoner Wars - karcianka, ale karty (oddziały) układasz na planszy i silny jest aspekt przestrzenny. Taka bitwa po prostu, z róznymi karciankowymi efektami.

2) Chaos jest genialny, ale to inna gra od tych, które tu przywołałeś. Zaskakująco dużo w niej euro-, gry na przewagi, różnych ścieżek do zwycięstwa itp. Runewars, to bardziej klimat HoMM. Mógłby być także w parze z MK
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: maciejo »

Lubie Drako ale nawet do pięt Klaustrofobii nie dosięga.To zupełnie inna liga :!:
polecam również NH Hex :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Kilka rozterek do rozwiązania.

Post autor: IseeWinner »

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

Jeśli chodzi o podobieństwa Claustrophobii do Descenta to raczej mi to nie przeszkadza. Ważne, żeby dało się grać w 2 osoby bez poczucia, że we 3,4 itd będzie ciekawiej (czyt. zaprojektowane tylko i wyłącznie na 2 osoby). Na razie moja ekipa od gier posiada następujące tytuły(żeby ewentualnie nie polecać w zamiennikach pozycji, do których mam już dostęp):

Posiadłość Szaleństwa
Dracula
Blood Bowl: Menedżer drużyny
Neuroshima Hex
Talizman:Magia i miecz + kilka dodatków
Rice Wars: Wojny Ryżowe
Czerwony Listopad
Epic Spell Wars
Food Fight
Warhamer: Inwazja
Władca Pierścieni: LCG
Dust Tactics
BANG!
Mag*Blast

W dalszych planach zakupowych jest Gra o Tron (zestawiłbym ją razem z Runewars i Chaosem ale i tak mam zamiar ją nabyć niezależnie od pozostałych wymienionych) tyle, że dodruk pewnie najwcześniej w okolicach lipca. Napaliłem się też na zakup Relic gdy tylko ukazała się wiadomość o polskim wydaniu. Zawsze będzie to miłe odświeżenie wyeksploatowanego Talizmanu.

Z tego co dotychczas widzę polecacie Descenta w zestawieniu przygodowym i Claustrophobię w przypadku 2 osobówki. Nad pozostałymi jeszcze się namyślam.
ODPOWIEDZ