Gry z ukrytą tożsamością

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: jolietjake »

Zawsze lubiłem towarzyskie dyskusje i psychologiczne bitwy w Mafii, tak więc i Agentów Molocha pokochałem. Co dalej mógłbym spróbować?
1. Jakie gry z ukrytą tożsamością polecacie? Nie muszą się opierać tylko na badaniu kto jest kim. Proszę o wszystkie sugestie, ale chciałbym prosić też o zaznaczenie które również (albo przede wszystkim) działają świetnie w jak najmniejszym gronie. Wiem że takie gry opierają się najcześciej na dużej liczbie graczy i w tym ich urok, jednak nieczęsto zdarza mi się mieć tyle osób do dyspozycji.
2. W Sabotażystę grałem tylko przez BGA. Czy gra dużo traci w internetowej wersji i na żywo np nieporownywalnie wiecej daje przyjemnosci z rozgrywki? Bo wydaje mi się, że dyskusje przez chat bardzo ograniczają możliwości gry, dlatego pytam. A dodatek dużo wnosi?
3. Co możecie powiedzieć o Libertalii, Cytadeli i Mission Red Planet? Polecacie?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Joliet Jake na BGG
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Sir-Rafał »

Sabotażysta jak najbardziej pasuje. Nie grałem jeszcze przez Internet, ale wg mnie granie na żywo i ocenianie reakcji gracza po jego dziwnym ruchu lub sprawdzeniu karty celu jest podstawą tej gry. Polecam ją serdecznie, ale gra działa najfajniej w przedziale 5-7 graczy. Dodatek dużo zmienia. Wg mnie gra staje się bardziej chaotyczna więc zazwyczaj gram tylko w podstawkę.

Do listy można dorzucić BSG tylko, że to gra na większą ilość czasu, ale za to można sensownie grać już od 4 graczy wg mnie.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: DarkSide »

Sabotażysta z dodatkiem wzbogaca ilość możliwych taktyk i wcale nie jest już tak oczywiste, że wszyscy kopacze grają do jednej bramki ;)
Mr Jack - gra dla 2 osób. Szybka, lekka do pół godziny czasu trwania.
Battlestar Galactica - dla lubiących klimaty SF, ciężkie granie i mają 3-6h wolnego czasu (zależy czy są dodatki, jak sprawni gracze)
Co prawda sam nie grałem ale w klimacie "polowania na gracza" jest "Fury of Dracula". Tu jest odwrócona sytuacja. wiemy który gracz jest złym, ale nie wiem gdzie przebywa na planszy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: lacki2000 »

Świat Dysku Ankh-Morpork
Samurai Sword (nie grałem ale się naczytałem, że ponoć detronizuje Banga, Mafię czy Wilkołaki ze Srebrnej Góry)
No i te Agenty Molocha w wersji staroangielskiej czyli Avalon ... czy jakoś tak...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Pierzasty »

Escape from the Aliens in Outer Space.
Room 25.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Bea »

Ja grywam w Sabotażystę w cztery osoby i jest ok. W realu gra się świetnie, obserwowanie min współgraczy dużo daje. Dodatek zmienia grę, niekoniecznie na lepszą, na inną. Głównie gramy z dodatkiem, ale często wracamy do samej podstawki. Wydaje mi się, że wtedy gra robi się bardziej taktyczna.
Misiekh
Posty: 43
Rejestracja: 21 lut 2010, 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Misiekh »

DarkSide pisze: Battlestar Galactica - dla lubiących klimaty SF, ciężkie granie i mają 3-6h wolnego czasu (zależy czy są dodatki, jak sprawni gracze)
Co prawda sam nie grałem ale w klimacie "polowania na gracza" jest "Fury of Dracula". Tu jest odwrócona sytuacja. wiemy który gracz jest złym, ale nie wiem gdzie przebywa na planszy.
Jak Battlestar, to i Shadows over Camelot.
A jak Fury of Dracula, to i Letters from Whitechapel :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: MichalStajszczak »

Pędzące żółwie :D
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: charlie »

Blind Ignorance (aka szalone Czoło):) , Two Rooms and a Boom, W Zakładzie: Lubelski Lipiec '80, Love Letter (dobrze działa 2-4 graczy)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: FortArt »

W imię róży (The Name of the Rose ).
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Curiosity »

FortArt pisze:W imię róży (The Name of the Rose ).
Tylko gdzie to kupić?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: DarkSide »

Z kolei ja słyszałem że "The Name of the Rose" jest przeraźliwie słaba i wygrywa rankingi na... najsłabszą grę S. Felda :-/
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: FortArt »

Nie mam pojęcia gdzie to kupić. Ja kupiłem swój egzemplarz tu na forum - wpisałem na wishlistę, czekałem i w końcu oferta się pojawiła. Zresztą autor wątku nie pisał nic o kupowaniu. Napisał "Co dalej mógłbym spróbować?". No wiec, może spróbować w "Der Name der Rose".

Najsłabszą grę Felda? Nie, ale jedną z paru najgorzej ocenianych. Ale najgorsza nie oznacza zła. Dla przykłady Brass to najgorzej oceniana gra z pierwszej dziesiątki BGG :) Jeszcze nie zagrałem, kiedyś obserwowałem partię w tę grę (nie warto się spóźniać ;)) i mnie to wystarczyło bym ją chciał. Ja lubię gry detektywistyczne i podoba mi się ten mechanizm zgadywania kto jest kim. O tyle fajnie zrobiony, że nie ma kto pierwszy zgadnie ten wygrał, tu wszyscy zgadują kim są wszyscy pozostali.

By coś więcej opowiedzieć, czym więcej osób na koniec odkryje kim jesteś tym więcej dostaniesz karnych punktów (punktów podejrzeń to się chyba nazywa) i to się dodaje do punktów zbieranych przez Twoją postać w trakcie gry. A gra polega właśnie na obrzucaniu podejrzeniami innych i bronieniu własnej figurki. Musisz zatem tak kombinować by chronić swoją postać, a jednocześnie nie zdradzić innym kim ona jest.

I jeszcze inna gra mi się przypomniała Kraków 1325 AD. Gra się w cztery osoby (z dodatkiem w 3) i walczycie para przeciw parze, ale w grze są 4 frakcje i każdy ma ukrytą tożsamość. Dostajesz punkty za swój kolor i za zwalczanie wroga swojej frakcji - nie wiesz kto który to z graczy, ale znasz jego kolor. Więc w trakcie gry zdobywasz punkty dla swojej pary, ale jednak od czasu do czasu podkładasz się by zrealizować swoje cele. Co ciekawe autorem gry nie jest Polak ani nawet obcojęzyczny krakowianin, a gra nie ma polskiej wersji (jest niezależna językowo, a napisy na kartach to wyłącznie dowcipy i fabuła).
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: jolietjake »

Dzięki wszystkim za rady.
A z gier mniejszych rozmiarowo, nie za ciężkich, poniżej 100zł, dostępnych w spokojnie w Polsce?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Andy »

Cold War: CIA vs KGB. Mała, tania, tożsamości obu graczy zmieniają się co kolejkę.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: KubaP »

P.I. Wallace'a!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: jolietjake »

Andy pisze:Cold War: CIA vs KGB.
DarkSide pisze:Mr Jack
No ale w obu, skoro są dwie strony i dwóch graczy, wiemy od początku jaką rolę ma przeciwnik,nie?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Andy »

Właśnie nie! :)

Wiemy kto jest kim przy stole, ale nie wiem kto jest kim na stole :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: KubaP »

A, jeszcze Vampire Empire Filipa Miłuńskiego!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: szmajchel »

jolietjake pisze: 3. Co możecie powiedzieć o Libertalii, Cytadeli i Mission Red Planet? Polecacie?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Libertalię można przetestować na BGA. Cytadelę bardzo polecam, aczkolwiek przy dużej liczbie graczy jest straszny downtime. Lekka gierka ze sporą dozą negatywnej interakcji. I jak na taki typ gry czas rozgrywki jest dosyć długi
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: jolietjake »

Andy pisze:Właśnie nie! :)
Wiemy kto jest kim przy stole, ale nie wiem kto jest kim na stole :D
Czyli nie jest tak, że jeden gracz jest KGB, a drugi CIA?
szmajchel pisze:Cytadelę bardzo polecam, aczkolwiek przy dużej liczbie graczy jest straszny downtime. Lekka gierka ze sporą dozą negatywnej interakcji. I jak na taki typ gry czas rozgrywki jest dosyć długi
A jak działa na 2, 3, 4 graczy?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 250
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Kondzio167 »

Cytadelę bardzo polecam, aczkolwiek przy dużej liczbie graczy jest straszny downtime. Lekka gierka ze sporą dozą negatywnej interakcji. I jak na taki typ gry czas rozgrywki jest dosyć długi
A jak działa na 2, 3, 4 graczy?
Bardzo dobrze
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: szmajchel »

Na 2 nie grałem. Na 4-5 jest optymalnie
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: sirafin »

jolietjake pisze:
Andy pisze:Cold War: CIA vs KGB.
DarkSide pisze:Mr Jack
No ale w obu, skoro są dwie strony i dwóch graczy, wiemy od początku jaką rolę ma przeciwnik,nie?
Nie wiem jak dokładnie ma się sprawa w CW, ale w Mr. Jack masz pulę 8 postaci, kontrolowanych przez obu graczy. Jedna z tych postaci to morderca i jego tożsamość zna tylko Gracz-Jack. Co turę Gracz-Jack musi zdradzić Graczowi-Detektywowi, jaki jest status mordercy (jest widoczny albo niewidoczny, dokładne wyjaśnienie tych terminów jest w instrukcji). Zadaniem Gracza-Jack'a jest takie manipulowanie postaciami, aby Gracz-Detektyw nie zdążył przed upływem ośmiu tur ustalić tożsamości mordercy albo ucieczka mordercą z planszy. Gracz-Detektyw będzie oczywiście starał się manipulować postaciami tak, aby ustalić tożsamość mordercy jak najszybciej, jednocześnie pilnując, aby któryś z podejrzanych nie uciekł z planszy. To tak w telegraficznym skrócie ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry z ukrytą tożsamością

Post autor: Andy »

jolietjake pisze:
Andy pisze:Właśnie nie! :)
Wiemy kto jest kim przy stole, ale nie wiem kto jest kim na stole :D
Czyli nie jest tak, że jeden gracz jest KGB, a drugi CIA?
Jest właśnie tak, ale w każdej turze gry każdy z graczy wciela się w agenta "innego typu" i obaj nie wiedzą o tożsamości przeciwnika. A wynik rywalizacji o kolejne państwo w znacznym stopniu zależy od wzajemnego oddziaływania na siebie agentów "różnych typów" :-)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ