Duży problem w wyborze gry :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Szyman6
Posty: 61
Rejestracja: 08 lut 2010, 16:13

Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Szyman6 »

Witajcie

Otóż szukam gry i nie mogę się na nic zdecydować ;/ Moje podstawowe warunki to bardzo dobry wariant 2 osobowy i skalowalność w większym gronie , gra nie może być lekka ale nie może być super mózgożerem - ważne aby dało się przy niej wprowadzić również graczy nieobeznanych z planszówkami i czas rozgrywki ok 60-150 min oraz interakcja między graczami (mile widziana negatywna) . Najlepiej jaki area control (np walka między Państwami) ew jakaś gra o budowaniu\rozwijaniu czegoś ale może być też coś innego co spełnia powyższe warunki .

Myślałem nad min Puerto Rico , Tzolkin , Cyklady , Stone Age , Terra Mystica - warto czekać ? , Kemet co o tym myślicie ? inne propozycje również mile widziane
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Shubgami »

Mogę się wypowiedzieć o Tzolkinie i Cykladach. Moim zdaniem Tzolkin średnio się nada dla osób, które raczej nie grają - masa możliwości, na początku, przy objaśnianiu reguł, nie wiadomo w co w ręce włożyć. :) Mimo że rozgrywka podobała mi się (nie wiem jak ze skalowalnością na dwóch graczy, grałam jedynie w 4 osoby) i ciekawe jest wykonanie samej gry (mechanika również) to zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu Cyklady, które według mnie dobrze chodzą na dwóch graczy. Są emocje, jest negatywna interakcja - już przed końcem partii wiesz, że chcesz rewanżu. :) No i sprawdzają się oczywiście w większym gronie.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Tolis »

TM - wariant 2 osobowy wydaje sie slaby, w powyzszym skaldzie fajna gra.
Dodatkowo polecalbym:
Caylus - dziala w kazdym skladzie
El Grande - najlepiej na 4-5 osob, ale prosta w wytlumaczeniu.
Eufrat & Tygrys - na 2 osoby grac sie da, ale mimo wszystko najlepiej na 3-4 osoby.
The Great Zimbabwe - z tego co gralem w kazdym skladzie osobowym dziala swietnie i co zaskakujace w przypadku Splotter'a gra jest szybka, problemem jest wysoka cena.
Neuland - swietna gra na 2 osoby, da sie grac do 4 ale problemem zostaje fakt oczekiwania na swoj ruch, dodatkowo gra opiera sie na ciaglej optymalizacji i jest dosc mozgozerna.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Grzechu »

Z pozycji, które wymieniłeś, to ja polecałbym najbardziej Puerto Rico. Dobrze działa przy każdej liczbie osób. Interakcja jest, również negatywna. No i świetnie się nadaje do wprowadzania nowych graczy. Wiem z doświadczenia, chociaż można sie spodziewać konsternacji na ich twarzach w trakcie tłumaczenia zasad, a potem: "Eeee, jak to tłumaczyłeś, to wyglądało na trudniejsze..."
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Shubgami »

Jeszcze mi Lords of Waterdeep przychodzi do głowy i Dolina Królów - godne rozpatrzenia propozycje; więcej negatywnej interakcji w Lordsach. :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: DarkSide »

Puerto Rico
Caylus
Small World
W roku smoka
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Sir-Rafał »

Puerto Rico jest bardzo dobre dla 3-5 graczy, ale wg mnie granie w 2 osoby jest co najwyżej średnie więc jeśli to jest Twój priorytet to odradzam.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Furia »

Z wymienionych na pewno Cyklady i Puerto Rico. Przyjrzyj się jeszcze Caylusowi. Ze swojej strony dorzucę jeszcze Tikal - ma już swoje lata, ale nadal warta uwagi.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: MarcinG »

Z wymienionych to najlepsze jest Puerto Rico :D
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: mig »

MarcinG pisze:Z wymienionych to najlepsze jest Puerto Rico :D
+1
ja wariant dwuoosobowy bardzo polecam.

I warto przyjrzeć się jeszcze Stone Age. Pozostałe wymienione są znacznie trudniejsze albo kiepsko chodzą na 2 osoby.

Z niewymienionych Ninjato, Pokolenia, Sankt Petersburg.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Szyman6
Posty: 61
Rejestracja: 08 lut 2010, 16:13

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Szyman6 »

W takim razie chyba zamykam listę na Puerto Rico oraz Cykladach moją główną obawą jest to czy wariant 2osobowy jest naprawdę dobry bo gra w wiekszosci przypadkow bedzie grana w właśnie takim gronie a tu zdania są podzielone :) Oprócz tego bardzo mocno zastanawiam się nad zamkami burgundi bo ma tego czego oczekuję świetne skalowanie oraz rozbudowa własnego królestwa co mi bardzo odpowiada tematycznie tak samo jak cyklady i możliwość walki o tereny z innymi graczami :) Stone Age też mnie interesuje tylko nie wiem czy nie będzie to zbyt prosta gra
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: mig »

Stone Age ma proste zasady, ale można w niej znaleźć głębię i sporo możliwości strategicznych. Choć oczywiście Brass to nie jest ;)

Cyklady warto przemyśleć. Ważnym elementem gry jest licytacja, która na 2 osoby działa... hmm... przeciętnie (np. wg bgg 41% nie rekomenduje wariantu dwuosobowego)

Zamki Burgundii dają bardzo dużo możliwości i świetnie się skalują. Jeśli nie odstrasza Cię oprawa graficzna to może to być bardzo dobry strzał:)

Aha! I Puerto rico i Stone Age można przetestować online na bga ( http://pl.boardgamearena.com/#!gamelist )
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: bart8111 »

Ale to dla równego rachunku dodajmy, że Puerto Rico na 2 osoby nie jest rekomendowana przez 49,4% użytkowników BGG :) A tak generalnie to rzadko która gra, która ma rozpiętość 2-5, 2-6 itp. dobrze działa na 2 osoby.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: MarcinG »

Puerto Rico ma dobry wariant 2-osobowy i bardzo go polecam, ale oczywiście gra jest lepsza przy większej ilości graczy :D
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: sirmayday »

Polecam Tzolkina le jest to dość trudna gra, Cyklady super jeśli ktoś ceni sobie klimat to Cyklady go z całą pewnością maja, Stone Age również dobra gra moim zdaniem troszkę łatwiejsza od poprzednich. Ja dodał bym do tego Dolinę królów (Egizia), Pupile Podziemi i Zamki Burgundii.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
Szyman6
Posty: 61
Rejestracja: 08 lut 2010, 16:13

Re: Duży problem w wyborze gry :)

Post autor: Szyman6 »

sirmayday pisze:Polecam Tzolkina le jest to dość trudna gra, Cyklady super jeśli ktoś ceni sobie klimat to Cyklady go z całą pewnością maja, Stone Age również dobra gra moim zdaniem troszkę łatwiejsza od poprzednich. Ja dodał bym do tego Dolinę królów (Egizia), Pupile Podziemi i Zamki Burgundii.
Kupuję Cyklady dzięki za pomoc mamy jeszcze do ogrania RTFG tak więc raczej nie będziemy się nudzić . Pozdrawiam
ODPOWIEDZ