Crayon Rail System

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
siemin_
Posty: 166
Rejestracja: 07 kwie 2011, 18:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Crayon Rail System

Post autor: siemin_ »

Grał ktoś w grę z malowaniem kredką po mapie połączeń? Na czym polega mechanika tych gier? Czy są aż tak trudno dostępne?
Pierwsza tego typu gra została wydana w 1980, a ostatnia Martian Rails w 2009 rozgrywa się na planecie Mars.

Tutaj lista gier:
http://boardgamegeek.com/boardgamemecha ... ail-system
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Crayon Rail System

Post autor: yosz »

tak dla ścisłości - ostatnio wydane było Empire Express (2012) i to ma być tytuł dla początkujących (dość mocno uproszczony, z krótkim czasem rozgrywki). Większość gier z typu Crayon Rail była ostatnio wznawiana, z lepszej jakości komponentami np: Eurorails z 1990 zostało wznowione jakieś dwa lata temu.

I nie grałem w żadną z tego typu gier ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Crayon Rail System

Post autor: MichalStajszczak »

siemin_ pisze:Grał ktoś w grę z malowaniem kredką po mapie połączeń? Na czym polega mechanika tych gier?
Z grubsza polega na malowaniu kredką połączeń :D A na poważnie, to są to gry ekonomiczne, polegające na budowaniu linii kolejowych (to jest to malowanie kredką po mapie) i zarabianiu pieniędzy na przewozie towarów. Gracze losują karty z kontraktami (np. do miasta X należy dostarczyć towar Y za cenę Z) i starają się zbudować trasy od miast, gdzie te towary są do miast, do których towary trzeba dostarczyć. Narsowanie każdej kreski czyli fragmentu linii kosztuje, przy czym koszt wzrasta, gdy linia przebiega przez góry albo rzeki.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Crayon Rail System

Post autor: tajemniczy_padalec »

Ja grałem w odświeżoną wersję Eurorails i muszę powiedzieć, że gra jest naprawdę fajna (dla człowieka, który poza nią z pociągowych grał w Age of Steam, Railways of the World, 1860, 1830, Rolling Freight i Silverton - a także w Poseidona). Główkowanie solidne, przyjemność z rozbudowy sieci i optymalizacji zleceń oraz kolejności dostarczania towarów na poziomie, który miłośnika średnio-ciężkich "pociągów" satysfakcjonuje. Jest jednak parę rzeczy, które mogą się nie podobać.

Po pierwsze: bodajże tylko najnowszy tytuł ułatwia graczom życie, pokazując na kartach, gdzie są które miasta (a to trzeba ogarniać sobie na bieżąco - na mapie, która nieco kłuje w oczy swoją urodą). W początkowych partiach, nawet z jaką-taką znajomością geografii człowiek jednak trochę czasu spędza na szukaniu miejsc, które opisują karty.

Po drugie: system jest delikatnie archaiczny i trochę to czuć (a także widać - wykonaniu). Gry z serii kolei kredkowych nie zachęcają do gry oprawą, ale - choć robią przeciwne wrażenie - fajnie łączą prostotę przepisów z bogactwem rozgrywki. A propos archaiczności: po narysowanej przez siebie kolei jeździ się jednym (paskudnym :wink: ) pionkiem pociągu. To też rozwiązanie - zdaje mi się - nieco trącące myszką.

Po trzecie i ostatnie: poza hardkorowymi miłośnikami gatunku, większość ludzi, którzy z kredkowymi kolejami miało coś wspólnego, mówi: nie grajcie w to w więcej niż dwie osoby. Ja się przychylam. Raz zagrałem w trzy i (nie wiedzieć czemu) spędziliśmy nad planszą grube cztery godziny. Zresztą, już w dwie osoby czas rozgrywki jest spory.

A podsumowując: solidne to i fajne, choć nie bez wad. Jak te powyżej są do przeskoczenia, to można spokojnie wchodzić, bo - jak pisałem - zabawa naprawdę zacna. Zresztą, możesz grę wypróbować - wystarczy poczytać zasady i ściągnąć darmową, komputerową, posiadającą AI wersję planszówki (kilka szczegółów działa inaczej, ale do sprawdzenia, czy nam gra przypadnie do gustu powinno spokojnie wystarczyć). Wersja komputerowa nazywa się Rails i można ją znaleźć tutaj.
Awatar użytkownika
siemin_
Posty: 166
Rejestracja: 07 kwie 2011, 18:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Crayon Rail System

Post autor: siemin_ »

Dzięki za odpowiedź, na pewno spróbuję komputerowej wersji.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Crayon Rail System

Post autor: Tolis »

W grze Splotter'a Road & Boats - rowniez rysuje sie polaczenia drogowe, w tym przypadku mazaka.
ODPOWIEDZ