Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 200 zł

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
zhreddek
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwie 2013, 11:22

Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 200 zł

Post autor: zhreddek »

Witam !
Jest to mój pierwszy post na forum, które przeglądam od pewnego czasu i 'zajawiam się' tytułami, przekonując się co do niektórych, chociaż nigdy nie miałem ich w ręku... ale do rzeczy.

Szukam tytułu z:
- wspaniałym, bogatym światem, zaskakującą i wielopoziomową mechaniką, 'dobra wczuta' wręcz obowiązkowa,
- 'ciesząca oko' (niech student wie na co wydał $$$) ,
- dobra do gry w towarzystwie od 2 do 5 osób ,
- jak już wspominałem - najbardziej wskazane są klimaty fantasy/dark fantasy-> chyba najłatwiej wkręcić się wtedy w grę, poczuć odór lochów itd.
- nie nudzi się nawet po setnej rozgrywce :3


w/w elementy to tylko wskazówki, nie kryję, że chciałbym tutaj skorzystać z Waszej bogatej wiedzy dotyczącej planszówek, uświadomić mnie, że są jeszcze tytułu, którym powinienem się przyjrzeć i rozważyć zakup... poza grami które mam na oku.

Rozmyślam nad kupnem:
- Gra o Tron (wiadromix, kto się nie jara teraz grą o tron ? serial, przeczytane książki, mega wkrętka, podobno świetna mechanika gry, tłuste rozkminki, walki, wiele płaszczyzn rozgrywki. Odstręcza mnie od niej, że granie w 2-3 osoby raczej nie ma sensu [opinie z forum :(], praktycznie niedostępna w racjonalnych cenach)
- Horror w Arkham ( Lovecraft, mechanika, kierowanie postacią, Cthulhu, granie w 2 osoby jest spoko... ale czy jest tak fajną grą ? Narzekanie na schematyczność [forum]... może warto rozważyć Posiadłość Szaleństwa ?
- Cywilizacja: Poprzez Wieki (boardgamegeek ranking mnie nią zainteresował. Mechanika sprawdzona i dobra, wysoka średnia ocen, 140 zła na allegro :>. Jednak lore jest fajne, ale nie genialne, nie jest tak ładna jak GoT czy HwA [ameritrash, prawda (: ?].

Bardzo dziękuję za każdą sugestię i pomocną radę.
Spoiler:
EDIT:

Bardzo dziękuję za pomocne komentarze, do puli zainteresowań/na oku dochodzi DESCENT oraz Terra Mystica (ze wskazaniem na D- ma wszystko czego oczekują, teraz tylko czekać na jakąś sensowną ofertę na forum :) ).''

EDIT 2:

Już zamówiłem Descent'a :) 2.0 od użytkownika ananas. Teraz tylko czekać :3
Ostatnio zmieniony 11 maja 2013, 16:36 przez zhreddek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: Zet »

zhreddek pisze: może warto rozważyć Posiadłość Szaleństwa ?
Z tego, co słyszałem, to nie spełnia warunku : "- nie nudzi się nawet po setnej rozgrywce :3 "
zhreddek pisze:- Cywilizacja: Poprzez Wieki
Na pewno nie cieszy oka, chyba że ekonomistów ;) Mechanika super, ale klimatu to tutaj nie wyczuwam wcale, no i w 5 osób nie zagrasz.

Z tego co opisałeś, można by rozmyślać nad Descentem 2ed. (ale droższy niż 200zł, chyba, że poszukasz na forum 1 edycji, może jeszcze uda się znaleźć taniej) lub D&D: Wrath of Ashardalon Board Game, albo innej z tej serii (Castle Ravenloft, Legend of the Drizzt). Jest klimat, kosztuje ok 200zł, ale to kooperacja, a nie wiem, czy to będzie grupie odpowiadało.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: mat_eyo »

Kupcy i Korsarze, taka piracka przygodówka, niestety tylko do czterech osób.

Mage Knight, podstawka 1-4, z dodatkiem można grać w piątkę. Piękna, można się wczuć w klimat, cudowna mechanika, dla mnie gra idealna. Ponoć przy czterech osobach między swoimi turami można się doczekać wnuków ;) ale ja grałem w składzie trzyosobowym i nie było tak źle.

Cywilizacja nie jest ładna, jest wręcz brzydka. Mechanika mistrzowska, ale w pełnym składzie czeka się na swoją turę jeszcze dłużej niż w MK (to akurat sprawdziłem). Niemniej mechanika jest niesamowita.

Jeśli warunek "niech student wie, na co wydał pieniądze" można rozumieć też jako mnogość elementów to polecę również Eclipse. Kosmiczne 4X, liczba osób nie będzie tu problemem (nawet do 6 osób), bardzo dobra mechanika (podobna do tej z Cywilizacji TTA), ciekawy temat, wiele elementów (żetony, figurki, kosteczki), wczuć też się można w prowadzenie podboju galaktyki :)
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: Banan2 »

Też polecę Eclipse i dołożę jeszcze Descenta (obie pow. 200 PLN, ale jest na co patrzeć).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: Curiosity »

"genialny lore" - aż musiałem pogooglować, żeby zgadnąć "co autor miał na myśli" :P

Nie sądzę, żebyś znalazł coś, co spełni wszystkie Twoje warunki. Jak coś jest genialne, to odpowiednio kosztuje. Radziłbym zainteresować się zamiennikami...

Moja propozycja: "Might & Magic Heroes: Gra planszowa", aczkolwiek z zastrzeżeniem, że sam w nią nie grałem (znajomi polecają). Szczególnie jeśli grałeś w pierwowzór na kompie - wtedy o "lore" powinno być łatwiej.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: Assaultmarine »

Shadowrift:

Fantasy/Dark fantasy - JEST
Nie nudzi - JEST (scenariusze bardzo różne od siebie + możliwość losowych layuot'ów)
Przyjemna dla oka - jednak to karcianka więc bez planszy, figurek etc.
200 zł - zmieścisz się z potektorami na karty (obowiązkowe)
Kooperacyjna więc więcej ludzi da się namówić i mniej się zrazi + doświadczenie graczy pomaga nowym zamiast ich od gry odrzucać.
Draconnor
Posty: 43
Rejestracja: 03 maja 2013, 23:10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: Draconnor »

zhreddek pisze:Horror w Arkham
Wydaje mi się że sam sobie odpowiedziałeś.

- Świat fajny i taki całkiem akceptowalny tak do poważniejszego pogadania o nim jak i gry przy piwie (skoro student ze studentami będzie grał to pewnie i to ważne)
- Arkham jest ładny - Da się artystyczniej ale naprawdę nie ma na co narzekać - nie licząc kilku rzeczy które mogą razić tylko grafików to nie ma się do czego przyczepić.
- Przy 5 osobach już trochę trwa ale ciągle akceptowalną ilośc czasu.
- Klimat jest jak mało gdzie jeśli się go żartami nie zabija
- Grałem tylko jakieś 10 razy póki co więc tego nie powiem... ale w mało co grałem dużo razy - nie licząc może MiMa w dzieciństwie jakieś 20 lat temu ;P
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: Coen »

No to ja dorzucę jeszcze Terra Mystica
Wg mnie spełnia wszystkie Twoje wymagania.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: TuReK »

wszystko wypasione i klimatyczne:

Descent 1 lub 2 - 2-5 osób
Chaos in the Old World - 3-5 (z dodatkiem)
D&D przygodowe - 1-5

Arkham też się nadaje (można stopniowo dokupować dodatki jakby się robiło monotonnie)
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: rastula »

Ja bym wziął Descenta 2.0

jest i o owszem trochę droższy niż 200 ( ale pewnie uzywke na forym wyrwiesz nieco taniej) i to dla mnie idealna "studencka" gra ;-)...

oczywiście właściciel ma o tyle gorzej / lepiej ze na ogół będzie grał jak władca lochu...
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: MarcinG »

Również polecam Terra Mystica i Descenta
Awatar użytkownika
zhreddek
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwie 2013, 11:22

Re: Planszówka fantasy, z genialnym lore i 'bogactwem' do 20

Post autor: zhreddek »

Dziękuję serdecznie za odzew :).
Do puli gier do rozpatrzenia i ewentualnego zakupu ewidentnie wchodzi Terra Mystica i Descent ( z naciskiem na D -> piękne wykonanie, wysokie oceny, pełno wszystkiego i system, który wręcz zmusza do chłonięcia gry).
ODPOWIEDZ