Relic?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Relic?

Post autor: mig »

Dawno temu zagrywałem się Magią i mieczem. Teraz pewnie tak łatwo do niej nie zasiądę, ale doceniam jej znaczenie z przeszłości ;) A tu się pokazuje Relic PL. No i warto wziąć? Różni się czymś istotnym od MiM/Talismanu? Klimat pewnie fajniejszy (bardziej uniwersalny) jest w fantasy MiM ale od biedy Wh 40000 też mogę przeboleć. Głównie kwestia mechaniki - zostało coś ulepszone/istotnie poprawione? Jak wyglada pula bohaterów/zdarzeń itp - w MiM było tego sporo. No i czy można już skonczyć grę szybciej niż w 1,5 godziny (u mnie w MiM nieosiągalne;).
Aha - raczej nie planuję kupować dodatków, więc ten argument za MiM/T odpada :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Relic?

Post autor: Hipke »

Różnica pomiędzy Talizmanem, a Reliciem jest w negatywnej interakcji pomiędzy graczami. W podstawowej wersji Relica nie ma jej po prostu w ogóle, niemniej jednak nie wpływa to negatywnie na całość rozgrywki.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Relic?

Post autor: Rocy7 »

Kiedyś sam się interesowałem tą grą. Krótkie podsumowanie masz tu http://gamekeeper.offnet.pl/forum/viewtopic.php?t=5628

W skrócie:

1)walka odbywa się identycznie jak w MiM
2)w Relic nie ma w ogóle trybu PvP. Postacie nie mogą się bezpośrednio atakować. W instrukcji jest jasno napisane, że pojawi się to w dodatkach
3) W grze są trzy statystyki do walki, zamiast dwóch. Stworzyli trzy talie - każda odpowiadająca konkretnej statystyce. Dzięki temu na pewno nawigacja po planszy zyska jeszcze bardziej na znaczeniu, bo jeśli mamy jedną ze statystyk na dnie, to spokojnie możemy unikać ciągnięcia kart z odpowiadającej jej talii.Pośrednio wzrośnie w ten sposób celowość gry i tempo rozgrywki, co też liczy się na plus. Z drugiej strony wzrasta przewidywalność. Dużo prościej będzie ocenić stopień ryzyka w grze.
4) pojawiają się Misje postaci - jawne / 24 misje
5) 10 arkuszy postaci ale tylko 4 plansze, więc ma się niby 10 do wyboru ale teoretycznie może grać tylko 4. ( chyba że reszta sobie inaczej zaznaczy wartość cech)
6) pula zdarzeń 68 czerwonych kart Zagrożenia 68 niebieskich kart Zagrożenia 68 Żółtych kart zagrożenia / 204 karty zdarzeń
7) czas gry około 3 godzin

Manual http://www.fantasyflightgames.com/ffg_c ... lebook.pdf
ODPOWIEDZ