Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Przygod »

Święta niedługo, więc czas chyba idealny na nową planszówkę (albo i dwie).
Poszukuje solidnego Euro, lubię negatywną interakcję, dużą ilość kombinowania i krótką kołdrę. Pasjanse i uprawianie własnego ogródka mnie nie przekonują (z drobnymi wyjątkami).
Ostatnio wszystkie myśli skierowane na Felda. W końcu dobrym projektantem jest. Do niedawno nie miałem okazji zagrać w żadną z jego gier, a największe zainteresowanie wzbudzał we mnie Trajan, W Roku Smoka i Bora Bora. Praktycznie byłem już zdecydowany na Borę...aż tu nagle nadeszło długo oczekiwane "Gramy".
Bora Bora nie było, ale Feld na stół trafić musiał. Udało się z Rialto i Zamkami Burgundii. Niestety w obie gry udało się zagrać tylko po jednej partii (więc opinia na pewno ulegnie zmianie po kolejnych rozgrywkach), nie mniej liczyłem, że obie partie upewnią mnie w przekonaniu że Felda mieć muszę!!
Po Rialto pozostał duży niedosyt - wiem, ze to gra rodzinna i taki nietypowy Feld. Ale jakoś takie to mdłe wg mnie. Może nie odkryliśmy głębi, może potraktowaliśmy grę za lekko. W każdym bądź razie nie znalazłem tego co chciałem. Myślę sobie Zamki to w końcu klasyk musi być lepiej.
I powiem szczerze, że po raz pierwszy w życiu nie mogłem się doczekać końca:( Graliśmy w 4 osoby, downtime był przeraźliwie długi i chyba to głównie wpłynęło na poczucie niedosytu.(Podejrzewam, ze to trochę kwestia długo móżdżących i ciągle dopytujących o zasady graczy). Mechanika super, wybór kostek rewelacja, ale jak dla mnie kołdra zdecydowanie za długa....No i ponad 3 godziny gry...trochę mnie zabiło....Lubie długie gry, chętnie posiedzę 3 godziny nad Caylusem, ale ten czas na lekkie wg mnie Zamki to chyba przegięcie
Wyprowadźcie mnie z błędu, powiedzcie że od złych gier zacząłem i po jednej partii nie można po prostu skreślić Felda. Niestety moi współgracze patrzą podejrzliwie, na pomysł kolejnej próby tego autora.
A w głowie ciągle kołacze "kup Trajana", "weź Bora Bora", a z drugiej strony może jak nie Feld to najbardziej Feldowskie spośród "nie-Feldów" Troyes...
co myślicie?
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: matoozik »

"W roku smoka" powinna cię w pełni zadowolić. Szybka rozgrywka, móżdżenie i kołdra tak krótka, ze ledwo stopy przykryjesz :)
Mój top 5 feldowych gier:
1. W roku smoka
2. Zamki Burgundii
3. Bora, Bora
4. Arena: Roma II
5. Notre Dame

Odnośnie Rialto to moim zdaniem wypadek przy pracy. ranking może ulec zmianie po zagraniu w "Amerigo"
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: jax »

Może spróbuj W roku Smoka.
Zero nudy, człowiek siedzi jak na szpilkach, bardzo dynamiczna gra obracająca się wokół dalekosiężnego planowania z zauważalną dawką taktyki.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Majek10 »

W Roku Smoka będzie w sam raz i trwa max 1,5h. Z drugiej strony jeśli w ZB graliście tak długo :shock: to możecie się nie wyrobić w 1,5h :mrgreen: .

Troyes bardzo dobre ale zupełnie inne niż W Roku Smoka.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: pingus »

Polecałbym Notre Dame lub w Roku Smoka, jak moi przedmówcy, tylko nie są to gry bardzo ciężkie, raczej średniej ciężkości. Obie gry są trochę moim zdaniem niesłusznie zapomniane i przytarte przez jego najnowsze twory. W roku smoka można wypróbować bez kupowania na boardgamearenie.

Jak dla mnie u Felda najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że od początku gry powinno się wiedzieć co się chce robić (no może po pierwszych kilku turach), a następnie wykorzystywać taktyczne wybory zgodne z przyjętą strategią. Dlatego początki wydają się bardzo fajne, a końcówki straszliwie nudne. Pytanie czy taki typ gier jest pożądany czy nie to wyłącznie kwestia gustu.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 652 times
Been thanked: 528 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Harun »

No proszę,

ja także nie uległem feldomanii, zamki uważam za wyjątkowo nudne, ale za to Trajan - jest super. Tak więc co osoba, to pewnie inne zdanie.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: szmajchel »

Troyes i W Roku Smoka można spróbować na BGA
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: staszek »

Jest temat dotyczący najlepszych gier Felda - przejrzyj sobie.
Co do Zamków- nie martw się, że Ci nie podeszły- 6 gier Felda podoba mi się bardziej.
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 50 times
Been thanked: 70 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Mateez »

Rialto też w ogóle mi nie podeszło, jak ktoś szuka licytacji opartej na kartach i kontroli obszarów to znacznie lepsze jest starutkie Taj Mahal R. Knizii.
Natomiast Zamki uwielbiam, ale jako grę dwuosobową (gramy z żoną ok. 45 minut jedną partię). W 4 osoby grałem dwa razy i tez dłużyła się niemiłosiernie.
Więc chyba Twoje odczucia wcale nie są takie odosobnione.
Podobnie jak przedmówcy gorąco polecam W Roku Smoka - wspaniała gra (przynajmniej dla 4 i 5 osób). Moim zdaniem dorównuje legendarnemu Puerto Rico. Każda decyzja jest kluczowa, ale można przyjmować rozmaite strategie. Przy tym gra jest nastawiona na długofalowe planowanie i konsekwencję, co nie jest aż takie powszechne. Dodatkowe zalety to w miarę proste reguły i krótki czas gry (ostatnio rozegrałem partię 5-osobową z dwoma nowicjuszami w 1h).
Troyes jest moim zdaniem trudniejsze i jest w nim dużo więcej (dla niektórych upierdliwego nieco) liczenia. Z pewnością też gra się w niej dłużej.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: mckil »

Przygod pisze:Święta niedługo, więc czas chyba idealny na nową planszówkę (albo i dwie).
Poszukuje solidnego Euro, lubię negatywną interakcję, dużą ilość kombinowania i krótką kołdrę. Pasjanse i uprawianie własnego ogródka mnie nie przekonują (z drobnymi wyjątkami).
Przy takich kryteriach ja brałbym Troyes. Tam jest tyle negatywnej interakcji że niektórzy po prostu nie wytrzymują. Prawdą jest też to że jest troszku losowa. Ale mi to nie przeszkadza akurat. Trajana też uwielbiam ale jest to bardziej każdy sobie (choć oczywiście interakcja występuje). A poza tym wszystkim to temat nie na ten dział. :D
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Svartisen »

Troyes, Trajan i Macao powinny Ci odpowiadać.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: cezner »

A jakie gry lubisz, konkretne tytuły?
Bo jesteś pewien, że Feld to jest to czego potrzebujesz?
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Przygod »

Uwielbiam Brassa i Caylusa, Puerto Rico bardzo lubię Cyklady, Tzolkina i Terrę Mysticę, El Grande nie odmówię również szybkiej partii w Stone Age. Totalnie nie podeszła mi za to Agricola.
Po przewertowaniu wszystkich wątków i rankingów o grach Stefana byłem przekonany, że to z nimi bym się chętnie zmierzył. A teraz sam już nie wiem....na pewno przemawia do mnie mechanika kostek więc chętnie przyjrzałbym się jej z bliska w jakimś cięższym tytule.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: cezaras »

Rialto - całe szczęście, że lubię Felda i jeszcze potrafiłem namówić swoich mniej geeków, na drugą partię. To jet lekka gra, ale jak już wszyscy wiedzą o coc chodzi, to potrafi być naprawdę emocjonująco

Zamki - tam praktycznie nie ma krótkiej kołderki, zamiast tego wyścig po punkty. Pewno dlatego Wam nie podeszło. A 3ech godzin to nie rozumiem zupełnie. w dwie osoby jest sporo krócej niż godzinka, w 4 max. dwie (a my zazwyczaj gramy przy winku i przerywając rozmowami - przez co czas naszej rozgrywki we wszystko jest zazwyczaj dłuższy inż na pudełku)

Zdecydowanie wg Twoich wymagań dużo bardziej będzie pasował i Trajan i Bora Bora i na pewno Troyes (co wszystko padło w tym wątku), ale spojrzałbym na Vanuatu :)
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Przygod »

No właśnie czas rozgrywki i downtime były w Zamkach dla mnie nie do przyjęcia. Szczególnie, że nie widziałem specjalnej potrzeby podglądać ruchów innych graczy, bo ani razu nie wystąpiła sytuacja, żeby mi podebrali wszystko co chciałem zrobić.
3 godziny na ciężką gre - zdecydowanie tak, 3 godziny na Zamki (nawet jak wyjmiemy 20 minut na tłumaczenie i czytanie zasad) nigdy więcej.
Niestety czas gry jest uzależniony od poziomu współgraczy, jak ktoś długo duma to i Osadników może zamęczyć.
A o Vanuatu nie słyszałem - muszę poczytać.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Zet »

Najpierw uwielbiałem W Roku Smoka, ale mimo, że to dobra gra jest, to już mnie męczy.
Ciągle mam wrażenie, że głównym celem jest przetrwanie. Takie zoptymalizowanie swoich ludzi, by wszyscy przeżyli. Możliwe, że po prostu nie grałem z ludźmi, którzy potrafią wygrać inna strategią, ale wolę jednak gry gdzie się albo buduje mniej stresująco, albo bezpośrednio niszczy innych.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: cezaras »

Najpierw uwielbiałem W Roku Smoka, ale mimo, że to dobra gra jest, to już mnie męczy.
Ciągle mam wrażenie, że głównym celem jest przetrwanie. Takie zoptymalizowanie swoich ludzi, by wszyscy przeżyli.
no chyba w Roku smoka nie ma opcji by wszyscy przeżyli - a jeżeli już tak się uda, to tracąc wiele szans na porządne punkty.
ja tam zawsze gram z założeniem, że co bym nie robił, to wszyscy nie przeżyją i trzeba się z tym pogodzić (i wyciągnąć z nich jak najwięcej)
No właśnie czas rozgrywki i downtime były w Zamkach dla mnie nie do przyjęcia. Szczególnie, że nie widziałem specjalnej potrzeby podglądać ruchów innych graczy, bo ani razu nie wystąpiła sytuacja, żeby mi podebrali wszystko co chciałem zrobić.
przy pierwszej grze to możliwe,
ale jak już ludzie troszkę grają, to nie ma możliwości, żeby Ci ktoś nie popsuł planów ....
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Zet »

cezaras pisze:
Najpierw uwielbiałem W Roku Smoka, ale mimo, że to dobra gra jest, to już mnie męczy.
Ciągle mam wrażenie, że głównym celem jest przetrwanie. Takie zoptymalizowanie swoich ludzi, by wszyscy przeżyli.
no chyba w Roku smoka nie ma opcji by wszyscy przeżyli - a jeżeli już tak się uda, to tracąc wiele szans na porządne punkty.
ja tam zawsze gram z założeniem, że co bym nie robił, to wszyscy nie przeżyją i trzeba się z tym pogodzić (i wyciągnąć z nich jak najwięcej)
Możliwe, że to kwestia mojej grupy, bo udało mi się wygrać w ten sposób kilka razy. Inni gracze, próbując nabijać punkty w trakcie gry kończyli góra z połową swoich ludzi, a często z 2-3, zaś wypracowana wcześniej przewaga nie była na tyle duża by wygrać (dodam, że gramy z Chińskim Murem, ale to raczej nie powinno mieć dużego znaczenia).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: jax »

Zet pisze:Możliwe, że to kwestia mojej grupy, bo udało mi się wygrać w ten sposób kilka razy. Inni gracze, próbując nabijać punkty w trakcie gry kończyli góra z połową swoich ludzi, a często z 2-3, zaś wypracowana wcześniej przewaga nie była na tyle duża by wygrać (dodam, że gramy z Chińskim Murem, ale to raczej nie powinno mieć dużego znaczenia).
Ech, skrajności...
Oczywiście że nie należy dążyć aby na końcu zostać z połową (lub wręcz 2-3) postaciami.
Z drugiej strony nie ma też sensu aby 100% przeżyło.
Przeważnie wygrywa gracz, który straci tylko trochę postaci (1-4 z 12, zależnie od rozgrywki).

Choć i slyszałem legendy o takiej rozgrywce, gdy zwycięzca kończył z 2 postaciami na dwóch jednopiętrowych pałacach. A w trakcie gry szedł ostro w książki. Trzeba mieć nie lada umiejętności (i szczęście :) ) żeby coś takiego odstawić ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Przygod »

Dzięki za wszystkie rady i wskazówki.
Do Mikołajkowego buta trafiło Troyes;)
Narazie za mną tylko jedna partia w 3 osoby, ale już po niej mogę powiedzieć, że to jest właśnie to czego szukałem. Fantastyczna mechanika i wredne wykorzystanie kostek. Mnogość opcji i ciągłe kombinowanie. Rewelacja - dawno mnie już gra tak nie porwała za pierwszą partią.
Idąc tropem Waszych wskazań następne będzie jak nic W roku smoka!!
pozdrawiam
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: veljarek »

Przygod pisze:Dzięki za wszystkie rady i wskazówki.
Do Mikołajkowego buta trafiło Troyes;)
Narazie za mną tylko jedna partia w 3 osoby, ale już po niej mogę powiedzieć, że to jest właśnie to czego szukałem. Fantastyczna mechanika i wredne wykorzystanie kostek. Mnogość opcji i ciągłe kombinowanie. Rewelacja - dawno mnie już gra tak nie porwała za pierwszą partią.
Idąc tropem Waszych wskazań następne będzie jak nic W roku smoka!!
pozdrawiam
Ja też zachwyciłem się Troyes, a później poznałem Zamki Burgundii i .... sprzedaje Troyes :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Przygod »

To ja mam odwrotnie.
Wiem, że nigdy nie kupię Zamków Burgundii, a Troyes mam i nikomu nie oddam!!;)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: cezaras »

żeby był komplet opcji:
mam i Zamki i Troyes i w obie z radością zagram o każdej porze dnia czy nocy
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: Zet »

O nie, komplet będzie dopiero teraz:
Nie mam ani Zamków, ani Troyes i nie przymierzam się do kupna ani jednego ani drugiego :D
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Bo Feld dobrym jest.....tylko czy również dla mnie?

Post autor: asiok »

I znowu Troyes jest uznawane za grę Felda...

Jak są kości to od razu Feld musi być? :D
ODPOWIEDZ