AREA CONTROL

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Usunięte

AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

Ludziowie, pomóżta! Powoli mam dość euro sucharów i chce mi się dać komuś porządnego łupnia. Jakie znacie i polecacie gry z rodzaju area control - żeby była plansza z mapą (gotową lub budowaną z heksów), wojsko, walka, rozwój, podbijanie, negatywna interakcja etc, etc?
Z gier które mi przychodzą do głowy i je lubię:
-Twilight Imperium (the best of the best - niestety wielkość i długość ogranicza ilość potencjalnych graczy)
-Gra o Tron (znów się nakład wyczerpał...)
-Small World (jak wyżej... rozważam Undergrounda, bo znajomi mają podstawkę)
-Eclipse (dla mnie jednak za bardzo trąci workerplacementem...kupiłem, bo łudziłem się że to mały twilight...)
-Zimna Wojna (trochę z innej beczki ale jednak...)
-Starcraft (też kawał kobyły już nie do dostania za bardzo, ale fajne)
-Sid Meier's Civilization (super, ale idzie się znudzić szybko)
-Cyklady
-Chaos w Starym Świecie (yeah!)
-Neuroshima Hex (po części się podciąga; yeah!)

Gry które kojarzę, a nie grałem (opinie?):
-Nexus Ops (szybka napierdzielanka, na pewno kupię)
-Shogun (drogi jest i słyszałem sporo negatywnych opinii, chociaż ta tematyka...)
-Runewars (warto?)
-Evo (słyszałem że proste a dobre)


Co jeszcze polecicie? Im bardziej złożone, tym w sumie lepiej. Tematyka właściwie drugorzędna.

Gry zaproponowane przez forumowiczów:
-Dominant Spiecies
-Rex: the final days of Empire
-El Grande
-Clash of Cultures
-Exodus Proxima Centauri
-Warrior Knights
-A Few Acres of Snow
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 12:48 przez Usunięte, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: TuReK »

Runewars jest dobre
obadaj Chaos w Starym Świecie (100% negatywnej interakcji)
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: AREA CONTROL

Post autor: Vandal »

Dominant Spiecies od GMT (tylko nowsza edycja starsza jest po prostu brzydka).
http://boardgamegeek.com/boardgame/6221 ... nt-species
Nie wiem tylko jak się skaluje na 2,3,4, bo zawsze gramy w większym składzie.
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

TuReK pisze:Runewars jest dobre
obadaj Chaos w Starym Świecie (100% negatywnej interakcji)
o, zapomniałem dodać, grałem:)
Jedyna gra, w którą nie zagram z kimś, kto tego nie pragnie całym sobą. Zagrałem kiedyś z ludźmi średnio zainteresowanymi, bez sadystycznych skłonności i to była profanacja. Przy dobrych i perfidnych graczach, sama słodka gorycz:)
Ostatnio zmieniony 10 sty 2014, 12:53 przez Usunięte, łącznie zmieniany 1 raz.
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

Vandal pisze:Dominant Spiecies od GMT (tylko nowsza edycja starsza jest po prostu brzydka).
http://boardgamegeek.com/boardgame/6221 ... nt-species
Nie wiem tylko jak się skaluje na 2,3,4, bo zawsze gramy w większym składzie.
To żeś ciekawą ciekawostkę rzucił. Nie ukrywam, że mi się podoba, tematyka jak w Evo, ale chyba duuuużo bardziej skomplikowane. Minus taki, że brzydka (3 dodruk nie powala, jak wcześniej była jeszcze brzydsza to wolę nie patrzeć) ale grunt to mechanika. I drugi minus to dość duża cena 260zł. Ale Dzięki wielkie, myślę że prędzej czy później się skuszę! Ktoś ma równie dobre przykłady?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: Galatolol »

Rex: the final days of Empire powinien spełnić oczekiwania.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: Bea »

Evo nie kupuj bo:
- my ją mamy, zawsze więc możesz zagrać.
- znając Ciebie oczekujesz czegoś dużo bardziej skomplikowanego, to jest bardzo dobra gra, ale jednak familijna.

O Dominant Species kiedyś sporo czytałam (nie grałam) ale jednak wydaje mi się, że to nie jest to o co Ci chodzi.
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

Bea pisze:Evo nie kupuj bo:
- my ją mamy, zawsze więc możesz zagrać.
- znając Ciebie oczekujesz czegoś dużo bardziej skomplikowanego, to jest bardzo dobra gra, ale jednak familijna.

O Dominant Species kiedyś sporo czytałam (nie grałam) ale jednak wydaje mi się, że to nie jest to o co Ci chodzi.
Podałem wszystkie gry które spełniają warunki, żeby uprzedzić odpowiedzi. Evo faktycznie bym nie kupił z wymienionych przez Ciebie powodów, chyba że komuś na prezent. Bea,jeszcze nie wiele wiesz o moich pragnieniach :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: asiok »

To ja pojadę klasyką.... Może El Grande? Jest mapa, są podboje, są emocje. Jedna z najlepszych gier!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: KubaP »

Vandal pisze:Dominant Spiecies od GMT (tylko nowsza edycja starsza jest po prostu brzydka).
http://boardgamegeek.com/boardgame/6221 ... nt-species
Nie wiem tylko jak się skaluje na 2,3,4, bo zawsze gramy w większym składzie.
Ja z kolei nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak można grać w to w więcej niż 4 osoby, zwykle gram w 3 :)
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

Tak a propos Dominant Species i Chaosu w Starym świecie - szykuje nam się hicior w klimacie Pana Lodowego Ogrodu którego skończyłem ledwie kilka dni temu, w oparciu o miks mechanik z tych dóch gier:
http://rafalkimla.znadplanszy.pl/2013/1 ... go-ogrodu/
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

asiok pisze:To ja pojadę klasyką.... Może El Grande? Jest mapa, są podboje, są emocje. Jedna z najlepszych gier!
Klasyk, a nie znałem - świetne (niby tematyka drugorzędna, ale jednak jestem fanem historii), wskakuje na mój wishlist:) Dzięki!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: gafik »

Age of Empires III
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

Galatolol pisze:Rex: the final days of Empire powinien spełnić oczekiwania.
O tak, to jest właśnie mały Twilight (a ja głupi kupowałem Eclipse'a). Otototo chodzi:)
Dzięki ludziskowie, na prawdę daliście mi sporo tytułów do myślenia;P Wszystkie chcę mieć, i możliwe że prędzej czy później je nabędę, choć Rex wygrywa w przedbiegach, głównie dzięki sentymentowi do Twilight Imperium i podobnych elementach mechaniki.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: AREA CONTROL

Post autor: sirkozi »

-Clash of Cultures
-Exodus Proxima Centauri
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: Galatolol »

O tak, to jest właśnie mały Twilight (a ja głupi kupowałem Eclipse'a).
Nie nazwałbym tego zastępnikiem TI, w tej grze o co innego chodzi. Ale jest o wiele lepsza 8)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: KubaP »

arshenik! pisze:
asiok pisze:To ja pojadę klasyką.... Może El Grande? Jest mapa, są podboje, są emocje. Jedna z najlepszych gier!
Klasyk, a nie znałem - świetne (niby tematyka drugorzędna, ale jednak jestem fanem historii), wskakuje na mój wishlist:) Dzięki!
Uprzedzam, że imho El Grande chodzi tylko na 5 osób. Jest super, ale na 5 osób.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: Tyrek »

El Grande - jako lżejsza pozycja, ale nie lekka :)

Dominant Species - gorąco polecam, gra jest wymagająca, dłuższa, ale świetna i bardzo satysfakcjonująca, jeśli się człowiek w nią wciągnie. Co do wyglądu to początkowo, też mnie lekko krzywiło, ale po zagraniu, nie wyobrażam sobie, aby ta gra inaczej wyglądała. Wszystko jest czytelne i sytuację łatwo ocenić w trakcie gry. Przeładowanie graficzne powodowało by, że sytuacja na planszy mogła by być bardzo nieczytelna.

Nikt jeszcze nie wymienił :shock: Struggle of Empires - klasyk spod ręki M. Wallace'a. Pazury ponoć pokazuje przy sporym składzie osobowym (ja niestety grałem tylko w 4 osoby, ale i tak było nieźle). kolejna gra, której trzeba się nauczyć aby czerpać garściami - i dość długa. Pozwala grać nawet w 7 osób :) i to ponoć w skończonym czasie :) Zasady może nie są skomplikowane (chociaż instrukcja jest słabo napisana), natomiast możliwości prowadzenia gry dość spore.
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

gafik pisze:Age of Empires III
Zdecydowanie nie o to... jak dla mnie, to takie puerto rico z figurkami, przeczytana recenzja tylko mnie utwierdziła w dokładnie takim samym porównaniu:P
http://planszoholik.pl/2010/04/07/przer ... pires-iii/
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: AREA CONTROL

Post autor: Vandal »

Co do Rex miałem mieszane uczucia, ale grałem tylko raz. Jakoś niezbyt przypadł mi system sojuszy.

Struggle of Empires - co do instrukcji, to Wallace chyba ma z ich pisaniem poważne problemy. :cry: Koniecznie mocniej ją najpierw trzeba zbadać, bo mechanika może baaaaardzo się nie spodobać (topienie statków przez kostki to jakiś horror...).
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

sirkozi pisze:-Clash of Cultures
-Exodus Proxima Centauri
Ciekawe pozycje, zapowiadają się obiecująco choć ciężko z dostępnością, tylko angielskie wydania i mało popularne gry - ale będę miał na oku, dzięki!
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: AREA CONTROL

Post autor: sirkozi »

Exodus wyszła niedawno edycja poprawiona i jest dostępna w rebelu. Clash of Cultures jest bardzo językowo zależny, więc jeśli to problem to bym odpuścił.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: Dwntn »

+1 dla Rex: Final Days of an Empire.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę że Rex to przedruk klasycznej Diuny, tylko z przyczyn licencyjnych wydany pod logo Twilight Imperium. Tak czy owak, nowa otoczka tematyczna świetnie służy zarówno grze jak i późniejszym rozgrywkom w Twilight Imperium, gdyż stanowi wprowadzenie do świata TI.

Z pozycji Martina Wallace's zdecydowanie Świat Dysku: Ankh-Morepork. Bardzo dobra pozycja i IMO jedna z najbardziej regrywalnych gier jakie stworzono. Nadaje się zarówno na luźne imprezy jak i konwenty. Mocno trzymająca klimat samych powieści Pratchetta.

Drugą pozycją Wallace'a godną polecenia i jest A Few Acres of Snow.

Z prostszych gier typowo z gatunku Area Control polecam jeszcze niedawno wydane Metallum, że względu na piękną oprawę graficzną (niestety jest to najmocniejsza zaleta tej gry) oraz starszą ale za to bardzo dobrą grę fantasy Jaskinia Trolla. Te drugą mógłbym opisać jako hybrydę Neuroshimy Hex oraz Metallum w klimatach fantasy.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: AREA CONTROL

Post autor: Lothrain »

KubaP pisze: Uprzedzam, że imho El Grande chodzi tylko na 5 osób. Jest super, ale na 5 osób.
Na 4 moim zdaniem też niczego tej grze nie brakuje. Na 3 jest już za dużo luzu, to prawda, ale emocje i tak są.
Usunięte

Re: AREA CONTROL

Post autor: Usunięte »

http://www.rebel.pl/product.php/1,302/8 ... ights.html
A Warrior Knights ktoś grał? Ja generalnie lubię gry od FFG...
ODPOWIEDZ