Helvetia

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Helvetia

Post autor: FortArt »

Ze zdziwieniem stwierdzam, że nie mamy wątku o tej mającej już ponad dwa lata grze toteż go zakładam.

W mojej pierwszej partii jeden z graczy nie miał dostępu do cegielni ani targowiska. Nie kupił i nie wżenił się. Wydawało mi się, że setup mocno go pokrzywdził - jak tu grać bez cegieł? A jednak nie był to problem bo ... wygrał.

Helvetia ma bardzo ciekawy efekt - wszyscy byli przekonani, że jeszcze kolejka, a na pewno by wygrali :)

Bardzo dobra gra.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Helvetia

Post autor: rastula »

FortArt pisze:Ze zdziwieniem stwierdzam, że nie mamy wątku o tej mającej już ponad dwa lata grze toteż go zakładam.

W mojej pierwszej partii jeden z graczy nie miał dostępu do cegielni ani targowiska. Nie kupił i nie wżenił się. Wydawało mi się, że setup mocno go pokrzywdził - jak tu grać bez cegieł? A jednak nie był to problem bo ... wygrał.

Helvetia ma bardzo ciekawy efekt - wszyscy byli przekonani, że jeszcze kolejka, a na pewno by wygrali :)

Bardzo dobra gra.
Na szczęście podstawowe surowce można kupować... ja też w pierwszej ( i niestety jedynej jak dotąd) grze do końca nie miałem dostępu do desek ( czy jak kolega mówił "szyneczki" ;)... co prawda nie wygrałem, ale walka była. Graliśmy zresztą źle zrozumiawszy zasady licytacji ... ale i tak oceniam grę wysoko. Mechanika ożenków i dzieci jest bardzo ciekawa - musimy planować , a przeciwnicy mogą nam te plany pokrzyżować - jak na euro spora dawka interakcji ( licytacja, ożenki, podbieranie budynków) i bardzo dobry kompromis pomiędzy złożonością a czasem gry ( myślę że po ograniu na 3 osoby to max 60 minut satysfakcjonującego móżdżenia).

Ciekawe jak wypada wariant 2 osobowy ?

Za cenę za którą można teraz kupić - bardzo dobry nabytek...
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Helvetia

Post autor: cezaras »

no i te teksty "chajtnąłbym się z Tobą, gdybyś miała kozę" :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Helvetia

Post autor: mig »

a krąży gdzieś polska instrukcja? bym z chęcią przygarnął - bo na razie u mnie gra może robić za domową apteczkę ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Helvetia

Post autor: rastula »

mig pisze:a krąży gdzieś polska instrukcja? bym z chęcią przygarnął - bo na razie u mnie gra może robić za domową apteczkę ;)

myślę , że nie sądzę - angielska jest na BGG
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Helvetia

Post autor: romeck »

cezaras pisze:no i te teksty "chajtnąłbym się z Tobą, gdybyś miała kozę" :)
W wersji bliskowschodniej: "chajtnąłbym się z Tobą, gdybyś była kozą" (?). :mrgreen:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Helvetia

Post autor: TTR_1983 »

polskiej instrukcji nie ma. może jacyś chętni do przetłumaczenia? :mrgreen:
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Helvetia

Post autor: Tolis »

Grałem tylo w 3-4 osoby i nie kojarzę czegoś takiego jak licytacja w tej grze, coś mi umknęło?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Helvetia

Post autor: FortArt »

Skrót myślowy. Chodzi o żetony postaci, które dostaje ten kto postawił na danej postaci najwięcej krążków. A że daje to ekstra akcję to rywalizacja o nie jest formą licytacji.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Helvetia

Post autor: Tolis »

Tylko Helvetia jest trochę popsuta. Jak tylko 1 gracz zostanie z żetonami akcji na ręce - to nie może wykonać akcji.
W grze na 3 osoby, że 1 i 2 gracz wykonują akcje: Budowa/Wysyłka surowców i 3 gracz traci 1 rundę na akcję - nie wykonuje żadnej akcji, później sytuacja się powtarza i gracz 2 i 3 wykonują te akcje i gracz 1 nie wykonuje nic - nawet bonusowej z postaci. W tym wypadku najlepiej być 2 graczem.
Grałem chyba tylko 1 raz w 4 osoby więc nie wiem jak by to tutaj wyglądało.
Ogólnie Helvetie chcę sprzedać mimo ciekawych mechanizmów bo lepsze jest Neuland :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Helvetia

Post autor: piton »

Tolis pisze: Ogólnie Helvetie chcę sprzedać mimo ciekawych mechanizmów bo lepsze jest Neuland :)
Kurde...a ja kupiłem praktycznie w ciemno bo (oprócz ceny) Helvetia miała być czymś a'la Neuland - taki wpis gdzieś widziałem.
Neuland ma jedną wadę - downtime, powyżej 2 graczy jest masakra, na 4 to się grać praktycznie nie da.
Myślałem, ze Helvetia będzie uproszczonym szybkim Neulandem z możliwością gry na 4 osoby :P więc jak nie jest to zagramy, ocenimy i sprzedamy :D
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Helvetia

Post autor: Tolis »

Helvetia jest fajnym tytułem - ale na 3 osoby raczej źle się gra - wydaje się że też jest długa kiedy to nagle się kończy.
Ciekawym mechanizmem są małżeństwa, według mnie jest warta poznania. Jak pisałem wcześniej na 4 osoby grałem tylko raz, więc może się sprawdzi.
W każdym bądź razie na 3 osoby wolę Neuland.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Helvetia

Post autor: jerrymagu »

Tolis pisze:Tylko Helvetia jest trochę popsuta. Jak tylko 1 gracz zostanie z żetonami akcji na ręce - to nie może wykonać akcji.
W grze na 3 osoby, że 1 i 2 gracz wykonują akcje: Budowa/Wysyłka surowców i 3 gracz traci 1 rundę na akcję - nie wykonuje żadnej akcji, później sytuacja się powtarza i gracz 2 i 3 wykonują te akcje i gracz 1 nie wykonuje nic - nawet bonusowej z postaci. W tym wypadku najlepiej być 2 graczem.
Grałem chyba tylko 1 raz w 4 osoby więc nie wiem jak by to tutaj wyglądało.
Ogólnie Helvetie chcę sprzedać mimo ciekawych mechanizmów bo lepsze jest Neuland :)
w Helvetię grałem naście razy w składzie 3 -4 w obu przypadkach nigdy, ale to nigdy nie zdarzyło sie aby jakiś gracz nie wykonał choć jednej akcji.
Czas rozgrywki, interakcja, emocje vs zasady - stawia ją w mojej ocenie bardzo wysoko
W Neuland nie grałem :roll:
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Liarus
Posty: 397
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Helvetia

Post autor: Liarus »

jerrymagu pisze:
Tolis pisze:Tylko Helvetia jest trochę popsuta. Jak tylko 1 gracz zostanie z żetonami akcji na ręce - to nie może wykonać akcji.
W grze na 3 osoby, że 1 i 2 gracz wykonują akcje: Budowa/Wysyłka surowców i 3 gracz traci 1 rundę na akcję - nie wykonuje żadnej akcji, później sytuacja się powtarza i gracz 2 i 3 wykonują te akcje i gracz 1 nie wykonuje nic - nawet bonusowej z postaci. W tym wypadku najlepiej być 2 graczem.
Grałem chyba tylko 1 raz w 4 osoby więc nie wiem jak by to tutaj wyglądało.
Ogólnie Helvetie chcę sprzedać mimo ciekawych mechanizmów bo lepsze jest Neuland :)
w Helvetię grałem naście razy w składzie 3 -4 w obu przypadkach nigdy, ale to nigdy nie zdarzyło sie aby jakiś gracz nie wykonał choć jednej akcji.
Czas rozgrywki, interakcja, emocje vs zasady - stawia ją w mojej ocenie bardzo wysoko
W Neuland nie grałem :roll:
Nie grałem na 3 osoby, ale tez mi się wydaje, że jak obaj gracze poszli w jedna akcję, to zaczyna gracz 3 w następnej turze i może albo zagrać część albo też wszystkie.
Na Bgg jest wątek co się dzieje, jak są gracze na jedną akcję i dlaczego przegrywają grając w ten sposób.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Helvetia

Post autor: rastula »

ja szczerze nie zrozumiałem o co chodzi Tolisowi :)...


gracz, który został z pionami w ręce ( teoretycznie może zostać z wszystkimi, ale to mało racjonalne zachowanie ze strony przeciwników, bo musieliby postawić wszystkie swoje akcje na 1 rolę każdy - rzadko jest to zresztą możliwe, bo nie można stawiać pionów na niewykonalną akcję- więc najczęściej musimy je rozdzielić)

1) otrzymuje od razu znak pierwszego gracza ( wart 1 punkt)
2) zaczyna grę w kolejnej rundzie ...


tak więc na pewno wykona w kolejnej rundzie jakieś akcje...
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Helvetia

Post autor: Tolis »

I Tura (gracze A, B, C)
Pierwszy gracz - A - który wyśle komplet podstawowych surowców ma 1 dodatkowy punkt zwycięstwa, są 3 podstawowe surowce, Za wykonanie akcji płacę 1 żeton, wysyłając wszystkie 3 tracę wszystkie żetony akcji. W ten sposób mam Kolesia od wysyłki, 4 VP.
Drugi Gracz - B - buduje budynki za akcję budowania za każdy budynek daje 1 żeton, powiedzmy buduje 2 budynki, dodatkowo dokupuje 2 surowce budowane. Wydaje 4 żetony akcji.
Trzeci Gracz C - pauzuje traci wszystkie żetony akcji - nie wykorzystał ich.
II Tura:
Pierwszy Gracz B, wykonuje akcję gracza A z I tury.
Drugi Gracz C, wykonuje akcję gracza B z I tury.
Gracz A - pasuje.
To jest dość standardowy początek, oczywiście gracz A może w I turze wykonać akcję wysyłki a gracz B akcję budowy.

Najlepiej na wszystkim wyszedł gracz B.

Inne rozpoczęcie spowoduje, że gracz A lub B, nie wykonają już więcej ruchów w I turze.

Owsze w późniejszym etapie gry nie opłaca się wydawać wszystkich żetonów akcji na 1 akcję, ale na starcie to jest obowiązkowa akcja.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Helvetia

Post autor: rastula »

ok - ale jeszcze musi zajść taka sytuacja, że masz możliwość wyprodukowania wszystkich podstawowych surowców w 1-szej rundzie - a to nie jest zawsze możliwe...


nie będę się mądrzył bo za mało grałem - potestuję to wrócę
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Helvetia

Post autor: FortArt »

Tolis pisze:I Tura (gracze A, B, C)
Pierwszy gracz - A - który wyśle komplet podstawowych surowców ma 1 dodatkowy punkt zwycięstwa, są 3 podstawowe surowce, Za wykonanie akcji płacę 1 żeton, wysyłając wszystkie 3 tracę wszystkie żetony akcji. W ten sposób mam Kolesia od wysyłki, 4 VP.
Z tą poprawką, że na starcie ma się 4 dyski, więc trzeba by wysłać 4 towary. Ale OK, to możliwe.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Helvetia

Post autor: Tolis »

FortArt, masz rację.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Helvetia

Post autor: Veridiana »

Tolis pisze: Trzeci Gracz C - pauzuje traci wszystkie żetony akcji - nie wykorzystał ich.
II Tura:
Pierwszy Gracz B...
Pierwszym graczem w drugiej turze będzie gracz C. zresztą, to nie będzie już tura, tylko kolejna runda, skoro tylko on został z dyskami

P.S. Rzut okiem na GF 8)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Helvetia

Post autor: Banan2 »

Na BGG pojawiła się polska instrukcja. Podziękowanie dla tłumacza :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Helvetia

Post autor: TTR_1983 »

Banan2 pisze:Na BGG pojawiła się polska instrukcja. Podziękowanie dla tłumacza :)
Pozdrawiam
dzięki :mrgreen: Gdyby ktoś zauważył jakiś błąd, proszę o info. Niestety umiejętności graficznych nie mam, stąd taka forma.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Helvetia

Post autor: mig »

W końcu zagrałem. Skład pełny, czteroosobowy. Gra zajęła nam niecałe 2 godziny.
Wrażenia bardzo pozytywne. Wykonanie przepiękne. Zasady (mimo niezbyt intuicyjnej instrukcji) bardzo czytelne. Klimatu sporo i kilka fajnych pomysłów. Jestem szczerze zaskoczony, ze - jak się wydaje- gra jest oceniana dość przeciętnie.
Zagraliśmy z błędem, ale czytając powyższe wypowiedzi raczej tą pomyłkę potraktujemy jako home rulesa, mianowicie graliśmy, ze runda kończy sie, kiedy ostatniemu graczowi zostanie jedna moneta. A jak zostanie z kilkoma monetami, kiedy pozostali gracze juz swoich sie pozbyli, to moze jeszcze wszystkie poza jedną wykorzystać do akcji.
Na pewno jeszcze będziemy grać-wszyscy byli grą oczarowani. I faktycznie wszyscy szli łeb w łeb, mimo różnego rozłożenia akcentów w strategii.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1927
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Helvetia

Post autor: tomuch »

mig pisze: Zagraliśmy z błędem, ale czytając powyższe wypowiedzi raczej tą pomyłkę potraktujemy jako home rulesa, mianowicie graliśmy, ze runda kończy sie, kiedy ostatniemu graczowi zostanie jedna moneta. A jak zostanie z kilkoma monetami, kiedy pozostali gracze juz swoich sie pozbyli, to moze jeszcze wszystkie poza jedną wykorzystać do akcji.
Wydaje mi się, że ten hołmrul może popsuć dużo w rozgrywce. Normalnie trzeba się bardzo pilnować, żeby nie zostać z niewykorzystanymi dyskami, a tak masz duużo luzu...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Helvetia

Post autor: mig »

tomuch pisze:
mig pisze: Zagraliśmy z błędem, ale czytając powyższe wypowiedzi raczej tą pomyłkę potraktujemy jako home rulesa, mianowicie graliśmy, ze runda kończy sie, kiedy ostatniemu graczowi zostanie jedna moneta. A jak zostanie z kilkoma monetami, kiedy pozostali gracze juz swoich sie pozbyli, to moze jeszcze wszystkie poza jedną wykorzystać do akcji.
Wydaje mi się, że ten hołmrul może popsuć dużo w rozgrywce. Normalnie trzeba się bardzo pilnować, żeby nie zostać z niewykorzystanymi dyskami, a tak masz duużo luzu...
No byc moze. Jeszcze będziemy to sprawdzać :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ