Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: piterro88 »

Witam serdecznie.

Poszukuję z dziewczyną ciekawej gry planszowej ekonomicznej lub strategicznej. Będzie to nasza pierwsza gra w którą będziemy grać głównie we dwoje ale i również w gronie znajomych przy wspólnym spotkaniu. Znajomi raczej nie maja obycia z zaawansowanymi grami planszowymi więc gra powinna być łatwa do wytłumaczenia, ale również nie bardzo banalna; wymagająca troszkę myślenia no i oczywiście powinna występować spora regrywalność :)
Cena to max 150 złotych.

Gry które do tej pory wzbudziły moje zainteresowanie to:
1) Filary Ziemi - szczególnie podoba mi się piękna grafika planszy. Mechanika wydaje się być ciekawa.
2) Grand cru - ciekawy temat czyli produkcja wina, nie wiem jak tutaj wygląda sprawa w praktyce..
3) Kingsburg
4) Vasco da gama - gra wydaje się ciekawa, można nieco wysilić mózgownicę, ale...w tej grze obawiam się, że może być problem z jasnym wytłumaczeniem wszystkich zasad i zależności, a więc przy pierwszych rozgrywkach wśród większego grona nie każdy może zrozumieć jak, co i po co...
5) Kupcy i Korsarze - tutaj gra raczej przygodowa, ciekawy temat, zasady raczej łatwe do wytłumaczenia. W kilka osób chyba będzie ciekawie, aczkolwiek nie wiem jak ta gra sprawdzi się we dwoje, czy wówczas nie będzie zbyt nudno i z każdą kolejną partią mniejsza ochota do gry.

Proszę zatem o opinię na temat wymienionych przeze mnie pozycji i ewentualne sugestie jaki tytuł powinniśmy jeszcze rozważyć :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: mig »

Filary Ziemi wydają się niezłe, ale w tej kategorii trudności i typu gry polecałbym raczej Pokolenia lub Stone Age. Są "fajniejsze" a poza tym lepiej się skalują.
Grand Cru wydaje się najtrudniejsze z nich wszystkich
Kupcy i korsarze potrafią się bardzo dłużyć - zwłaszcza na 4 osoby. Na 2 z kolei bywa nudnawo.
Vasco da Gama jest świetne, ale na 2 osoby jest średnia. No i nie wiem czy nie jest zbyt trudna jak na początek.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: schizofretka »

No ja mam odmienne opinie :)
Filary Ziemi są przeciętne, Epoka Kamienia jeszcze bardziej. Village i Fresco lepsze, Ninjato jeszcze lepsze. Zamiast Kingsburga zdecydowanie polecam Troyes, choć może się okazać zbyt trudne dla niewtajemniczonych. Może Caylus? Zasady wbrew pozorom proste a wymaga wielu partii do dobrej gry. Minus - jak przy wszystkich grach wymagających myślenia - doświadczeni gracze (wy) będą młócić nowych (waszych gości).
Vasco da Gama to największy przekombinowany suchar w jaki grałem i jedna z najsłabiej ocenianych przeze mnie gier.
W Grand Cru nie grałem. Kupcy i Korsarzy są bardzo fajni i jak ktoś choć trochę ma miłości do przygodówek i ma odrobinę dyscypliny, to wcale się nie dłużą - wręcz lepiej jest grać do 15, nie 10 punktów. Niestety w dwie osoby słabo i mało myślenia.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
whst
Posty: 26
Rejestracja: 01 lis 2013, 23:35

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: whst »

Mi od Filarów Ziemi o wiele bardziej podeszło Puerto Rico (a były to dwie pierwsze planszówki z którymi miałem styczność na poważnie).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: Pixa »

Z klasyki mozna polecic Puerto Rico - fajnie sie skaluje, dziala dobrze na kazda ilosc osob. Caly czas w pierwszej 10 ogolnoswiatowego rankingu gier planszowych na BGG. Mozna wysilic mozgownice, a zasady nie sa jakies super trudne. Spokojnie do wytlumaczenia w 10-15 minut. Jest to gra na zasadzie kazdy sobie, malo jest interakcji (ogranicza sie do podbierania sobie budynkow, plantacji i ladowania towarow na statek - kto nie zaladuje, temu gnija i traci punkty zwyciestwa). Minusem sa grafiki - dosc biedne powiedzialbym.

Oprocz tego polece ulubiona gre mojej drugiej polowki - Suburbia, rowniez swietnie sie skaluje od 2 do 4 graczy; ladnie i solidnie wykonana, dosc neutralny temat dotyczacy rozwoju miasta. Mozna sobie troche poprzeszkadzac w realizacji celow, podbierac co lepsze kafelki miasta. Mamy tez do realizacji tajne cele, wiec do konca nie wiadomo, kto wygra. Zasady mieszka sie na 4 stronach klorowej instrukcji - spokojnie do ogarniecia i wytlumaczenia w kilka minut. Jednak gra wymaga uzywania mozgu - spokojnie mozna pokombinowac.

Jezeli macie zamiar grac TYLKO w 4 osoby to z prostszych tytulow spkojnie polece Wsiasc do pociagu: Europa czy Osadnikow z Catanu - obydwa tytuly to absolutna klasyka gatunku, maja elementy strategiczne czy ekonimiczne, choc mimo wszystko to chyba jednak bardziej gry familijne. Co nie zmienia faktu, ze przed mozgozerem czesto gramy wlasnie w te dwie gierki.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4092
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 178 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: lacki2000 »

Może jak ma być ekonomiczna to by się nadało nasze rodzime Magnum Sal? Najlepiej z dodatkiem Muria, chyba da się zamknąć w kwocie 150zł, nie wiem jak z dostępnością.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: adam_k27 »

Magnum Sal również polecam, choć na początek chyba lepiej ograć podstawke, a potem dokupić dodatek.

Epokę Kamienia (Stone Age) też polecam.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: mig »

wedkaaa pisze:Polecam Boże igrzysko

Mały opis gry
Od Grunwaldu po rozbiory: „Boże igrzysko” to pasjonująca gra, w której wcielimy się w wielkich magnatów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czasem nasze interesy będą szły w parze z interesami kraju, innym razem rozkład wewnętrzny czy ataki sąsiadów będą nam bardziej na rękę, podkopując wrogie frakcje i dając przewagę nad przeciwnikami politycznymi. Nasza potęga będzie rosła poprzez rozbudowę latyfundiów, budowę miast, fundowanie szkół, toczenie udanych wojen z sąsiadami czy zwykły zbytkowny tryb życia. Doskonale opracowano mechaniczną stronę rozgrywki: mimo że za każdym razem przychodzi spędzić co najmniej dwie i pół godziny nad planszą, nie sposób się przy „Bożym igrzysku” nudzić. Non stop trzeba planować, oceniać straty, wymyślać nowe strategie i reagować na działania przeciwników, z którymi – czy tego chcemy, czy nie – trzeba bardzo często współpracować przy obronie granic.
Tyle, że obecnie już niedostępna. Poza tym nie działa na 2 graczy.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: Tolis »

BI dla poczatkujacych zdecydowanie za trudny.
Z trudniejszych polecam Le Havre - ogólnie proste zasady - ale nauka gry spora.
Z prostszych - Wysokie Napiecie i Puerto Rico (niewiem jak dziala na 2 osoby)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: veljarek »

Ja proponuję grę ze staini Felda tj. Zamki Burgundii lub Bora Bora :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
rupert84
Posty: 118
Rejestracja: 23 lut 2012, 09:43
Lokalizacja: Opole

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: rupert84 »

+1 dla Puerto Rico - jeżeli chodzi o ekonomiczne.
+1 dla Suburbia - bardzo często gram w to z dziewczyną - średni kaliber ciężkości
+1 dla Zamek Burgundii - działa świetnie na 2 osoby - kombinowanie wyrzuconymi kostkami

Dodatkowo jeżeli patrzysz w kategoriach żeby grać z osobami któe nie mają styczności z planszówkami to bym dorzucił Epokę Kamienia - bardzo ładnie wykonana i szybkie do wytłumaczenia.

Każda z powyższych spełni Twoje wymagania.
Nycte
Posty: 426
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: Nycte »

Nie tak dawno miałem podobny wątek jest chodzi o grę ekonomiczną dla mnie i dziewczyny i wybór padł na Puerto Rico i muszę przyznać, że nie żałujemy :)
Awatar użytkownika
Blueberry
Posty: 93
Rejestracja: 07 sty 2014, 19:48

Re: Jaka gra strategiczna lub ekonomiczna dla 2 - 4 osób?

Post autor: Blueberry »

Polecam Ninjato. Gra działa bardzo dobrze zarówno na dwie osoby i na więcej. Zasad trochę jest, ale są łatwe do przyswojenia. Pięknie wydana, można pogłówkować i obrać różne strategie. Ciężko ją dostać w sklepach internetowych, ale widziałam kilka ofert sprzedaży na forum.
ODPOWIEDZ