Sztony

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Sztony

Post autor: kdsz »

Ostatnimi czasy kilka razy natknąłem się na gry, w których kasę reprezentują żetony w skali mikro. Dla mnie, osoby dość niezdarnej, korzystanie z pieniędzy w Londonie i Magnum Sal stanowi swoistą grę w grze. Nie podoba mi się to za bardzo, bo nigdy nie byłem fanem gier zręcznościowych.

Zastanawiam się, czy dobrym rozwiązaniem byłoby zastąpienie tych badziewnych pieniędzy sztonami pokerowymi? Sprawdza się to w praniu? Jeżeli tak, to jaki zestaw (za sensowną kwotę) polecacie? A może znacie inne, lepsze zamienniki kasy w grach?
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Sztony

Post autor: Cyberpuncur »

Ja kupowałem coś w tym stylu:
http://www.partykiosk.pl/product-pol-19 ... t-op-.html

Na pewno lepsze od papierowych żetonów monet.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Sztony

Post autor: kwiatosz »

Sztony sprawdzają się rewelacyjnie - Firefly uświadomił mi to najdobitniej, zamiana papieru na sztony skróciła rozgrywki o 30 minut :mrgreen: ;)
Oczywiście kwestia jest standardowa - zainteresowałeś się tematem kilka dni za późno - niedawno w Lidlu było 300 sztonów 11,5g za 70zł o ile dobrze pamiętam - z tego co się orientowałem to rewelacyjna cena była. Ja kiedyś na promocji dorwałem za 90 taką walizeczkę i raczej mi ludzie zazdraszczali ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sztony

Post autor: rastula »

sprawdzają się bardzo dobrze - szczególnie te z nominałami

ja często używam zestawu takich

http://www.monaco.net.pl/sklep/product_ ... ts_id=1027

( fajnie , ze są różne nominały i te większe są prostokątne)


za parę dyszek, można zrobić sobie uniwersalny zestaw nominałów - a dźwięk "rzucanej" kasy i układanie kupek fortuny przed sobą - radość ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Sztony

Post autor: kwiatosz »

Przypomniało mnie się - można też zainwestować w Auf teufel komm raus - oprócz tego, że to świetna lekka gra pokerowata, to jeszcze dają full wypas sztony z nominałami :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sztony

Post autor: kdsz »

rastula pisze:sprawdzają się bardzo dobrze - szczególnie te z nominałami
No właśnie. Nie dalej niż w niedzielę widziałem w sklepie Jysk zestaw pokerowy za jakieś grosze. Niestety na sztonach nie było nominałów, co osłabiło mój entuzjazm, bo konieczność rozkminiania jaki kolor co oznacza można w zasadzie potraktować jako home rule wprowadzający do gry element mechaniki memory. Ale chyba się skuszę, bo cena była atrakcyjna

Edit - znalazłem link do produktu (55zł):
http://jysk.pl/do-domu/artykuly-dziecie ... now-w-opak
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sztony

Post autor: rastula »

kdsz pisze:
rastula pisze:sprawdzają się bardzo dobrze - szczególnie te z nominałami
No właśnie. Nie dalej niż w niedzielę widziałem w sklepie Jysk zestaw pokerowy za jakieś grosze. Niestety na sztonach nie było nominałów, co osłabiło mój entuzjazm, bo konieczność rozkminiania jaki kolor co oznacza można w zasadzie potraktować jako home rule wprowadzający do gry element mechaniki memory. Ale chyba się skuszę, bo cena była atrakcyjna

Edit - znalazłem link do produktu (55zł):
http://jysk.pl/do-domu/artykuly-dziecie ... now-w-opak
te które ja polecem są po 50 groszy więc kupisz ich prawie 100 i jeszcze na wysyłke wystarczy - a komplet 100 starczy do większości gier w pełnym składzie...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Sztony

Post autor: BartP »

Dzięki za temat i odpowiedzi. Nie kumam tylko jednej rzeczy. W jednym miejscu np. tutaj http://morgad.pl/pl_PL/p/Zetony-pokerow ... 11%2C5g/70 piszą, że żeton waży 11,5 grama. Natomiast w linku od rastuli (http://www.monaco.net.pl/sklep/product_ ... ts_id=1027) widzę, że żetony ważą 0,3 grama. Czyżby jedne żetony były ponad 38 razy cięższe od tych drugich? Nie chcę kupować kamieni, wiadomo, ale też nie jakichś superlekkich.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sztony

Post autor: rastula »

BartP pisze:Dzięki za temat i odpowiedzi. Nie kumam tylko jednej rzeczy. W jednym miejscu np. tutaj http://morgad.pl/pl_PL/p/Zetony-pokerow ... 11%2C5g/70 piszą, że żeton waży 11,5 grama. Natomiast w linku od rastuli (http://www.monaco.net.pl/sklep/product_ ... ts_id=1027) widzę, że żetony ważą 0,3 grama. Czyżby jedne żetony były ponad 38 razy cięższe od tych drugich? Nie chcę kupować kamieni, wiadomo, ale też nie jakichś superlekkich.

musi być jakiś błąd - na pewno nie ważą 0,3 g

nie sa może takie cieżkie jak żetony "kamionkowe" i nie wszystkim perłowe, żywe kolory mogą odpowiadać ale zapewniam że gra się nimi doskonale - na pewno lepiej niż jakimikolwiek kartonowymi i papierowymi pieniędzmi

oczywiście na tej stronie są żetony lepszej jakości ale mówiemy wtedy najmniej o 3-4 krotnie większej cenie


mnie przekonał również "neutralny" design bez odwołań do kasyna, kart, pokera tak więc mozna ich używać do wiekszej ilości gier bez utraty "klimatu"


te wymiary są prawdziwe

Średnica 34 mm, grubość 3,8 mm żetonów okragłych o nominale 50 cent, 1€, 2€

Żetony prostokątne 52,5 x 34 mm o nominałach 5€, 10€, 20€, 50€

Żetony prostokątne 72,5 x 34 mm o nominałach 100€, 500€
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sztony

Post autor: kdsz »

rastula pisze:te które ja polecem są po 50 groszy więc kupisz ich prawie 100 i jeszcze na wysyłke wystarczy - a komplet 100 starczy do większości gier w pełnym składzie...
Przekonałeś mnie. Kupiłem po 30 sztuk jedynek, piątek i dziesiątek. Wraz z wysyłką wyszło 53zł. Rastula, dzięki za cynk!
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Sztony

Post autor: wc »

są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Sztony

Post autor: Kowal »

Czym wyciąłeś je tak idealnie? ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sztony

Post autor: rastula »

nie chcę odpowiadac za autora ale są nakładki na cyrkle i noże "cyrkle" olfy na przykład - jako modelarz mam ;)


http://www.olfa.net.pl/products/Cyrkiel ... CMP-1.html
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Sztony

Post autor: wc »

Kowal pisze:Czym wyciąłeś je tak idealnie? ;)
mam łatwiej, mam ploter tnący
jeśli kogokolwiek by interesowały takie wycinanki proszę o priv, mogę pomóc
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Sztony

Post autor: FortArt »

Ja polecam żetony Albi:
http://dragonus.pl/pl/p/Poker-Chips-100-zetonow/2914
42 zł, 11.5 g, 4 kolory bez nominałów, więc można sobie spokojnie jednostki dostosować do potrzeb danej gry.

Ze sztonami jest tylko taki problem, że to ciężkie jest. To jest ponad kilogram do dźwigania przy stu sztukach. Gry bywają sporo lżejsze.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sztony

Post autor: kdsz »

Paczka z żetonami polecanymi przez rastulę właśnie do mnie dotarła. Z wyjątkiem jednego żetonu, który naklejkę z nominałem miał wyłącznie z jednej strony, wszystko OK. Stosunek cena - jakość bardzo dobry. Żetony są duże, poręczne, wygodne, czytelne, a w pudełku wędkarskim prezentują się tak: http://boardgamegeek.com/image/1958879/kdsz
Ostatnio zmieniony 14 mar 2014, 14:30 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sztony

Post autor: romeck »

kdsz pisze:a w pudełku wędkarskim prezentuje się tak: http://boardgamegeek.com/image/1958879/kdsz
Fajne pudełko. Skąd i za ile jeśli można zapytać? Znam kilkadziesiąt rodzajów różnych producentów, ale na takie jeszcze nie trafiłem.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sztony

Post autor: kdsz »

romeck pisze:Fajne pudełko. Skąd i za ile jeśli można zapytać? Znam kilkadziesiąt rodzajów różnych producentów, ale na takie jeszcze nie trafiłem.
Pudełko nazywa się KONGER 022. Kosztowało 7zł na allegro
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sztony

Post autor: romeck »

kdsz pisze:
romeck pisze:Fajne pudełko. Skąd i za ile jeśli można zapytać? Znam kilkadziesiąt rodzajów różnych producentów, ale na takie jeszcze nie trafiłem.
Pudełko nazywa się KONGER 022. Kosztowało 7zł na allegro
Kłaniam się!
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Sztony

Post autor: kwiatosz »

Widzisz, to nie pudełko rybackie tylko do trzymania przynęt na przerośnięte małpy - inna sekcja w zoologicznym.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Sztony

Post autor: lacki2000 »

kdsz pisze:Paczka z żetonami polecanymi przez rastulę właśnie do mnie dotarła. Z wyjątkiem jednego żetonu, który naklejkę z nominałem miał wyłącznie z jednej strony, wszystko OK. Stosunek cena - jakość bardzo dobry. Żetony są duże, poręczne, wygodne, czytelne, a w pudełku wędkarskim prezentują się tak: http://boardgamegeek.com/image/1958879/kdsz
hmm faktycznie całkiem całkiem ale mogłoby być bez tego znaczka euro. Ja mam w Magnum Sal górnikom w ojro płacić? :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sztony

Post autor: kdsz »

lacki2000 pisze:hmm faktycznie całkiem całkiem ale mogłoby być bez tego znaczka euro. Ja mam w Magnum Sal górnikom w ojro płacić? :)
To racja. Górnicy za Kazimierza Wielkiego, Londyńczycy z roku 1666, inwestorzy w Lancashire w XIX wieku, Wikingowie - wszyscy oni będą płacić dolarami! A jak sobie wreszcie kupię Gluck Auf, to nawet niemiaszki uznają nadrzędność tej wspólnej, ogólnoświatowej waluty!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sztony

Post autor: rastula »

dokładnie - "wspólna waluta" :)
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Sztony

Post autor: gaseki »

kdsz pisze:
lacki2000 pisze:hmm faktycznie całkiem całkiem ale mogłoby być bez tego znaczka euro. Ja mam w Magnum Sal górnikom w ojro płacić? :)
To racja. Górnicy za Kazimierza Wielkiego, Londyńczycy z roku 1666, inwestorzy w Lancashire w XIX wieku, Wikingowie - wszyscy oni będą płacić dolarami! A jak sobie wreszcie kupię Gluck Auf, to nawet niemiaszki uznają nadrzędność tej wspólnej, ogólnoświatowej waluty!
A wiesz, że dolar to zachodnia wersja słowa talar? Stąd np dolary hiszpańskie w Age Of Empires Glena Drovera.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sztony

Post autor: kdsz »

gaseki pisze:A wiesz, że dolar to zachodnia wersja słowa talar? Stąd np dolary hiszpańskie w Age Of Empires Glena Drovera.
Gdyby nie Twój post, to bym się chyba nie zorientował, że zaliczyłem "przejęzyczenie" w mojej poprzedniej wypowiedzi. Oczywiście wikingowie będą płacić w euro, nie dolarach ;)
ODPOWIEDZ