Gry całkowicie niezależne językowo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Gry całkowicie niezależne językowo

Post autor: TTR_1983 »

Proszę o pomoc w następującej sprawie. Potrzebuję stworzyć listę gier (wiem, że nie da się wszystkich ale im więcej tym lepiej) całkowicie niezależnych językowo, dla których nie jest dostępna instrukcja PL. Zapytacie: po co mu to? Ano po to, że chętnie sobie potłumaczę trochę, ale zbytnio nie mam rozeznania a tak każdy wrzuci jedną grę i stworzy się fajna lista. Warunek jeden: całkowita niezależność językowa. Czekam na propozycje :) Oczywiście chodzi mi o takie, gdzie dostępna jest instrukcja angielska.
Edit: niech to nie będą również gry zapowiedziane do wydania w języku polskim :mrgreen:

Podane do tej pory propozycje:
Liberte
Lancaster
Romolo o Remo?
Ground Floor
Blueprints
Geistes blitz 2.0
Keyflower
Yunnan
Antike Duellum
Archon: Glory & Machination
Colonies
Autokrator
Francis Drake
Hellenes: Campaigns of the Peloponnesian War
MIL (1049)
New Amsterdam
Stalag 17
Sutter's Mill
Times Square
Wallenstein
Kohle & Kolonie
American Rails
Bruxelles 1893
Expedition: Northwest Passage
Ostatnio zmieniony 21 mar 2014, 17:18 przez TTR_1983, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: DarkSide »

mulek18 pisze:Potrzebuję stworzyć listę gier [...] całkowicie niezależnych językowo, dla których nie jest dostępna instrukcja PL. Zapytacie: po co mu to? Ano po to, że chętnie sobie potłumaczę trochę,
Wybacz filozoficzny ton mej wypowiedzi, acz wynikający z ciekawości zżerającej me trzewia: czy poza kaprysem jest jakiś głębszy ukryty przed światem powód wspomnienia o warunku dotyczącym niezależności językowej? W jaki sposób brak takowej niezależności może Ci przeszkodzić w sobietłumaczeniu? :roll: :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: TTR_1983 »

To proste. Interesuje mnie tylko instrukcja, a nie karty itd.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: romeck »

Coś czuję, że kolega interes chce rozkręcić. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: DarkSide »

mulek18 pisze:To proste. Interesuje mnie tylko instrukcja, a nie karty itd.
- Przy setłumaczeniu możesz wziąć dowolną instrukcję w języku angielskim, a (że tak ujmę kolokwialnie) zlać treść kart i planszy. ;)
- Ale załóżmy, że nie ścierpiałbyś choćby jednego nieprzetłumaczonego elementu gry, to wchodzisz na BGG tam masz od groma gier niezależnych językowo, które mają instrukcję w języku angielskim, ściągasz takową i setłumaczysz. W sumie to bez różnicy czy już jest wersja polska czy nie.... ;) zawsze możesz potem seporównać czy aby nie przetłumaczyłeś danej instrukcji lepiej :mrgreen:
- Nie lepiej wprost przyznać, że może liczysz na to że, uda się w niedalekiej przyszłości przekuć czas poświęcony tłumaczeniu instrukcji, na garść dolarów kilka "złociszy". ;)

Gry wydane/planowane do wydania w Polsce znajdziesz tu: http://premiery.znadplanszy.pl/index.php?mod=katalog;1 czyli element potrzebny do selekcji negatywnej już masz ;)
Dodatkowo użycie filtra na BGG może dać takie rezultaty: http://www.boardgamegeek.com/tag/language-level%3A0
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: TTR_1983 »

Nawet gdybym miał zamiar na tym zarabiać (choć nie mam), to co w tym złego? Jeśli ktoś zechce mi pomóc proszę o wpisywanie gier. Dzięki.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: romeck »

mulek18 pisze:Nawet gdybym miał zamiar na tym zarabiać (choć nie mam), to co w tym złego? Jeśli ktoś zechce mi pomóc proszę o wpisywanie gier. Dzięki.
Nic w tym złego. Natomiast złe jest udawanie, że chodzi o coś innego gdy prosisz o pomoc. ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: TTR_1983 »

romeck pisze:
mulek18 pisze:Nawet gdybym miał zamiar na tym zarabiać (choć nie mam), to co w tym złego? Jeśli ktoś zechce mi pomóc proszę o wpisywanie gier. Dzięki.
Nic w tym złego. Natomiast złe jest udawanie, że chodzi o coś innego gdy prosisz o pomoc. ;)
Gdybym miał zamiar na tym zarabiać, napisałbym. Przecież i tak nikt by za mnie tłumaczenia nie zrobił. Myślałem, że tak będzie szybciej. Ktoś grał w grę spełniającą moje kryteria, wrzuci tytuł i po sprawie. Nie ma co na siłę doszukiwać się zawsze drugiego dna :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: romeck »

mulek18 pisze:
romeck pisze:
mulek18 pisze:Nawet gdybym miał zamiar na tym zarabiać (choć nie mam), to co w tym złego? Jeśli ktoś zechce mi pomóc proszę o wpisywanie gier. Dzięki.
Nic w tym złego. Natomiast złe jest udawanie, że chodzi o coś innego gdy prosisz o pomoc. ;)
Gdybym miał zamiar na tym zarabiać, napisałbym. Przecież i tak nikt by za mnie tłumaczenia nie zrobił. Myślałem, że tak będzie szybciej. Ktoś grał w grę spełniającą moje kryteria, wrzuci tytuł i po sprawie. Nie ma co na siłę doszukiwać się zawsze drugiego dna :)
Nie doszukuję się drugiego dna. :) Tylko pewnie tak jak i DarkSide jestem ciekaw skąd taki pomysł, intencje, cel. A interes to pierwsze co przychodzi na myśl, rozumiesz. :)

Aha, tłumaczenia, owszem, ale już import mniej znanych ale dobrych gier, które potrzebują wyłącznie przetłumaczenia instrukcji, to nawet mnie się podoba. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: TTR_1983 »

gdybym robił tłumaczenia za pieniądze to chyba by mi było wszystko jedno czy gra jest zależna czy niezależna językowo, czyż nie?
A tak zrobię sobie tłumaczenie gry niezależnej językowo, jeśli mi się spodoba to sobie ją kupię np. Tekstu w języku obcym na kartach i innych elementach nie znoszę. Oczywiście poza nazwami obszarów, postaci itd :)
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: xelos80 »

Mysle ze nie ważne czy kolega na tym zarobi czy nie. Niezależnie od tego sama taka lista jest przydatna Wielu ludzi nie kupuje gier które nie są w polskiej wersji językowej. Sam tak miałem aż nie zorientowałem się ze jednak jest trochę gier niezależnych językowo. Angielska instrukcja dla mnie nie jest problemem ale nie gram w gry z obcymi tekstami ze względu na osobę z która głownie gram, która nie zna dobrze angielskiego.
Link do BBG jest przydatny ale przegladanie 44 stron gier z których pewnie 90% jest mało ciekawych mija się z celem gdy ktoś kto ma ochotę może napisać które fajne gry są niezależne językowo.
Zamiast oceniać po co koledze jest ta lista pomyślmy czy taka lista nie jest przydatna dla wszystkich.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: Nataniel »

http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProduc ... Szukaj+%3E

Od tego musisz odsiac te, ktore maja zaleznosc jezykowa.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: mig »

To ja zacznę ;)
Na podstawie mojej półki ;)
Liberte - http://boardgamegeek.com/boardgame/2507/liberte
Steam Park - http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... steam-park
Lancaster - http://boardgamegeek.com/boardgame/96913/lancaster (2011)

Edit: Liberte to jednak staroć - 2001r.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2014, 12:11 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: Fleschu »

Romolo o Remo? BGG
Packet Row BGG, Rebel planuje wydać polską edycję
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1929
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: tomuch »

Szczytne idee, a tu człowieka posądzają o nie-wiadomo-co...
U mnie na półce:
Ground Floor , Escape from the cursed temple
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: mig »

MisterC pisze: Myrmes, Rialto, Tokaido,
Tokaido jest wydane przez Hobbity, a Rialto przez Rebel. Myrmes ma już polską instrukcję (na Rebelu).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: TTR_1983 »

Dzięki, że temat się rozkręcił.
Rialto, Tokaido, Myrmes, Gluck Auf oczywiście odpadają.
Czy Ground Floor jest w całości niezależna językowo? Coś kojarze, że na planszach dużo tekstu było, chyba że pomyliłem z inną grą.
Lancaster mnie zaciekawił, zwłaszcza że dodatek z 2012 jest więc się łapie :)
Boleję jednocześnie, że tak mało gier Queen Games jest wydawanych u nas. W Polsce ceny gier tego wydawnictwa są masakryczne, podczas gdy na ostatnim Essen Kingdom Buider+ 2 dodatki= 39 EUR.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1929
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: tomuch »

mulek18 pisze: Czy Ground Floor jest w całości niezależna językowo? Coś kojarze, że na planszach dużo tekstu było, chyba że pomyliłem z inną grą.
Na planszy głównej są tylko nazwy "budynków", w których tracimy swój cenny czas (typu agencja reklamowa) oraz skrót zasad tego, co można zrobić w budynku (ale pokrywa się to z instrukcją). Nazwy budynków i pokoi (a głównie to, co można w nich zrobić) są w instrukcji, więc wystarczy tylko przetłumaczona instrukcja. Podobnie rzecz się ma z kafelkami pięter (parę słów na kilku jest) - każdy kafelek jest omówiony w instrukcji.
Podsumowując - jest kilka słów, które wg mnie nie są znaczące, większość jest sprawnie obsłużona przez ikony.
Nie wiem, czy tego typu "niezależność" się kwalifikuje... Dla mnie nie było potrzebne nic poza instrukcją...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: xelos80 »

Prośba do autora postu o wrzucenie propozycji do 1 posta Nawet jeśli istnieje instrukcja pl lub polskie wydanie. Niektóre polskie wydania mogą być niedostępne a ktoś moze sie wtedy zdecyduje na wersje angielską np.

Jaipur, Alhambra, Zamki Burgundii, Cyklady (hades), W roku smoka, Takenoko, Ticket to Ride.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: mig »

xelos80 pisze:Prośba do autora postu o wrzucenie propozycji do 1 posta Nawet jeśli istnieje instrukcja pl lub polskie wydanie. Niektóre polskie wydania mogą być niedostępne a ktoś moze sie wtedy zdecyduje na wersje angielską np.

Jaipur, Alhambra, Zamki Burgundii, Cyklady (hades), W roku smoka, Takenoko, Ticket to Ride.
Ww to tylko przykłady były, ale do każdej z tych gier jest instrukcja przetłumaczona i bez problemu mozna je ściągnąć z netu - (jedynie do Pałaców Alhambry nigdzie oficjalnie nie wisi, ale skan kolorowej instrukcji polskiej krąży gęsto po sieci).

Autorowi chodzi o gry nie tylko niezależne językowo, ale również o takie które nie mają dostępnej przetłumaczonej instrukcji.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: xelos80 »

mig pisze:
xelos80 pisze:Prośba do autora postu o wrzucenie propozycji do 1 posta Nawet jeśli istnieje instrukcja pl lub polskie wydanie. Niektóre polskie wydania mogą być niedostępne a ktoś moze sie wtedy zdecyduje na wersje angielską np.

Jaipur, Alhambra, Zamki Burgundii, Cyklady (hades), W roku smoka, Takenoko, Ticket to Ride.
Ww to tylko przykłady były, ale do każdej z tych gier jest instrukcja przetłumaczona i bez problemu mozna je ściągnąć z netu - (jedynie do Pałaców Alhambry nigdzie oficjalnie nie wisi, ale skan kolorowej instrukcji polskiej krąży gęsto po sieci).

Autorowi chodzi o gry nie tylko niezależne językowo, ale również o takie które nie mają dostępnej przetłumaczonej instrukcji.
Fajnie przy okazji by było jakby ten temat rozwinał się w coś więcej. Czyli mały poradnik dla osób szukających fajnych gier którzy nie znają języka lub nie lubią grac w gry nie po polsku, ze są gry w które da się grac pomimo nieznajomości języka. A jak dodatkowo kolega przetłumaczy instrukcje to będzie jeszcze lepiej.

Swoją drogą jest tema http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=10740 na który warto zwrócić uwagę. Może juz jest przetłumaczona instrunkcja tutaj.
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo od 2012 roku

Post autor: TTR_1983 »

widzę, że temat się fajnie rozwinął. w związku z tym mogę odejść w sumie od ograniczeń czasowym co do wydania gry. Będę w pierwszym poście dorzucał wszystkie propozycje :) Oczywiście tylko te, które nie mają dostępnej polskiej instrukcji, a są niezależne językowo.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo

Post autor: windziarz44 »

Steam park jest zależne językowo, w małym stopniu ale jest. Masz karty pomocy gracza z opisem budynków (standów) oraz karty punktujące, na których troszkę tekstu jest.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gry całkowicie niezależne językowo

Post autor: mig »

To jeszcze:
Antike Duellum
Archon: Glory & Machination
Colonies
Autokrator
Francis Drake
Hellenes: Campaigns of the Peloponnesian War
MIL (1049)
New Amsterdam
Stalag 17
Sutter's Mill
Times Square
Wallenstein
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gry całkowicie niezależne językowo

Post autor: TTR_1983 »

windziarz44 pisze:Steam park jest zależne językowo, w małym stopniu ale jest. Masz karty pomocy gracza z opisem budynków (standów) oraz karty punktujące, na których troszkę tekstu jest.
dzięki
ODPOWIEDZ