Klimatyczne euro

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Klimatyczne euro

Post autor: pieprzowa »

Witacje Drodzy Forumowicze :)

Planuję zakup kolejnej gierki do swojej "kolekcji", gdzie po przemyśleniach i zapytaniu siebie czego chcę doszłam do wniosku, że:

- mam już wystarczająco ameri/przygodówek
- wystarczająco kooperacji
- wystarczająco wymagających długiego czasu gry i set up'u
- wystarczająco mocno skomplikowanych

za to zdecydowanie mam chętkę na:
* średniozaawansowane - dość proste w zasadach, ale dające spore pole do kombinowania - euro
* negatywna interakcja mile widziana
* b. dobrze działające na 2 os., ale nie dedykowane tylko dla dwóch osób
* musi ładnie wyglądać
* klimatyczne (jak na możliwości eurasków)
* czas: max. 1,5 h
* nie rujnujące doszczętnie portfela

A co mam?
- Robinson
- Dracula
- Eldritch Horror
- Dixit
- Dziedzictwo
- Pandemia
- Claustrophobia
- Zimna Wojna
- Talisman
- Posiadłość Szaleństwa

Wszystkie uwielbiam, ale jednak czas na małą odmianę. Będę wdzięczna za wszelkie propozycje, bo sama nie potrafię się na nic zdecydować :)
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: Wassago »

Może Lords od Waterdeep?
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: DarkBogas »

Wassago pisze:Może Lords od Waterdeep?
+1

i dorzucam Świat Dysku:Ankh-Morkpork
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: kudlacz135 »

To ja od siebie podrzucę Ninjato, dla mnie euro i ameri to trochę luźne tematy. Tutaj masz bardzo ładnie wydane zbieranie punktów. Klimatyczne znaczniki, dobrze wydane karty i płytki, ładną planszę, gra działa od 2 do 4 osób, we 4 jest bardzo fajnie, we dwóch również działa, na 3 osoby gra ma pewien problem, ponieważ drugi gracz praktycznie zawsze jest drugi. Do tego akcje, mają pomysł na siebie, tzn. klimatycznie nie odbiegają jakoś bardzo daleko od stworzonego na potrzeby ruchów tematu. Zdecydowanie polecam.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Klimatyczne euro

Post autor: schizofretka »

Ślepy jestem, nie zauważyłem ograniczenia 1.5h Tylko ninjato i galaxy trucker przychodzą mi do głowy.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: Banan2 »

Havana i 1944 Wyścig do Renu.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: sirafin »

Przyznam, że zwabił mnie prowokacyjny tytuł ;) Klimatyczność (w sensie fabularyzacji) i negatywna interakcja mało kojarzą się z euro grami, ale gdybym miał coś wybrać pod te kryteria to pewnie jakąś przyjemną hybrydę, np. Pupile Podziemi. Mamy typowo eurową mechanikę worker-placement, kombinowanie jak uciułać najwięcej punktów zwycięstwa, jest możliwość blokowania współgracza, instrukcja napisana z humorem, całość wygląda ładnie, zabawny klimat pokręconego zoo jest odczuwalny, rozgrywka w 1,5 godziny jest realna, w dwie osoby gra się całkiem przyjemnie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: pieprzowa »

Już od dłuższego czasu w podobnych tematach przewija się zarówno Lords of Waterdeep( czy jest gdzies instrukcja po polsku?) i Ankh Morpok - o ile temu pierwszemu zaczynam się przyglądać z coraz większym zaciekawieniem, to czy to drugie faktycznie daje radę na 2 osoby? Bo tak niestety będziemy najczęściej grać(ja i moja męska druga połówka ;) ).

Co do Ninjanto, to chyba jednak nie specjalnie przypasowują mi wschodnie klimaty, z kolei Pupile już miałam i niestety mimo że bardzo mi się podobały przez lubego musiałam się pozbyć (jednak oprawa dla niego zbyt infantylna ( o_O ) .

Póki co na moim radarze pojawiają się szeroko zachwalane Tzolk'in i Lewis & Clark, Pokolenia, Puerto Rico. Tylko że zarówno Tzolkin jak i Puerto wydaja mi się za "suche"(mam rację?), z kolei o L&C naczytałam się o schematyczności rozgrywek - choć nie powiem kusi.

Co do klimatu w euro chodziło mi o jakąs taką spójność tematu z mechaniką - coś jak w dziedzictwie, choć tam jednak jest spora losowość. No i jednak tym razem stawiam na planszę w pełnym tego słowa znaczeniu :)
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: sqb1978 »

Agricola ma wszystkie wymienione przez Ciebie cechy. Jedyny mankament - instrukcja dość ciężka do przyswojenia (same zasady średnio trudne).
Polecę również Lords of Waterdeep. Jednak na 2 osoby nie jest tak dobra jak Agricola. W zasadzie we dwoje graliśmy z żoną tylko 2 razy i raczej wolimy pyknąć w Agricolę. LoW w większym gronie: 4-5 (6 z dodatkiem) jest świetna, ale może się dłużyć.
Obie są ładnie wydane i mają mechanikę fajnie w komponowaną w klimat (Agricola bardziej).
W LoW negatywna interakcja jest mocniejsza (karty intryg + podbieranie pól), w Agricoli słabiej (tylko podbieranie pól).
W Agricoli jest więcej kombinowania. Emocji w obu grach jest sporo jak na euro :)
Do LoW mamy dodatek, który wiele wniósł do gry i obecnie bez niego bym nie zagrał.
Do Agricoli Torfowisko jest dopiero na tapecie, więc nie ocenię.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2014, 22:20 przez sqb1978, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: adam_k27 »

Do tych wymagań świetnie pasuje Magnum Sal. Ładne, mechanika świetnie współgra z tematem, zawsze jak gram to mam wrażenie ze wydobywam sol, a nie tylko przekładam znaczniki. Gra nie trudna, ale i nie banalna. Dobrze działa na 2 graczy i trochę negatywnej interakcji tez jest. Polecam

polecam tez Epokę Kamienia. Ładna i klimatyczna gra która bardzo lubię. Jeśli jednak zależy ci bardzo na tej negatywnej interakcji to tutaj jej za dużo nie ma.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2014, 06:53 przez adam_k27, łącznie zmieniany 1 raz.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: pieprzowa »

A co sądzicie o Ostatniej Woli? Czy nie będzie za bardzo dublowała Dziedzictwa, czy nie porównywać w ogóle tych dwóch gier?
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: adam_k27 »

Ostatnia Wola a Dziedzictwo to dwie różne gry. Tyle że Ostatnia Wola jest sucha jak jej autor :wink: . Klimatu w niej podczas gry za bardzo nie odczuwam, raczej mam wrażenie że przekładam karty i znaczniki niż wydaję pieniądze.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: 7koliberek9 »

pieprzowa pisze:A co sądzicie o Ostatniej Woli? Czy nie będzie za bardzo dublowała Dziedzictwa, czy nie porównywać w ogóle tych dwóch gier?
Bardzo sobie chwalę Ostatnią Wolę, szczególnie z dodatkiem. Jeśli chodzi o klimat to odczułam go więcej niż w Dziedzictwie. Poza tym uważam że w Woli jest znacznie więcej kombinowania. Nie są to podobne gry.
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: Klimatyczne euro

Post autor: Grishnak »

+1 dla Lords of Waterdeep
Co do Ostatniej Woli, to zdecydowanie odradzam, raz że na dwóch chodzi wg mnie bardzo słabo, to do tego klimatu nie ma żadnego i generalnie gra mocno nie przypadła mi do gustu.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: 7koliberek9 »

Grishnak pisze:+1 dla Lords of Waterdeep
Co do Ostatniej Woli, to zdecydowanie odradzam, raz że na dwóch chodzi wg mnie bardzo słabo, to do tego klimatu nie ma żadnego i generalnie gra mocno nie przypadła mi do gustu.
Gram właśnie na dwoje i nie narzekam. Poznałam wiele gier które chodzą słabo na dwóch graczy i uważam że Ostatnia Wola do nich nie należy i gra się nieźle :)

Polecam również już wymienione: Tzolk'ina, Agricolę, Pupile Podziemi, Puerto Rico, Epokę kamienia oraz Egizję i Hawaii.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Klimatyczne euro

Post autor: Rocy7 »

pieprzowa pisze:Już od dłuższego czasu w podobnych tematach przewija się zarówno Lords of Waterdeep( czy jest gdzies instrukcja po polsku?) i Ankh Morpok - o ile temu pierwszemu zaczynam się przyglądać z coraz większym zaciekawieniem, to czy to drugie faktycznie daje radę na 2 osoby?
Do Lords oraz dodatku jest nie tylko instrukcja ale tez tlumaczenie kart i budynkow, wszystko na BBG. Lords niestety niema wzasadzie klimatu, przynajmniej ja jako fan D&D go nie czuje.
Czy Swiat Dysku chodzi na dwie osoby? Tak. Czy chce sie grac na 2 osoby? Srednio. Na 3-4 gra nabiera skrzydel.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: adam_k27 »

Też potwierdzam, że Ostatnia Wola działa dobrze na 2 osoby. Mnie jednak gra nie zachwyciła, można pograć, ale bez szału.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: lintu »

+1 dla Lords of Waterdeep, Tzolk'in to też ciekawa propozycja, choć nie wiem jak z grą na 2 osoby, nie miałem jeszcze okazji.

Ale zastanowiłbym się również nad Terra Mystica. Bardzo klimatyczna, świetna mechanicznie, średnio skomplikowana, szalenie regrywalna. Wariant dwuosobowy jest bardzo solidny, w więcej osób gra się lepiej, ale nie jest on upchnięty na siłę.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Klimatyczne euro

Post autor: Assaultmarine »

Filary Ziemi
miszcz
Posty: 178
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 59 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: miszcz »

lintu pisze:Ale zastanowiłbym się również nad Terra Mystica. Bardzo klimatyczna, świetna mechanicznie, średnio skomplikowana, szalenie regrywalna. Wariant dwuosobowy jest bardzo solidny, w więcej osób gra się lepiej, ale nie jest on upchnięty na siłę.
Terra Mystica jest klimatyczna? A w którym momencie?
Jest to b. dobra gra, ale klimatu w niej nie uświadczysz za grosz. Gracze często nie pamiętają jaką rasą grają tylko jakim kolorem.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: adam_k27 »

miszcz pisze:
lintu pisze:Ale zastanowiłbym się również nad Terra Mystica. Bardzo klimatyczna, świetna mechanicznie, średnio skomplikowana, szalenie regrywalna. Wariant dwuosobowy jest bardzo solidny, w więcej osób gra się lepiej, ale nie jest on upchnięty na siłę.
Terra Mystica jest klimatyczna? A w którym momencie?
Jest to b. dobra gra, ale klimatu w niej nie uświadczysz za grosz. Gracze często nie pamiętają jaką rasą grają tylko jakim kolorem.
Jest tak sucho ze mozna poczuc klimat pustyni :wink:
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Klimatyczne euro

Post autor: schizofretka »

lintu pisze:+1 dla Lords of Waterdeep, Tzolk'in to też ciekawa propozycja, choć nie wiem jak z grą na 2 osoby, nie miałem jeszcze okazji.

Ale zastanowiłbym się również nad Terra Mystica. Bardzo klimatyczna, świetna mechanicznie, średnio skomplikowana, szalenie regrywalna. Wariant dwuosobowy jest bardzo solidny, w więcej osób gra się lepiej, ale nie jest on upchnięty na siłę.
Lol, to jeden z większych sucharów i nie ma szans na partię w 1.5h.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Klimatyczne euro

Post autor: Reid666 »

Jak dla mnie to tylko w Agricoli i Cavernie rzeczywiście czuć klimat i mocne powiązanie mechaniki z tematyką. Agri podobno dobrze chodzi na 2, Caverna może być trochę za luźna przy 2 graczach.

Terra Mystica - rewelacyjna gra, ale klimatu zdecydowanie brak. Ot, gra o stawianiu domków na planszy złożonej z kolorowych hexów.

Lords of Waterdeep - gra o przerabianiu kosteczek na punkty. Karty intryg dodają odrobinę klimatu i negatywnej interakcji. Bardzo przyjemna, jedna z moich ulubionych.

Puerto Rico - nie jest zła, mechanika jako tako współgra z tematem. Tylko wizualnie koszmarek...

Ostatnia wola - no cóż, może zbyt wiele się po niej spodziewałem ale jakoś kompletnie nie czułem klimatu. Mechanicznie taka sobie.

Magnum Sal - tutaj akurat klimatu jest całkiem całkiem, ale sama mechanika nie robi wrażenia. Dla mnie gra raczej nieciekawa.
ODPOWIEDZ