Coś Felda

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Coś Felda

Post autor: janekb »

Korci mnie, żeby kupić coś Felda. Problem jest taki, że do tej pory grałem tylko we W Roku Smoka i nie zachwycił. O ile mi jeszcze się nawet troszkę spodobał (troszkę to słowo klucz) to żonie w ogóle nie podeszła ta gra. Chciałem jednak spróbować jakiejś innej gry, ale nie wiem czy nie znudzi mnie tak jak W Roku. Myślałem o jednej z tych trzech: Bora Bora, Zamki, Rialto. Grać będziemy głównie we dwoje. Co wybrać i czy w ogóle przy złych doświadczeniach z poprzednią grą warto ryzykować?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Coś Felda

Post autor: adikom5777 »

Do gry we dwoje polecam zarówno BoraBora jak i Zamki. To są inne gry niż WRS, powinny podejść.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

Zamki Burgundii.

Bora Bora może przytłoczyć, Rialto może nie podejść (chociaż obie gry świetne i obie uwielbiam).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Coś Felda

Post autor: Wolf »

- Zamki Burgundii - najbardziej uniwersalna z tej trójki, powinno się spodobać prawie każdemu, prosta mechanika oferująca sporo możliwości, na pewno warto spróbować
- Bora Bora - bardzo dobra, ale ma wyraźnie więcej zasad niż Zamki (minus dla osób, które nie mają ogranych zbyt wiele gier), szereg pomniejszych mechanik połączonych w sprawnie działającą całość, sercem gry jest zarządzanie kostkami z możliwością blokowania akcji
- Rialto - średniak, zapomnieć :P
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

Wolf pisze: - Rialto - średniak, zapomnieć :P
A grałeś raz, czy może już dwa razy? :roll:

Dla mnie to nr 2 Felda (po Zamkach).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Coś Felda

Post autor: Wolf »

Drugi raz już nie zagram. Feld nie tworzy super głębokich gier, nie trzeba spędzać szeregu rozgrywek na ogranie żeby przeanalizować jak do gry podejść, to nie ten typ gier, za to sprawnie łączy mechanizmy, w tym wypadku to połączenie mechanizmów nic ciekawego dla mnie nie oferuje, więc po co mam tracić czas. Gra działa, można zagrać, tylko nie wiem po co.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

Wolf pisze:Drugi raz już nie zagram. Feld nie tworzy super głębokich gier, nie trzeba spędzać szeregu rozgrywek na ogranie żeby przeanalizować jak do gry podejść, to nie ten typ gier, za to sprawnie łączy mechanizmy, w tym wypadku to połączenie mechanizmów nic ciekawego dla mnie nie oferuje, więc po co mam tracić czas. Gra działa, można zagrać, tylko nie wiem po co.
Tak myślałem. 8)
Ja też po pierwszej rozgrywce zastanawiałem się po co to komu.

Czemu zatem komentujesz, skoro zagrałeś tylko raz? Nie wydaje Ci się, że bardziej w ten sposób przeszkadzasz zamiast pomagać?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Coś Felda

Post autor: Wolf »

Komentuję zgodnie z moimi wrażeniami z rozgrywki, że uważam grę za średnią. Jedna rozgrywka to mało na recenzję, ale w zupełności wystarcza do pierwszej oceny czy gra się podoba czy nie, czy uważam że oferuje coś ciekawego, czy widzę potencjał w kolejnych rozgrywkach itd. Trochę gier mam ocenionych i nie przypominam sobie gry, którą uważałem za średnią po pierwszej rozgrywce i okazała się dla mnie lepsza w kolejnych.

Autor tematu już się raz "sparzył" na Feldzie, więc tym bardziej przestrzegam przed Rialto, które zupełnie nie zrobiło na mnie wrażenia. Zamki są tutaj wyborem najbardziej oczywistym, a potem można eksperymentować.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Coś Felda

Post autor: KubaP »

Zamki lub Trajan - oba to wspaniałe tytuły, Zamki chyba ciut szybsze. Obie gry mają gigantynczy potencjał i mam nadzieję, że sprawią dużo frajdy Wam obojgu :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

KubaP pisze:Zamki lub Trajan - oba to wspaniałe tytuły, Zamki chyba ciut szybsze. Obie gry mają gigantynczy potencjał i mam nadzieję, że sprawią dużo frajdy Wam obojgu :)
U nas Zamki są jakieś dwa razy szybsze od Trajana.

Z tym, że Trajan jest na tyle abstrakcyjny, a mechanika mankali na tyle trudna dla niewprawionych, że ja bym tego na początek nie polecał. U mnie jako pierwsze Feldy najlepiej sprawdziły się Zamki Burgundii i Notre Dame.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Coś Felda

Post autor: KubaP »

romeck pisze:
KubaP pisze:Zamki lub Trajan - oba to wspaniałe tytuły, Zamki chyba ciut szybsze. Obie gry mają gigantynczy potencjał i mam nadzieję, że sprawią dużo frajdy Wam obojgu :)
U nas Zamki są jakieś dwa razy szybsze od Trajana.

Z tym, że Trajan jest na tyle abstrakcyjny, a mechanika mankali na tyle trudna dla niewprawionych, że ja bym tego na początek nie polecał. U mnie jako pierwsze Feldy najlepiej sprawdziły się Zamki Burgundii i Notre Dame.
Fakt, Trajan jest trudniejszy, chyba masz rację.
P.S. Mnie się ND bardzo podobało, ale chyba żadnej z trzech grup, w których go pokazywałem, nie wiem czemu :(
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

KubaP pisze: P.S. Mnie się ND bardzo podobało, ale chyba żadnej z trzech grup, w których go pokazywałem, nie wiem czemu :(
Pewnie ze względu na obieg kart, czyli że od siedzących po prawej i lewej stronie zależy co będziemy grać w danej turze. W 2 osoby to jest łagodniejsze, ale w 3-4, może być frustrujące. :) Niemniej, to godna polecenia, fajnie działająca i niezbyt skomplikowana gra.

Można być pewnym jednego: jeśli Zamki Burgundii też u Jankab nie zaskoczą, to znaczy, że na Felda jeszcze za wcześnie. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Coś Felda

Post autor: janekb »

Nie chodzi chyba czy za wcześnie na Felda :-) ale coś w tym WRS nie podeszło nam. Może to nie ten rodzaj gier, ciężko mi powiedzieć. Ogólnie to mogę ulubione gry to Zimna Wojna, Eclipse, OeL, Agricola, 51 Stan, Robinson. Więc poziom skomplikowania i kombinowania nie jest problemem.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

To Zamki powinny Ci (Wam) się spodobać. A do RokaSmoka jeszcze wrócicie. 8)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Coś Felda

Post autor: janekb »

Spedziłem właśnie godzinę oglądając videoprezentacje zasad i rozgrywki trzech, wymienionych przeze mnie gier. Wszystkie wydają się lepsze od WRS :-D jestem przekonany, żeby kupić coś kościanego, a potem Rialto. Tylko BB czy ZB? BB wydaje się, że daje więcej możliwości kombinowania i jest bardziej rozbudowane. ZB znów łatwiejsze we wprowadzeniu, ale z dużym potencjałem mózgożerności. No to mam zagwozdkę.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

Chwilowo sugeruję postawić na miodność i regrywalność Zamków Burgundii. To tak pod kątem Żony. :roll:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Coś Felda

Post autor: mckil »

Ja bym brał Zamki. Potem Trajana. A w międzyczasie Troyes ;)
Po takim zestawie powinieneś zacząć nerwowego przeglądać oferty na pozostałe gry Felda ;)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Coś Felda

Post autor: tomuch »

Moja Żonka niezbyt lubi Zamki, natomiast w BB chętnie gra i jej się podoba. Nie wiem dlaczemu :roll: :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Coś Felda

Post autor: 100rk »

mckil pisze:Ja bym brał Zamki. Potem Trajana. A w międzyczasie Troyes ;)
Prawidłowy wybór, szczególnie Troyes jako najbardziej feldowska gra nie-Felda :twisted:

Mogę przynieść na następne granie Zamki i Trajana, a na kolejne Notre Dame i Rialto.
Bora Bora jest według mnie przekombinowana i najmniej intuicyjna, ale i tak ją pewnie kupię, bo ostatnio w atrakcyjnych cenach krąży.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Coś Felda

Post autor: janekb »

100rk pisze:
mckil pisze:Ja bym brał Zamki. Potem Trajana. A w międzyczasie Troyes ;)
Prawidłowy wybór, szczególnie Troyes jako najbardziej feldowska gra nie-Felda :twisted:

Mogę przynieść na następne granie Zamki i Trajana, a na kolejne Notre Dame i Rialto.
Bora Bora jest według mnie przekombinowana i najmniej intuicyjna, ale i tak ją pewnie kupię, bo ostatnio w atrakcyjnych cenach krąży.
Chyba tak zrobimy, wypróbuję na planszograniu. BB i Rialto kuszą cenami, a ZB co raz bardziej się podobają, więc chyba trzeba wypróbować.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coś Felda

Post autor: mig »

I ZB i BB są bardzo dobre, ale warto jeszcze wziąć pod uwagę aspekt estetyczny. Mało jest tak paskudnych graficznie gier jak Zamki Burgundii.:(

A z genialnych gier Felda, świetnie działających na 2 osoby, obok Trajan dorzuciłbym jeszcze Macao :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

mig pisze:I ZB i BB są bardzo dobre, ale warto jeszcze wziąć pod uwagę aspekt estetyczny. Mało jest tak paskudnych graficznie gier jak Zamki Burgundii.:(
BB jest bardzo, bardzo dobra, ale nie jako pierwszy Feld (czy drugi skoro RokoSmoko się nie przyjął).
Aha, czasem natykam się na opinię, że ZB są brzydkie i zawsze wtedy myślę sobie "ojej, w ogóle tego nie zauważyłem". :) I nadal nie zauważam, tj. wcale nie uważam by były brzydkie. Albo mam rąbnięty gust, albo gra jest tak dobra, że mogłaby być narysowana ołówkiem na papierze w kratkę i by mi to nie przeszkadzało. :)
mig pisze:A z genialnych gier Felda, świetnie działających na 2 osoby, obok Trajan dorzuciłbym jeszcze Macao :)
Nie rozdrabniajmy, bo zamiast pomagać, komplikujemy. Temat o najlepszych grach Felda już jest. :)
Ale... obok wymienionych genialna jest jeszcze Luna (i niedoceniona, choć nie aż tak, jak Rialto). Jedyny Feld jakiego znam bez kostek i bez kart. Ale jakże pięknie działający.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Coś Felda

Post autor: mckil »

A jak Luna sprawuje się na dwóch graczy?
Bo wisi już kawał czasu w kajeciku jako must have ale zawsze trafia się coś innego/w lepszej cenie i do tej pory się nie zdecydowałem. Może b.dobry tryb dla dwóch graczy w końcu będzie tym impulsem do zakupu.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś Felda

Post autor: romeck »

mckil pisze:A jak Luna sprawuje się na dwóch graczy?
Świetnie. Nie mam nic do zarzucenia, jestem zachwycony. Rzecz w tym, że póki co grałem tylko w 2 graczy i nie mam porównania czy na więcej osób jest lepiej czy gorzej. :) Ale jeśli pytasz czy na dwie osoby gra się fajnie, to ja Cię zapewniam, że tak. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coś Felda

Post autor: mig »

@Romeck
Ja się nie rozdrabniam-uważam, ze przy takim doświadczeniu w grach, spokojnie mozna brać się za Trajana czy Macao, które imho są lepszymi grami niż ZB.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ